HAARLEMSCH Wereldkroniek, Eerste Biad. No. 86 No. 94. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. 144 van ZATERDAG 21 November 1896. üeë. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. ÏSLEPHOONNUMMEK TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTEEDAM ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. b franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentie». worden aoMgenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prys 10 Cents. St. NICOLAAS. Onder de winkels die telkens de aandacht trekken, omdat er steeds wat nieuws te zien is, bekleeden de uur- werkmagazynen eene eerste plaats. De luxe in dit vak is opgevoerd tot eene hoogte, waarvan men een denkbeeld krijgt, als men zoo'n magazijn binnen gaat. Nu bestaat de meening, dat een goed uurwerk vroeger duurder was, maar beter en men minder moeite had met reparatie. Het eerste heeft misschien eenigen grond, en dan zou hiermee in verband het goedkoope werk van onzen tijd de reparatiekosten niet waard zijn. Hoe dit dan ook zij, de uurwerk handel komt goed te voorschijn. Wie even bij van Nitl, Groote Hout straat, een overzicht neemt, moet ver steld staan over de groote keuze in dit vak, niet alleen wat het gaande werk xelf betreft, maar ook wat de monteering aangaat. Dat die voorwerpen zich uit stekend leenen tot étalage als dit met overleg plaats heeft, bemerkt men aan hetzelfde adres. Ook de nieuwe winkel van Engelgeer, Groote Markt, doet het goed. De sprong van het uurwerk naar hel meubel magazijn blijkt grooter dan die is. Ziet men niet de étalages van de laatste categorie pronken met passende klok werken? Van de meubel magazijnen waar tevens gefabriceerd wordt, heeft zeker de firma van Gemur.d de oudste brieven. Dat zij met haar tijd meegaat, blijkt uit menig goed meubel, dat daar in het eenvoudige huis. Kleine Hout straat, is tentoongesteld. De schikking zou men meenen gelukkiger te kunnen zjjn, maar men bedenke, dat menig stuk daar wacht op eene kenze voorstoffee- ring. Inmiddels blijkt, dat men er in elk genre en eiken stijl terecht kan. Uitgebreider is het meubelmagazijn Randoe, Gierstraat. Ook hier is alles eigen fabrikaat en op welke schaal dit geschiedt, blijkt uit de étalage, die, het moet gezegd, soms zeer gelukkig is gekozen; zonder te druk te zijn, ver raadt de schikking veel gevoel voor kleur. Van Tiel, Spekstraat, stalt ook met veel mooi goed uit. Bij het meubelvak sluit zich aan dat der bamboe- en rottan-meubelen. De Heer G. Uchtmann, Smedestraat, die tevens met uitstekend gevolg in deze zaken fabriceert, doet zich tevens ken nen als een smaakvol tentoonsteller. Zijn rieten meubelen, meermalen op tentoonstellingen bekroond, zijn fraai en doelmatig, doch ook in eenige bijzaken is bij hem goede keuze. Wat Uchtmann in deze is voor het meubel, is Veth, Groote Houtstraat, voor de meer innerlijke versiering van salon en woonkamer. Bovendien maakt men er telkens kennis met wat nieuws in porselein, metaal, ivoor en houtwerk uit Japan of China. Nu, dit weet ieder, die oog heeft voor kunstvoorwerpen. Doch bij dit alles weet de Heer Veth te étaleeren. Op eigenaardige wijze ar rangeert hij zijne groepjes, kleur en vorm zijn in den regel goed gekozen en hier en daar een luchtige guirlande plaatst de voorwerpen in een frissche omgeving, zoodat het werkelijk een genot is in het keurige magazijn een poosje rond te dwalen. Het weer hield zich gedurendede laat ste dagen naar den wensch der nering doenden en de hoofdstraten beginnen meer en meer haar normalen toestand van be gaanbaarheid te herkrijgen nu de Tram maatschappij zoo wat op het binnenter rein van de stad gereed gekomen is met de nieuwe rails. Het moet erkend worden, dat er met spoed is gewerkt. Men voorzag eene stagnatie van weken, zij bepaalde zich tot dagen. Maar de winkeliers meenen, dat alles nu nog wel terecht kan komen en dat wenschen wij mede, omdat in niet geringe mate het wel of wee der gemeente gelijken tred houdt met de welvaart van den winkelstand. Dat St. Nicolaas nadert, bemerkt men aan zekere voorteekens, welke meestal niet bedriegen, als kleine conferenties, eenigermate verdachte uittochten, zekere achterhoudendheid ten opzicht van ver deeling der werkzaamheden, welke zeer zeker den winkelier ten goede zullen komen. (Wordt vervolgd). KRONIEK. De Raadsvergadering van Woensdag was bijna voltallig. Onder de weinige heeren die afwezig waren telde men ook ons Kamerlid, den Heer Rethaan Macaré, wij zouden niet wenschen, dat dit eene profecy in zich sluit. Na de gewone lezing der notulen kwam de agenda, achttien punten, in behandeling. De beëediging en installeering van het nieuwe raadslid, den heer Schürmann, had op de gewone wijze plaats. Na een welkom in ons midden van den Voor zitter nam de Heer Schürmann de plaats in van den Heer Lodewijks, terwijl deze de plaats van den Heer 't Hooft bezette. De mededeelingen bevatten niets bui tengewoons. P. J. Schwartz verzocht verlenging der vergunning tot het bouwen op den stadsmuur nabq de Amsterdamsche poort, welke huur den lsten Januari a. s. eindigt. De Raad besluit in dien zin. Het procesverbaal van de opnen ing der kas van den gemeente-ontvanger werd aangenomen voor kennisgeving. Thans weid de aandacht van den Raad bepaald tot de voorgestelde wijziging der Verordening op de plaatselijke be lasting op het inkomen. Het betrof eer stens het duidelijker in de verordening doen uitkomen van de bepaling, dat kortingen voor pensioenen en bijdragen voor levensverzekeringen niet van het inkomen mogen worden afgetrokken. Vervolgens blijkt, dat bij de bestaande regeling door een betrekkelijk gering getal belastingschuldigen het volle bedrag wordt betaald wegens den aftrek der negentien eerste klassen of van inko mens van ƒ500 tot ƒ4600. B. en W. achten het billijk het getal dergenen, die naar het volle inkomen betalen te vergrooten. Het voorstel in deze van B. en W. houdt in, dat slechts korting plaats heeft voor de negen eerste klassen of van inkomens aan ƒ500 tot ƒ1800. De Commissie van financiën had voor gesteld het punt thans niet in behande ling te nemen, met het oog op het wets ontwerp regelende de financieeele ver houding tusschen Rijk en gemeenten en herziening der algemeene regelen ten aanzien der plaatselijke belasting. De Heer de Kanter bespreekt de zaakals hij geweten had dat een wets ontwerp zou ingediend worden, zou een voorstel tot wijziging van stelsel zeer zeker niet door hem hebben plaats gehad. Na toelichting van den Heer Krol stelt de Heer van Styrum eene motie voor, strekkende de Commissie uit te noodigen advies uit te brengen. De Heer de Kanter is nu niet voor wijzigingen in de tegen woordige verordening. De Heer van Styrum trekt zijn voorstal in en de Raad besluit in den geest der Commissie van Finantien. Kwam in behandeling een adres van instemming met een adres van den Raad van Beverwijk, waarbij verzocht wordt het daarheen te willen leiden dat in de behoefte van het verkeer over het Noordzeekanaal langs den Rijksweg HaarlemAlkmaar in geen geval anders dan door overbrugging worde voorzien. Men zal zich herinneren, dat het plan bestaat de bestaande draaibrug te vervan gen door een stoompont. De Heer Kruseman wenscht een af zonderlijk rekest aan de Koningin-Re gentes, en zulks in verband met het door den Voorzitter besprokene in de vergadering van de Provinciale Staten. De Voorzitter licht de kwestie toe. De Heer Enschedé vraagt nog een paar ophelderingen, de Heer Kruseman bljjft bjj zijne meening betreffende een afzon derlijk adres. De Raad besluit tot een adres van adhaesie. Tot verbouwing van het gedeelte van het Oude Mannenhuis, noodig geworden door de toeneming van het getal leer lingen in de daar thans gevestigde Twee de Burgerschool, is noodig een som van 550, welke aangevraagd en toegestaan wordt. Goedgekeurd wordt een plan van de coöperatieve Bouwvereeniging Nut door Spaarzaamheid tot het bebouwen van een stuk grond in den Romolenpolder, met de bepaling, dat de straat eene breedte zal hebben van tien meter en deze aan de gemeente zal overgedragen worden. Een crediet voor de kosten van bestrating en rioleering zal later aan gevraagd worden. Jonkvrouw Rutgers van Rozenburg en de Heer J. Kuit wenschen aan de gemeente over te dragen de eerste een projectslraat in het verlengde van de Amsterdamstraat, de tweede gronden in dezelfde straat. De kosten voor bestrating en rioleering, ƒ1987.50, dragen de re- kestranten. Goedgekeurd. Tot voltooiing van de bestratingswer- ken aan de Pieter Kiesstraat is nog noodig ƒ920, tot welk bedrag thans een krediet aangevraagd en verkregen wordt. B. en W. wenschen over te gaan tot het aanbrengen van eene bazaltbeklee ding langs de Zomervaart in plaats van eene houten beschoeiing. Hiervoor is noodig ƒ1535, welk bedrag thans wordt toegestaan. Het tarief van onderstand te verleenen door het Burgerlijk Armbestuur werd vastgesteld. In behandeling kwam de staat der boomen in den jHout en de Plantsoenen, welke in aanmerking komen om te worden geveld en verkocht. De Heer Lodewijks doet een goed woord voor de boomen aan het Statenbolwerk, De Heer Enschedé wenscht ze maar weg. Voorstel Lodewijks wordt aangenomen, die twee boomen blijven dus. De Heer Krol wil veertien boomen aan den Dreef redden. Ook de Heer "Willink wil dit, doch mocht de raad er toe besluiten, dan zou hij de te plan ten jonge iepen wenschen te beschermen. De Heer Winkler stelt den Spreker gerust, doch wijt den toestand der boomen aan de schelpen. De Heer En schedé licht de zaak toe, doch gelooft niet aan de schadelijke werking van de schelpen. De Heer Waller wil de boomen nog maar wat laten staan en inmiddels de geleerden de kwestie van kalk, vorst en aardwormen te laten uitmaken. Het lot der veertien boomen ging den Raad blijkbaar zeer ter harte ten minste er werd besloten die boomen te vellen. Mejuffrouw A. de Vlaming, leerares aan de middelbare Meisjesschool verzoekt vier maa*den verlof, tot herstel barer gezondheid. Onder voorwaarde, dal door adressante gedurende haar verlofiijd de helft harer jaarwedde zal worden geno ten, wordt dif verzoek toegestaa*. Na eene korte discussie wordt in dien geest besloten. Tot gemeente vroedvrouw benoemt de Raad Mejuffrouw de Wit te Uitgeest; tot lid der Commissie voor de straf verordeningen benoemde de Raad den Heer Van der Mersch. (De Heer Van Weel had bij de eerste stemming voor de benoeming bedankt) tot lid der Commissie voor den Hout en de plantsoenen den Heer Winkler tot onderwijzeres tweede klasse aan de Kostelooze School Lr. B. Mejuffrouw A. C. P. van der Voort en tot onderwij zeres tweede klasse aan dezelfde inrich ting Mejuffrouw H. M. van der Laan. Twee adressen bereikten den Raad betreffende het in de vorige vergadering gevallen voorstel tot het verleenen van 800 subsidie voor de avondteekenschool Ambachtsschooleen van het Bestuur dier Inrichting en een van adhesie, uitgaande van den Particulieren Ar beidsraad voor bouw- en aanverwante vakken alhier en een later ingekomen van het Werkliedenverbond.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1