Feestconcert 15 Matinées N ieuwsberichten. ADVERTENT] EN. door het Strijkorkest van het Gem. Muziekkorps op Zondagen in Jov. - Rjaart, 2e Matinée 22 November. van Kantoor- en Handelsbediendtn BlITEXGEWOXE VERGADERING Mannen-Zangvereeniging „CRESCENDO", NA AFLOOP BAL. Het verzoek, breed gemotiveerd, kwam thans in behandeling. De Voorzitter wenscht het al of niet intrekken van het vroegere Raadsbesluit aan de prudentie van den Raad over te laten. De Heer Beynes voert het woord in het belang van de Avondschool, en deed dit met den gloed der overtuiging Hij stelt voor het vorige raadsbesluit in te trekken. De Heer van Styrum wenscht het advies der Commissie van middelbaar onderwijs in te winnen om met vol doende zekerheid te weten in hoeverre er aan dit teekenonderwijs behoefte is. De Heer Beynes licht de zaak toe. De Heer van Lennep wijst er op, dat genoemde commissie reeds gunstig heeft gerappor teerd in haar jaarverslag. De motie van Styrum wordt aangenomen en de zaak zal dus nader beslist worden. Thans kwam ter tafel het adres der Gasmaatschappij tot verlenging der concessie. De voorstellen der Maatschap pij mogen bekend verondersteld worden, evenals de verschillende stroomingen der opinies in deze. Een voorstel van B. en W. in deze was niet ingekomen, de verwachting omtrent de houding van den Raad was zeer gespannen. Onder de ingezetenen hadden zich sommigen uitgesproken voor aanneming der aangegeven voorwaarden, evenals er waren die liever gemeente exploitatie wenschten en ook, die meenden, dat de Maatschappij eerst nog eens beter uit den hoek moest komen en men dan pas meende te moeten onderhandelen. Ge lukkig had geen der drie partijen zich met zijne wenschen tot den Raad ge wend, wat wel pleit voor het vertrouwen dat ons Gemeentebestuur bezit. Inmiddels was van elf van de leden een voorstel ingekomen tot het nemen van een besluit, strekkende voorshands geen beslissing te nemen en eene Com missie van vijf Raadsleden te benoemen aan welke wordt opgedragen het instel len van een onderzoek naar de uitkom sten welke van gemeentelijke exploitatie kunnen worden verwacht en indiening van zoodanige voorstellen als door haar in 't belang der gemeente wordt geacht, en nu waren nog vier amendementen ingediend strekkende tot wijziging der redactie van bovenstaand voorstel. De Heer Beynes bespreekt de motie, zet uiteen, dat het noodig is de zaak in ernstige overweging te nemen en wenscht daarom de benoeming van eene Com missie. De Heer Lodewijks wenscht te weten of het voorstel der Maatschappij hierbij ten einde is en gelooft dat het noodig is haar nog de gelegenheid te laten tot wijzigingen. De Heer Stolp is ook voor eene Com missie. De Heer Hij mans wil niet aan de Maatschappij, vragen wat zij wil wijzi gen.; Wil eerst weten wat gemeente exploitatie kan teweegbrengen en dan pas kan de Raad oordeelen. De Heer Loomeyer is het met de motie niet eens. Hij wil de Commissie, en deze opgedragen zien uit te maken in hoeverre wijziging mogelijk is, b.v.b. nog goedkooper gas en nog beter gas benevens andere voorwaarden tereven- tueele overneming van de fabriek. De Heer van Styrum zet uiteen, dat de commissie in deze zich behoort bezig te houden met beide zaken, concessie op betere voorwaarden en eigen exploitatie. De Heer van den Berg is voor de Commissie. De Heer Beynes heeft nog even het woord, evenals de Heer Willink. De amendementen op het voorstel kwamen nu in stemming en tenslotte besloot de Raad tot instelling van eene Commissie, vervolgens dat deze rapport zal uitbrengen binnen den kortst moge- 1 ij ken tijd en dat zij een voorstel heeft in te dienen. Haar werd een crediet toegestaan van ten hoogste f 2000. De Commissie werd thans benoemd en zal bestaan uitde Heeren de Breuk, Sneltjes, Van der Mersch, Loomeyeren Stolp. Na aanneming voor kennisgeving van het gasrapport over de maand Septem ber werd de vergadering gesloten. HAARLEM 20 November 1896. De Vereeniging „Weten en Wer ken" heeft haar jaarverslag over 1895/96 het licht, doen zien en het is ons een genoegen daaruit het een en ander onder de aandacht te brengen van hen, die door de eene of andere oorzaak niet mocht bekend zijn met haar streven. De Vereeniging bedoelt het veredelen van den werkmansstand. Zij tracht dit doel te bereiken door den werkman in den winter één avond elke week in de gelegenheid te stellen tot het bijwonen van eene samenkomst, waar verschillende sprekers voordrachten ten beste geven over wetenschap en kunst. In den afgeloopen winter hadden elf zulke lezingen plaats, waarvan drie door stadgenooten. Een proef met het organiseeren van een kunstavond wordt dezen winter voortgezet; het genootschap „Kunst zij ons Doel" nam den vorigen winter de leiding van dien avond op zich. Bij verreweg de meeste bijeenkom sten blijkt de vereenigingszaal te klein. De personen, die toegang verkrijgen tot de Maandagavond bijeenkomsten kunnen tevens gebruik maken van de goed voorziene bibliotheek, welke nog gestadig wordt aangevuld, meestal door vriendelijke hulp van hen, die op de eene of andere wijze ovei een goed boek te beschikken hebben. Dit bij uitstek gunstige middel tot het vermeerderen van kennis wordt in de welwillende aandacht aanbevolen van hen, die ken nis en beschaving, ook voor den werk man, onontbeerlijk achten. In het bestuur hadden de volgende veranderingen plaats: De heer J. A. Stoel Az. gevoelde zich tot zijn leed wezen gedwongen, plaats te maken voor jongere kracht, en als zoodanig werd benoemd de heer A. van der Steur Jr., terwijl de aftredende Voorzitter benoemd werd tot Eerevoorzitter. De heeren Mr. A. A. Land en J. J. S. van Hamel, die als bestuursleden moesten aftreden werden vervangen door de heeren J. W. Veldheer en Dr. H. D. Kruseman, resp. als secretaris en penningmeester, terwijl als bibliothecaris de heer J. W. Veldheer aftrad en vervangen werd door den heer G. L. van Lennep. De rekening sluit met een batig saldo, groot 13.125. In het afgeloopen jaar eischte het gebouw eene belangrijke herstelling, het aantal contribuanten neemt af en nieuwe worden niet gemakkelijk ge vonden. Zeer zeker zou het te betreuren zijn indien eene hoogst nuttige inrichting als „Weten en Werken", welke aan tal van arbeidzamen gezonde en degelijke ontspanning in den winter geeft, kwij nen moest door onbekendheid en min dere toewijding. Aan het einde van het verslag doet het Bestuur daarom een ernstig beroep op zijne stadgenooten om het te steunen in zijn streven om werkzaam te zijn tot nut van den handwerksstand. De eerste bijeenkomst voor dit seizoen zal plaats hebben op Maandag 7 Dec. а.s., des avonds ten half negen. Als spreker zal dan optreden Dr. Johs. Dyserinck van Rotterdam. Tot de winteravond ontspanningen draagt ook het Haarletnsche Nut het zijne bij door hare buitengewone ver gaderingen met dames. Dinsdag 24 November a.s. wordt de eerste dezer bijeenkomsten gehouden, als Spreker treedt dan op de Heer Willem van Zuylen, de zeer gevierde Hollandsche acteur, die zich gedurende de laatste jaren ook door het houden van voordrachten van zeer gunstige zijde heeft doen kennen, waarbij zijn fraai Nederlandsch en de gave om de toestanden te typeeren hem wondere diensten bewijzen. Van Zuylen zoo in een intiemen kring als het Nut te zien optreden is zeer genotrijk en het is dan ook zeker voor de leden en hunne dames een buiten kansje den gevierden Willem van Zuylen in dit genre te ontmoeten. Het programma voor 24 November is als volgt: 1. De St. Niklaas vrijer, van Rosier Faassen. 2. Mijn oppasser, militaire monoloog van Louis de Ilaes. 3. Ik kan me beheerschen, van A. van Sprinkhuijsen. 4. Aannemen, Mijnheervan A. Reijding. 5. Een mislukte voordracht, van Rosier Faassen. Uit verveling, van Louis de Haes. 7a. Geheim verdriet, van M. Hoefnagels. b. Paardengang, van dr. E. Laurillard. Tevens wordt er opnieuw de aandacht op gevestigd, dat de buitengewone ver gaderingen slechts voor leden met éóne dame toegankelijk zijn en voor dames- huisgenooten toegangskaarten verkrijg baar zijn a f 1.terwijl kinderen van Leden, beneden achttien jaar, introduc- tiekaarten kunnen bekomen a /0.50 De verschillende instellingen van het Haarlemsche Nuts-departement, tot wier instandhouding en bloei men als lid medewerkt, zijn genoegzaam bekend; wij brengen in herinnering de Kweek school voor Onderwijzeressen, de Volkszangschool, de School voor bejaar den, de Spaarbank, de Volksbibliotheek welke allen in bloeienden toestand ver- keeren, doch wier toenemende bloei in zekeren zin afhankelijk is van het getal leden. Aan te toonen, dat, het een en het ander tesaam genomen, het lid maatschap van het Nut directe en indi recte voordeelen aanbiedt, mag overbodig geacht worden. Bij de heden gehouden verkiezing van vier leden voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier, zijn uit gebracht 33 stemmen, waarvan op den heer A. de Clerq 33, H. T. Peltenburg 32, E. J. Westerveld 32, en Th. Figee 31 stemmen. Het getal kiezers is 529. Op de Matinée, te geven door het strijkorkest van het Gemeentelijk muziek korps a s. Zondag in de Vereeniging, zal onder meer uitgevoerd worden 3 Favoritstucken uit de opera Lohengrin van Wagner. De Heer v. d. Tand zal een Adagio van Ries, en een Mazurka van Wieniawsky op de viool voordragen, de Heeren Smidt en v. Smirre, eene Serenade van Tittel voor fluit en hoorn. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 18 Nov. M Jonker en C. Kloes. C. Hou- weling en J. Briene. J. W. Lem en M. A. E Oorschot. A de Zwaan enG. Kok. 19 Nov. C. Vis en M.. C. J. Seharff. H. Uitten- bosch en G. Boerman GETROUWD. 18 Nov. A. van Heerden en H. M. van Ee. M. R. Mtinstna en B. de Vries. J. E. van Garderen en W. Kolij-i. J. Visser en E. A. M. Louwerenberg. J. P. Kuiiper en C. M. Rnijgrok. J. O. KeddeenE Oostindié". L. Janseis en M. E. Snellens. C. de Braai en H. Weasel. W. van der WnudeenJ. Voetherg. J. C. van Tol en C. W. Huij- bregts. A. Touw en M. van der Gaag. J van DokkumenT. Zeilmaker. 19 Nov. J, de Goijrr en A. C. Diependaal. H. de Veije en L. A. M. A mire de la Porte. K. van Vliet en C. S. M. Bouman. -- E. A. Kammer en JA. Hamann. GEBOORTEN. 11 Nov. M. H. A. Star geb. Lijdsmam z. 12 Nov H. Franssen geb v Maar. z. B. Menke geb. v. Hoon d. A. M. Teeuwen geb. v Kessel z I. Clausing geb. Ates z. H, M. Willemsen geb. v. Beijeren d. I t Nov. E. v. d. Veldt geb. Gijsman d. A. v. d. Putten geb. v. Laar z. D C. Hazevoet geb Eort- gens d. M. Corner geb Redekerz. P.P. v. d. Schaar geb de Vetted. J. Zonneveld geb. Hagedorn d. C. Spinks geb Kokkelko ren d. 14 Nov. A. C. Bijter geb. de Leeuw z. A E. de Zwart eeb. de Vos z. 15 Nov. G. Wiggers geb. de Vos z. H. C. Hoed gen. Boeree z. A. M. de Korte geb Koenderman z. J. C. E. Frenag geb. Klein d. J. C. v. d. Ham geb. Swaanswijk z. P. C. v. Teijn geb. Kühr z. (levenl.) A. v. Dalen geb. Zuren donk z. 16 Nov. D. Groot geb. v. Duijnen z. G. C. v. Damme geb Rutten z. A. M.E. v. Lunenburg geb. Huijboom z. 17 Nov. M. de Regt geb. Rusman d. C. M. ter Poorten geb. Hoogkamer d. 18 Nov. C. C. Lgcklama geb. Kennik d. A. de Graaf geb. Duinmaijer z. J. E. Stom geb. Mons z M. Smit geb. Kolfschoten z (leveBi.) E. G. de Niis geb. Philippo d. 19 Nov. J.v. Beek geb. Corpo real z. OVERLEDEN. 10 Nov J. E. Blankwater 28 j. Raaks. 12 Nov. J. J. P. v. Berkuml m. z Ravesteeg. 13 Nov. M. H. I. Kroon geb. Op den Oort 73 j. Zijlweg. C. Souwer 4 m z. Doelstraat. R. G. Kos er 13 d d. Brouwersstraat. 17 Nov. H. Swmkels geb. Zoons 71 i. Oranje boomstraat. M. C. v. Eijk 14 m. d. L Hee- renvert. B. Hartman 17 m. d. Rozenmarijn- steeg. N. Wijkhuizen 5 j. z. L. Margaretha- straat. A. Langeveld geb. v. d. Spa 86 j Hagestraat. ORGELBESPELING in de Groote- ol St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 24 November 1896 des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. AndantinoVolckmar. 3. Sonate No, 6Mendelssohn. a. Koraalvariatien. b. Fuga. c. Fiaale. 4. Variatien in AaA. Hesse. Ave MariaSchubert. (40 Musici). van half drie tot half vijf, Sociëteit „VEREENIGING." Abonnementskaarten Voor een Heerf 2. Bijkaart voor een persoon uit het gezin1. Donateurskaart voor een onbeperkt getal huisge- nooten5. Verkrijgbaar bij de Boek- en Mu ziekhandelaren De Haan Zoo*, Mul, Haarl. Boek- en Muziek handel, Küppers, en op den dag l der uitvoering van 13 uur aan i de „Vereeniging." VEREENIGING voor Haarlem en Omstreken. op Maandag 23 November 1896, des avonds ten 8 uur, in de groote zaal van „Weten en Wer ken", Ged. Oudegracht No. 144. Spreker de heer Mr. H. Ph. DE KANTER, Onderwerp „Vergelijking tnsschen de oude en de nieuwe faillissementwet". Introductiekaartenuitsluitend voor H.H. Patroons en Kantoor- en Handelsbedienden, gratis ver krijgbaar bij den Secretaris, Ged. Oudegracht No. -128. Namens het Bestuur: O. G. KOEN, Voorzitter. J. A. AUKES, Secretaris. HAARLEMSCHE Beschermheer: de H. W. Geb. Heer Jhr. Mr A. J. RETHAAN MACARÉ. Directeur: de Heer N. H. ANDRIESSEN. ter herdenking van het 20-jarig bestaan van „CRESCENDO", op Woensdag 25 November, des avonds ten 7i/s ure in de Concertzaal der Sociëteit „Ver eeniging." Solisten de Heeren: Joh. J. ROGMANS, (Tenor), Amsterdam. Chr. P. W. KRIENS, K. Sachs. Kammermusikus a. D. (Clarinet), Haarlem. JOH. MERGELKAMP, (Baryton), Werkend lid van Crescendo Tot dit Concert hebben toegang Donateurs met huune dames; Kunstl. leden met 2 dames. Meer dere Dameskaarten a ƒ0.50 en Tekstboekjes a ƒ0.15 zijn ver krijgbaar bij de Heeren Erven Loosjes, Mul, Küppers, de Haan Zoon en de Haarl. Boek- en Muziekhandel, alwaar men zich ook, evenals bij het Bestuur, voor het Knnstlievend lidmaatschap (a 3 'sjaars) of als Donateur (minimum ƒ10 'sjaars) kan doen inschrijven. Het Bestuur II. SAVRIJ, president, J. J. SMITS, secretaris.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2