MIME LOED Weten enWerkea DIENSTBODE, DAGMEISJE ADVERTENTIEN. Nederl. Tooneelvereenïgiog, Zondag 6 Dec. 1896, Kinder-Voorstelling. Muziekonderwijs. KEUKENMEID, DIENSTBODE MEISJE, DAGMEID. MEISJE, Dienstbodenmutsen. In de zitting van Vrijdag werd de Indische Begrooling verder behandeld, en het debat over de reorganizatie van het Boschwezen voorgezet. De heer Tydeman juichte het reorganizatie-plan zeer toe; en verdedigde Staats-exploitatie tegen over de heeren Cremer en de Beaufort. Het am. de Beaufort werd daarna verworgen met 59 tegen. Hel artiekel werd onveranderd goedgekeurd. Bij de 5de afdeeling onderwijseeredienst en nijverheid) bepleitte de heer Kuyper zeer uitvoerig het politiek belang, en daarom ook de uitbreiding der zending. Hij wees er op, dat tegenwoordig de Evan gelisatie van Java algemeen als eene zaak van hoog belang werd beschouwd, geheel ander dan vroeger. Sedert de vervanging der konservatieve politiek door de liberale en antie-revolutionaire partijen was er eene kentering in de gemoederen ont staan, daar men in den Jamar den mensch was gaan zien. Ook de Katholieke partij heeft in dien geest gestreeftd. Zich stel lend op het standpunt zijner rede van 1874 verdedigde Spreker, dat de Staat een propaganda moet maken, maar zijn Europeesch Christelijk karakter niet mag verloochenen, en moet aannemen het initiatief over eene Christelijk Euro- peesche maatschappij. Hij verlangde, dat de Reg. in Indië een Christendom zonder geloofsverdeeldheid zeer voorstaan, en meende, dat de Minister geen onder scheid mag maken tusschen de verschil lende kerkgenootschappen, zelfs als de Joden eene missie wilden zenden naar Indië, moesten zjj op dezelfde wijze wor den behandeld, daar ze toch de 10 geboden tot grondslag hebben van hun godsdienst, evenals wij. Aanneming en handhaving van het Europeesch Christelijk element tegen het Islamitiesch-Aziatisch, daar komt het op aan. Krachtig verdedigde Spreker de vrijlating van zending, welke ookvoorts uitbreiding van het inlandsch onderwijs, met aanmoediging van het partikulier initiatief en verplicht subsidie. Daar Spreker beweerde nog een klein uur noodig te hebben, om zqne rede ten einde te brengen, werd de vergadering verdaagd tot Dinsdag 11 uur. De voorzitter heeft te kennen gegeven, dat, zoo de beraadslagingen over de Indiesche Begrooting Dinsdag niet ten einde mochten komen, er een avond zitting in 't verschiet was Het ontwerp houdende nadere bepa lingen op den suiker-akcijns, is aan de orde gesteld voor later. Wordt vervolgd). HAARLEM 1 December 1896. Vrijdag avond gaf de Haarlemsche fdeeling van den Volksbond weer een van hare gezellige Feestelijke bijeen komsten in de Groote Muziekzaal der Sociëteit Vereeniging met welwillende medewerking van Mej. Jeanne Landré den Heer G. O. 't HooftHaarlemsch Gemengd Koor, Directeur de Heer Anton H. Tierie; De Gymnastiek-Vereeniging Excelsior, Directeur de Heer A. J. Meije- rink; den Heer L. Jansen Fzn.; De Onderofficiers-Vereeniging Mars. Een zeer uitgebreid programma was ter beschikking, terwijl zoowel op muzi kaal als op sportgebied werkelijk veel te genieten was. De groote zaal was, als gewoonlijk bij zulke gelegenheden, uitstekend be zet en een herhaald applaus bewees dat het Bestuur ook thans weer er in ge slaagd was, voor elk wat wils te geven. Het zeer gemengd publiek betoonde de meeste belangstelling bij de verschil lende voordrachten. Een hartelijk woord van erkentelijkheid mag gericht worden tot allen, die tot den recht genoege- lijken avond hunne medewerking ver leenden. Het Bestuur der Vereeniging tegen het mishandelen van dieren alhier heeft, nu hare inrichting voor het dooden van honden en katten door gas een half jaar geopend is, een overzicht gegeven van de werking der inrichting. Uit de desbetreffende cijfers blijkt, dat van de gelegenheid om zich op ordelijke wijze van oude of zieke dieren te ontdoen een ruim gebruik wordt gemaakt en de inrichting ongetwijfeld in eene behoefte voorziet. Niet minder dan 261 dieren, 208 hon den en 53 katten werden sedert de opening in Juni ingebracht en op verrassend snelle wijze gedood. Bedenkt men, hoeveel gruwzaam lij den daardoor is voorkomen, hoeveel wreede handelingen daardoor achterwe ge konden blijven, handelingen die het zedelijk gevoel van den mensch moeten kwetsen, dan zullen voorzeker alle die renvrienden en niet-dierenvrienden zoo de laatsten er mochten zijn het bestaan der inrichting loven. Het Bestuur vermeldt met ingeno menheid, dat ook zooveel mingegoeden hunne dieren inbrengen en de onver schilligheid, waarvoor men aanvankelijk vreesde, niet zoo groot is. Van de 261 dieren werden er 214 kosteloos gedood. Wel is waar moet dit getal verminderd worden met 121 door de politie inge brachte dieren, doch het dan overblij vend aantal is niet onbelangrijk. Ten overvloede zij nog vermeld ,dat de inrichting alle werkdagen geopend is van 2 4 uur, dat de executies steeds plaats hebben onder toezicht van het Bestuur en de eigenaren van de ingebrachte dieren daarover steeds de vrije beschikking behouden. Men heeft eens ergens beweerd, dat de uithangborden en verdere gevel- teekens afkomstig zijn uit den tijd, waarin het getal analphabeten even groot was als thans dat dergenen, die de kunst van lezen verstaan, of, toen men andere beelden dan letters noodig waren om de menigte aan het verstand te brengen, dat hier een bakker woonde, daar visch te koop was enz. en dat langzamerhand dit eenvoudige hulpmid del wijzigingen onderging kan men bemerken aan de oude uithangteekens in vergelijking met die van den nieuwe- ren tijd. Ons klimaat, met zijne menig vuldige temperatuurveranderingen eischt als grondstof iets dat tegen weer en wind bestand is en het meer en meer ontwikkeld kunstgevoel des volks stelt mede zijne eischen. De beide moeielijkheden in deze zijne, naar het ons voorkomt, overwonnen in het reclamebord dat de Bodega van de firma de Vos en Co., Barteljorisstraat versiert. Het is, bij afmetingen van 4.9 bij 0.9 Meter, vervaardigd van plaatijzer en beschilderd met ingebrande kleuren. Deze wijze van bewerken doet het bord zeer duurzaam zijn, de verven houden hun kleur en bersten niet. Ook uit artistiek oogpunt valt het te roemende grondkleur is bruin, de letters zijn zeer goed van vorm en propoctie in kleur als paarlmoer. Links is eene goedgeslaagde afbeelding van een wijnberg, rechts een stilleventje van diverse, geëttiketteerde flesschen. Het reclamebord is afkomstig uit de fabriek Scave te Turin, eene specialiteit in deze soort van industrie, agenten de firma T. Silombra en Co. Kalverstraat, Amsterdam. Bij den poelier G. alhier, zijn door de rechercheurs Verkerk en van Halst in beslag genomen drie eenden, die den vorigen nacht waren ontvreemd onder de gemeente Noordwijkerhout. Binnen de laatste 14 dagen is vermoedelijk uit de goederenloods aan het station van de II. Y. S. Maatschappij alhier ontvreemd een mand, inhouden- 12 K. G. Rolpens. VERGADERING van den Baad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 2 December 1896, des namiddags te 1 ure, De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Verzoek eervol ontslag onder wijzer 2e kl. tweede opleidings school voor jongens. 2. Voorstel B. en W.W. betreffende gunning van de werken aan de sluizen te Spaarndam. 3. Voortzetting behandeling adressen van het bestuur van de Ambachts school, van den Particulieren Arbeidsraad voor bouw- en aan verwante vakken alhier en van de Afd. Haarlem van het Alge meen Nederlandsch werklieden verbond, betreffende subsidie aan de avond-vakteekenschool met rapport commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. 4. Voorstel B. en W.W. overeenkomst met den heer C. P. W. Kriens, betreffende gemeentelijk muziek korps. 5c Id. id. aanschaffen kachels voorde kostelooze school lett. A. 6. Id. id. crediet commissie ter voor bereiding eener herziening van de verordening op het verleenen van pensioen enz. 7. Id. id. met rapport commissie van financiën verschillende adressen tot wederinhuring van gemeente- eigendommen. 8. Id. id. id. id. adressen Haarlemsche Tramway maatschappij wederin huring van gronden aan de Bal juwslaan en aan de Rozenstraat. 9. Rapport commisie van financiën Ie suppletoire begrooting goede ren van de voormalige corporatiën van neringen, ambachten en be drijven. 10. Voordracht B. en W.W. benoeming ouderwijzer 2e kl. tweede oplei dingsschool voor jongens. 11. Benoeming lid commissie van toe zicht op het Stedelijk Museum. 12. Id. lid commissie van deskundigen, bedoeld bij art. 40 van het gas- contract. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 28 Nov. 1896 in de .Gouden Leeuw" te Haarlem. 1. Een perceel BOUWTERREIN Saenredam- straat. 2. Een perceel als voren, naaat het voorgaande. 3. Eeo perceel ala voren, naast het voorgaande. 4. Een perceel ala voren, naaat het voorgaande. 5. Een perceel ala voren, naast het voorgaande. 6Een perceel als voren, naast het voorgaande. 7. Een perceel als voren, naast het voorgaande. 8. Een perceel als voren, VerlengdeHeemskerk- atraat. 9. Een perceel als voren, naast het voorgaande. 10. Een perceel als voren, naaat het voorgaande. 11. Een perceel als voren, Verlengde Heemskerk- straat. 12. Een perceel als voren, naast het voorgaande. 13. Een perceel als voren, naast het voorgaande. 14. Een perceel als voren, Saenredarnatraat. 16. Een perceel als voren, naast het voorgaande. 16. Een perceel als voren, naast het voorgaande. 17. Een perceel als voren, naast het voorgaande. 18. Een perceel als voren, naast het voorgaande. 19. Een perceel als voren, Saearedamstraat. 20Een perceel als voren, naast het voorgaande. De perceelen No. 1 tot en met 10 gecombineerd, ƒ3396, opgeh. De perceelen No. 11 tot en met 18 gecombi neerd, niet geveild. De perceelen No. 19 en 20 gecombineerd niet geveild 21. Een perceel BOUWTERREIN, Brouwers vaart. 23. Een perceel als voren, naast het voorgaande. 23. Een perceel als voren, naast het voorgaande. 21. Een perceel BOUWTERREIN, Oranjeboom- straat. 25. Een perceel als voren, naast het voorgaande. 26Een perceel als voren, naast het voorgaande. 27Tot AMOTIE de GEBOUWEN No. 100 Btaan- de op de terreinen No. 2126. De perceelen No. 21 tot en met 27 gecombi neerd, ƒ4615, C. Hutsman. 28Een HU ÏS en ER VE, Oranjeboomstraat No. 26. 29. Een HUIS en ERVE. naast het voorgaande. 30. Een HUIS en ERVE, naast het voorgaande. 31. Een HUIS en ERVE, naast het voorgaande. 82. Een HUIfS en ERVE, naast het voorgaande. De perceelen No. 28 tot en met 32 gecombi neerd, 4260. S. J. v. Os 33. Een HUIS en ERVE met TUIN, Burgwal No. 97, ƒ2600, G. Wallekers q q. 34. Een WINKELHUIS en ERVE, Molenstraat No. 54, ƒ3625, J. J Guldemond. 35. Een HUIS en ERVE met TUIN en Boven woning, Burgwal No. 7 zwart en rood. 36. Een PAKHUIS en ERVE met Bovenwoning, Leliestraat No. 4 zwart en rood. De perceelen No. 35 en 36 gecombineerd 5905, opgeh. 37. Een HUIS en ERVE, Lange Hcerenstraat No. 7, ƒ2775, W. Eriedrichs. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personen, gedurende ie eerste helft van Nov. 1896, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. Cornac, W. de Graaf, Molenberg, Wed. Jurrien, L. Mosterdman, J. H. O Steenberg, M, de Vries, IJgenaar, Weezenherg, Albera allen Amsterdam. Mr. Broers 's GraveahageJ. van Heelstra, van Dfjk, C. Hartveldt 2 stuks, van Limbnrg Slyrum allen Haarlem; J. M. v. IJsselstein, P. Kroon heiden Rotterdam; Nieman, Schagen. Briefkaarten. Zant, Houtkamp, J. J. Meier allen Amsterdam W. Bijl, Arnhem; K. Nieuwenhoizen, Bulders, Krunp allen Haarlem; C. van Dnym, Rotterdam L. Baars Buitenland. G. J. Dnchateau, Batavia; M. van de Weg, Blouwhaok (2 stuks)A. A. van de Ven Constanta GRAAN- ENZAADMARKT. Marktberichten van 30 Nov. 1896. Witte tarwe 6.60 f 7.10 Rogge 4.20 f 4.50 Haver 3.50 3.20 Duivenboonen 5.40 5.875 Paardenboonen 5.20 5.325 Groene erwten „6.6.50 ALGEMEENE VERGADERING Donderdagavond te8>/2 uur. Statuten: HET BESTUUR. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 3 Dee. 1896, dea namiddags van 2 3 uur door den Heer WEZEILMAN PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2AndantinoRheinberger. 3. Agnus Dei uit 't Requiem ....Mozart. 4. AdagioG. Merkel. 5Die Ehre GottesBeethoven. Directie L. H. CHRIS PIJN. Tooneelspel in 3 bedrijven. Door geheel Nederland met enorm succès vertoond. Balcon f 1.25, Stalles en le Loge f I.Parterre f 0.75, 2e Loge ƒ0.60, Gaanderij ƒ0.30. SfV Kinderen betalen Balcon ƒ1.Stalles en '1e Loge 0.75, Parterre en 2e Loge f 0 50. Aanvang 7 uur, einde 9Va uur. CORN. A. BONTEN, gedipl. Muziekonderw. Ned. Toonk. Ver., beveelt zich bel. aan tot het geven van degel, piano en orgelonderwijs. Nette fam. zijn gaarne bereid goede inl. te geven. Adr. Smedestr. 22rd. Mevrouw HESHUIJSEN, Oranje kade 23, vraagt met Februari eene eenvoudige P. G., die goed kan koken en ge negen is huiswerk te verrichten. Aanmelding 's avonds na 8 uur. Gevraagd met Februari, wegens huwelijk der tegenwoordige, een knappe voor meid-alleen. Adres Zijlstr. 9. Tegen 1 Februari a. s. wordt verlangd eene flinke, degelijke liefst niet beneden de 25 jaren bij den Heer WINKLER, Leidsche Vaart 90. Gevraagd een fatsoenlijk leeitijd ongeveer 16 jaar. om op twee kinderen te passen of de meid behulpzaam te zijn. Adres Paarlaarsteeg 1. Een flink gevraagd. Adres Spaarne 92. Gevraagt een flinke Adres Gierstraat 51. Gevraagd een flink aankomend van 71/3 tot 12 uur. Loon 0 75 per week. N. Groenmarkt 24a. Er biedt zich aan een tweede meid, voor noodh. of voor vast, van goede get. voorz. Br. fr. onder No. 96 aan het bureau van dit blad. Ondergeteekende beveelt zich be leefd aan voor het wassch.011 van Adres Olercqstraat 131, desver- kiezende kunnen zij ook bezorgd worden Frankestraaf 51. Wed. J. KOE.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2