N ieuwsberichten. heid en met het oog op de Solisten, de samenstelling van het Afdeelings-Koor en het Orkest, de gewenschte belang stelling ondervinden. Tweede Kamer. Donderdag werd de behandeling over de Staalsbegrooting voortgezet. Bij art 5 van Hoofdstuk III gezantschappengaf de Min. eenige op helderingen betreffende de traktementen der gezanten, waarna het artikel werd aangenomen met 63 tegen 3 sternen. Hoofdst- III werd vervolgens goedge keurd. Aan de orde was toen Hoofdst. IV (Justitie). Bij het algemeen debat drong de heer Bouman aan op tjjdige waarschuwing van het voornemen to' voorziening in de vakaturen van nota rissen en tot wijziging der wet, teneinde kandidaat notarissen bevoegd te verkla ren, om tijdelijk, bij vakaturen-notarissen waar te nemen, en te voorkomen, dat de protokollen van eervol ontslagen notarissen aan fungeerendeambtgenooten worden overgegeven, waarvan het gevolg is, dat de nieuwbenoemde notaris geen praktijk heeft, iets waaraan de spreker toeschrijft de rampen in het notariaat. De heer Travaglino verdedigde het beginsel van arbitrage bij geschillen met aanne mers, door eene commissie van deskundi gen.De heer VanBijlaridtf.^peWoo/'jt) sprak over de wering van vreemde prostiuées, en drong er .op aan, dat het uitoefenen van hel bedrijf van prostituee niet worde aangemerkt als wettig bestaanmiddel. "Verder wenschte hij beperking van de ouderlijke machten opheffing van het ver bod tot onderzoek van het vaderschap. De heer Rethaan Macaré behandelde de kwestie der kinderbescherming. Het verheugde hem, dat de Min. de vaderlijke macht beter wil regelen, en hoopte, die regeling zal strekken, eensdeels om de ouderlijke macht te versterken, ander deels om haar te breidelen. Het opne men van weerspannige kinderen in ge vangenissen acht spreker een groot kwaad. Hij zou wenschen particuliere inrichtingen, als in Engeland en in België, waarin van Regeeringswege, krachtens een vonnis, kinderen worden opgenomen, die niet in een Rijksopvoedingsgesticht kunnen worden geplaatst. Het bevreemdt de spreker, dat de Min. niets heeft aan gekondigd, betreffende de bestraffing en berechting van kinderen. Jaarlijks wor den in Nederland 5000 kinderen beneden de 16 jaar voor den rechter gedaagd. Is de invloed dier verschijning voor den rechter gunstig of niet? Spreker betwij feld het, vooral met het oog op het groot aantal recidivisten. De tegenwoor- woordige wijze van bestaffing demorali- zeert meer de kinderen dan ze hun baat. Spreker vroeg daarom erkenning door den Minister, en zette kortelijk zijn hervormingsplannen uiteen. Er moeten passende straffen voor kinderen worden ingevoerd en dezen kunnen niet gelijk gesteld worden met volwassenen. Spreker spoorde den Min. aan alles aan te wenden om ons van den modernen Minotauris te verlossen. De heer Houwing betoogde de noodzakelijkheid van eene geheele oplossing van de eedskwestie, en van eene betere regeling dezer aangelegen heid. De heer Borret bestreed den aan drang van den heer Bouwman om eervol ontslagen notarissen niet hun protokol te doen overdragen aan de door hen zelf aangewezen ambtgenooten. De heer Roessingh wees op de achterlijkheid onzer wetgeving ten aanzien van moreele vraagstukken, alsde eed, Zondagsrust en kinderbescherming, en drong aan op krachtige werkzaamheid van dezen Mi nister. De heer Heemskerk verlangde in de toekomst ook meer ziel en geest in de wetgeving, wat door de eigen aardige pozitie van dit Kabinet onmoglijk is. Hij drong aan op eene verscherpte editie van de boterwet in het belang vau eerlijke boterhandelaren. De heer E. Smidt betoogde de wenschelijkheid van schadevergoeding voor onverdiend preventief gevangenen, en dat de ambte naren van het O. M. van den arbeid in zake de telkaarten zouden ontheven worden. De heer de Savornin Lohman achtte deze Regeering wel degelijk ver plicht, krachtig voort te gaan met verbe tering van wetgevingen, en betwistte den heer Heemskerk het recht om zijn medeleden de bevoegheid te ontzeggen,aan deze Regeering vragen te doen omtrent zaken, waarin zij belang stellen. De heer Heemskerk trachtte aan te toonen, dat de heer Savornin Lohman hem ver keerd begrepen had. De heer Knjjff betoogde, naar aanleiding van de te Rietveld voorgevallen moeilijkheden, dat de Staat niet het recht heeft in burger rechtelijke verschillen met ingezetenen feitelijk op te treden. De heer Lucassen was van oordeel, dat schadevergoeding alleen verleend kan worden aan hen, die preventief gevangen gezeten hebben, en waarvan gebleken is, dat zjj niet schuldig zijn. Verder drong hij aan op beter toezicht, om den klandestienen drankverkoop, vooral in publieke huizen, te voorkomen. De Min. van Justitie wees er op, dktt de indiening van eene verscherpte boter wet vertraagd wordt, omdat ook het Departement van Buitenl. Zaken daarbij/ betrokken is. Uitbreiding van het aantaS notarissen in den Haag was inderdaad noodig, daar in 20 jaar die uitbreiding was nagelaten. Die uitbreiding was officieus bekend, het aantal sollicitanten in en buiten Den Haag was zeer groot en een officieele aankondiging was on- noodig. Bjj wijziging der notariswet zullen de denkbeelden van den heer Bou man overwogen worden. Het toezicht der politie op vreemdelingen geschiedt over eenkomstig de wet. Zooveel mogelijk wordt er gedaan, om vreemde meisjes te waarborgen tegen misleiding. Bjj het ontwerp omtrent de ouderlijke macht, dat voorbereid wordt, wordt op de hulp van particuliere instellingen gerekend, om verwaarloozing van kinderen/ tegen te gaan. Andere berechting van kinderen wordt voorloopig voorbereid. De gerech telijke eed zal niet in alle gevallen kun nen worden gemist. De Min. herinnerde er aan, dat hij een beperkt mandaat had. De hoofdzaak voor deze Regeering, n.l. de Kieswet en de belastingen, lag niet op den weg van den Minister van Justitie; maar hij heeft gedaan wat zijn hand vond te doen, en hij kwam er tegen op, dat zijn ontwerpen beginsel loos zouden zijn. De kwestie van scha deloosstelling vanpreventieve gevangenen 1 zou nader worden overwogen. De zaak der telkaarten is misschien in den aan vang moeilijk geweest, langzamerhand zal ze wel gemakkelijker worden. Tegen klandestienen drankverkoop wordt met kracht gewaakt, vooral in de groote steden. De bierhuizen zijn vroeger toe gejuicht, maar nu zijn ze vaak de bron van klandestienen verkoop. Na repliek van de heeren Bouman, E. Smidt, Lu cassen en Borret en antwoord van den Minister werd het algemeen debat over Hoofdst. IV gesloten. Artt. 1 —14/ wer den goedgekeurd. Te Berlijnis door den Amerikaansche* gezant geklaagd over het min deugdzame van sommige artikelen uit Duitschlaad naar de Vereenigde Staten uitgevoerd-. De Duitsche regeering beraamt daarom thans middelen, waardoor een voos/af gaand onderzoek van uitvoerartikelen kan mogelijk gemaakt worden. Dit is misschien de staatszorg wel wat ver gedreven en men meent, dat als Duitscb- land alleen prima kwaliteit artikelen uitvoert, het niet meer zal kunnen concurreeren en dit zou dan wel het begin van het einde kunnen zij n van de menigte goederen, waarmee Duitsch- land in de laatste laatste jaren de wereld overstroomt, zeer ten nadeele van de binnenlandsche nijverheid, welke, ook in Nederland, door de goederen uit den vreemde zeer getroffen wordt. Formosa is na den oorlog van China en Japan bij ,het laatste rijk gekomen. Nu wordt verteld, dat China het ei land aan Engeland zou aangeboden hebben om het zoo uit Japansche han den te houden. Dit zou geschied zijn voor de vrede was gesloten. Wie ech ter bekend is met het streven van Brittanje om maar steeds meer land streken aan den Engelschen staat te brengen men noemt dit Brit- schen landhonger zal aan deze me- dedeelingen alle geloof weigeren. Een verstandig woord en juist op zijn pas, is gesproken door den Engelschen pre mier. Op een gastmaal heeft hij ver klaard, het volkomen eens te zijn met eiken Brit, die meent, dat de Ooster- sche kwestie eerder behoort opgelost door een vereenigd optreden, dan al leen door Engelschen invloed. De Engelsche regeering veroordeelt het duel en bestraft tamelijk streng de personen, die er zich aan schuldig ma ken. In JJuitschland begreep men het anders, maar de Beiersche regeering gaat een stapje verder en heeft aan de zoogenaamde rechtbanken van eer be volen, in het vervolg geen officieren meer voo-r te dragen tot oneervol ont slag, wanneer zij, des noodig, verklaren in beginsel tegen het tweegevecht te zijn. Toch heeft de Duitsche Rijksdag in antwoord op eene interpellatie eenige maatregelen toegezegd. Te Santander heeft een commhé uit den handel, nijverheid en geldmensehen zich gevormd, die de Spaansche regee ring een renteloos voorschot van 400 millioen peseta's, verdeeld in stukken van "100 peseta's, aangeboden heeft, terugbetaalbaar tien jaar na den oorlog. In Havana heeft de nationale collecte 5 200,000 opgebracht. De Amerikaansche schepen, die de Duitsche havens binnen loopeu, moeten een zeker tonnengeld betalen. President Cleveland heeft thans bepaald, dat van Januari af dezelfde rechten zullen worden geheven van alle Duitsche schepen, welke tot nog toe niet aan dteze belasting waren onderworpen. HAARLEM 11 December 1896. Dringend verzoek en ernstige waarschuwing. Aangezien der Commissie van Patri moniums Werkverschaffing is gebleken, dat door personen, die aiets met de Werkverschaffing uitstaande hebben, namens haar goederen worden afgehaald ten eigen bate-,, verzoekt de commissie! heb publiek, de goederen welke men-voor de Werkverschaffing mocht: willen af staan, alleen af te geven aan persenen, die een machtiging daartoe doen de commissie onderteekend kannen ver- toonen. Be Commissie waarschuwt tevens hen, die zich aan bovengenoemd feit schuldig maakten in hun- eigen belang hiermede niet voort te gaan. Dc Oommissie voornoemd': Jt H. SEGAAR. K. BOERK0OL. Ji. P. BOERKOOL.. Den 23 November 1.1. is hier te stede opgericht de coöperatieve Boawver- eeniging Kennemerland. Zij heeft ten doel het verschaffen van eigen woningen aan Ambtenaren of daarmede gelijk- staanden stand'. De huur zal bedragen ƒ200. per jaar en het terrein is ge legen in de Saelstraat bij de Duven- voordestraat. Door een agent van politte zijn twee knapen van 12. en 10 jaren op heeterdaad betrapt op. het openbreken van een pakhuis van den koopman H. aan de Houtmarkt, volgens hunne op gaven om diefstal te plegen van oud ijzer dat daarin geborgen wordt. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier wordt de-tentoonstelling van Woord en Beeld druk bezocht. De drijfwerken van den Heer Zwollo zullen Zondag voos- het laatst tentoon gesteld zijn. Zondag is de toegang vrij. Bij het Populair Concert van a.s. Zondagavond in de Sociëteit „"Vereeni ging", zal de bekende coupletzanger Chretienni zijne medewerking verleenen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 9 Deo. C. W. Reemer en C. E. de Zwaan. 10 Dec. D. Doeglas en H. Mossinkoff. GETROUWD. 10 Dec. JSipkes en W. H. Voet. GEBOORTEN. 3 Dec. J. Derr geb. Bouwmeester d. E. M. L. de Kok geb. Rundie z. 4 Dec. G. M. Koelemeijer geb. Derniaon z. G. Straver geb. Kraan d. A. v. Eljkern geb. Biesheuveld. J. C. Duk gen. Heijmansd. 5 Dec. A. J. J. Versterre geb. Geerling d. W. Bakker geb. Duisenberg d. L. C. Stokman geb.v.d. Lin den d. M. Dijt geb. v. Brugeend. -- I. C. Sckarwachter geb. Bijland z. C. Ouw-erkerk geb. Berghuijs z. A. Wesselink geb. Boo gaard d. C. M. Planije geb. Kuijper z. 6 Dec. A. Maas geb. Doggen d. C. v Stip- riaan geb. Krap z. M. O. v. Aanholt geb. Kot z. 7 Dec. W. F. H. v. d. Touw geb. Bo nefaas z. A. Hout geb. Redekerz. H. E. Molenaar geb. Swart z. A. E. M. v. d. Pol geb. Raadschelders d. N. Hagebout, geb. Zweers d. G. A. L. Sweerts geb. Hendriks z. M. J. Leemkoel geb. Velthuijsd. M.S. EUerman geb. de Roo d. 8 Dee. C. Prent geb. Smit z. P. v. d Berg geb. v.d Bogaard z. M. Kolk geb. Biered. E. Wesselingb geb. Peters z. - 9 Dec. M. Klingeier geb. Kruit d. OVERLEDEN. 2 Deo. M. C. Post geb. Hoogeboom 68 j. Hagestraat. 3 Dec. O. W. C. Petrick, 3 m. d. Gasthuisstraat. B-. Pelster 72 j. Hagestraat. C Bess geb. Hazevoet 70 j. K. Annastraat. 4 Deo. J. J. By ster 2 j. z.Koolsteeg. AZig '- geiaar geb. Gieles 64 j. Botermarki. J. Groesr 1 ;u. d Tuloens'raat. M. A. v. Lunenburg 4 j. d. Bakkerstraat. 5 Dtc. L. Boone 58 j. Sopkiastraat. B. Brinkman geb. Everaars 73 j. Gierstraat. 6 Dec. C. H Dreijer geb. Eggers 52 j. Kampersingel. J Dec. H. Terie 6> j. M v. Heemskerkstraat. W. G. de Korte 21d. x. W. Boogaardstraat. H. v. Beek 37 j- Gr. Houtstraat. 8 Dec. M. W. Moolenaar 21 j. v. Marnmstraat. G. J. Jan sen Hendriks 18 m. z. Palmstraat. 9 Deo. M. A. Baijer 9 m. d. Oude Raamstraat. J. Riet berg 47 j. Z. B. Spaarne. P. A. v. Heften 2 m. d. Leidsckevaart. J. Th. Kuijgrok 27 j. L. Boogaardstraat. C. J. v. Gastele 3 j. d. Klavers-raat. C. Keerwolf, geb. Rusting. 58 j. Leidschestraat. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van Poli< ie die da gelijks uitgezonderd des Zondags) van s' middags 11 tot 1 nre voor de eigenaars terug te bekomen zijn: In de opgehaalde vuilnisstoffen en terug te bekomen bij den Hoofdopzichter der Gem. Reiniging, Bureau Harmen- jansweg. Een Richters Anker steenbouw doos. Een aangekleede pop. Een gouden oorbel. Een boekendrager. Een witte doek. Een pak veters. Corrigeerstang. Een ring met sleutels. Een boekje getiteld Trougts to mij old friends. Een gouden dameshorloge. Een lomberdbriefje. Een portemon- naie met 1.59. Een zilveren knoop je. Een portemonnai met ƒ0.31. Een hondenbelastingpenning no. 266. Drie onopgemaakte dameshoeden. Een bruin lederen handschoen. Een dou blé médaillon. Een zware sluier. Een sportriem. Een schipperstreklijn. Een aschketel. Een gouden oorbel. Staat van de Aardappelen- en Bo termarkt over de maand Nov. 1896. Boter. Aangev. 779 verk. 621 KG. L. pr. 0.90, H. pr. 1.50 p. KG. Biggen. Aangev. 1079 verk. 864 stuks. L. pr. ƒ2.—H. pr. ƒ8.— p. stuk. Schrammen. Aangevoerd 438, verkocht 392 stuks. L. pr 6.H. pr. ƒ18.p. st Aardappelen. Aangev. 1656 verkocht 1469 H.L. L. pr. H. pr. 3.p. H.L. Appelen. Aangev. 565 HL. verk. 515 HL. L. pr. 3.H. pr. ƒ10.p. H.L. Peeren. Aangev. 546 H. L. verk. 537 H. L. L. pr. ƒ1.—, H. pr. 14.-p. H.L. Markt van 7 Deo. 1896. Boter. Aangev. 123, verk. 67 K.G. L. pr. ƒ1.10 H. pr. 1.30. p. K.G. Biggen. Aangev. 114, verk. 93 st. L. pr. 4.H. pr. ƒ6.p. st. Schrammen. Aangev. 73, verk. 49 st L. pr. 8.H. pr. ƒ14.p. st. Aardappelen. Aangev. 164 verk. 83 HL. L. pr. ƒ1.30H. pr. ƒ2.p. H. L. Appelen. Aangev. 49 verk. 17 H.L. L. prijs 5.-,-. H. pr. f 10. Peren. Aangev. 21, verk. 11, H.L L. pr. ƒ5.H. pr. ƒ12,p. H.L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktberichten van 7 Dec. 1896. Witte tarwe f 6,75. 7.10 Rogge 4.—. Haver 3.10 3.50 Gerst 4, Duivenboonen 5.40 5.85 Paardenboonen 5.5.40 VEEMARKT 9 Dec. 1896. Aangevoerd: Prijs: 1 Koe 160. 18 N. Kalveren 9.16. 20 Schapen 14.20. 6 Lammeren 8. 4 Paarden KAASMARKT van 9 Dec. 1896. Verkocht 18 stapels, uitmakende 2265 kazen, wegende 4398 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. ƒ26 50. Laagste ,15.—. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 15 December 1896des namiddags van I2 uur, door den Heer W. EZERMANj PROGRAMMA. 1. Sonate op. 27Rheinberger. a. Praludium. b. Andante. c. Finale. 2. Adagio uit de 5e Sympbonie. .Beethoven. 3. ConcertfantarieA. Hesse. 4. TrauermarschausderGötterdam- mernngWagner. 5. Cavatine.J. Raff.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2