Eerste Blad. No. ld Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. abonnementsprijs: yan WOENSDAG 23 December 1896. verschijnt. Wegens de feestdagen zal Zaterdag a.s. dit blad niet verschijnen. Nieuwsberichten. Ï-ÏLEPHOONNTJMMEK TT A A |»9 j l^1 |W| I TELEPHON1SCHE VERBINDIN9 v hwibJ met A H/TRTTiT^Tl A M ADVERTENTIEBLAD Per drie maandenf— ,25. VERSCHIJNT: franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1-5 regels f 0.25, elke regel Dinsdag-en Vrijdagavond. Afzonderlijke nommers 3 centen per stmt, meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. i 1 !gg - o Advertentiën warden, aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog warden geplaatst. DE UITGEVERS. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aan- wrage ter beziohtiging te verkrijgen bij De eb ven Loosjes, te Haarlem. ROTD CARPENTER (B.) Overpreêken en predikanten. Voor Nederland be werkt door M. L. Deenik. Met een voorwoord van Prof. S. Cramer, .ing. ƒ2.40 geb. 2.90 IüSTRöM (ELLEN). In den Storm. Uit het Zweedsch vertaald door Ph. Wei maning. 8.— geb. 3.50 MAATEN (Kapt. K. v. d.) De Indische oorlogen. Een boek ten dienste van den jongen officier en het militair onderwas. 2 dln. met Atlasing. *4.90 Bnitenlandsche nieuw verschenen werken GAUTHIER (VICTOR) Description des échinides fossiles des terrains Jnras Si xties de la Tnnisie recnelles par M. Ie Mesleing. 1.10 GAVAULT (P.) Mon bon oncle...ing. 1.90 LI DE (A.) Le voyage d'Urien snivi de Paludeaing. 1.90 BEHRENS (A.) Znm neuen jabr...ing. 0.40 BURNETT (Fr. H.) A Lady of Quality. 2 volsgeb. 4.90 Bovenstaande werken zgn voorbanden by de boekbandelaars de eb ven Loosjes. Weten en Werken. De Heer H. T. Chappuis vervulde de spreekbeurt en lat niet voor, doch vertelde eene historie van een mijnheer die was uit geweest. Doris, de oppasser, komt op de slaap kamer van zijn heer en meester Blom, grossier in koloniale waren en mqnheer slaapt en zijn kamer draagt sporen van een drukken nacht. Blom wordt wak ker, is niet erg frisch. Heeft aangezeten bq een diner van de commissie der voedingstentoonstelling, tusschen een grutter en een handelaar in zuigflesschen en toenwas er een gat in zijn herinneringsvermogen. Jarig van daag. Een geluk dat moe der Jet uit is. Aan een verjaargeschenk heeft zij gedacht; een tabakskistje. Blom gaat even in de kamer naast de zijne en hoort daar iemand ronken. "Wie was 't? Ach, dat gat in het her inneringsvermogen! Geen van beiden wist hoe 't zoo gekomen was. De vreemde stelt zich voor als Theophile Laars, eerste kok van baron die en die, te Antwerpen. Het pas gezegde gat was bq den laatste minder groot. Hij herinnert zich de Nes en een vechtpartij en de rest is een broekzoek gevuld met steen- kolengruis en kersenpitten. Den sleutel tot de rest zijn ze volkomen kwijt. Om te zorgen dat moeder, Jet, van niets merkt, zal de kok doorgaan voor een neef, notaris op een dorp te Ant werpen. De kennismaking tusschen de vrouw des huizes, inmiddels thuis gekomen, en den neef had plaats aan de koffie tafel, waar neef, met echt Brabantschen eetlust en ongemanierdheid haar geen hoogen dunk van neefs beschaving doet krijgen. Om de ergernis niet te veel te laten blijken, neent ze de krant en leest een bericht voor, dat de beide heeren doet verstijven van schrikeen geval van moord op eene vrouw, in den vroegen ochtend van den dag van heden gepleegd. Het geval sloeg op hen. Neef Theophile Laars en Blom, alleen gelaten, overleggen in duizend angsten. Zweren zullen ze elkaar niet te kennen. Per eerste trein vertrekt neef Laars, met ƒ400 van neef Blom en diens pan talon en overjas, naar het Belgenland. Blom koopt het stilzwijgen van Saartje met ƒ25, van Doris den oppasser met ƒ400, van neefje Piet, die toevallig alles weet, met ƒ650. Daar komt de politie commissaris. „Mijnheer, is hier in huis ook geweest"? „Geweest? niemand, 'k weet van niets." Is hier in huis ook geweest eene schoonmaakster, AntjeVos?" Ja? Gelief dan heden aan't parket van den rechter commissaris te verschijnen. Nieuwe doodangsten voor den eerzamen Blom, grossier in koloniale waren. Naar de huiskamer vlucht hjj, geeft zich 't air van kalmte, neemt de noodlottige krant, brrr, dat onzalige bericht! Dicht de krant 1 Daar valt 's Heeren Bloms aan dacht op het jaartal, de krant is van '95; nu is 't '96. Het blad heeft ge zeten om het tabakskistje, verjaars ge schenk van mevrouw Blom aan haar echtvriend. Dus geen moordenaar, niet in handen der justitie, de goede naam van Blom onbesproken; maar 't had geld gekost, ƒ1500 gulden, want ten laatste kwam er nog een juffrouw die nog veel licht brengt in de duistere geschiedenis en eene kwitantie ter betaling aanbood. Een douceurtje aan deze koffiehuis-dame maakte het sommetje vol. Maar mijn heer was uit geweest. Het dolle novel- lotje, met gloed verteld en met immer stqgenden pret aangehoord bevestigde de meening, dat de mannen van Weten en Werken vatbaar zijn voor eene jolige historie, en bovenal als die, als Maandagavond, op verdienstelijke wijze wordt medegedeeld. We hopen, dat de Heer Chappuis nog meer van dit genre in portefeuille heeft. En toen volgde nog een verhaal van eene juffrouw, die uit wou. Het stuk speelt te Vlaardingen en er kwam in van zeeziek worden, maar dit kan ik nu niet alles vertellen. Doch 't was ook al weer om te lachen en het wei- nigje ernst, dat nog in ons was, ver loren wij bq de nuchtere vraag gedaan in volle zee door een zieke juffrouw, het verzoek om eventjes aan den „kant" gezet te worden. Dat zou helpen tegen zeeziekte, beter dan kamfer op de maag, of een neu tendopje persico. Maar de juffrouw wou en zou ook mee uitl Den volgenden Maandag zqn wq onder het gehoor van den Heer C. Kühn. Ook in het Oostenrqksche Huis van Afgevaardigden is het duel ter sprake gekomen. De Minister van landsverdediging nam het tweegevecht alles behalve in bescher ming. Hij noemde het een misbruik, afkomstig uit tqden van barbaarschheid maar, wilde men het geheel uitroeien dan moest de eer beter gehandhaafd worden. Had de minister er nu maar bq gezegd welke eer hq bedoelt, de gewoon bur gerlijke, welke niets toelaat, dan wat elk fatsoenlijk man voor eerlijk en net houdt of de militaire eer, zooals een Duitscher die opvat, dan waren wij er achter. De burgerlqke eer eischtWat gij niet wilt dat u geschied, doe dat ook aan een ander niet. De sultan van Turkije had algemeene amnestie toegezegd aan de Armeniërs. Dit was hem aangeraden als het middel om de rust te herstellen. Tusschen zeg gen en doen ligt bij den sultan een grooten, langen weg, want niettegen staande de beloften, zoekt thans de groote heer spijkers op laag water en het am- nestiebesluit verschijnt niet. Het getal opstandelingen op de Filip pijnen neemt toe en of dit nog niet voldoende ware, zqn nu ook Spaansche soldaten aldaar aan het muiten geslagen. Het bericht omtrent den dood van Maceo op Cuba wordt tot heden niet tegengesproken. Donderdagochtend is het westen en midden van Engeland door een aard beving bezocht. De schade is niet groot. De „Académie des Sciences" te Parijs heeft thans formeel de vraag beant woord wanneer de 20ste eeuw begint. Zij stelde na lange beraadslagingen vast dat de 1ste Januari 1901 de eerste dag van een toekomende eeuw is. Bq sommigen bestond de meening dat een eeuw met het jaar nul begon. De Académie deelde die meening niet en zegt, dat er geen jaar nul is. De 0 geeft alleen het tiental aan dat nog tot de vorige eeuw behoort en onze tijdrekening is met het jaar 1 dan ook begonnen. Als men zich voorstelt, dat de jaar telling op dezelfde wijze plaats heeft als de jaren van den leeftijd telt, dan had den de Heeren uit Parijs hunne beraad slagingen kunnen bekorten. Een kind is een jaar als het één jaar geleefd heeft dus als zijn eerste levensjaar voorbij is eene eeuw is voorbij als honderd jaren voorbij zijn en negentien honderd jaren dus op 31 December 1900, des nachts te twaalf uur en dan treedt onmiddellijk de twintigste eeuw in. Voor het gebruiken van een scheld woord, maar een zeer ongemeen scheld woord, is door een der Londensche rechtbanken een vrouw gestraft. Zij had namelijk tot een politie-agent, die haar verbood op straat te zingen, gezegd „jij bent niet beter dan een vuil raadslid" dirty county councillor). Er werd haar een boete van ƒ1.50 opgelegd. HAARLEM 22 December 18%. De Vereeniging tegen het mis handelen van dieren alhier verspreidt, nu de sneeuw het den vogels dubbel moeielijk maakt voedsel te vinden, een geschriftje onder de jeugd met het doel haar op te wekken, onze gevederde vrienden wat ruimer dan gewoonlijk te bedenken. In ruime getale worden exem plaren aan de scholen toegezonden met het verzoek, de boekjes aan de leerlingen uit te deelen. Gaarne vestigen wij op de zaak zelve de aandacht Met geringe opoffering kan men in dezer, zooveel doen. Naar men verneemt zal de heer C. J. M. de "Wilde alhier, gepensionneerd 1 luitenant kolonel van het O. I. Leger op 1 Januari e.k. den dag herdenken waarop hem voor veertig jaren bq ko ninklijk besluit de Militaire Willemsorde werd toegekend, terzake van betoonden moed als tweede luitenant tijdens de krijgsverrichtingen onder generaal Köller in de Lampongsche Bovendistricten in de maanden Juli, Augustus en Septem ber van het jaar 1856. Het 1ste Concert der Koninklijke Liedertafel sZang en Vriendschap", Di recteur de Heer W. Robert, zal plaats hebben op Vrijdag 8 Jan. 1897 in de groote Muziekzaal der Sociëteit »Ver- eeniging." Als Solisten zullen dien avond op treden twee gunstig bekende Stadgenoo- ten. nl. de Heeren Joh. Steenman (vi ool) en Henk v. Breemen (piano). Het koor zal o.a. uitvoeren het prach tige werk van F. Riga »Magaificat" een geschenk van de Beschermheer der Liedertafel Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden en verder het keurige sSchlafwandel" van Hegar, hetschoone »La grande Route" vanGevaert en een mooi koor van den Heer W. Robert, getiteld In't Woud" Een en ander be looft een schoonen avond. Zij die nog als Donateur of Kunst lievend Lid wenschen toe te treden, gelieven zich te wenden tot het Bestuur. Donateurs betalen ƒ10 contributie per jaar en Kunstlievende Leden ƒ3. Daarvoor heeft men toegang tot beide Concerten met twee Dames. De Matinee van het strijkorkest, Gemeentelijk muziekkorps, die vroeger op 27 December geannonceerd was, is nu gezet op 26 December (2en Kerstdag), terwijl het Populair Concert op Zondag 27 Dec. zal plaats hebben. Het Italiaan- sche opéra ensemble Cospi, dat het vorige jaar hier met zooveel onverdeelden bijval in de Vereeniging optrad, zal zich dezen winter éénmaal te Haarlem doen hooren, en wel op bovengenoemd Con cert. Zoo als uit de advertentie te zien is, kan men zich op den dag der uit voering van plaatsen voorzien, wat met het oog op de te verwachten talrqke opkomst van het publiek, niet overbodig zal blijken te zqn. VEBGADEBING van den Baad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 23 December 1896, des namiddags te 1 ure, De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Voortzetting behandeling voorstel B. en W.W. overeenkomst met den heer C. P. W. Kriens, betreffende Gemeentelijk Muziekkorps met rapport rechtsgeleerde commis sie. 3.Voortsel B. en W.W. verlenging concessie Nederlandsche Bell-Te- lephoon-Maatschappq met adres Vereeniging van industrieelen en kooplieden betreffende bouwkun de en aanverwante vakken. 4. Id. id. adres Vereeniging tot ver fraaiing van Haarlem en omstre ken enz. betreffende aanleg pad voor wielrijders. 5. Id. id. vergunning bebouwen van grond behoorende bij het perceel

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1