HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 104. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang, 144- met AMSTERDAM. van WOENSDAG 30 December 1896. Wegens den Nieuw jaarsdag zal Zaterdag a. s. dit blad niet ver schijnen. Nieuwsberichten. TILEPHOONNUMMKB TELEPHON1SCHE VERBINDIN0 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. a franco p. post —,40. Unnderlijke nommers 3 centen per stub, Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. KRONIEK DE UITGEVERS. Weten en Werken. Eigenlijk hadden we Maandag eene geringe opkomst verwacht, met het oog op de afgeloopen feestdagen en om dat de Heer C. Kühn, de spreker van dien avond, in onzen kring een onbekende ■was. Tegen de verwachting was het dus, dat ons zaaltje meer dan bezet was. De Heer Kühn bepaalde zich tot het komische element, Justus van Mauriks Massagekuur en Een heel lieve verrassing. Van Maurik geeft altijd typen, en steeds blijven zijne personen zich zeiven gelijkzij zijn consequent zelfs in het inconsequente. Beschikkende over een goeden voorraad humor, in den regel voortvloeiende uit de omstandigheden, •waarin hij zijne personen plaatst, waar door ze komen tot hunne handelingen. Leest men van Maurik, dan treedt dit telkens sterk naar voren en hierdoor behoort hij tot de schrijvers die zich gemakkelijk laten lezen. Tusschen Van Maurik lezen en Van Maurik voordragen ligt een groote afstandwie den schrijver zelf zijne pennevruchten heeft hooren voordragen gevoelt dit zóó sterk, dat men er toe zou kunnen komen te meenen, dat nie mand hem in deze kan opzijde streven. Ontmoet men dus iemand, die Van Mau rik weet weer te geven, dan is zoo'n voordracht niet alledaagsch. Zóó onze Spreker van Maandagavond. De Heer Kühn toont zijn schrijver te begrijpen. In mooi Nederlandsch doet hij de personen handelen. Op de onbehouwen manier van een oud-kolonel doet hij overste van Hattersdorf de kuur ondergaan, elke séance eindigende met den slag op zeker lichaamsdeel, hem toegediend door een schalkschen mas seur doet de kolonelsche en de dochter des huizes den zieke verplegen, tyrannie- seeren, bestraffen, diëet houden, terwijl de patient zich mokkend onderwerpt, ook aan den laatster,, dien smadelijken slag, tot dat na achttien massages en achttien vreeselijke klappen, de guitige dokter het Wij zijn fuite, kolonel, uit. spreekt. Dat de Heer Kühn verdienstelijk ac teert, bleek bij Een heel lieve verrassing van dienzelfden schrijver, mede zeer verdienstelijk voorgedragen. Ernstig te blijven bij zulke schetsen is wat veel gevergd; de toehoorders voldeden dan ook ruimschoots aan den innerlijken aandrang om bun gemoed eens flinke lucht te geven en de vroolijk- heid steeg ten top bij het slotstukje: Een vldg mensch. Dat de Heer Kühn niet voor het laatst in onzen kring is opgetreden, mag wel zoo'goëd als vastgesteld wor den. Aanstaanden Maandag vervult de Heer W. 'Otto de spreekbeurt. De laatste raadsvergadering desjaars duurde tot zes uur. Mededeeling werd gedaan van ingekomen stukken, waar van eenige ter zjjrier tijd bij den Raad in behandeling komen. Ter tafel kwam de te sluiten over eenkomst met den Heer Kriens, ten opzichte waarvan de Raad had beslo ten eene commissie te benoemen. De algemeene strekking deelden wij reeds vroeger mede. Omtrent het geven van muziekuit voeringen op de Groote Markt, ver klaarde Heer Schürmann een muziek tent te kunnen aanbieden. Lang en breed werd dit punt besproken, maar het desbetreffende adres van Burgerplicht werd ten slotte gesteld in handen van B. en W. en de overeenkomst zelve vast gesteld. De Nederlandsche Bell Telefoonmaat schappij verlangt verlenging harer con cessie binnen deze gemeente met den tijd van 15 jaar. Door de Vereeniging van Industrieelen en Kooplieden was in deze een adres ingezonden, verzoekende te bepalen, dat de abonnementsprijs niet hooger worde gesteld dan ƒ30 per jaar; de verplich ting tot het aanleggen van dubbele geleidingen en vrij gebruik van publieke telefoon-stations voor alle geaboneerden. Na lange discussies wordt de conces sie verlengd. De Vereeniging tot Verfraaing van Haarlem en Omstreken en tot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer verzoekt vergunning tot het aanleggen van een pad voor wielrijders langs de zuidelijkste boomenrij van de Span- jaardeiaan. B en W stellen voor de vergunning te verleenen onder voorwaarde, dat alle onkosten komen ten laste der Vereeni ging en de aanleg plaats hebbe volgens aanwijzing van gemeentewege. Het voorstel werd verworpen. Namens den Heer W. Hekking, wordt vergunning verzocht tot het bouwen van een bergplaatsje op den grond Kennemerplein, behoorende tot het per ceel, genoemden Heer toebehoorende, doch waar niet mag gebouwd worden zonder vergunning van den Raad. Voorgesteld was het verzoek toe te staan, in welken zin de Raad besluit. J. A. Buurman wenscht een slacht plaats te bouwen op een bij zijn per ceel behoorend terrein aan de Bakker straat. Hiertegen geen bezwaren be staande was voorgesteld deze vergun ning te verleenen en de Raad nam het voorstel aan. Het tweede suppltoire kohier der plaatselijke directe belasting werd vast gesteld tot een bedrag van f 1491,23 en evenzoo eene tweede suppletóire be grooting van buitengewone ontvangsten en uitgaven over 1896, welke sluit met een voordeelig saldo groot 294.38. Vervolgens hadden eenige bevorde ringen plaats bij het onderwijzend personeel. Den Heer G. L. Smit, restaurateur van schilderijen, wenscht Mch te vestigen als makelaar in roerende goederen en taxateur daarvan, doch verzoekt hiertoe de benoeming van den Raad. Besloten wordt G. L. Smit als zoo danig te benoemen. De Raad benoemde tot gemeente geneeskundige den Heer van den Berg, Arts; tot lid van het College Curatoren van het Gymnasium den Heer Mr. A. W. Thöne. tot leden der Commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs de Heeren J. A. G. van der Steur en M. J. Hen- geveld tot leden der Commissie van toezicht op het lager onderwijs de Heeren Dr. A. H. Garrer, H. L. Janssen van Raaij, J. Mullemeister tot regent van het St. Elisabeths of Groote Gasthuis den Heer G. J. van Dieren Bijvoet en Dr. A. E. van Roven; tot regent van het Barbara Gasthuis den Heer Mr. Johs. Enschedé. Het gasverslag over October werd aangenomen voor kennisgeving. Bij de rondvraag informeerde de Heer Hijmans omtrent de concessie betreffen de eene elektrische tram, en toen werd de vergadering gesloten. Vervolg Tweede Kamer). Op art. 4 kwam nu in behandeling bet am.- Guyot vermindering met 480.000, om alleen te "Velsen bomvrije gebouwen te maken. De heer Kerdijk stelde als am. voor eene vermindering met ƒ808.000. om het art. te bepalen tot hetgeen noodig is voor de uitvoering van het kleine plan. De heer Schepel ontried na mens de Komm. van Rapp. het am.- Kerdijk, en namens de minderheid dier Kommissie ook het am.-Guyot. Het am. Kerdijk werd verworpen met 49 tegen 37 stemmen, en hetzelde lot wedervoer het am.- Guyot met 50 tegen 34 stemmen. De Vestingbegrooting, werd daarop aangenomen met 45 tegen 39 stemmen. De begrooting van Hoofdst. VIII werd aangenomen met 68 tegen 13 stemmen. Woensdag was Hoofdst. IX Water staat enz.) aan de beurt. Het algemeen debat werd geopend. De heer Roessingh klaagde over achterstelling van het platteland bij de groote steden, spoor wegen, waterwegen, havens, telegra- fiesch verkeer alleen voor de groote middenpunten, bijna niets voor het binnenland. Spreker schreef deze fout hieraan toe, dat de Ministers van Water staat uit het korps ingenieurs komen, die alleen oog hebben voor het groote. De heer Bastert was van oordeel, dat de Minister vele kleine belangen ver waarloost, maar wel groote uitgaven vraagt voor nieuwe organizatie. Hij deelde de bezwaren van den heer Roes- sing en keurde de houding van den Min. in zake de telefonie af. De Min. van Waterstaat enz. ontkende, dat het platteland wordt verwaarloosd, maar betoogde, da* groote steden uit den aard der zaak meer behoeften hebben, en bij veie middelen van verkeer de winst afwerpen, die het mogelijk maakt voor het platteland te zorgen. De nieuwe organizatieën zijn in het algemeen belang. De stormwaarschuwingsdienst zal ook voor de kleine plaatsen nuttig zijn, en de geologische kaarten zijn in 't alge meen belang. Dringende noodzakelijk heid van eene wettelijke regeling der telefonie is nog. niet gehleken. De heer Tydeman protesteerde tegen de laatste bewering des Ministers. De heeren Roessinh en Van Alphen hielden vol, dat het platteland wordt achtergesteld en zeker veel langzamer wordt verzorgd. De Min. bleef bij zijn betoog en kon- stateerde, dat, als de neiging aanhoudt om alles van Rijkswege te maken, de kosten enorm zullen stijgen. Het alge meen debat werd daarop gesloten. Bij art. II sprak de heer Bahlmann zijne teleurstelling uit en die van het distrikt Tilburg over het antwoord van den Min. ter zake vaneen algemeen scheepvaartka naal van de Zuid-Willemsvaart naar den Amer, nl. dat het niet geschieden zal van Rijkswege. De heer Hesselink van Suchtelen vroeg steun voor de verbete ring van de Slingerbeek. De heer Bas tert sprak over de soliditeit der aan nemers. Hij wilde bij aannemingen den eisch stellen van een zakelijken naast een persoonlijken borgtocht. De heer Gerritsen protesteerde tegen de goed keuring van het bijna onveranderd reglement op de lage verveningen in Friesland. In dat reglement ontbreekt elke bepaling betreffende het gebruik van de slikgelden. Daar een adres ter ,-zake is ingediend, hoopte Spreker, dat de Kamer daaromtrent inlichtingen zal vragen, en de Min. die spoedig zal geven. De Minister hield vol, geen argument vernomen te hebben ten gunste van den Rijksaanleg van het kanaal naar Tilburg. Als Noord-Brabant het wil doen, zal overwogen worden subsidie te verleenen. Verbetering van de Slingerbeek zal de Min. overwegen. Een zakelijke borgtocht van aannemers zou niet voldoende zijn. Over het reglement op de lage verveningen zal kunnen gesproken wor den naar aanleiding van een ingekomen adres. Diteen en ander strekte tot antwoord op opmerkingen, aanmerkin gen en klachten van de heeren Bahlmann, Donner, Heemskerk en Mutsaers. De Heer Hesselink van Suchtelen dankte den Min. voor zijne toezegging. B\j art. 12 drong de heer Conrad aan op verhooging der traktementen van opzichter^ bij den "Waterstaat. De Min. beloofdë dit te zullen overwegen. De heer Heldt drong bij art. 15 nader aan op pensioenver zekering voor de wegwerkers en de heer van Alphen meende dat de weg werkers vaste aanstelling moeten hebben. De Min. meende dat deze menschen niet tot ambtenaren moeten gemaakt worden, hij achtte verzekering onnoodig. Bjj art. 33 drong de lieer Mutsaers er op aan, te gemoet te komen aan de bezwaren der oevereigenaars, die schade ljjden door de verbetering van de Noord, waarvan de Ministers te kennen gaf, niet te willen weten. De heer van Gijn drong bij art. 34 aan op het spoedig indienen van voorstellen betreffende vérbetering der Dordtsche waterwegen, als het rap port der staatscommissie zou zjjn ver schenen. De Min. kon niets toezeggen zoolang het rappot nog niet verschenen was. Bij art. 41 klaagde de heer A. van Dedem, dat bij de brug bq Heusden djatihout gebruikt wordt in plaatst van inlandsch hout. De Min. verklaarde, dat door zijn Departement krachtig bevor derd is het gebruik van djatihout, uit onze koloniënhet meeste eikenhout komt uit het buitenland. Bij art. 49 wenschten de heeren A. van Dedem en van Alphen spoediger verbetering van

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1