HAARLEMSCH Eerste Blad. 1896. No. I. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Negentiende Jaargang. 144 met AMSTERDAM. WOENSDAG 6 Januari XILEPHOONNUMXBK TïLEPHONISCHE VEKBINDIN8 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf —,25. franco p. post —,40. jLfimnderiyke commers 3 centen per stuk, PrQ e per Advertentie van 1-5 regels f 0.25, eikeregel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag-? en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen, tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. De denkende mensch waagt zich soms met zjjne gedachten terug naar het verleden. Is dit omdat het heden ver band houdt met hetgeen achter ons ligt, en hij zich van dit verband reken schap wenscht te geven, of bestaat het feit, zooals zoo vele andere, om zich door het verledene te wapenen voor de toekomst; misschien is er ook ver band tusschen beide opvattingen. Als gewoonlijk brengen wij eenige feiten betreffende 1896 in herinnering. Het jaar 1896 had, evenals zjjne voor gangers, een zeer gemengd karakter, veel goeds tegenover andere zaken, die minder aanlokkelijk schijnen, doch mis schien in zich bevatten een kern, welke later als rijpe vrucht zal te voorschijn treden. Voor onze gemeente was 1896 geen ongelukkig jaar. Verschillende nieuwe straten werden volbouwd, aan het Oos ten, Zuiden en Westen der Gemeente, het Noorden deelde aanzienlijk minder in dezen aanwas, een gevolg van de slechte communicatie tusschen de beide deelen der gemeente, gescheiden dooi den spoorweg. Ieder kent den toestand, ieder wenscht verbetering. De Raad, evenzoo, bracht eeu offer uit de ge meentekas om eenigermate aan de be zwaren tegemoet te komen, doch een afdoend middel was het niet. 1897 zal ons in dezen wel niet dichter tot den idéalen toestand voeren. De tweede hoofdkwestie, het water, is in staat van wjjzen. De gasverlichting zal nog menig woord kosten, nog heel wat hartstochten in beweging brengen, heel wat staatsmans- wijsheid vereischen en rekening moeten houden met hen die meenen, dat het beter is de gans die de gouden eieren legt, te slachten, dan het beestje door be hoorlijke voeding in staat te stellen het volkomen ei van zuiver goud ter rechter tijd te laten werpen. Van een bevolkingscijfer groot 23.000 zielen, dat Haarlem telde in 1845 heeft het thans bereikt de 60.000. Dit behoort in het oog gehouden bij alles wat be treft de inkomsten en uitgaven der ge meente, terwijl de gemeente hierdoor tevens gekomen is tot de steden, welke zeker fatsoen hebben op te houden. Haarlem bezit in zjjne omstreken veel natuurschoon. Het wijst met rechtma- tigen trots den vreemde zjjn eenigen Haarlemmerhout, binnen de stad, zjjn wel onderhouden parken en daarbuiten de heerljjke duinstreek met hare lief lijke dorpen, zelfs bij een groot getal Haarlemmers onbekend, maar des te heter bjj hem, die het schoone aiet uitsluitend zoekt in den vreemde en die weet te waardeeren het vele goede, dat Haarlem biedt en waardoor het zich in menig opzicht gunstig van menige stad onderscheidt. De vreemde weet dan ook Haarlem als in vele opzichten be langrijk, maar't kost offers om dien goeden naam te behouden. Ons jaarljjksch budget weet er van tespre kenHet zeer opgewekt muzikaal leven eischt een gemeentelijk muziekcorps. De groote vraag omtrent zijn zijn of niet zijn werd het afgeloopen jaar in bevestigenden zin beslist en het voort bestaan althans voorloopig verzekerd, 't Is f 10000 om ons fatsoen op te houden, maar rentegevend belegd. Gaat Haarlem een schoone toekomst tegemoet, als het zich uitbreid, als het voor den binnenkomende scholen bouwt, telkens en telkens weer, als het dui zenden en nog eens duizenden uitgeeft om het vervoer te water mogelijk te maken, als de schuldenlast toeneemt met het vooruitzicht ook de boorden van het Spaarne dienstbaar te maken aan de industrie. Wij meenen, ja, en tevens, dat met volle recht financieele dadingen worden aangegaan, welke ons drukken, doch rijke vruchten beloven voor onze opvolgers. „De toestand onzer geldmiddelen is niet rooskleurig," wordt soms beweerd en die uitdrukking moet wel eens dienst doen in de meest tegenstrijdige gevallen. Wiens finantieele toestand is voldoende Wie de teering naar de neering zet en dat dit geschiedt, blijkt. Wjj leenen niet voor gewone uitgaven, voor buitenge wone; in den regel zijn deze op den duur winstgevend. De rente en aflossing worden op tijd betaald, de gemeente eigendommen nemen toe in waarde, de draagkracht der ingezetenen is niet ach teruitgaande. Waarom staan wij dan vol gens sommiger meening ongeveer aan lager wal! Alleen, er moet als in elke huishouding op de kleintjes gepast. De gemeenteraad leed een gevoelig verlies door het bedanken van Mr. W. A. 't Hooft. Zjjn bondige, soms geestige redeneertrant, bjj een helder inzicht waren van invloed op den gang van zaken, hij was de rechte man op de rechte plaats. De dood ontnam der gemeente in Mr. A. J. Enschedé een even kundig en werkzaam, als onbaatzuchtig ambtenaar. Van zijne vrijgevigheid getuigen de gemeente bibliotheek, het archief, het museum, de gemeentekas; van zijne humaniteit ieder, die met hem in aan raking kwam. Ook onze afgevaardigde naar 's Lands Vergaderzaal, Mr. Farncombe Sanders, bezweek voor den onverbiddelijken dood. Zjjn naam zal genoemd blijven worden zoolang er sprake is van trouwhartige Nederlanders, die de belangen van het algemeen welzijn met oprecht gemoed weten te dienen. Een der punten van algemeen belang was voor Nederland de aanneming van de nieuwe Kieswet, waardoor een veel grooter getal Nederlanders dan vroeger hun invloed kunnen uitoefenen op 's Lands Regeering. Of hierdoor de stand der partijen verandert, of de meerderheid verplaatst wordt naar rechts of naar links, wij hebben daar geen rekening mee te houden. De hoofdzaak is, of de Grond wet de uitbreiding van het kiesperso- neel toelaat; zoo ja, dan is die uitbrei ding een plicht en waar de plicht spreekt moet men de gevolgen niet in de eerste plaats berekenen. De zestiende verjaardag van onze Koningin werd op vele plaatsen met luister gevierd. Haarlem deed in 1896 in deze van zich spreken. De gedachte aan een nationalen feestdag is hierdoor, althans voor een deel verwezenlijkt. Wij juichten de feestelijke stemming toe, omdat de grondslag, liefde tot het Oranje huis, daarin zoo schoon naar voren trad Nog in de laatste maand des jaars, werd de hoog gewaardeerde Commis saris der Koningin in deze provincie tot een anderen werkkring geroepen. De provincie verliest in den aftredende een man van merkwaardige werkkracht, die tevens door zijn eenvoud en huma niteit bij allen die met hem in aanra king kwamen hoog staat aangeschreven. Europa verkeerde in 1896 in vrede, althans geen wapengekletter in ons werelddeel. Spanje moest gewapenderhand Cuba en de Filippijnen tot rede trachten te brengen, wat tot heden nog niet gelukt is. Menschenlevens en aanzienlijke schat ten kostte dit, het een en ander werkte nadeelig op Spanjes geldmiddelen en de mannen van de beurs zagen den toestand donker in. Of het Spanje ge lukken zal zijn prestige in genoemde koloniën te handhaven, wie zal 't zeggen? De Italiaansche nederlagen in Abes- synië liggen nog versch in 't geheugen. De naam Adoua zal nog lang den Italiaan een spookbeeld te voorschijn roepen, zelfs nu in 't laatst van November de vrede gesloten en de honderden krijgs gevangenen de terugreis naar het vaderland aanvaard hebben, doch niet als verwinnaars. Frankrijk had mede een oorlogstaak af te doen, op Madagascar en thans dreigt ook een geest van opstand in enkele deelen van Britsch Indië. Turkije was in 1896 voor velen een steen des aanstoots door zjjn wanbeheer, dat tot zulk eene hoogte geklommen is, dat de Europeesche mogendheden zich in de zaak moesten mengen, hiertoe bovendien nog gedreven door den af schuwelijken moord op Armeniërs te Konstantinopel. Een schok ging door het verontwaardigd Europa en nog is men doende, zulke harhaarschheden voor 't vervolg onmogelijk te maken. Zoolang echter de Turken fanatieke mohamedanen zijn en de Turksche re geering in de eene hand vuur en in de andere water draagt, zal niet kunnen verhoed worden, dat het tot gruwelda den opgezweepte volk zich vergrijpt aan het leven en de bezittingen van degenen, die met hen in godsdienstige opvatting verschillen. Vooral in Engeland brak ten deze een storm los, die nog niet bedaard is. Wonderlijke tegenstrijdigheid in den gedachtengang van het Britsche volk. Terwijl het den staf breekt over Turkije wegens het vergieten van Christenbloed wegens het vermoorden van honderden christen onderdanen van den sultan, schijnt het rechtvaardigheidsgevoel er niet genoeg ontwikkeld, om als één man op te komen tegen den ongehoorden inbreuk op het volkenrecht door den Brit Jameson en zijne rotgenooten ge pleegd op den Transvaalschen staat. 1 Januari 1896 had zijn inval plaats, een vol jaar heeft de Engelsche natie de gelegenheid gehad om over de feiten na te denken, en nog is het niet tot de erkentenis gekomen, dat wat ge schied is, over den Britschen naam een duistere wolk heeft doen ontstaan, nog te meer verduisterd door de wijze, waarop de hoofdaanleggers door bijna geheel Brittanje in het openbaar of ver holen zijn toegejuicht, of althans niet zijn bemoeielijkt zéé dat het billijkheids gevoel van het overig Europa in 'tal- gemeen en van den Transvaler in 't bizonder er door is bevredigd, en waar door de leer, dat het doel, Engeland grooter en machtiger te maken, door alle middelen mag bevorderd worden natuurlijk dieper wortels schiet. Rusland vierde de kroningsfeesten van den czaar. Moskou toonde zich toen aan het verbaasde Europa van hare schoonste zijde. Het ontving zijne gasten uit alle werelddeelen, het spreidde ten toon een luister overeenkomstig de hooge positie van den beheerscher. Jammer, dat de velden van Chodynski, waar hon derden het leven lieten tijdens de groote volksfeesten, een droevigen nagalm wek ten en nog te droeviger, naardien de treurige feiten het gevolg waren van de hebzucht der met de regeling belaste ambtenaren. En zooals het eene kwaad het andere met zich voert, zuchten thans honderden in den kerker, die zeer on langs getracht kebben, de regeering in deze zijdelings aansprakelijk te stellen. In het najaar des vorigen jaars was Europa getuige van een feit eenig in de geschiedenis. Lang reeds was sprake va» eene nauwe verbintenis tusschen Rusland en Frank rijk, de heide uitersten op het gebied van regeeringsvorm en van volksbe schaving. In October had de czaar Denemarken en Engeland bezocht. De terugreis zou plaats hebben over Parijs, en wel als gast van de Fransche republiek. De Fransche geestdrift kende geen palende czaar en zjjne gemalin werden door de Franschen ontvangen op eene wijze als. geen ander vorst ooit te voren te beurt viel. Europa zag het en zweeg. Het ergerde zich niet aan der Franschen tot krankzinnigheid opgedreven geestdrift; het bleef kafan, over de manier waarop de keizerlijke gasten zich dit alles deden aanleunenEuropa dacht na en bewaar de al deze dingen in zjjn hart. Een Fransch-Russisch bondgenoot schap, naar het schijnt het hoofddoel van de Fransche Russenliefde, laat tot heden op zich wachten, tenzij het reeds berust in de geheime archieven, waaruit het ten geschikter tjjd zal te voorschijn treden, dat is als de nood der tijden het eischt, of.als een zich verongelijkt achtend hoogwaardigheidsbekleeder het licht doet schijnen over het duistere, doch om zjjn eigen voortreffeljjkheid aan te toonen, evenals Bismarck deed nu eenigen tjjd geleden, toen hij, naar men meent in misplaatste jjverzucht, de wereld deed begrjjpen, dat Duitschland indertjjd eene dubbelzinnige rol gespeeld had in de Europeesche politiek. Bjj al het goede, dat de tegenwoor dige samenleving kenmerkt ook op zedeljjk gebied, bij al hetgeen reeds gedacht en gewerkt is tot opheffing van maatschappelijke misstanden, blijft nog veel, zeer veel te doen, niet alleen om het goede te bestendigen, maar ook om verbetering te brengen daar, waar nog zooveel onontgonnen terrein is; werkloosheid en hierdoor ontstaande armoede, drankmisbruik en de schro-

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1