N ieuwsberichten. mei ke gevolge- - van te bestrijden met (üdmatige wapenen, den meer en meer voortwoekerenden geest van wan orde te doen plaatsmaken voor eene algemeene vrijheid, welke in zich sluit de onderwerping aan goede wetten; deze drie zaken staan nog slechts aan gestipt op het programma, welks volle dige uitvoering de opvoeder der mensch- heid zich tot taak stelt. Nog dient bestreden het toenemende pessimisme, zich uitende in woord en geschrift, om zich verspreidende een geest van naargeestige melancholie en daaraan gepaard gaande levenszatheid. Zelfs de kunst in haar verschillende uitingen offert aan dit teeken des tijds. Moge spoedig de dageraad aanbreken van eene mildere levensopvatting, eene die het goede zoekt waar het te vinden is en de verwarmende stralen van de volle, vriendelijke levenszon toegang vergunt tot de ijzige kou van menig menschengemoed. Tweede Kwartet-Séance. Over de tweede séance van het Kwar. tet-Robert, welke Dinsdagavond het aan muziekuitvoeringen zoo vruchtbare jaar 96 sloot, zal het oordeel der bezoe kers ongetwijfeld uiteenloopen. Inzon derheid over het quatuor cories van César Franck, den bij zijn leven mis kenden, doch na den dood hoog verheer lijkten Franschen toondichter. Ten opzichte van de muzikale betee- kenis van dit zeer duistere Opus zal niet voor allen, na deze eerste auditie, het gewenschte licht zijn opgegaan. Daar toe is het te ingewikkeld van structuur en wijkt het te zeer af van den gewo nen vorm, waarin de klassieke kwartet ten zijn geschreven. César Franck componeerde het werk, dat inderdaad door de jongere Fransche musici als een chef-d'oeuvre beschouwd wordt, in 1888, twee jaren voor zijn dood. Emmanuel Chabrier maakte er in de lijkrede, uitgesproken op het kerkhof Grand Monlrouge, bij de uitvaart van César Franck, zelfs melding van. Wy vernamen, dat niet minder dan vijftien repetities noodig zyn geweest, om dit Kwartet onder de knie te krijgen. Dat verwondert ons geenszins, want het is horribel zwaar. Groote lof mag aan de uitvoerenden jworden gebracht voor zoo veel lust en zooveel energie. Zij voor zich zullen in hun moeizaam streven niet onbeloond zijn gebleven. Meerdere klaar heid, misschien een volmaakt begrip van den inhoud zal de vrucht geweest zijn van hunnen arbeid. Doch wanneer musici van beroep zich zooveel inspan ning moeten getroosten, teneinde den 9 weg te vinden door een muziekstuk, ligt het dan niet voor de hand dat de toehoorders-meest allen leeken-na ééne, zelfs na eene herhaalde executie in het duister zullen blijven tasten. Zou er bij hen sprake kunnen zijn van dat rijke en onverdeelde genot, dat devertolking oplevert van eenvoudige, begrijpelijke en daardoor voor allen genietbare kunst? Wjj gelooven het niet en geven daar om den heer Robert en zijne kwartet- genooten in ernstige overweging, zich bij eenvoudiger zaken te bepalen, opdat niet de zich ontwikkelende belangstel ling in hunne kwartet-avonden even spoedig weder verdwijne. Dat de uitvoering van het hier bespro ken werk het kenmerk droeg van veel studie, behoeft niet te worden gezégd. Met groote nauwkeurigheid werden de details behandeld, terwijl het samen spel in geen enkel opzicht iets te wen- schen overliet. De andere kwartetten van het pro gramma, Opus 41 No. 1 (A lel. (erts) van Schumann en Opus 17 No. 3 (F gr. tertsvan Rubinstein genoten eene even waardige vertolking en werden met zichtbare belangstelling ontvangen. Wat de h.h. te hooren gaven was zeer schoon en grensde nu en dan aan het volmaakte. Alleen kon de toon van den cellist ons niet altijd bevredigen, wat waarschijnlijk aan zijn instrument ligt; overigens dwingt zijn rustig en correct spel alle achting af. Op de derde séance zullen ten gehoore gebracht worden kwartetten van Haydn, Smétana en Brahms. B Weten en Werken. Maandag avond waren wij onder het gehoor van den Heer W. Otto van Amsterdam. Zooals we dat gewoon zijn, was de zaal goed bezet. Voorgedragen werd Een jaar dat niet meêtelt, een der boeiende novellen, waarop de Heer Otto van tijd tot tijd het lezend Nederland onthaalt, novellen, tintelend van waar heid en leven, verteld met een open blik voor den humor des levens, welke steeds te vinden is, als men er oog voor heeft. Boer Roskamp heeft vrouw en doch ter en zullen het oudejaar vieren, zon der gasten. Vroeger was altijd het gezin van boer Ballet van de partij geweest, zoo jaar om jaar, dan bij Roskamp, dan bij Ballet. Maar de man nen leefden thans in onmin. Betreurde moeder Roskamp dit, niet minder deden dit Annemietje Roskamp en Kobus, de stamhouder van den huize Ballet. Haast waren er op dien avond nog bittere woorden gewisseld bij Roskamp als moeder niet wijselijk den stijfhoofdigen boer uut had laote raoze. Annemietje, bedrogen in haar zoetste hoop, vervalt als sneeuw voir de zon. De dokter uit het dorp brengt geen baat, de dokter uit de stad raadt het ook al niet. Annemietje klaagt over een leegte ter plaatse waar het hart zit dokter Doorman constateert, dat het meisje aan wurmen lijdt. Soms spreken de jongelui elkaar; liefde zoekt list, zij door het luik van een schuurtje, hij aan den overkant van de sloot. Annemietje wil maar niet beter wor den en moeder vindt het noodig, dat de sonnabuul in de stad wordt geraad pleegd. Geneest zij niet hem, en haar, die door alle dokters waren opgegeven Roskamp vindt 't goed, maar moeder moet maar met 't kind naar stad; van die bovennatuurlijkheid met zoo'n mensch, dat je door en door kijkt, wil hij niets weten. Na een prettig bootreisje Kobus was er ook volgt het bezoek aan de wijze dame en dan een aardig dagje in Am sterdam, zonder moeder, en dan plannen om de oude vriendschap tusschen de vaders te herstellen. Hoe? Kobus zou't wel weten. Levie, de oude koopman, wordt de bemiddelbaar om de mannen die geen van beiden den eersten stap tot vrede willen doen, tot elkaar te brengen en de list gelukt. De vaders vlogen er in, de vrede wordt gesloten, hetminninde paar is gelukkig. En Levie moet de toegezegde fooi hebben, denkt Kobus, maar de oude koopman, die tevens mensch is, zegt: Blijft me van m'n lijf met je geld, wat ik gedaan heb is geen negotie; twee oude vrienden beb ik tot mekaar gebracht; gezond zullen ze blijven! Alles ging nu als van een leien dak je en 't was haast weer oudejaar. Na tuurlijk zullen de twee gezinnen dan weer bijeen zyn. Bij wien? Wij komen bij u, zegt Boer Ballet; het had het vorige jaar zoo moeten zijn, maar dat jaar van twist en tweedracht telt niet mee. De recht lieve novelle werd mooi voor gedragen. De talrijke fijne trekjes, zoo uit het volle leven gegrepen en zoo ver dienstelijk weergegeven, doen den Heer Otto niet alleen als een vriendelijk auteur, doch tevens als een uitste kend spreker kennen en wij hadden alle reden dankbaar te zyn, op deze wijze met een van zijne pennevruchten in kennis gesteld te worden Tot slot zou de Heer Otto nog één zijner schetsjes uit het ambtenaarsleven ten beste geven. Het werden er vier en 't had ons niet verveeld al waren het er twaalf geweest. Reeds werd opge merkt, dat de Heer Otto de dingen graag beziet van den vrooly ken kant en in die schetsjes kwam dit zóó tot zyn recht, dat van tijd tot tijd eene kleine pauze noodig was, om het evenwicht te her stellen tusschen 's sprekers woorden ter eenre en der hoorders schaterlach ter andere zyde. Het zal een jaar of acht geleden zijn, toen we den Heer Otto ook in onzen kring mochten ontmoeten. Naar het ons voorkomt, mag eene nadere kennis making niet weer zoo lang op zich doen wachten. den volgenden Maandag velvult de Heer P. H. Lamberts Jr. de spreekbeurt. HAARLEM 5 Januari 1897. Het stedelijk museum van schilde ryen en oudheden op het Raadhuis alhier is in de maand December j.l. bezocht door 36 personen tegen betaling en door 355 zonder betaling. Gedurende 1896 waren deze getallen resp. 2840 en 2874, Zondagavond 10 Januari zal het Elite Damesorkest onder de leiding van Mevrouw Willstedt Poppelsdorf in de groote zaal der Sociëteit Vereeniging een Concert geven. Het orkest bestaat uit 8 Dames en 3 Heeren, waaronder de volgende Solisten, Fraulein Fischer Solo Viool, Fraulein Moe, Solo fluit. Mademoiselle Cambier, Sopraan en Pia no Virtuose, de Heer Poppelsdorff Solo Violoncel,verschillende voor ons liggende recensiën uit het Vaderland, Dagblad van Zuidholland, Nieuws v. d. Dag, Handelsblad eet. eet. zyn uitstekend, en wordt deze kapel als om strijd geprezen. De Onderlinge Brandwaarborg- Vereeniging voor de Gemeente Haarlem hield Donderdagavond eene buitenge wone algemeene vergadering tot wijzi ging van art. 14 van net reglement. Thans is bij genoemd artikel bepaald, dat de premie voor gebouwen in de 1ste Klasse (gebouwen zonder bedryf en niet gevaarlijk belend) zal bedragen: voor Heerenhuizen 50 cent per mille, voor Heerenhuizen door twee gezinnen bewoond en woningen van coöperatieve- vereenigingen 60 cent en voor de overige gebouwen der 1ste Klasse 70 cent per mille. Behalve de andere voordeelen, zelf-controle, gemakkelijke regeling van schade enz, zal de uiterst lage premie thans in nog ruimere mate de aandacht op de Onderlinge Brandwaarborg-Ver- eeniging vestigen. Voor het oogenblik is het aantal deelhebbers reeds gestegen tot ongeveer 250 terwijl de verzekerde som ruim anderhalf millioen bedraagt. De Nederlandsche Tooneelvereeni ging, onder directie van den heer L. H. Chris- pjjn, gaf Zondagavond eene zeer geani meerde voorstelling in onzen Schouw burg, Justus van Maurik's blijspel, Fijne Beschuitengaf aan de talrijke aanwezigen overvloedig stof tot lachen en vroolijkheid, niet het minst in de tooneelen, waarin huichelarij en schyn- vroomheid naar behooren worden ge- geeseld. De goede bezetting van de hoofdrollen, het vlugge en goedloopende spel en de korte pauzen werkten mede tot eene voorstelling, welke het gunstig bekende gezelschap van den heer Chrispyn in alle opzichten tot eer verstrekte. In het afgeloopen jaar zijn door de politie alhier opgemaakt 741 proces- senverbaal ter zake misdrijf en 1515 processen verbaal wegens politieovertre- dingen waaronder 466 ter zake open bare dronkenschap. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen de bierhuis houdster de weduwe Z. wonende An- thoniestraat, terzake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. Bij een brooddepóthouder wonende Leidschestraat, is gisteren avond in den winkel ontvreemd een houten kistje en een steenen kopje inhoudende te zamen ruim ƒ2 aan geld. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 30 D:c. A. Koster en C. JM. Hoobroeks. GETROUWD. 29 Dec. M. Martens en J. C. Bruggenann. 30 Deo. J. A. Koelemeijer en J. J. Bij rij. GEBOORTEN. 24 Dec. S. J. Kollaard geb. V. Nimwegen d. C. J. v. Asch geb. de Loos z. 25 Dec. E. v. d. Ham geb. Berends d. C. A. Goeden geb. v. Gaart z. J. S. M. Blom geb. Koeleman d. E. de Nys geb. Rusbach z M. Nijhuis geb. Ram z. L. Mantel geb. deBoerz M. E. Vallenduuk geb. Hageman z. R. A. Kwast geb. Wessels d. J. C. M. v. d. Have geb. Se- venhuyzen z. 26 Dec. G. A. Gerritsen geb. Cornet d. J. M. de Mooy geb. Thijssen z. G. M. Bos geb v. Reet 2 z. A. M. van Kes- sel geb. Mulder d. M. Snoeks geb. Jukes z. C. M. Droste geb. Gerber d. M. Winken- bachgeb. Martens z. E Martin geb. Knijper z. M. E. Obdamg»b.Schierhout z. J. M. Beenhakker geb. v. Ingen z. 27 Dec. N. Sin ger geb. Maij d. A, Maaskant geb. de Witz. M. M. Wesseluis geb. Horeman z. J. F. Grootes geb. de Haan z. C. G v. d Bogaard geb. Verkes z. (levenl). 28 Dec. M. Reller- gert geb. Duyn z. M. C. E. Venneker geb. Hoorendyk d. K. M. Beets geb. Dudok v. Heel z. J. M. Goeden geb. Ureeve d. M. G. Meinderts geb. v. Zuylen z. 29 Dec. A. P. Boot geb. Kouwenberg d. A.M. Selraat geb. v. d. Berg d. M. Pekelharing geb. v. Natten d. J. A. Govaerts geb. Burgers d. C. v. Kessel geb. v. d. Laan d. 30 Dec. A. v. Doorn geb. v. Gennep d. P. A. v. Amstel geb.Sarletd. A. M. Verkooijgeb. Woesten- burg z. J. Bloemzaad geb. Alders z. W. Ruygrok geb. Mieog z. M. C. Heuverkamp geb. v. d. Hulst z. 31 Dec. G Praag geb. Bierman d. OVERLEDEN. 25 Deo. P. Hos 4 j. z. Oranjestraat. M. Dijt 20 d. d. Oudeweg. C. Witteveen 53 j. Zylweg. H. Jutten geb. v.Eeden 31 j.Ossen- hoofdsteog. T. Dirkse 70 j. Spaarnwouder- straat. 26 Dec. T. Heyligers geb. Bos 82 j. Barentsestraat. C. Westerhoven geb. v. d. Goes 73 j. Hagestraat. J. v.d. Laan geb. Klabou 50 j. Vooriingstraat. Sf D.c B. Arps 83 j Hazepaterslaan. G. Jansen 77 j. Glasblazersstraat. A. J. Slenders 1 m. z. Burgwal. H. Ruis 2 j. d. Voortingstraat. 98 Dec. F. v. Breugel 54 j. Gast huisvest. 28 Dec. J. C. v. Niel I f m. a. Gasthuislaan. J. C. Setbach 9 m. d. de Witstraat. H. M. Wif- lenre geb. Watté 80 j. Pieter Kiesstraat. N. H. Kenzen 4 m. z. Vooruitgangstraat. J. H.MommaaBgeb. v. Veen69j.Z.B.Spaarne 30 Dec. J. J. v d. Berg 24 j. Plein J.J. Smits 4 j. z. Ged. Oude Gracht. G. Molenaar 8 m. d. Ursulasteeg. M. G. Mulder geb. Dammnller 80 j. Jansweg. J. Prang 7 m. d. Schoterweg, Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie die da- gelijke uitgezonderd des Zondags; van s' middags 11 tot 1 nre voor de eigenure terug te bekomen zijn: Een kerkboekje. Een geelharig hondje. Een gouden oorknopje met bloedkoralen steen. Een manchet. Een notitieboekje. Een glacé hand schoen. Een parapluie. Een paar witte handschoenen. Eenige sleutels. Een R. C. kerkboekje. Een gouden ring. Een blauw koralen armbandje. Een bril in zwart lederen étui. Een kinderwantje. Een portomon- naie met geld. Twee turfmanden. Staat van de Aardappelen- en Bo termarkt over de maand Deo. 1806. Boter. Aangev. 7490 verk. 6864 KG. L. pr. ƒ55.75, H. pr. ƒ62.36 p. KG. Biggen. Aangev. 6972 verk. 6090 stuks. L. pr. 19800. H. pr. ƒ33900 p. stuk. Schrammen. Aangevoerd 3887 verkocht 3503 stuks. L. pr. 44350 H. pr. 67850 p. st. Aardappelen. Aangev. 27716 verkocht 150961/, H.L. L. pr. 7675. H. pr. 19075 p. H. L. Appelen. Aangev. 3580 HL. verk. 1991 HL. L. pr. 14200 H. pr. ƒ31550 p. H.L. Peeren. Aangev. 5887 H. L. verk. 5069 H. L. L. pr. ƒ13630 H. pr. 31550p. H.L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktberichten van 4 Januari 1897. Witte tarwe 6.675. Rogge 385. 4. Haver 2.75 3.30 Buivenboouen 5.25. 560. Paardenboonen 4.75 490. Bruine boonen 1.60 Groene erwten - 5.50 0R6EL8tSPELIN6. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 7 Jan. 1896, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. LargoHandel. 3. Sonate No. 2Lemmens. e. Prélude. b. Cantabile. c. Allegro con fnoco. 4. CanzonettaRheinberger. 5. Aria nit PaulasMendelssohn. Sociëteit,, VEREENIGING", CONCERT van de Kon. Liedertafel «Zang en Vriendschap" op Vrgdag 8 Januari 1897,'«avonds te 1'U uur. PROGRAMMA. 1. Schlafwandel (Koor)Fr. Hegar. 2. Wandrerfantasie (voor piano)..Schubert. 3. a. Fantasia Appansionata (voor viool)Vieuxtemps. h. Introduction, Andante, Thème varié, LargoSaltarella. 4. MagnificatF. Riga. 5. Jn 't Woud (Koor)W Robert. 6. Solo voor viool. a. LegendeWieniawski. b. Hejre Kati Scène de lacsarda.Jenö Hubay. 7. Solo voor piano: a. ArabeskeC'. Cbaminade. b. NocturneAnnette Dagnelie- c. ValseN. Rubinstein. 8. La grande Route (Koor)....F. A. Gevaert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2