De nieuwe leening in Spanje heeft een merkwaardig gevolg gehad. De hu welijken vermeerderen! De lijsten der inschrijvers en inschrijfsters zijn, om-1 dat het vooral een nationale zaak goldt volledig gepubliceerd geworden en 't gevolg is geweest, dat menige ongehuw de dame of weduwe, die anders niet zoo de aandacht zou getrokken hebben nu met aanzoeken lastig gevallen wordt, Het omgekeerde heeft, om het sterkere geslacht recht te doen, ook plaats. In Berlijn heerscht influenza. Keizer Wilhelm heeft zich uitgelaten zeer te vreden te zijn over de houding der werkgevers bij de Hamburgsche stakin gen. De metaalwerkers zijn thans aan het woordzij eischen een werkdag van negen uren. Een der Duitsche bladen berekent, dat in dit jaar honderdtwintig duizend personen gestaakt hebben. Frankrijk mag bogen op vierhonderd en tachtig inrichtingen waar alcoholische dranken worden verkocht, 't Kan niet anders, als geen wet de vermenigvul diging van kroegen enz. toelaat. Dat doet de vrijheid, maar het volk wordt er de dupe van; hoe meer drinkgele- genheden, hoe minder volkswelvaart en volksgeluk. Te Parijs vond men voor enkele dagen ergens een kind van ongeveer driejaren. Het was overdekt met geslagen en brandwonden en stierf kort daarop. Uit de noodige nasporingen is gebleken dat de vader van het kind de mishandelingen zelf bedreven had, hierin door zijne moeder aangestookt. De Italiaansche kamer heeft den kroonprins eene apanage van een mil- lioen lire toegestaan, waarna eene ver klaring van den koning werd voorgele zen, dat Z.M. elk jaar hetzelfde bedrag aan de schatkist zou afdragen. In Rusland is de Regeering niet ge makkelijk tegenover werkstakers of hunne opruiers. Achttien werklieden aan een fabriek te Korsikin, die zich aan opruierij hadden schuldig gemaakt, zijn veroordeeld tot dwangarbeid gedu rende twintig tot acht en twintig maan den in eene strafcompagnie in verge legen gewesten. Er wordt beweerd, dat het Ameri- kaansche congres zal besluiten tot on afhankelijk verklaring van Cuba, als mede dat President Cleveland het te nemen besluit niet zal bekrachtigen. Alle belanghebbenden bij de in beslag neming van de Doelwijk hebben van alle beroep afgezien, zoodatonmiddellijke teruggaven van schip en lading aan -rechthebbenden gelast is. Naar men zich herinnert, werd deze bodem door Italië prijs verklaard, wegens het aan boord hebben van wapenen, bestemd voor den Negus van Abbessynië, met welken staat Italië toen in oorlog was. Men verzekert, dat het vrij geven van de Doelwijk een der voorwaarden was waarop de Negus vrede wilde sluiten. De Poolsche soldaten in het Pruisische leger mogen geen Poolsch meer spreken. Het legerbestuur meent dat alleen „eene zekere strengheid" zal noodig zijn om de Polen aan het Dnitsch spreken te gewennen. Nu weet men, dat de Polen zeer op hunne taal gesteld zijn; het is het eenige wat hen nog aan hunne nationaliteit herinnert. De order zal dus weer veel kwaad bloed zetten, naar men veronderstelt. De Hamburger bootwerkers blijven nog voorloopig drie weken staken, om dat er nog genoeg geld voorhanden is om de uitkeeringen zoolang vol te hou den. Er bestaat vrees, dat handel en scheepvaart zullen blijken, ook voor de toekomst schade geleden te hebben. Het terechtstellen door middel van electriciteit (electrocutie) heeft niet vol daan in de Vereenigde Staten daarom ls er eene commissie belast met het uitdenken van een doelmatiger middel om veroordeelden op zoo min mogelijk wreede manier ter dood te brengen. Die commissie heeft nu, na een jaar werkzaam te zijn geweest, een rapport uitgebracht, waarin zjj verstikken door lichtgas aanbeveelt. Dat doodt wel niet onmiddellijk, zegt zij, maar men kan daarmee de misdadigers in hun slaap dooden, zonder pijn en „zonder dat zjj er iets van weten Te Madrid loopen geruchten over een ministerieelen crisis. Het zijn nog slechts vage geruchten, maar waarschijnlijk worden zjj niet geacht. De publieke opinie begint onrustig te worden, aldus lezen wijzij heeft genoeg van de voort durende snoeverij der regeering, die het herstel der rust op Cuba belooft en haar die niet kan geven. Maar niettemin blijven deSpanjaarden voortdurend overwinnen. De troepen van Maximo Gomez hebben zjj een verlies van 106 man toegebracht; de divisiën van de generaals Melguizo en Velasco hebben de lomas van Pinar del Rio afgeloopen en zich van het proviand, de wapenen en de paarden meester gemaakt; de provincie Havana zal, vol gens generaal Weyler, in twintig dagen rustig zijn; in Pinar del Rio zjjn de opstandelingen geheel gedemoraliseerd. Geruimen tijd heeft het gerucht ge- loopen, dat mevrouw de baronnes Hirsch een som van 2 millioen francs had ge schonken aan het instituut Pasteur. Dit bericht wordt thans bevestigd. Het comité van het instituut-Pastuur zal binnen enkele dagen vergaderen en het fonds in ontvangst nemen, dat ver moedelijk zal worden besteed voor het bouwen van een laboratorium van bacte- reologische chemie. De Weener correspondent van de Stan dard zegt, dat tusschen koning Alexander van Servië en den ex-koning Milan vooral de legerhervorming zal worden bespro ken. Er is reeds besloten, dat het leger zoo spoedig mogelijk zal worden voor zien van een nieuw repeteer geweer en van rookvrij kruit en dat te dien einde de hulp zal worden ingeroepen van Oostenrjjk. Ook de artillerie zal worden vernieuwd en het gansche leger zal op gelijken voet worden gebracht als het Roemeen- sche. Het zonderlingste is, zegt dezelfde Correspondent, dat Servië, Bulgarije en Griekenland haar legers gaan verster ken, terwijl op hetzelfde tijdstip Turkije, op raad van Rusland, haar staand leger met een derde wil verminderen. Het Tijdschr. v. Geneeskunde, de jongste moordaanslagen te Amsterdam be sprekend, meent dat de bedrijver van die aanslagen waarschijnlijk een „sadist" is (door v. Krafft-Ebing worden aldus de personen genoemd, die de vrouw gewelddadigheden uit wellust aandoen). Zoo iemand wacht, zegt het tijdschrift, met zorg het tijdstip af, waarop een slachtoffer, met wie hij, juist om zijn perversiteit, geen voorafgaande betrek kingen gehad heelt, onbewaakt is, en wordt hij niet op heeterdaad betrapt, dan is zijn spoor moeilijk te vinden, want door de verwonding is zijn wel lustgevoel bevredigd en hij verlangt alleen dit. Waar „bloedig steken" in kort interval naar meerdere vrouwen is voorgekomen, door iemand, die zijn spoor wist te bedekken, is de waar schijnlijkheid groot dat hier een sadist in het spel is, en er is reden om te vermoeden, dat hij of niet gevonden of op heeterdaad betrapt zal worden. En wat dan? Moet de geneesheer, zich rekenschap gevend dat zoo iemand niet is als ande ren, hem als zieke aanzien en naar een gesticht verwijzen? Het eerste stellig, het laatste "niet. Het krankzinnigenge sticht is voor hem de plaats niet. Zoo lang de ervaring leert, dat zulke personen hun perverse geslachsdrift niet bedwingen, moeten zij onschadelijk gemaakt worden voor de samenleving. In een gevangenis behooren zjj echter evenmin thuis. De aangewezen plaats voor zulke personen is een zoogenaamd prisonasile, waarvan een door de Ned. Maatschappij ter bevordering der genees kunst benoem Ie commissie in haar rap port van 1895 de stichting aanbeval." Uit Leeuwarden meldt men ons: In geheel Friesland is thans de scheep vaart gestremd. Ofschoon alle vaarten in de provincie thans met ijs zijn be dekt, wordt nog zeer weinig schaatsen gereden; alleen geschiedt dit op enkele ijsbanen, die daartoe door clubs of ijs- vereenigingen geschikt zijn gemaakt. De weinige vorst, de vele sneeuw, de sterke wind en het stroomen uit al de zeesluizen, maken het ijs op de vaarten onberijdbaar. Naar goed ijs wordt zeer verlangd, zoowel voor de liefhebbers van schaatsenrijden als in het belang der werkeloozen. Bij de Belgische Kamer is van re- geeringswege een wetsvoorstel te wach ten tot afschaffing van sluisgelden en andere rechten op rivieren en kanalen en zulks voor het vervoer van verschil lende goederen. Er wordt op gewezen, dat Nederland nu dit voorbeeld zal moeten volgen bij name voor de Zuid Willemsvaart, omdat er anders kans bestaat, dat de handel op Rotterdam en Amsterdam verplaatst wordt naar Antwerpen. Het is voornamelijk de han del in Limburg, die op den laatstge noemden maatregel aandringt. Van verschillende plaatsen worden voordrachten vermeld betreffende de I nieuwe kieswet. De Haarlemsche kiezers, oude en nieuwe, worden zoo knap ver ondersteld, dat zij geen aanwijzing, noch tot de techniek, noch tot de theorie ervan noodig hebben. Geen der kies- vereenigingen schijnt iemand te weten die zich met de taak der zoo hoog noodige inlichtingen belasten wil. Van Texel wordt gemeld: Door het vele ijs in de Zuiderzee is de mosselvloot hier binnengevlucht. Vele schuiten zaten als onder het ijs bedol ven. Een er van stootte door het lage water voor de haven aan den grond, doch de golfslag en hulp van visschers maakten het vaartuig weer los, zoodat het geen averjj beliep. De Noordzee- vloot is nog grootendeels afwezig. Voor de kust en in de haven is veel ijs. De stoomboot Ada van Holland baande er zich met groote moeite een weg door. De wegen in het eiland zijn door de sneeuw bjjna onbegaanbaar geworden. Zaterdagochtend was het door den jjsel overal in de stad bijzonder glad. Van gemeentewege werd op lastige punten, bruggen en afhellende wegen zand gestrooid en bijna alle burgers volgden dit goede voorbeeld, zoodat met eenig goed toezien het verkeer kon plaat s hebben. Tegen den avond andermaal ijs over de pas begaanbare straten en nu nog erger dan des morgens. Deze en gene maakte eene buiteling. In een der Singels kwam een melkwagen met hond en bestuurder terecht. De man verloor twee melkvaten en een pot met boter. Te Utrecht moesten alle mechanisch bewogen wissels op de spoorlijn met de hand omgelegd worden. Verschillende treinen werden belangrijk vertraagd. Te Amsterdam deed Zaterdag een postbode zijn bestellingen per schaats. Te Amsterdam is het zeer slap in het diamantvak. Enkele slijpers zjjn reeds tot bekoming van werk naar Duitsch land vertrokken, terwijl te Amsterdam eenige Londensche diamantwerkers te vergeefs werk kwamen zoeken. Naar men ons mededeelt zjjn hier ter stede twee jassendieven gesnapt en zulks na een wedloop tusschen hen en de politie over de spiegelgladde straten. Volgens opgaaf zijn het twee Amster" dammers, maar naardien dienzelfden Zaterdagavond nog twee jassen zijn ge stolen, is het waarschijnlijk, dat niet de geheele bende opgepakt is. Den pleger van den vrouwenmoord in de Van Eeghenstraat te Amsterdam en van den moordaanslag in de Spino- zastraat heeft men nog niet gevonden. Te Zaandam ontkwam een persoon, wiens uiterlijk overeenkwam met dat van den gezochte, aan de handen der politie. Door dezen persoon was den vorigen avond aldaar een meisje aange rand en mishandeld. Aan het station te Amsterdam wordt scherp toezicht gehouden. Terwijl men Zondag op de Amster- damsche vaart tusschen Amsterdam en Halfweg druk schaatsen reed, lag die vaart tusschen Haarlem en Halfweg geheel open. Omtrent Atjeh wordt bericht, dat den 8 Januari onze troepen zjjn hand gemeen geweest met eene groote bende. Een officier sneuvelde en veertien min deren werden gewond. Toekoe Oemar heeft zich oostwaarts teruggetrokken. HAARLEM 12 Januari 1897. Op aanwijzing van het Bestuur der Vereeniging tegen het mishandelen van dieren is door de politie alhier bjj den vogelkoopman Bulters in de Barre- voetstraat een blind gemaakte vink in beslag genomen en tegen den koopman procesverbaal opgemaakt. Artikel 93 van onze algeraeene politieverordening stelt strafbaar met eene boete van ten hoogste f 5, ieder die blinde vogels verkoopt, ten verkoop aanbiedt, aflevert, uitstalt of ten verkoop voorhanden heeft. Het blinden van vogels geschiedt met het doel, ze ook des winters te doen slaan, wat inderdaad bjj blinde vinken het geval is. Het weder veroorlooft zich in de eerste dagen desjaarsde verwonderlijkste capriolen. Vorst, regen, ijzel, noorden, oosten, zuidwesten wind, mist, wisselen zich af op eene wijze, welke hem, die belang heeft bij het wêêr, disperaat maakt. De thermometer varieert tusschen 25° en 38° F, welk groot temperatuurver schil natuurlijk nadeelig werkt op zwakke gestellen en de ontstemde humeuren van hen, die naar 't ijsvermaak verlangen als een visch naast water. Men zegt dat 't komt omdat Dr. Falb zich niet meer met het wêêr bemoeien kan. Al is het winter, toch zijn alhier op den 8 Januari nieuwe marktvruchten aangevoerd en wel jonge wortelen en Rabarber door de Gebr. van Waart_ „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: VWERR VERSCHA1PING. Van 1 Jan. tot 8 Jan. hebben ziet de vol- gende personen aangemeld. 10 voor werkvrouw. 2 voor waaclivrouw. 4 voor naaister. 1 voor breister. 24 voor los werkman. 5 voor loopwerk. 1 voor kleedermaker. 1 voor stucadoor. 1 voor licht werk. 2 voor timmerman. 1 voor opperman. 4 voor grondwerker. 2 voor metselaar. 1 voor machinist. 1 voor bankwerker. 1 voor koffihuisbediende. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 8 Dec. zijn de volgende per sonen geplaatst. 8 voor werkvrouw. 1 voor waschvrouw. 2 voor loopknecht. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaand* aanbiedingen gebruik wen6chen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhui*. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 8-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Markt van 11 Jan 1897. Boter. Aangev. 128, verk. 128 K.6. L. pr. ƒ1.H. pr. 1.20. p. K.G. Biggen. Aangev. 94, verk. 94 st. L. pr. 1.50. H.pr.fS.—p. st. Schrammen. Aangev. 43, verk. 43 st. L. pr. ƒ7 H. pr. ƒ11.p.st Aardappelen. Aangev. 23 verk. 23 HL. L. pr. 2.H. pr. 3.p. H. L. Appelen. Aangev. 17 verk. 17 H.L. L. prijs 6.H. pr. 7. Peeren. Aangev. 9, verk. 9 H.L. L. pr. ƒ6.H. pr. ƒ7.p. H.L^, GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktberichten van 11 Januari 1897. Witte tarwe f 6.50 ƒ7.- Rogge 3.85 „3.90 Haver 3.- „3.30 Duivenboouen 5.- „5.40 Paardenboonen 4.90 Bruine boonen 7.65 „7.75 0R6EL8ESPELIN6. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 14 Jan. 1897, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Prelude en FugaE. Mobach. 2. ChoralfantaisieF. Lur. 3. FantaisieA. Hesse. 4. Andante uit de 7e Symphonie..Beethoven. 5Trauermar8ch aus der Götter dam- raerungR. Wagner.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2