De heer van Tienhoven stelde nader de wenschelqkheid in 't licht van het doctoraal oud-vaderlandsch recht ten be hoeve van studenten uit Transvaal. De heer Alberda van Ekenstein was voor goed herhalings- en voortgezet volks onderwijs en voor vakonderwijs, zoome de voor verbetering van het lot der onder wijzers. De heer Melvil van Lijnden besprak de overdracht van de terreinen voor de klinieken te Utrecht aan den Staat. De Min. van Binnenl. zaken achtte herziening der schutterij een vol gend jaar volstrekt noodig. 't Muzeum van Natuurlijke Historie blijft in over weging, en de plaats voor het Ethno- graphiesch Muzenm blijft ongeprojudi- cieerd. De Min. verklaarde meer te hechten aan het teeken-en ainbachts- onderwijs dan aan het voortgezet onder wijs, maar meende het subsidie voorde provincie en de gemeente te moeten blij ven eischen. Over de pensionneering van onderwijzers kan eerst worden beslist bij bepaling der bestemming van het surplus van het pensionfonds voor amb tenaren. Hoofdst. V werd aangenomen. Maandag was Hoofdst. VI van de Staatsbegrooting Marineaan de orde. Do heer van Alphen bracht den Minis ter hulde voor diens organizatie plannen. Voor Indië achtte Spreker, behalve torpedo booten, noodig minstens 4 krui sers en 2 krachtige gepantserde schepen. De nu aangevraagde drie kruisers keurde hij in elk geval goed. Gaarne zag li ij eene nieuwe Kommissie benoemd, met ruime opvatting, voor het Stoomloods- wezen. De min. van Marine betoogde de noodzakelijkheid van eene behoorlijke scheepsmacht in Indië en wees er op dat de heer Fransen van de Putte in 1874 nog grooter scheepsmacht had voor gestaan. Verder verdedigde de Min. de drie kruisers. Hij betwijfelde, of onder zijn bestuur eene nieuwe kommissie voor stoomloods wezen zou worden benoemd. De heer Fransen van de Putte bleef betreuren, dat een zoo groot deel der inkomsten voor oorlogsuitgaven wordt bestemd. Hij beweerde, dat een herin nering aan 1874 niet opgaat. De om standigheden waren toen heel anders. Hij had nooit vele kruisers verdedigd, en de Min. had niet aangetoond, dat kruisers de voorkeur verdienen boven gepantserde schepen. Spreker bleef de geheele Regeering verantwoordelijk stel len voor het geheele organizatie plan der marine en hield vol, dat er wel dege lijk uitbreiding is voor materieel. Uit voerig betoogde hij, dat voor verdediging van Indië beslist ook noodig is gepant serd materieel. De heer van Alphen repliceerde lcortelijk. De heer Schimmel Penninck v. d. Oije verdedigde de Regeerings voorstellen. De heer Fransen van de Putte merkte op, dat men een volgend Minister niet den eisch kan stellen het met zijn voorgangers eens te zijn. De Min. van Marine achtte Indië wel voldoende verdedigd uitsluitend door kruisers, en bleef van meening, dat zij de toakeur verdienen boven gepantserde schepen. Bij Hoofdst. VI werd daarop zonder stemming goedgekeurd. Bij Hoofdst "Vila FinancieSndankte de heer Geert- sema de Min. voor 't geen deze gedaan had voor de ambtenaren van het Kadas ter, ofschoon zij de zaak nog wel wat anders had willen regelen. De heer van Welderen Rengers klaagde over de toepassing van artt. 24 en 25 van de wet op de Vermogens belasting. De heer Regout drong aan op afschaffing der sluisrechten. Het verwonderde hem, dat >oor het nieuwe Merwede-Kanaal geen sluisrechten worden betaald, meer wel voor kanalen in Noord-Brabant en Lim burg. De Minister van Financieën ant woordde op de gemaakte opmerking, en Hoofdst. VII en XI (onvoorziene uitgaven) werden goedgekeurd. In de zitting van Dinsdag was eerst de Vesting legrooting aan de orde. De heer van Welderen Rengers motiveerde zijne stem tegen deze begrooting, met het oog op volkomen onzekerheid betreffen de de kosten der voltooiing van de stel ling Amsterdam, en met een beroep op verzekeringen van den minister Seyf- fardt, dat met het kleine plan en een flink minister de toekomst gerust kon worden te gemoet gegaan. Bovendien gaf deze Regeering geen zekerheid om trent den termijn en de kosten der voltooiing. Ook de heer Virulij zou tegen de wet stemmen, omdat dusdoende eene beslissing over de levende strijdkrachten bemoeilijkt wordt. De heer Wertheim daarentegen achtte de uitgaven onver mijdelijk, om werkelijk van de stelling Amsterdam een behoorlijk reduite te maken, juist in het belang van de levende strijdkrachten. Trouwens, geen partij zal de leger organisatie durven ver-ui men. Maar wij mogen niet door gebuk aan wilskracht de stelling onvoltooid laten. De heer van Swinderen zou tegen moeten stemmen, als de aanvrage het begin van een nieuw plan mocht blijken te zijn: anders zou hijeven als vroeger, voorstemmen, afschoon hij principieel tegen de Vestingwet was geweest. De heer Schimmelpenninck v. d. Oije ontkende dat Minister Seijffardt zou beweerd hebben, dat door de aardwerken de stelling Amsterdam zou voltooid zijn, en wees op het gewicht san het reduit als de plek, waar het bestaan van Nederland en Indië beslist zal worden. Ook de heer van Alphen verdedigde de voltooiing. De heer Bergsma was tegen bij gebrek aan voldoende zekerheid van de noodzakelijkheid der uitgaven. De heer van Tienhoven achtte het voorstel der Regeering volkomen passend in het stelsel der Vestingswet. De Min. van Oorlog betoogde de nood zakelijkheid der stelling te Amsterdam zonder te wachten op legerorganizatie. Wat nu voorgesteld wordt is geen nieuw plan, maar eene voorziening. Aardewer ken met bomvrije gebouwen zijn geheel overeenkomstig de bedoeling van Min. Seyffardt, doch al ware het niet zoo, dan nog eischte 's Ministers verant woordelijkheid, bomvrije gebouwen te maken. Voltooiing der stelling binnen 6 jaar voor lOVj miljoen achtte de Min. mogelijk. De vestingbegrooting werd aangenomen met 28 tegen 16 stemmen. Hoofdst. VIU (Oorlog) werd na eene woordenwisseling tusschen den heer Bultman en den Minister over het fok ken van paarden en over de keuring goedgekeurd. Het debat over Hoofdst IX (Waterstaat enz.) is aangevangen. België en Nederland staan bekend als landen waar veel gedronken wordt, maar de statistiek wijst aan hoe erg het in deze gesteld is in Rusland. Te St. Petersburg is op elke vier a vijf huizen een kroeg en van het millioen zielen, dat het telt, is het vierde deel aan den drank verslaafd. Er werd in de vier en twintig honderd drankhuizen der Russische hoofdstad verbruikt zeven en twintig millioen liters alkohol en drie maal zooveel bier, zoodat, stellen de de bevolking op een millioen en de drinkers op iets minder dan de helft, door een gerekend door ieder zestig liters alkohol gebruikt wordt, het bier blijft buiten rekening. In 1895 werd gearresteerd wegens dronkenschap een op de een en twintig en moorden kwamen voor een op acht duizend. Niettegenstaande de wet misbruik van sterken drank verbiedt, schijnt de Rus zijn vreugde te vinden in dron kenschap en is drank hem eene levens behoefte. Nu is deze ontzettende stati stiek voor Nederlanders volstrekt niet bemoedigend, omdat zij minder onmatig zijn, maar de Russen hebben niet altjjd in deze de kroon gespannen, maar zijn door de geslachten heen van kwaad tot erger gekomen, een gevaar dat ook den Nederlandschen alkoholist te wachten staat, als niet in tijds maatregelen genomen worden om het drankgebruik te verminderen. Zelfs als het verboden werd alkohol te verkoopen, zouden de Nederlanders er niet minder gelukkig om zijn. Bij een brand in een huis vol men- schen te St. Petersburg, in de Apraxin- straat, zijn zes menschen om het leven gekomen. Twaalf anderen werden slechts met moeite van den verstikkingsdood gered. Het Nederlandsche oplichterspaar, waarvan wij onlangs berichtten, Louis van den Acker en zijn zuster Beatrice, hebben nu te Parijs terecht gestaan. Zij hebben, gelijk men weet, zich voorgedaan als zeer voorname lieden en allerlei fraaie en kostbare zaken ge kocht om ze terstond te verpanden. Eerst installeerden zij zich te Parijs en later te Joinville le Pont, onder de Rus sisch klinkenden naam van Graaf en Gravin de Gruhloff. Het ging hun echter naar het spreek woord van de te water gaande kruik. Men kreeg achterdocht, de schelmerijen kwamen uit en de «ffesschentrekkers" werden gevat. Thans zijn zij ieder veroordeeld tot - vijf jaren gevangenisstraf, en een hand langster van hen, eene oude vrouw, die zij voor hunne moeder lieten doorgaan, kreeg, wegens haar leeftijd, één jaar. Na het ondergaan van hun vonnis zal het drietal worden uitgeleverd aan de Belgische justitie, die ook nog iets met hen heeft te verrekenen. Een Engelsch officier, aan het hoofd van een detachement politie staande, achtervolgde te Alexandrië acht misda digers, die zich in een huis verschansten. De officier wist geen beter middel om de personen te verdrijven, dan het huis aan vier hoeken in brand te steken. De acht mannen zijn levend verbrand. Woensdagmiddag brandde te Haarlem mermeer at, de herberg bewoond door v. d. Ban, staande op den Ringdijk al daar. Alles is een prooi der vlammen geworden. Oorzaak onbekend. HAARLEM 29 Januari 189T. In het Koloniaal Museum te Haar lem is eene kleine tentoonstelling van Australische producten geopend, grooten- deels afkomstig van den heer prof. Maiden, Regeerings-botanist en directeur van den Botanischen Tuin te Sydney (N. S. Wales), aan het Museum aan geboden door den minister van Buiten- landsche Zaken, en aangevuld met de Australische collectiën, die bereids in het bezit van het Museum waren. Deze tentoonstelling bestaat uit ver zamelingen van mineralen, houtsoorten planten, vruchten, zaden, voedings- en geneesmiddelen. Zij wordt opgeluisterd door 21 zeer groote, uitstekend uitge voerde photographische afbeeldingen (0,75 M. bjj 1 M.) van landschappen, uit de Australische afdeeling van het Keizerlijk Instituut te Londen, daartoe welwillend beschikbaar gesteld door den secretaris van genoemd Instituut, sir Somers Vine. De fraai gedroogde planten en bloe men geven een leerzaam overzicht van de Australische flora, en de voorstellin gen, die de afbeeldingen van Australië geven, zullen zeker vele bezoekers trek ken. Naar men ons mededeelt gaat de aangekondigde voorstelling van de Opera Don Juan met medewerking van den Heer d'Andrade en Mej. Strakosch bepaald I door. Voor het jaar 1897 zjjn benoemd tot Voorzitter van de plaatselijke com missie van toezicht op het lager onder wijs de heer H. L. Janssen van Raay en tot Secretaris de heer H. Bussemaker. Bij Kon. besluit is Mr. G. van Tienhoven, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, met ingang van 1 Februari benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Noord holland. Op het populair Concert, te geven door het strijkorkest van Haarlem's muziekkorps, a.s. Zondag 31 Januari, zal zich de gunstig bekende karakter- koniek, Nico de Haas, in zijn nieuwste nummers doen hoeren. Aanstaanden Zondag zullen op het Museum van Kunstnijverheid alhier, nog tentoongesteld zijn de oorspronke lijke reproducties der verschillende tuin- versieringen en den tuinaanleg dei- buitenplaatsen, zoowel hier als in het buitenland. Zondag is de toegang vrij. Weldadigheid naar Vermogen. Ingekomen giften van 19—26 Jan. Van N. N. 90 L. groene erwten, 90 L. bruine boonen, 50 K. G. rijst, Mevr. B. de H. Y. d. S. ƒ6.—, E. V. ƒ3.—, Dr. K. ƒ10.—, Jhr. B. v. H. ƒ50.—, N. N. 14.Totaal met de vorige opgaven: ƒ3805.16. Hoe dankbaar ook jegens hen, die ons met giften hebben verblijd, en hoe noode ook, wij kunnen niet anders, wij moeten nog blijven vragen. Om voort te zetten het werk, dat wjj op ons hebben genomen, hebben wij meer noodig, dan wij ontvingen. Of onder hen, die onze bede nog niet beantwoordden, en die in staat zijn te geven, nog eenigen mochten worden gevonden, die ook welwillend genoeg zijn, om dit te doen BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 27 Jan.J. v.d. Pol ea A. A. Schouten. A. Forrer en A. den Otter. H. Forrer en H. Hoffscblag. B. v. Dijk en C. B. Arps. J. Weater en A. E. v. Honfchoten. H. Piers en JM. Cornet. C. v. Eeden en J. E P. Leijen- dekkers. J. C. v. d. Ham en N. Geijtenbeek. J. H. A. ZwaanswijK en G. Kuiper.G. Timmermans en Th. G. Broers. HP. Duijn- sen en I. H. Lindeman. 3WillemseenG. Roskam. 2S Jan. C. v. 't fioff en S. v.d.Pol. GETROUWD. S7 Jan. W. J. Lijnzaad en C. M. Philippo. J. Th v. Lent en J. Draaijers. 28 Jan. G. H. Meijer en J. A. R. Fleuner.P. C.Tys- senen W. Dorreman. GEBOORTEN. 11 Jan. H. M. Smit geb. v. Tongerenz. 20 Jan. J. G. A. Kars geb. Handgraaf d. P. v. Raaphorst geb. v. d. Hulst z. N Charilé geb. Kiezeling d. 21 Jan A. M. Steenkist geb. Vosshard z. 22 Jan. M. Hogeboom geb. v. Bnggenum de Haan z. E. v. Zutbem geb. Schouten z. M P. Voorham geb. v. Galen z. B. Pik geb. v. d. Bussed. i3Jan.T. Buur geb Bakkum d. C. W. Karstens geb.Boond. 24 Jan. M. C. v. d. Aar geb. Kooien d. (levenl.) C. Slegtenborst geb. Verhagen d. A. E. Veen geb. Inpijn d. A. G. v. d. Laan geb. Lindenaar z. P. G. Jak geb. Win ter z. —25 Jan. E Veldhuis geb. de uange z. C. v. d. Vaart geb. de Jong il. 26 Jan. M. Visser geb. Buter z. A. M. Lubbers geb. v. d. Molen z. P. C. v. Leeuwen geb. v. Deur- sen z. P. C. Hogervorst geb. Officier d. A. de Vries geb. Renoutz E. Selling geb. Selhorst z. A. L. Langeveld geb. Weesing d. 27 Jan. H. M. Hagedoorn geb. de Droog z. Th. F. Klesser geb. Berendrtcht d. W. C. Sonnemans geb. v. d. Berg z. C. H. Mejjer geb. Otto z. C. A. v. Bemmelen geb. v. Buchein z. 28 Jan C. Arons geb Bakker z. en d. M. A. Busé geb. Koster z. OVERLEDEN. 21 Jan. G. Heemskerk geb. Verheijden 63 j. Palmatraat. J. J. Tb >ote 63 j Smedestraat. B. Gaus 43 j. de Witstraat. D. v. Groe- newoud geb. de Meijer 82 j. Anegang. 22 Jan. E. Zachte 80 j. Parklaan. 23 Jan S. H. Wagenaar 87 j. Jans traat. H. Oerlemans 3 m. z. Ondeweg. 24 Jan. C. Koster 7 m. z. Nobelstraat. C. Ilerea 52 j. Koolsteeg. J. Krijne 68 j Kerkhofatraat. 25 Jan. A. Gieliam geb Marbus65 j. Ripperdastraat. A. S. M. Mertz 4 m. d. Nadorstlaan. 26 Jan. J. W. Martens 70 j. Koudenhorn. 27 Jan. L. J. v. Os 46 j. Jansweg J. v. d. Vlerk gek. v. d. Lelie 82 j. W. Appelaarssteeg. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van Polii ie die da gelijks uitgezonderd des Zondags) van s' middags 11 tot 1 nre voor de eigenaars terug te bekomen zijn: Eenige portemonnaies en een beursje met geld. Een zilveren armband. Een zweep. Een zak met steenkolen. Een jongensmuts. Eenige boeken over plantkunde. Een gouden #or- knopje met groene steen. Een pel- lerine. Een lombardbriefje. Een scheermes. Een nikkelen halsband. Een fantasiehoed. Een bruin lede ren handschoen. Een schaaf. Een. gele hond. Een metalen bel. Een stalen ketting waaraan 2 sleutels. Eenige sleutels. Een bruine paarden deken. Staat van de Aardappelen- en Bo termarkt over de maand Jan. 1897. Boter. Aangev. 384 verk. 249 KG. L. pr. 100 H. pr. 120 p. KG. Biggen. Aangev. 249 verk. 249 stuks. L. pr. 150 H. pr. 700 p. stuk. Schrammen. Aangevoerd 159 verkocht A Fi7 QtnlfQ L. pr. 700 H. pr. 12.00 p. st. Aardappelen. Aangev. 94. vtrkocht 88. H.L. L. pr. 90. H. pr. 300. p. H. L. Appelen. Aangev. 79. HL. verk. 73 HL. L. pr. 400. H. pr. ƒ800. p. H.L. Peeren. Aangev. 68. H. L. verk. 52 H.L. L. pr. 4.00. H. pr. 8.00. p. H.L. VEEMARKT 27 Jan. 1897. AangevoerdPrijs. 31 N.Kalveren 5.12. 1 Schaap 20. 2 paarden. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 2 Februari 1897 des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PRO GRAMMA. 1. CoucertfantasieA. Hesse. 2. Ave MariaLiszt. 8. Sonate No. 2Fink. a. Allegro moderato. b. Andante. c. Allegro risolnto. 4. AdagioBeethoven. 9. Aria nit PaulusMendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2