ontstemd voelde over gebeurtenissen tijdens zijn goeverneurschap. De Min. begeerde niet die rede punt voor punt te behandelen, maar gaf met nadruk te kennen, dat zijne opvatting van de verhouding tusschen den Goeverneuren den Minister eene geheel andere is dan die van den heer van Asch van Wijck. Art. 21 van het Regeeringsreglement zegt, dat de Goeverneur met stipte na koming van 's Koning bevelen heeft te handelen. Wanneer nu, bij verschil van inzichten, de Goeverneur verklaart, dat hij 's Ministers inzichten niet verkiest op te volgen, dan zegt de Minister„Ik gelast u." En dat is eenmaal gebeurd. De Min. beschouwde de rede van den heer van Asch van Wijck als een oratio prodomo. De overige opmerkingen van dien heer in 't algemeen belang zouden in overweging worden genomen. Aan den heer Pijnacker Hordijck verklaarde de Min. niet te begrijpen, dat zijn alge meen beleid door dien heer werd afge keurd. Den heer Geertsema antwoordde de Min. dat reeds in Novemberde Britsch- Indische havens besmet zijn verklaard ten aanzien van Nederl. Indië. De Reg. zou deelnemen aan de conferentie van "Venetië. Na replieken van den heer van Asch van Wijck en den Minister werd Hoofdstuk X zonder stemming aange nomen. De Spaansche pers schijnt wel wat al te nauwgezet naar den zin van minister Canovas de regeering het mes op de keel gezet te hebben ten opzichte van het beleid bij den Cubaanschen opstand, althans de minister uitte de, bedreiging, dat hij, zoo op dien weg j wordt voorgegaan, alle bladen in Spanje zal schorsen om alleen het regeeringsblad te laten bestaan. Nu is het bekend, dat de Spaansche kranten spoediger en beter zijn ingelicht dan het officieele blad, ten zij het laatste sommige berichten ver zwijgt of verminkt, maar zeker is het, dat het regeeringsblad den toestand steeds als veel beter inziet dan eenig ander. Men is bevreesd voor eene verovering van Havana, dit blijkt hieruit, dat generaal Weyler alle plantages en dorps woningen in de provincie, welke den Cubanen van nut kunnen zijn, heeft laten vernielen, zeker een nieuwe manier om de opstandelingen weer onder het Spaansche gezag te brengen. Er zijn er, en niet het minste in Spanje, die den Cubaanschen toestand donker inzien. Men begint thans te begrijpen, dat Spanje te lang, veel te lang heeft ge wacht met het invoeren van gewenschte en zeer noodige hervormingen. De mee ning bestaat dat Cuba aan het moeder land nog schatten en duizenden men- schenlevens zal kosten en welke ten slotte bljjken zullen geheel verspild te zijn. Inmiddels, zoo profeteert men, zal Spanje financieel geheel aan lager wal staan en het vertrouwen van Europa, wat betreft de nakoming van zijne yerplichtingen, geheel verbeurd hebben. Naar luidt eene mededeeling van den Japanschen gezant te St. Petersburg is thans ook de pest uitgebroken op Formosa. De regeering neemt krachti ge maatregelen tot bestrijding. Omtrent Britsch Indië verneemt men nog niet, dat daar die ziekte aan het afnemen is. Ook daar worden de handen aan het werk geslagen. Men vertelt dat ook te Hamburg een paar gevallen van pest voorkwamen. Rusland staat onder den invloed van strenge koude. Ten onzent, wat het weer betreft, dezelfde veranderlijke gesteldheid. Regen, hagel, sneeuw den eenen, vorst den anderen dag, soms met een groenwit zonnetje, doch dit laatste slechts als men er goed op let, Straten om van te gruwen glibberig en nat van acht tot drie, gevaarlijk om te loopen van drie tot acht uur. Modder geen gebrek nog was de gemeentereiniging aan 't opbor stelen en de mannen aan 't scheppen van de ongerechtigheden ontstaan door zand, asch, sintels en andere straten- stroef-malcende mengsels, toen een laagje sneeuw weer alles overdekte en de straten een nog kwadaardig gevaarlijker karakter aannamen, door de achterge bleven bonkjes van van alles wat. Toch moet de zon weer komen en de blauwe lucht ende zomer, hoe men ook pruttelt over de veranderlijkheid. Voor menigeen is het met dit al een zware strijd. Alle buitenwerk staat stil en hiermede de verdiensten van velen en ook van zulken, die te veel pit en 1 merg bezitten, om zich te melden daar waar brood en koffie en soep en warm voedsel en zooveel andere zaken zijn te verkrijgen. Den hoed af voor zulke mannen eW vrouwen, die liever zich ontberingen getroosten, tot de tijden beter worden 1 Ook voor hen moge 't weldra zomer zijn. Verre is 't er af, dat men behoort laag neer te zien op hetgeen gedaan wordt om nood te lenigenintegendeel, 't is goed, maar zelf helpen is beter. Men maakt zich in Zwitserland zeer ongerust over een regiment soldaten, die in den Mossenpas, op een hoogte van 1431 meter in de sneeuw is blijven steken. Het is het le regiment artillerie, dat op weg was van Aigle naarThun. Men weet, dat het den nacht van 23 op 24 Januari in den pas heeft moeten doorbrengen, zonder eenige beschutting in een zwaren sneeuwstorm. Maar ver der is nog niets van de vermiste sol daten vernomen. Den 22n lag de sneew er al 3.50 meter hoog. Twee brigadiers van de Fransche grenswacht zijn op den berg Ballon d'Alsace (Vogessen) in een sneeuwstorm onder de sneeuw bedolven. De een is, achttien uren na zijn val, in een afgrond gevonden, met een gebroken been. Den ander vond men dood op Duitsch grond gebied. De Centrale commissie der werksta kers te Hamburg heeft in een nazitting met algemeene stemmen besloten het hervatten van den arbeid aan te bevelen. Zaterdag had in elf vergaderingen door middel van stembriefjes stemming plaats over dit voorstel. Twee en zeventig procent luidde tegen, 28 pet. voor het hervatten van den arbeid op Maandag. Eene Zweedsche vereeniging, welke zich ten doel stelt eene hervorming in de kleeding der dames in het leven te te roepen, heeft onlangs een buitenge wone vergadering gehouden, waarin de vraag besproken werd wat er gedaan moest worden om de dames er toe over te halen, dat zij haar rokken in het vervolg korter maken. De groote zaal in het gebouw van de vereeniging van geneeskundigen te Stockholm was zóó dicht bezet, dat geen plaatsje meer te krijgen was. De puaestie werd ingeleid door eene dame, die er op wees hoe de lange rokken gevaarlijk zijn voor de gezondheid en bovendien erg leelijk; een tweede spreekster sprak de hoop uit, dat de heeren der schepping het streven der dames zouden steunen, want, voor zoover zij het mannelijk geslacht kende, had dat in den regel niet het minste bezwaar tegen een mooi damesvoetje. Een andere dame was het volkomen met die vorige spreekster eens; maar niet alle dames hebben lieve voetjes; er zijn er die lange, breede voeten hebben, om deze te gemoet te komen wilde zij aan dezulken het recht geven, lange rokken te dragen; overi gens was ook deze innig overtuigd, dat de rokken minstens 10 centimeter kon den worden ingekort. En ten slotte werd een voorstel aangenomen waarbij de wenschelijkheid te kennen werd ge geven, dat de rokken van 10 tot 12 centimeter van den grond moeten staan. De heer A. van Laer Dinkgreve, eige naar van het slot te Wedde, zal in den aanstaanden zomer de kolk bij dat slot laten leegmalen, om in de diepte te zoeken een groote kist met Spaansche matten, die zich daar volgens overleve ring moet bevinden. HAARLEM 2 Februari 1897. Gisterenavond gaf de Nederlandsche Opera in onzen Schouwburg Mozart's Don Juan met medewerking van mejuf frouw Strakosch en den heer d'Andrade. De liefhebbers van dramatische kunst hebben zich daarbij, wat de opkomst betreft niet onbetuigd gelaten. De meeste rangen waren dicht bezet; alleen het balcon had beter kunnen zijn. Ongetwijfeld heeft deze voorstelling door de verrichtingen van den heer d'Andrade, die in alle opzichten de held van dien avond was, zeer veel artistiek genot opgeleverd. In dezen zanger vindt men alles vereenigd wat men van Don Juan verlangen kan. Eene stem van zeldzame welluidendheideen uitspraak waarbij zelfs in het snelste tempo geen lettergreep verloren gaateen gelaat vol uitdrukkingeen persoonlijkheid die door gratie en mannelijke kracht in neemt. Voegt men daarbij de natuurlijke levendigheid, welke den Zuidelijken artist aangeboren is, zijn ongedwongen spel en een pracht van costumes, dan zal de mededeeling, dat deze Don Juan de harten der toehoorders wist te ver overen, geen nader betoog behoeven. D'Andrade zong zijne partij in het Italiaansch, wat met het oog op lenigheid van deze vloeiende taal geen geringe factor was in het groote succes. Mejuffrouw Strakosch is eene zange res met goede stemmiddelen, doch hare zangkunst staat bij d'Andrade nog heel wat ten at&feren. In hare groote aria, in het trio en het sextet dwong zij niettemin achting af voor hare gaven. De overige partijen waren in handen van bekenden. Mevrouw Tijssen Bremer kamp was eene lieve Zerlina, de heer Schmier een geestige Leporello. De koren beteekenen in dit werk van Mozart niet veel. Het aandeel van het orkest is evenwel zeer belangrijk en met onver deelde ingenomenheid mag over het instrumentale deel gesproken worden, dank zij mede de vaste leiding van den heer J. A. Kwast. De uitvoering in haar geheel mocht een succes heeten voor de Nederlandsche Opera. Maandagmorgen tegen half elf vertrok de Heer Jhr. Mr. J.W. M. Schorer van het station alhier naar 's-Graven- hage ten einde zijne nieuwe waardig heid, die van Vicepresident van den Raad van State op te volgen. Verschillende autoriteiten, waarbü de Burgemeester dezer gemeente, de te Haarlem wonende leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal alsmede de nieuw benoemde Commissaris der Koningin in deze pro vincie, Mr. G. van Tienhoven waren op het perron om Z. Exc. uitgeleide te doen. Uit verschillende woningen, voorna melijk in het Noordelijk deel der stad, wapperde de vlag. Maandag middag te half drie werd den Heer Van Tienhoven aan het Gou vernementsgebouw door het stedelijk muziekcorps eene ovatie gebracht. Door den Heer F. Frederiks, archi tect te Middelburg, werd aan de boekerij van het Museum van Kunstnijverheid alhier ten geschenke aangeboden eene verzameling oorspronkelijkeornamentale gravures, van Francois Xavier, Haber- mann (Duitsche school) werkzaam van 1721-1796, en van Jean Jacques Bache- lier (Fransche school), werkzaam van 1730 18Ó6. Door verschillende geschen ken, die aangenoemde boekerij werden gemaakt, is in de laatste tjjden de ver zameling oude gravures toegenomen, zoodat weldra tot het inrichten eener afzonderlijke afdeeling voor de oude ornamentale gravures zal worden over gegaan. Naar men verneemt zal onder de jl werklieden van de koninklijke Rijtuig- fabriek der firma J. J. Beijnes, een fanfarekorps worden opgericht, onder Ij leiding van den heer Boekwijt, musicus alhier. Het stedelijk museum van schil derijen en oudheden op het Raadhuis alhier, is in de afgeloopen maand bezocht door 69 personen tegen betaling en door 118 personen zonder betaling. De commissie van Patrimoniums Werkverschaffing bericht, met vriende lijken dank aan de gevers, dat is inge komen bij den heer H. M. J. v. Lennep van Mevr. D. v. d. V. ƒ200.bij den heer Ed. de Lonoy van Mej M. E. S. de H. 100.—, Jonkvr. Q. v. U. ƒ25.—, Mevr. B. W. te B. f 25.—, den heer H. 2.50. Totaal ƒ352.50. Moge dit goede voorbeeld navolging vinden. De heer P. bood aan ter uitdeeling een paar vaten ingelegde groenten. Tot lid van Teylers Godgeleerd Genootschap is benoemd Prof Dr. D. E. J. Völter te Amsterdam en zulks in de plaats van Prof. Dr. J. G. R. Acquoy, te Leiden, in het laatst van het vorige jaar overleden. Voor de lichting 1898 der nationale militie hebben zich 580 jongelingen doen inschrijven. Door den heer P. Kalbfleisch is zijne benoeming tot bestuurslid van de anti-revolutionaire kiesvereeniging alhier niet aangenomen. Dezer dagen is door de poiltie alhier procesverbaal opgemaakt tegen den Heer K., vertegenwoordiger van de firma F. en T. Groote Houtstraat, juf frouw L. wijndepöt de L. en V., Zijlstraat en W. C. S. bierhuishouder, Oranjeboom straat, ter zake van het verkoopen va» sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. Door de politie is 11. Zaterdag aan gehouden een 15 jarige knaap, woonach tig te Amsterdam, die in vereeniging met een 16 jarigen makker, mede aldaar woonachtig, die echter is ontvlucht, in de Spaarnwouderstraat een prikslede had ontvreemd. Ofschoon de termijn van aangifte reeds verstreken is, zijn een aantal personen in gebreke gebleven hunne honden voor de belasting aan te geve». Ter voorkoming van vervolging aohte» wij het niet overbodig hen aanteraden hieraan nog ten spoedigste te voldcen. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 30 Jan. 1897 in de „Gouden Leeuw" te Haarlem. 1. Een HUIS en ERVE, aan de Gedempte Zijdgracht, No. 10. f 2500. F, E. de Bordes u- 2. Een HUIS en ERVE, in de Nobelstraat, No. 7. f 3150. A. J. H. Refjnders qq. 3. Een HEERENHUIS met SOUSTERRAIN. TUIN en ERVE, aan de Leidache Vaart, No. 134, f 6100. H. C. Tomjpergh qq. 4. Een HEERENHUIS inet TUIN en HRV8, Ban de Leidsche Straat, No. 132. OlUO. A. van Capellen qq. 5. Een PAKHUIS en ERVE, thans ingerieht tot Koetshuis en Stalling, aan de Leidsche Straat, No. 2a. f 1925. A. C. v. d. Putten. 6. Een HUIS en ERVE met afzonderlijk op gaande Bovenwoning, naast het voorgaande. No. 2. f 4000, H. C. Tomhergh qq. 7. Een HUIS en ERVE met afzonderlijk op gaande Bovenwoning, aan de Jacobijnastraat, No. 7 zwart en rood. f 7825. G. Schone. 8. Een HUIS en ERVE, aan de Rozenstraat, No, 51a. Uit de hand verkocht. 9. Een HUIS en ERVE, naast het voorgaande. No. 5)h. Uit de hand verkocht. 10. Een HUIS en ERVE, waarin de KofHe- huishouders-aifaire wordt nitgeoefend genaamd het Café Welgelegen, aan de Lange Boogaardstraat, No. 6. 3530. C. Romijn qq. 11. Een HUIS en ERVE met TUIN, aan dn Rnychaverstraat. No. 3 /"3950. J. A. Noltheoias. 12. Een HUIS en ERVE met TUIN. aan da Ruychaverstraat, No. 7. f 3545 A. Wensing. 13. Een PAKHUIS en EBVE, aan deBegjjne- steeg, No. 63rood. 14. Een DUBBEL HEERENHUIS en ERYK met TUIN, aan de Jansstraat, No. 63. De perceelen No. 13 en 14 gecombineerd. f 9040. N. L. Nelis. 15. Een HUIS en ERVE met TUIN, aan de Parklaan, No. 94a, 5155. M. v. Ommeren. Markt van 1 Febr. 1897. Boter. Aangev. 83, verk. 83 K.G. L.pr. ƒ1.— H. pr. 1.20. p. K.G. Biggen. Aangev. 67, verk. 67 st. L. pr. 5.H. pr. ƒ8.p. st. Schrammen. Aangev. 35, verk. 35 st. L. pr. 8.H. pr. ƒ11.p. st. Aardappelen. Aangev. 17 verk. 17 HL. L. pr. 1.50. H. pr. 2.45. p. H.L. Appelen. Aangev. 17 verk. 17 HA.. L. prijs 5.H. pr. f 6.—. Peeren. Aangev. 7, verk. 7 H.L. L. pr. ƒ5.H. pr. ƒ6.p. H.L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktberichten van 1 Februari 1897. Witte tanoe 6.40 6.80 Bogge 3.90 4. Haver 3.12S 3.40 Gerst 4.80 Buiven boonen 5.20 5.80 Paardenboonen 4.70 4,75 Bruineboonen 5.75 Groene erwten 5.50 6.50 Sociëteit „VEREENIGING". CONCERT door ^Das Bümische Streichquartett'» op Woensdag 3 Februari 1897, des avonds te 8 nor PROGRAMMA. 1. A us meinen Leben, E moll. .B. Smetona. 2. Op. 41, N. 2, F dnrR. Schumann. 3. Op. 22, F durP. Tschoikowsky. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 4 Eebr. 1897, des namiddags van 23 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium "Eroica"G.B.v Krieken. 2. AndantinoRheinberger. 3. Koraal uit Mattheus Passion.,J. S. Bach. 4Sonate No. 2Mendelssohn. ti. Grave, Adagio. b. Allegro maestoso. c. Fuga. 5. StaudchenSchubert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2