HAARLEMS Wereldkroniek, Eerste Biad. No. 45 No. 10. Negentiende Jaargang. 144 met AMSTERDAM. van ZATERDAG 6 Februari 1897. isé. ïereen. iet bevordering m Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet tp Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? 1ST ieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 TBLEPHOONNUMMBR TBLBPHON1SCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post ,40. JJtonderlfjke nommera 3 centen per stole. Prijs per Advertentie van 1-5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeiing. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. Eerste Kamer). Donderdag was eerst aan de orde een Overeenkomst met België voor de ver betering van hel Kanaal Gent Terneuzen. De heer Godin de Beaufort maakte bezwaar, omdat meer zou zijn toegestaan dan verplicht was. Hij drong bij de Reg. aan om de heffing van rechten van zeeschepen, die te Terneuzen lossen, alsnog te doen vervallen. De heer van Weideren Rengers wees op de belangen van Nederlandsche fabrikanten van dezelfde rechten te verkrijgen voor water onttrekking als de Belgische. De Min. van Buitenl. zaken wees er op, dat de nieuwe bepalingen in de overeenkomst ten bate zijn van de verbinding van Terneu zen met de zee, terwijl België de kosten draagt. Over 3 jaar eerst kunnen de weikeu gereed zijB, en er bestaat dus geen urgentie tot afschaffing vanrechten. De Min. van Waterstaat enz. verzekerde, dat de bruggen niet hooger gemaakt worden dan het lokaal verkeer vereischt. De kwestie van het watergebruik was nog in onderzoek. De overeenkomst werd goedgekeurd zonder stemming. Aan de orde was toen het wetsontwerp houdende nieuwe bepalingen betreffende den Suikerac- .ijns. De heer Prins verklaarde zich tegen bescherming, en zag niet in, waarom wij, met onze rietsuiker voort brengende kolonieën, bietsuiker zouden moeten beschermen. Het wetsontwerp keurde Spreker goed, omdat de exercice wordt ingevoerd. De heer van der Biezen wees op de verhooging der export pre mie van Duitschland en Frankrijk, en drong er op aan, ook hier te lande een apportpremie te geven boven deze wet, te betalen uit te heffen surtaxe op vreemde suiker. Spreker bestreed deze wet als ten nadeele van landbouw en industrie, en hij waarschuwde krachtig den Minister en de leden der Kamer om de verantwoordelijkheid er van niet op zich te nemen, daar er een débacle te voorzien is. De heer Muller meende, dat de suiker industrie tevreden mag zijn met dit ontwerpde belangen van industrie, landbouw en van den fiscus worden voldoende behartigd, maar het belang van konsument en schatkist zou meer gebaat zijn door verlaging van den akcijns. In Engeland is de prijs voor betere suiker '/3 van hier. Spreker wees er op, hoe te zeer vergeten wordt het groote belang eener koloniale sui kerkuituur waarbij de inlandsche biet suikerkuituur slechts een kind is. Toch gaat niet meer dan 3/3 percent van de uitgevoerde Java-suiker naar Neder land. Ernstig wees hij op het belang van afschaffing van den suikerakcijns. De heer Rahusen zou vóór stemmen, omdat het entrepötstelsel het begin is op den goeden weg, en men zal moeten komen tot afschaffing van de akcijns. De heer Bultman was, evenals zijne medeafge vaardigden, praktische landbouwers, tegen het ontwerp, omdat daarin een zijdig de fabrikant wordt beschermd, en de landbouwbelangen niet in het oog worden gehouden. De heer Godin de Beaufort verklaarde zich tegen het ontwerp, waarin volgens hem, de na- deelen de overhand hebben. Spreker achtte den maatregel ontijdig. By pre- mieverhooging in het buitenland zal onze pozitie by internationale regeling ver zwakken, terwijl zeer schadelijke invloed op den landbouw niet kan uitblijven. De Min. van Financieën wees er op hoe nu de belangen van fabrikanten en landbouwers tegenover elkaar worden gesteld, in stryd met vroeger. Voor akcijns verlaging was in dit ontwerp geen plaats. Overigens ontkende de Minister, dat het ontwerp voor den landbouw nadeelig zou zijn. Het geeft alleen vastheid voor belanghebbenden en den fiscus. De Min. ontkende, dat eenig vooruitzicht op eene spoedige in ternationale suikerkonferentie zou be staan. De suikerwet werd aangenomen met 25 tegen 16 stemmen. Daarna is de Kamer uiteengegaan. Te Baltimore wordt een nieuwe on- derzeesche boot gebouwd. Gedurende den tijd dat de boot ondergedompeld is zal de beweegkracht door eene battery accumulators geleverd worden. De snel heid zal voor korte afstanden zijn 12 knoopen per uur. De noodzakelijke lucht zal in daar voor bestaande reservoirs geperst wor den. Mocht de onderdompeling zoo lang duren dat de reservoirs niet genoeg lucht meer voor de ademhaling leveren, dan kunnen zy op nieuw gevuld worden. Daarvoor heeft men een buis aange bracht, waarvan het eene uiteinde door een drijver boven water gehouden wordt, terwyl het andere met een goede lucht-, zuig- en perspomp, die in de boot ge plaatst is, in verband gebracht is. Deze pompt dus de buitenlucht op en perst die in de reservoirs. Een som van f 16,800,000 voor een patent is dezer dagen, volgens een be richt van Richard Lüders Patent- en Technisch Bureau, betaald aan een wak keren stationschef te Sleepy Eye, in Minnesota, Grant Bamble genaamd. Het betreft een nieuw uitgevonden rotatiestoommachine, welke nu door de Allan Steamship Company geëxploiteerd zal worden. De enquête-commissie in zake den inval der Chartered Company is op voorstel van minister Chamberlin her benoemd en het onderzoek zal dus thans opnieuw aangevangen worden. Terecht werd er in het lagerhuis op gewezen, dat aan de verbittering tusschen het Engel- sche en het Hollandsche ras in Zuid- Afrika een eind moest komen. Toch schynt men er niet doordrongen van het groote gepleegde onrecht, want de en quête, zeide een der leden, moet ook vaststellen in hoeverre de teJohannes- berg bestaande grieven den inval moge lijk maakten. Dat lid stelt hierdoor vast, dat een inval in het land van een bevrienden staat onder zekere omstan digheden geoorloofd is. Dat riekt wel wat naar de soort waanzin, welke het recht toekent aan den sterkste. Nog erger; de verwachting werd uitgespro ken, dat de Company triumfantelijk zou te voorschyn treden na een nieuw in- gestelil onderzoek. Van de Europeesche Mogendheden, die al zoo lang te Constantinopel doende zijn om van de Porte hervormingen te verkrijgen, heet het thans, dat zij te rade zijn geworden by te springen met een voorschot van vier millioen Turksche ponden. Ook zouden zij de schatplichtige Staten Bulgarije o. a,, dat 100,000 pond per jaar schuldig is willen aansporen hunnen Suzerein wat geregelder te voldoen. Het voorschot, in den vorm eener door de Mogendheden te waarborgen leening, zou moeten strekken om in den ergsten nood te voorzien. Frankryk en Rusland zouden desnoods gezamenlijk in deze de verantwoordelijkheid op zich willen Ook in Griekenland, van ouds nu niet juist door vrouwen emancipatie beroemd, dringt de feministiesche beschaving door. Twee zusters Angelica en Alexandria Panagiotabas, hebben dezer dagen hun arts-examen „cum laude" afgelegd en zijn beiden met den doctors titel begif tigd. De beide dames denken zich voor namelijk met vrouwen en kinderen te gaan bezighouden. Ongeveer twee jaar geleden besloot de gemeenteraad van Graz ter gelegen heid van Bismarcks tachtigsten ver jaardag een feestcommers te houden en een Bismarck-eik te planten. De stad houder van Stiermarken maakte be zwaar en wilde het raadsbesluit ver nietigen, maar de raad beriep zich op de regeering. Ook deze wenschte te handelen in den geest van den stad houder en nu bracht de raad de kwestie voor het administratief gerechtshof, dat dezer dagen in gunstigen zin voor den raad heeft beslist. Zou Graz nu met het feestcommers wachten tot Bismarck twee en tachtig jaar is, of als hij, nog een paar jaar later, door ieder vergeten is. Naar men bericht zijn reeds veertig duizend Armeniërs uit Turkije naar Rusland vertrokken om zich daar in de Trans-Kaukasische streken te vestigen. Een jonge Italiaan, Marconi, moet een middel gevonden hebben om te telegrafeeren zonder draad, niet afhan gende van elektro-magnetische, maar van elektro statische werkingen. Volgens mededeeling toonde het Engelsche post- bestuur veel belangstelling voor de vinding. In het afgeloopen jaar nam in Duitsch land de bouw van oorlogschepen voor buitenlandsche rekening toe en wel werden in het geheel 17 nieuwe sche pen op de verschillende werven aange bouwd. Voor rekening van China 3 gepantserde en vier torpedobooten, voor Brazilië drie torpedokruisers, voor Zweden en Noorwegen een torpedokrui ser en drie torpedobooten, twee torpedo booten voor Oostenrijk Hongarije en een torpedokruiser voor Turkije. Spinnen kunnen gemaakt worden tot „de aardigste lievelingsdiertjes ter we reld" (the dearest litte pets in the world), aldus betoogt in een Engelsch tijdschrift zekere Mej. Margaret Wentworth Leigh- ton. Zij verhaalt, dat zij een gewone tuinspin drie weken lang onder een glazen stolp heeft gevangen gehouden, om het diertje zijn shuis van sneeuw witte zijde" te zien bouwen en jongen te zien verzorgen, sde spin nam spoedig vliegjes aan uit mijn hand," schrijft ze, „en ze dronk water van een blad, dat ik alle dagen ververschte." ïEr zijn weinig diertjes zoo lief'en aardig als een spiD," zoo besloot deze dame, die althans door deze opinie een ongemeene vrouw is. Te Brussel schijnen de gasleidingen in den grond en de electrische leidingen het niet best te kunnen vinden, want in de straten waar beiden liggen, komen van tijd tot tijd ontploffingen voor, die gelukkig geen andere dan materieele schade toebrachten. In Britseh Indië neemt de pest toe, althans te Karatsji moet het zoo hevig zyn, dat er eene paniek heerscht en ook te Bombay neemt de ziekte niet af. Bij de gevallen, welke voorkomen op Portgueesche gebied, worden de lijken, de kleederen en de huizen der slacht offers verbrand. De Europeesche havens zijn gesloten voor huiden, welke binnenkomen over Calcutta, en omdat die stad nu juist is vrij gebleven, vinden de huidenhan delaars aldaar dit zeer onbillijk. Wales bezit wijnbouw, namelijk op een landgoed van lord Bute en dit sedert vijftien jaar. De lord moet met zijn Engelsch pro^ duet al menigen prijs gewonnen hebben. Ten gevolge van strengen winter en voorafgeganen mislukten oogst heerschte in sommige Spaansche provincies veel gebrek, den hongersnood naby komende. De regeering doet niets of kan niets doen om den nood te lenigen en werk- verschaffen door het aanleggen van wegen, dit laat de schatkist niet toe. De kerk schijnt ook niets te kunnen doen of zeer weinig en dit doet de onte vredenheid stijgen. Hier en daar traden de hongerenden handelend op en dan moesten de troepen met de bajonet de rust herstellen. De welgestelde burgerij lijdt den meesten aanstoot; sommigen van hen barricadeerden zich in hunne woningen. Maandag a. s. zal in het iKon. Aard rijkskundig Genootschap" te Londen eene lezing worden gehouden door en hulde gebracht aan den Noordpoolrei ziger Nansen, in hetzelfde Genoot schap, waar hij, in Nov. 1892, bij het ontvouwen van zijn plannen voor zyn tocht naar de Noordpool zooveel heftige bestrijders vond. Men zal daar den beroemden reiziger

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1