Cuba zich moet vrij vechten of dat het door wapengeweld moet ten onder ge bracht. Nog wordt bericht, dat de Cuba nen hun land willen vry koopen van Spanje als middenweg. In Britsch Indië is aan de vreeselijke pestziekte nog geen eind te zien. De officieel berichten zyn treurig genoeg, maar er bestaat reden, te vermoeden dat de toestand veel erger is, dan ofli cieel geweten wordt Met betrekking tot den hongersnood kan hetzelfde op gemerkt worden. Bijna al de Londensche hospitalen, instellingen van particuliere liefdadig heid, gaan gebukt onder schuldenlast. Nu heeft de Prins van Wales het iniatia- tief genomen, tot het ontheffen dier schul den, en wel door bij nationale inschrijving ter gedachtenis aan de aanstaande zes- tigjare troonsbestijging van koningin "Victoria een fonds te vormen tot dit doel. H. M. de Koningin Regentes stelde een belangrijke gift beschikbaar tot leniging van de armoede teSchevenin- gen onder de verschillende gezindten. Een eerste uitdeeling van levensmiddelen, brandstoffen enz. vond reeds plaats; spoedig volgt een tweede. De werkloosheid onder de vakken, in verband staande tot de visscherij te Scheveningen, is groot, vooral onder de scheepstimmerlieden, kuipers, enz. Eeni- ge van de eerstgenoemde ambachtslieden zijn onlangs aangesteld tot politiedie naren, anderen doen moeite om werk te vinden. Men schrijft uit Harlingen aan de Nederlander (a.-r.). Als men in alle plaatsen de kieswet zoo uitlegt, als dat geschiedt op de secretarie alhier, zal nog menigeen, die kiezer kan wezen, van de lijst geweerd worden. Alleen biljetten van huur-, loon kiezers, enz. die op de secretarie X afgehaald zijn, worden als geldig erkend. De secretaris beweert, dat men anders de biljetten een voor een zou moeten nazien, en dat dit veel te omslachtig is. Andere biljetten worden beslist gewei gerd. Ofschoon reeds Maandagmorgen per expresse bestelling aan den minister hiervan is kennis gegeven, was daarop Woensdagavond nog geen antwoord ontvangen. Nog sterker is, dat iemand, die een biljet voor loon kiezer had gehaald, maar dit verloor, geen ander daarvan kon krijgen. Ook weigerde men hem dan een biljet als inwonende zoon te geven. Eerst tegen afgifte van het biljet als loon kiezer kon hij dit inruilen tegen een ander, en op zijne vraag, of hij dan dit jaar geen kiezer zou kunnen worden, werd hem geantwoord: „Neen, mijn heer!" Gelukkig, dat bedoelde persoon later het verloren biljet nog terugvond, en dus zich opnieuw kon aanmelden. In verband met de vroegere klachten omtrent het bezigen van militairen tot het verrichten van particuliere diensten moge het volgende bericht van de Tele graaf een plaats vinden: De commandeerende generaal te Metz, graaf Haseler, ziet niet gaarne dat sol daten, die als oppassers dienst doen, gebruikt worden tot kindermeid en her haaldelijk heeft hij zoo iets verboden. Eenige dagen geleden, kort voor 8 uur, ontmoette hij een Beier van het 8ste regiment, die het dochtertje van kapi tein B. naar school bracht en de tasch en het boterhammentrommeltje van het meisje droeg. „Kent gij mijn bevel niet?" „Zeker, Excellentie!" Heeft men u gelast, in strijd daarmede te hande len?" „Mevrouw zegt mij telkens, wanneer ik het kind naar school moet brengen." „Ga dan onmiddellijk naar huis; zeg mevrouw dat ik haar ver zoek het kindermeisje te sturen." „Ja, maar," stotterde de ongelukkige, „Truusje kan hier toch niet alleen blij ven staan." „Wees maar gerust, ik zal bij haar blijven." Schoorvoetend verwijderde zich de soldaat en toen 10 minuten daarna het kindermeisje kwam, vond zy Zijne Ex cellentie met de tasch en het trommeltje in de hand op zijn post staan. Nadat mevrouw de noodige verontschuldigingen had laten aanbieden, werd de kleine in vrijheid gesteld. De nAmsterdamsche Courant" geeft het denkbeeld aan de hand, als herin nering aan het jaar 1898 een nieuwe munt te laten slaan en wel een vijfcents stuk. Hel zou iets grooter dan een 2ys centsstuk moeten zijn en van eene bijzondere specie, waardoor het van de koperen muntstukken gemakkelijk zou zijn te onderscheiden. Als die munt dan maar niet gemaakt wordt naar het model van de Belgische nikkelstukken, die wel eens aanleiding geven tot vergissingen. H. M. de Koningin Regentes heeft een prijskamp uitgeschreven voor alle Neder- landsche en in Nederland gevestigde kunstenaren tot het vervaardigen van het ontwerp voor eene medaille welke zal geslagen worden ter herinnering aan de troonsbestijging van Koningin Wilhelmina in 1898. HAARLEM 16 Februari 1897. By gelegenheid van haar tweejarig bestaan heeft de kegelclub sde Kroon" een prijsvraag uitgeschreven, ten doel hebbende de geschiedenis van het kege len, van af de vroegste tijden tot op heden, zoo ook het nut van 't kegelen met 't oog op de gezondheid, in één woord alles wat eenigszins met kegelen in verband staat te omschrijven, om zoodoende een standaardwerkje omtrent dezen tak van sportte verkrijgen, dat zeker een welkome lectuur voor eiken kegelaar zou zijn. De Jury, bestaande uit de Heeren L. Brocch, voorzitter van den Alg. Ned. Kegelbond, J. S. II. Fisscher voorzitter van den Amsterdamschen Kegelbond, G. H. L. Bakker, voorzitter van den 's Gravenhaagschen Kegelbond, K. ICuyk, voorzitter van den Rotterdam- schen Kegelbond en een bestuurslid der Kegelclub „de Kroon" kwamen tot dat doel 1.1. Zondag byeen. Zij werden welwillend bijgestaan door de Heeren J. W. Enschedé, stads biblio thecaris en F. Smit Kleine, letterkundige, beiden van Haarlem en een bekend Haarlemsch medicus. Hoewel als eerste prijs een gouden medaille was uitgeloofd, meende de jury deze niet te mogen toekennen, daar aan twee der ingezonden antwoorden, hoewel beiden van groote waarde, eenige onvol maaktheden kleefden, die het den eersten prijs onwaardig maakten. Met algemeene stemmen werd echter de tweede prjjs, een verguld zilveren medaille toegekend aan den Heer Frans Sagers te Amsterdam, voor zijne inzen ding onder motto »de cloot rolt nog" een werk waarvan kan getuigd worden dat het niet van letterkundige waarde ont bloot is, en waarin een overzicht wordt gegeven van het kegelen van de 13e eeuw af tot op heden. De tweede prjjs werd toegekend aan den Heer C. F. L. Sarlet alhier, voor zijn inzending onder de spreuken: •Legkt harde kijen sacht, ghij solse lichter breken. *De daet die wijntet uvt, een rouwe kegelborst. •Indien se sacbte leyt, eer datse wort geperst" Cats. En boo de keghel valt, die koningh ie van achten, "Soo vlieght er wel een droom, door apelende ge- [dachten. Huygens. Voorts werd eene zilveren medaille toegekend aan den Heer A. W. Schols te Amsterdam, voor zijn ingezonden kluchtspel met zang getiteld: de wed strijd ten huize „Kegellust" motto J'amais pense. Nog zijn eenige kegelspelen ingeko men, welke echter geen bekroning konden verwerven. Mochten zjj even tueel niet worden opgevraagd door de inzenders, dan zullen zij toch zeker by menige kegelclub een gunstig onthaal vinden. Het is 't voornemen van de kegel club »de Kroon" de bekroonde werken in de vorm eener brochure uit te geven. Dat het vele koopers zal vinden, be twijfelen we geenszins, te meer als men weet, dat de inzenders zich bereid ver klaarden hunne werken te herzien, aan te vullen en rekening te houden met de bemerkingen der H.H. Juryleden. Donderdagavond hield de Vereeni- ging tegen het mishandelen van dieren eene buitengewone Bestuursvergadering in een der lokalen van de sociëteit «Vereeniging" ten einde de verschillende slachtwijzen, toegepast bij het dooden van runderen te bespreken. Eenige der voornaamste slagers hier ter stede had den aan de uitnoodiging van het Be stuur, de besprekingen over deze ge wichtige zaak met hunne ervaringen toe te lichten, welwillend voldaan. Na zeer grondige en uitvoerige be schouwingen over de slachtwyzen, in verband tevens met de eischen van het bedrijf, werd besloten proeven te nemen mefi het schietslachtmasker, waarby het dier direct na het schot dood neervalt, doch waarbij volgens de meening van sommigen de verbloeding niet volledig is, zoodat het vleesch spoedig aan bederf onderhevig is. Wy stellen ons voor op de resultaten van bovenbedoelde proefnemingen later terug te komen en zouden het ten zeerste toejuichen, indien bij het dooden van de slachtdieren de kortst en doelmatigste wyze ten onzent ingang mocht vinden. De Vereeniging tot Verhooging van 's Lands weerbaarheid «Voor Vader land en Koning" te Haarlem, welke haar 30 jarig bestaan viert met een Nationalen Schermwedstrijd, te houden op 20 en 21 Februari a. s., ontving heden van H.H. M.M. de Koningin en Koningin-Regentes twee groote Medailles, alsmede een groote zilveren Medaille, aangeboden door Jonkheer Boreel van Hogelanden, Burgemeester van Haarlem. Op Woensdag 3 Februari 1.1. ge raakte op de Leidsche vaart bij de in aanbouw zijnde Cathedrale kerk een knaap in het ijs. Zijn toestand was zoo hachelijk, dat zonder spoedige hulp het ergste te vreezen was. Getuige van het ongeval was de zestienjarige Johannes Gerardus Opbroek. Zonder zich te beden ken of het gevaar te achten begaf hy zich op het brooze ijs, en zou zeker het slachtoffer van zijne hulpvaardigheid zijn geworden, als het niet anderen gelukt was hem en den drenkeling be houden aan wal te brengen. Ten einde den betoonden moed en zelfopoffering aan te moedigen en te erkennen bood het Bestuur van het Departement Haar lem der Maatschappij tot Nutvan't Alge meen, gisterenavond hiertoe vergaderd, den jeugdigen Opbroek het Diploma der Maatschappij aan beneveDs een stoffe lijk blijk van waardeering, een en ander na eene hartelijke toespraak van den Voorzifter van het Departement, den Heer Dr. E. van der Ven Door Burgemeester en Wethou ders is heden aanbesteed het maken j van een machine, gebouw en ketelhuis, filter en ontijzerings inrichtingen, wa tertoren, dienstwoningen en van grond en andere werken onder Bloemendaal, ten dienste van de waterleiding der ge meente. Ingekomen zyn- 28 inschryvingsbil- jetten. Het werk is gegund voor f 261990, aan de laagste inschrijvers J. van Noordenne Utrecht en J. C. van Vendeloo te Velsen. Wederom is alhier een oudstrijder overleden, namelijk D. Raaphorst, gebo ren 17 Mei 1809. Hij had gediend bij de 10de afdeeling infanterie en was ge vestigd tot het dragen van het metalen kruis. Hij werd laatstelijk verpleegd naar het stads armenhuis. Het aantal' kiezers zal in deze gemeente vermoedelijk bijna 5650 per sonen bedragen, waaronder begrepen zijn ruim 500 kiezers, die zich inge volge art. lb der kieswet hebben aan gemeld. Naar men verneemt zal in afwach ting van het tijdstip waarop de gebouwd wordende kathedrale kerk zal worden in gebruik gesteld, daar ter plaatse eene noodkerk met doopkapel worden gesticht. Zaterdag 20 Febr. wordt in de bovenzaal der Soc. Vereeniging een liederavond gegeven door den heer Zalsman. Het programma bevat o. ra. eenige liederen en de Wandrer Fantasie van Fr. Schubert ter nagedachtenis aan dezen grooten componist. Het groote aantrekkelijke van den avond zal echter wel bestaan in de uitvoering der Zigeunerlieder van Brahms voor kwartet en piano. Men is zelden in de gelegenheid deze kernachtige composities te hooren. De namen der medewerkers in deze waarborgen eene uitstekende uitvoering. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERK FURSCHAÏFJNO. Van 1 Not. tot 18 Febr. hebben liok de vol gende personen aangemeld: 25 voor werkvrouw. 3 voor waachvronw. 5 voor naaister. 1 voor breister. 42 voor los werkman. 9 voor loopwerk. 2 voor kleedermaker. 1 voor stucadoor. 1 voor licht werk. 2 voor timmerman. 1 voor opperman. 4 voor grondwerker. 6 voor metselaar. 1 voor machinist. 1 voor bankwerker. 1 voor koffjhuisbediende, 5 voor achüder. 1 voor schoenmaker. 2 voor huishoudster. 1 voor smid 1 voor oppasser. 1 voor broodbakker. 1 voor baker. 2 voor pakhuisknecht, i voor noodhulp. I voor bleekersknecht. I voor steendrukker. Bij de aanmelding moet een getuigschrift vaa goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 12 Febr. zjju de volgendeper sonen geplaatst. 16 voor werkvrouw. 1 voor waschvronw. 2 voor loopknecht. 1 voor kookster. 1 voor baker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaands aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worde* beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelgk tot het Bestuur te richten,' bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 8-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personen, gedurende de eerste helft van Jan. 1897, welke stukken thans door de Afzender kunnen worden teruggevraagd. Brieven. A. Blancken, v. d. Tholl Scholten, J. v. Knhr, Mej. de Haan allen Amsterdam; Vierde, Bokstel; G H. Schuurman, Deventer; J. Blom, Mej. J. Hips, Haarlem; K. T. Boersma, Oldeboorn; M. Swartbol, J. Everts, P. C. M. Wolter, Mej. K. Wamhake, allen Rotterdam; G. Dekker, Stoten; Mej. Woudenberg, Utrecht; P. Schonewil? Briefkaarten. Mej. E Batavier, H. Seders, wed. S. W. Coert* Pillente. Repp, allen Amsterdam; Mej. van Oord* 5s GravenhageWed Kortenhoeve, Haarlem; Wed. J. van Rooyen, RotterdamW. F. Rijndera,Utrecht; Mej B Berghuis, Winterswijk; K. E. Hoekstra? Mevr. C. Brouwer? Buitenland. J. van Praag, AntwerpenMad. M. Mathgsen, Brussel; Zu&tsr Josepha, Luik; G. Geapfc, Zim- merraann, A. Scbefers, Pfufier, I. Wenoch, allen. Phaltz; L. Legr? ud, Phade Monthermé. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van Polit ie die da gelijks uitgezonderd des Zondags; van s* middags 11 tot lure voor de eigenaars terug te bekomen zijn: Een dashond. Een gouden ringetje. Een biervaatje. Een bloedkoralen armband. Een merkdoek. Een bruine dameshandschoen. Een para- pluie. Een ring met 3 sleutels. Een jjzerboortje. Een portemonnaie met geld. Eenige sleutels. Een beursje. Een hondenriem. Een broodkaart. Een wintermuts. Markt van 15 Febr. 1897. Boter, Aangev. 98, verk. 98 K.6. L.pr. ƒ1.20 H. pr. 1.30. p. K.G. Biggen. Aangev. 79, verk. 79 st. L. pr. 4.H. pr. ƒ.7p. st. Schrammen. Aangev. 48, verk. 48 st. L. pr. f 8.H. pr. ƒ10.p. st. Aardappelen. Aangev. 93 verk. 69 HL. L. pr. 1.50. H. pr. 3.— p. H. L. Appelen. Aangev. 73 verk. 49 H.L. L. prjjs 6.H. pr. 8. Peeren. Aangev. 55, verk. 37 H.L. L. pr. f 5.H. pr. ƒ6.p. H.L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktberichten van 15 Februari 4897. Witte tarwe f 6.25 6.60 Rogge 3.75 4.— Haver 3.12* ,3.57* Duiven boonen 5.20 5.50 Paardenboonen 4.70 Bruine boonen 6. Groene erwten 5.35 6.25 KAASMARKT van 10 Febr. 1896. Verkocht 45 stapels, uitmakende 4723 kazen, wegende 3323 KG. Hoogste prjjs per 50 kilogr. 24. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 18 Febr. 1897, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. EZERMA N, met welw. raedew. van Mej. AN NA KORVER uit den Haag. PROGRAMMA. 1. ToccateJ. S. Back. 2. Ree. und Arie (Paulas). «Lasst ons singen von der Gnadendes Herrn*Mendelssohn. 0 (a. Allegro maestoso 3' (b. Solemn March....;°- Dienel- (a. Panis AngelicasCesar Franck. (b «Wenn der Hcrr ein Krcnze schickt-Radicke. 5. Abendlied. (Orgel)Schuraan*.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2