HAARLEMSCH W©. 47 Wereldkroniek, Eerste Blad. No. 14 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Negentiende 'aargang. 144 van ZATERDAG 20 Februari 1897. lai. ïepeen. tet bevordering van Zondagsrust. Nieuwsberichten. TSLEPHOONNÜMMEK TSLEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën wordm aangenomen Jot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo rrwgelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. ÏUCHCONCERT. Het hoog genot, de kennismaking te hernieuwen met een voortreffelijk kun stenaar, schonk het vierde Bachconcert. De heer Hugo Heerman uit Frankfort, die zich Dinsdagavond voor de tweede maal in onze concertzaal deed hooren, behoort tot de viool-artisten van den eersten rang. Niet zoo zeer door de bewonderenswaardige technische bedre venheid, welke hij ten toon spreidt, dan wel door den ernst en de waardigheid, die zich in zijn spel openbaren. Technisch ontwikkeld zijn heel veel violisten en bedenkelijk voor het muzikaal genot van het concertpubliek wordt de wedstrijd, elkander in dat opzicht te overtreffen. Doch heel wat kleiner is het keurkorps dat uit kunstenaars bestaat, die als Heerman, met rijken kunstzin begaafd, hunne voordrachten weten te stempelen met een cachet van adel en hoogheid. Prof. Heerman mag in eenen adem genoemd worden met Joachim. Als bij dezen vir.den wij hier terug een klaar en ongekunsteld spel, waarbij de muzi kale behandeling geldt als hoogst en eenigst doel. Prof. Heerman speelde het Hongaarsch vioolconcert van Joachim, het Adagio uit het 6de concert van Spohr en tot toegift, na een aanhoudend applaus, een echt virtuosenstukje van Bach, Bouréc (een verouderde dans in den vorm eener Gavotte Het viool-concert van Joachim is nog al „dik" geïnstrumenteerd en zeker is het daaraan toe te schrijven, dat het solo instrument minder op den voorgrond kon treden, dan men met het oog op den aard van het spel wel wenschte. Betere verhoudingen bood in dat opzicht het Adagio van Spohr. De instrumentale achtergrond bleek hier voor het zelfstandig uitkomen der solo partij minder een beletsel te zjjn. De nobele voordracht er van, verhoogd door den mooien, smijdigen toon van Heer mans Stradivarius maakte een heerlijken indruk. Zooals gezegd is, bewogen de luide toejuichingen den violist er toe, een extra-nummer aan zijn programma toe te voegen, dat als eene proeve mocht gelden van des spelers volkomene beheersching van zijn instrument. Heeren Directeuren der Bachvereeni- gin g hebben het met dezen solist bij zonder getroffen, trouwens de naam van Heer man heeft een te goeden klank om daaraan ook maar een oogenblik te kunnen twijfelen. Mejuffrouw Manifarges, een Rotter- damsche dame, thans te Frankfort gevestigd, trad bij dit concert op met eene Aria van Gliick en eenige liederen van Widor en Brahms. Zij wist daarbij respect af te dwingen voor haar deug delijk, sonoor geluid. Vooral door de liederen van Brahms. Immer leiser wiri mein Schlummer en Von ewiger Liebe keurig door den heer Schlegel begeleid, gelukte het haar in de zaal warmte te brengen. Het orkestrale gedeelte van den con certavond was in handen van het Utrechtsch Stedelijk Orkest onder leiding van den heer Wouter Hutschenruyter. Dit Orkest staat in ons land niet slecht aangeschreven en ook in onze concertzaal vond het in de laatste jaren dikwijls gelegenheid, zich van een gunstige zijde te doen kennen. Aan toewijding ontbreekt het deze musici waarlijk niet; de uit voering van Mozarts vriendelijke Sympho nic, van Wagenaars Romantisch Inter mezzo, een zonnig stukje muziek, en van Webers Freischiilz Ouverture leverde daarvan de beste bewijzen. Blijkbaar had het aan eene duchtige voorbereiding niet ontbroken. Toch meenen wij, dat het niet op den weg der Bachvereeniging ligt, voor hare concerten dit orkest te engageeren. Alleen wat van superieure kwaliteit is mag tot de kunstavonden van deze vereeniging worden toegelaten en dat nu is het Utrechtsch Orkest niet; niet in samenstelling en r.iet in gehalte. Nu kan men ons tegen voeren, dat met het oog op de inkomsten niet steeds het Amsterdamsch Oikest ge bracht kan worden. Indien dat zoo is, en wij mogen uit de aan leden gerichte circulaire opmaken, dat het zoo is, zal het noodig zijn de tarieven van de Bachvereeniging te herzien. In Amster dam vraagt men voor een concert met de zelfde solisten vier gulden entrée, hier betaalt men nog geen tweekwarljes. Dat behoeft toch waarlijk niet zoo te blij ven. Eenige honderden guldens mogen voor een lidhaam als de Bachvereeniging is geen beletsel zjjn, voor hare leden op kunstgebied het beste uit het beste te kunnen bestemmen, in casu het Amsterdamsch Orkest. B. Tweede Kamer, 't Reces is voorbij en de Kamer is Dinsdag weder vergaderd. Toegelaten zijn de nieuw gekozen leden, de heeren de Bieberstein en Quarles van Ufford. De ingekomen wetsontwerpen zijn verzonden naar de afdeelingen, ook dat tot verzekering van werklieden tegen ongevallen. Daarna zijn de afdeelingen opnieuw samengesteld. Tot voorzitters werden gekozen de heeren Vos de Wael, van Delden, Rutgers van Rozenburg, Bastert en Vermeulen. Donderdag is bestemd voor afdeelingsonderzoek en voor de openbare behandeling van de wetsontwerpen tot wijziging van de provinciale wet en de gemeentewet tot wijziging der provinciale kiesdistricten, en tot oprichting van Kamers van Ar beid. De heer de Savornin Lobman heeft verlof gevraagd en bekomen, om op een nader te bepalen dag een interpellatie tot den Min. van Binnenl. Zaken te richten betreffende het ontslag van den heer Dr. A. Bredius, direkteur van het Mauritshuis. De Grieken zijn niet alleen reeds op Kreta geland, doch hebben ook een aan val gewaagd op eene Turksche vesting en daar vierhonderd Turken gevangen genomen en zulks nadat een en ander door de gezanten der mogendheden was afgeraden. Inmiddels zoekt men den Sultan te bewegen afstand van het eiland te doen. Het Spreekt van zelf dat Europa niet kan berusten bjj de geheel eigen machtige daad van Griekenland. Deed het dit, dan zou het de deur openzetten tot goedkeuring van elk bedrijf van dien aard. Rhodes, die thans in Engeland zijn inval in Transvaal bepleit, voor de En- gelsche enquête commissie, heeft zich reeds op Griekenland beroepen om aan te toonen, dat in sommige gevallen een inval in ander land en op vreemd grond gebied geoorloofd is. Door hooggeplaatste Grieken is de bedreiging uitgesproken dat, mochten de groote mogendheden Griekenland te hard aanspreken en hunne aanspraken op Kreta onvoorwaardelijk afwijzen, de 200,000 Grieken die te Konstantinopel wonen, op een goeden dag het paleis van den Sultan zullen belegeren, en voorts alle in Turkije gevestigde Grieken tot oproer zullen overslaan. Intusschen schijnen op dit oogenblik van Duitsche zijde zeer dringende ver- toogen tot den Sultan gericht te worden, om nu ernstig en loyaal hervormingen in Turkije in te voeren; dat zou het eenige middel zijn, niet alleen om zich een zekere opperheerschappij over Kreta te verzekeren, maar ook om de rest van zijn rijk te behouden. De Sultan moet ook niet vergeten, dat Rusland anders niet meer zulk een krachtigen tegen stand in Europa vinden zou, als het Konstantinopel en de zeeëngten wilde bezetten. In het Britsche Lagerhuis, waar de Kretakwestie ter sprake kwam, was een vriend der Grieken aan het woord. Het Het was de Iersche afgevaardigde O'Con nor, die verdaging der werkzaamheden van het Huis voorstelde, om de aandacht te wijden aan den bedenkelijken staat van zaken op Kreta en verzet aan te teekenen tegen de veroordeelende woo den, in de vorige zitting door den Markies van Salisbury van de Grieksche Regeering gebezigd. Hier antwoordde Minister Balfour, dat, naar het hem vooikwam, eenige Afgevaardigden de meening waren toe gedaan, dat men Griekenland mocht veroorloven op eigen gezag, en geens zins als daartoe door de Mogendheden gemachtigd, hervormingen op Kreta in te voeren. Eene dergelijke staatkunde zou ontwijfelbaar tot eenen Europee- schen oorlog leiden; want indien de regeering haar aanvaardde, zou het ïEuropeesch concert" uiteenspatten. En dan moet alle hoop, welke daarop was gevestigd, als vervlogen worden be schouwd en gaat het Turksche Rjjk te gronde, welke opmerking bij de oppositie toejuichingen ontlokte. Ér is sprake van het blokkeeren door de schepen der mogendheden van den Piraeus, de haven van Athene en net plan hiertoe zou van keizer Wilhelm zijn uitgegaan. Bij dit alles gaan de Grieken op Kreta kalm hun gang, en zullen wel zoo lang mogelijk blijven om te zorgen, dat alles op het eiland zich tegen de Turken verzet en bij de Grie ken aansluit, om dan de mogendheden erop te kunnen wijzen dat Kreta de Turksche overheerschirig moede is en zich in de armen van Griekenland heeft geworpen. De kommandant en zijn sol daten gedragen zich op Kreta overigens correct en verschuilen zich ten opzichte van vertrekken aan de ordei-s der Griek sche regeering, waartegen zij niets ver mogen. Turkije talmt; blijkbaar ziet de sultan er tegen op om officieel met Griekenland te breken. In het Engelsche Lagerhuis hebben sommige leden zich niet verheeld de zaak van Kreta te zijn toegedaan en een paar leden van het Hoogerhuis hebben het Salisbury zeer kwalijk genomen, dat bij zich onaangenaam tegen Grie kenland had uitgelaten. Toch is er niets in te brengen tegen liet feit, dat de Grieken wederrechtelijk een inval ge pleegd hebben in het land van een be- vrienden staat en dat, als dit de goed keuring der Engelschen wegdraagt, zij dan ook den inval in Transvaal kunnen goedkeuren, zelfs al bestonden voor dien der eersten niet dezelfde gronden als voor den laatsten. Waar is het en waar blijft het, dat een inval, zoowel die der Grieken als der Engelschen, tegen alle volkenrechten indruischt en dus nooit kan goed gepleit worden. Robdes heeft het bij de Enquête commissie zwaar te verantwoorden. Sommige vragen beantwoordt hij ont wijkend, andere met stilzwijgen. Meer en meer wint de overtuiging veld, dat hooggeplaatste Engelschen bij de zaak betrokken zijn en het zal de commissie moeilijk zijn die namen te verzwijgen, als eenmaal Rohdes aan het spreken is geraakt. De commissie moet zeer ont stemd z(jn over de onheusche manier waarop Rohdes hare leden toespreekt, terwjjl zij meent, dat Rohdes soms de vragen hem gedaan niet of verkeerd begrijpt. Ook in dit opzicht heeft men zich in hem bedrogen; men meende hem iemand te zijn met een sterk ont wikkeld bevattingsvermogen en men vindt een man die maar half of in 't geheel niet begrijpt wat men van hem verlangt. Van de ongelukkige telegram- mengeschiedenis. welke hij niet ontken kon, maakte liij zich af met de bewering dat hij ze verzonden had met de beste bedoelingen. De Schah van Perzië, die een groot liefhebber van rooken is, heeft voor plechtige gelegenheden een zeer kostbare pijp, met diamanten, smaragden en robij nen, welke niet minder dan f 125,000 waard is. De Engelsche professor Hafkin heeft een serum tegen de pest vervaardigd, dat goed schijnt te voldoen althans, de regeering had de hulp van dien geleerde ingeroepen. Men heeft groote verwachtingen van het serum, doch men heeft nog niet kunnen bepalen hoelang het zijne kracht behoudt. Van tijd tot tijd rollen berichten de wereld door, die het publiek betrekkelijk

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1