koud laten. Een ander geval is het als er beschuldigingen -worden aangevoerd tegen maatschappijen, welke bestaan door den weldadigheidszin van eene natie. Zoo komt thans in een der En- gelsche bladen een bericht voor, waarin ergerlijke dingen worden verhaald van I het Engelsche Koninklijk Reddingeboot Instituut. Er wordt daarin gezegd, dat de hoofdambtenaren buitensporig hoog, de mannen die het werk verrichten veel te laag worden gesalarieerd; dat de reddingsbooten uiterst onbetrouwbaar zijn, waardoor reeds vele menschenlevens verloren gegaan zijn; dat tengevolge hiervan de bemanning soms weigert zee te kiezen, waardoor soms het ge schikte oogenbliktot redding ongebruikt blijft en dat dit al weer tot allerhande misbruiken aanleiding geeft, zooals geldaanbiedingen van den kant der in gevaar verkeerende personen. Indien de toestand werkelijk zoo is en al lang zoo heeft voortgeduurd, had men mogen verwachten, dat reeds vroeger op deze feiten zou gewezen zij n. Thans heeft het plaats gehad door een oud parlementslid. Een fragment van een opera van Ri chard Wagner, Die Hochzeit, welke Wagner tijdens zijn verblijf te Würz- burg schreef en in 1833 aan de „Mu ziekvereniging aldaar ten geschenke gaf, is dezer dagen te Londen door een Wagnervereerster, Miss Burrel, gekocht voor 1200. Het werk kwam na ontbinding der vereeniging in het bezit van een der leden, Baier, en na diens dood werd het eigendom van den muziekhandelaar Röser. In 1879 deed Wagner dentoerimaligen eigenaar, Röser's zoon, een proces aan over de opera Die Hochzeit, welke hij terug verlangde. Maar de rechtbank besliste, dat Röser op rechtmatige wijze in het bezit daarvan was gekomen, en ontzegde den eisch. Later verkocht Röser het handschrift. Het ging naar het buitenland, en nu is het voor een be trekkelijk lagen prijs het eigendom ge worden van Miss Burrel, die een groote verzameling bezit van allerlei, wat op Wagner betrekking heeft. De opera mag echter niet zonder toestemming van de familie Wagner worden uitgevoerd. Overal in den lande melden zich de nieuwe kiezers aan en velen van hen worden teleurgesteld, omdat op de vraag of de belasting betaald is, geen toestem mend antwoord kan gegeven worden. Het getal derzulken moet ook te Haarlem betrekkelijk groot zijn. Opmerkelijk, dat sommige Nederlan ders hunne rechten willen uitoefenen zonder aan hunne verplichtingen te vol doen, en nog opmerkelijker, dat nu blijkt, er geen maatregelen worden ge nomen, om iederen onwillige belasting schuldige naar de eischen der wet in deze te dwingen. Nog mag eigenaardig genoemd wor den de weinige lust van enkelen, waar onder zelfs vrienden van ontwikkeling en vooruitgang, om zich als kiezer te doen inschrijven. Jammer alweer, dat de nieuwe kieswet geen artikel bevat, dat met geldboete bedreigt ieder, die van zijn kiesrecht geen gebruik maakt. Te Weert (Limburg) is in het pensio naat St. Louis een viertienjarige knaap overleden aan bloedvergiftiging. De jon geling had een puistje op eene wang en had de onvoorzichtigheid dit met een pennemes af te snijden. Bijna onmiddel lijk daarna zwol zijn hoofd op, en niettegenstaande terstond geneeskundige hulp werd ingeroepen, is hij aan de gevolgen bezweken. Volgens het U. betrapten twee marechaussées, in het dorp Surhuister- veen (Fr.), een jongetje op houtsprokke- len. Het kereltje wist niet hoe oud hij was, waarom de politie met hem naai zijne moeder ging, die in een hut woonde. Daar binnentredende stond het middag eten voor het jongetje klaar, bestaande uitgekookte aardappelschillen. An ders had de moeder niet. De marechaus sées stelden dadelijk hun zakgeld aan de arme weduwe ter hand. In Noord-Holland worden alleen in de gemeenten Warmenhuizen en West woud geen opcenten op eenige Rijksbe lasting geheven; in eerstgenoemde ge meente bestaat daarenboven geen hoof delijke omslag. Te Westzaan daarentegen zijn de opcenten op de personeele belasting tot 100 opgevoerd, dan volgen Zaandam er Nieuwendam met 93, Haarlem met 90, Monnikendam en Zaandijk met 85, Am sterdam, Edam, Koog aan de Zaan, Wormerveer, Krommenie, Landsmeer en Marken met 80. De wilde konijnen in de Friesche heidestreken hadden het met de sneeuw hard te verantwoorden. Men kon ze naprenten, zoodat ze veel gevangen werden. Er waren personen, die 5 a 6 stuks per dag bemachtigden en ze voor 40 ets. per stuk verkochten. Ook de vogelvangers maakten goede zaken. Meerlen, lijsters en zoogenaamde schei- vinken werden bij menigte gevangen. De visschen die een luchtje in de bijten kwamen scheppen, werden eveneens in grooten getale gevangen met een schep netje. Aan de westzijde van de spoorweg brug bij Velsen heeft Dinsdag door een onbekende oorzaak eene grondverschui ving plaats gehad. Een stuk van het talud, ter breedte van ongeveer 15 meter, heeft losgelaten en is in het kanaal geschoven, tengevolge waarvan eene ondiepte ontstond. De havenmeester liet terstond peilin gen verrichten. De uitslag daarvan was eene aanzegging, dat tot nader order schepen met meer dan 70 decimeter diepgang niet kunnen passeeren. Voortgezette peilingen leidden tot eene order om geen schepen met meer dan 59 diepgang te laten passeeren. Het loodswezen en de havendienst te Am sterdam zijn hiermede in kennis gesteld. Intusschen zal eene baggermachine komen tot het wegnemen van de on diepte. Te Breda heeft in eene zinkfabriek eene ontploffing plaats gehad, waarbij een groot deel van de fabriek instortte, doch gelukkig geen persoonlijke onge lukken voorkwamen. Koning Oscar van Zweden en Noor wegen zal eerlang zijn zilveren regee rings-jubileum vieren. Nu is in Zweden een nationale inschrijving geopend ten einde den koning bij die gelegenheid eene som gelds tot het een of ander doel te kunnen aanbieden. Lijsten hiertoe circuleeren ook in Noorwegen, waar een sterke oppositie bestaat tegen de regee ring en tegen alles wat Zweedsch is. Op die lijst is echter door de hoogge plaatste Noren niet geteekend, een feit waarin Zweden een demonstratie tegen den koning ziet. HAARLEM 19 Februari 1897. Het eerst volgend Matinee door het strijkorkest van Haarlemsch Muziek korps in de Sociëteit „Vereeniging", zal niet 21, maar 28 Februari plaats hebben. Medegedeeld wordt, dat op de Baan alhier zal opgericht worden een uitge strekt pension, waarvan de kosten be groot worden op anderhalven ton. Het instrumentaal-kwartet van den heer W. Robert, dat zich met zooveel goed gevolg in een drietal séances heeft doen hooren, zal, naar wij vernemen, eene uitvoering geven ten bate van de vereeniging „Weldadigheid naar Ver mogen." De heeren hebben het goede voornemen deze uitvoering te doen plaats hebben op de Bovenzaal van de sociëteit Vereeniging." De onkosten worden dan niet groot en de baten komen waar ze wezen moeten. Eene aanbeveling voor deze uitvoering mag overbodig geacht worden. Wie zijn talenten geeft om den nood der armen te verzachten, vraagt in onze stad niet vruchteloos om steun en medewerking. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier, zullen Zondag a. s. voor het laatst de teekeningen, ingekomen bij den wedstrijd voor een reclame plakaat der Dordtsche ten toonstelling, tentoongesteld zijn. Zondag is de toegang vrij. Uit de rekening en verantwoor ding van den Directeur der Levensverz. Maatschappij «Haarlem" over 1896, welke door Commissarissen den Hen dezer is goedgekeurd, blijkt, dat die Maatschappij in toenemenden bloei ver keert. Aan contributie werd in 1896 ont vangen 45396,25' en aan rente van belegde gelden 8172,70, terwijl werd uitgegeven aan uitkeeringen wegens overlijden ƒ26301,28' druk en bind- ..loonen, briefporten, advertentiekosten en 'reiskosten ƒ4081,54, kosten van beheer, salarissen kantoorpersoneel, Agenten, correspondenten en geneeskundigen ƒ7195,715. Het kapitaal is toegenomen met ƒ21379,17, en bedroeg alzoo op 1 Januari j. 1. ƒ202,791,98, terwijl het getal leden vermeerderde met 890 en op op 1 Januari j. 1. 23465 bedroeg. Blijkens het rapport van den Heer N. van der Sleen aan de vereeniging tot bevordering der volksgezondheid alhier, was het gemiddeld gehalte der melk, geleverd door de Haarlemsche Melkinrichting, gedurende de maand Januari 1896, als volgt: soortelijk ge wicht 1.032, vaste stoffen 12.31 en vet 3.17. Omtrent de Haarl. Tramway Maatschappij kan over 1896 het vol gende worden medegedeeld: De lijn is door het aanleggen van een zijlijntje naar het Brongebouw honderd meters langer geworden, zoodat zij nu 2405,70 meter lang is, waarvan 581,25 meter enkel en 1824,45 meter dubbel spoor. De spoorwijdte bedraagt 1,435 M. De gleufrails met houten onderbaan zijn opgebroken en vervangen door stalen groefrails. Door het aanleggen van dubbel spoor in de straten die daarvoor breed genoeg zijn en het stellen van wissels in de overige straten, op zoodanigen afstand, dat de koetsiers van af het eene wissel op het andere kunnen zien is het lange wachten op de wissels opgeheven en de duur van den rit aanmerkelijk verkort. I In plaats van 15 a 17 minuten duurt die rit thans 12 a 14 minuten. Het vertrek der tramrijtuigen van af de beide eindpunten heeft om de 5 a 6 minuten plaats. Gedurende 1896 werden vervoerd 633963 reizigers met een ont vangst van ƒ43,658,075 dat is per dag kilometer 51,875 tegen een vervoer in 1895 van 639244 rezigers met een ont vangst van ƒ44 223,80 dat is per dag kilometer 52,10. Het aantal personenwagens bleef 13 waarvan 4 open wagens en als trek- kracht bleven paarden in gebruik. Naar men ons mededeelt zal het Böhmische Streichquarteta.s. Donderdag weder in de groote zaal der Soc. Ver eeniging optreden. Weldadigheid naar Vermogen. Na den Noodkreet ingekomen giften van 10 -18 Februari. Bij den Voorzitter: van B. ƒ3.—, W. A. V. ƒ2.—, Jhr.T. vanB. ƒ10— v. d. S. ƒ10,—,A.C. d.C. ƒ10—D. C. v. A. 20. Mevr. v. d. L. 2.T. B. ƒ15—, Mevr. B. ƒ3—S. v. L. 25—, Wed. N. v. R. ƒ1—. Bij Mr. KronenbergN.N. 3. M. ƒ100—, R. 2.50. Bij Mr. Everwijn Lange: van Mevr. B. ƒ5—, Wed. G. ƒ2.50. Bij den Heer van der Laanvan Mej. C. Z. ƒ5 -, N.N. ƒ3.—. Bij den Heer P. Loosjesvan M. ƒ1. N.N. ƒ6—, L. 4— Totaal 223. „Weldadigheid naar Vermogen", AfdeelingWERK VERSOS Ai FIN 6. Van 1 Nov. tot 18 Febr. hebben zich de vol gende person en aangemeld; 26 voor werkvrouw. 8 voor vraschvrouw. 5 voor naaister. 1 voor breister. 42 voor los werkman. 9 voor loopwerk. 2 voor kleedermaker. 1 voor stucadoor. 1 voor licht werk. S voor timmerman. 1 voor opperman. 5 voor grondwerker. 6 voor metselaar. 1 voor machinist. 1 voor bankwerker. 1 voor koffi huisbediende. 3 voor schilder. 1 voor schoenmaker. 2 voor huishoudster. 1 voor smid 1 voor oppasser. 1 voor broodbakker. 1 voor baker. 2 voor pakhuisknecht. 1 voor noodhulp. 1 voor bleekersknecht. 1 voor steendrukker. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 18 Febr. zijn de volgende per» sonen geplaatst. 18 voor werkvrouw. 2 voor wa8chvrouw. 2 voor loopknecht. 1 voor kookster. 1 voor baker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaand» aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht bunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bos Doelen of Stadhuii. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 nur verkregen worden b\j den Adminiatra- teur, bureau Doelen, Kamer No 2. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUW!). 17 Febr. A. F. v. Goeverden en S. v. Gronin gen. G. P. Bruijn en A. S. v. Wijk. W.v. Mmwegen en G Wijtzes.L. Simian en M. S. Nijgh. 18 Febr. B. Zijlstra en G. Loek. GETROUWD. 17 Febr. B. J Reiber en A. H. Dekker. J. M. Welters en H. jjuif. H. M. lieerc en M. de Boer. H. D. v. d. Hoff en E. A. v. d. Eijkho'. Th. Jordaan ea A.G. v. d. Giesen. W. v. d Steur en W. P. E. M. Carpreau. H. v. d. N.uwland enE B. Pootjes. - P. J. de Wit en C. G. de Waal Malefijt. H. Piek en C. G. Rijnders. H. Klein en E. Beimans. 18 Febr. D. H Vrugten J. M. M. v. Mus- scher A. v. d. Valk en A. Wijnands. W. A. v. Darn en C. A. Schouten. GEBOORTEN. 10 Febr. A. G. v. Zwol geb. Wennink z. 11 Febr. G. Haverkorn geb. Zwaag d. H. J. Peper geb Viijbloed z. M. M Fon'ijn geb. Biskanterd— W. Nieuwenhuizen geb Kaper d. A. M. Mes geb. de Wild'. z. 1-2 Febr. A. Steeuland g b. Kalf d. A. M. Diebener geb. Mönoicb z. Tb. G. Timmermans geb. Broers z. J. v d. Abe geb. Kuber z. Th. C. Kuijt geb. de Rooij z. C. v. Eijk geb. de Vries z.U Febr. A W. v. Mock geb. Hand- graaf d. A W. F. Marsman geb Hartsinck z. C. Meilink geb. Sobu./.acber z. M.E. Schrama geb ïlnoren z. A. v. Amelrooij geb Pel z. 14 Febr. H. v. Diik geb. v. Essen z. M. Vester geb Kampd.15 Febr. H. Visser geb. de Bruin d. A.M v d. Akker geb v. d. Helm z. G. Kuijper geb. Weber z. M. Pb Maas geb. S»eerts d. 16 Febr. A. J. Wit geb. Morn z M. M. Glas geb. Lange d. A. C. 7. d. Eijnde geb. Pollé d. H. Voorn geb Koning d. M. JKoster geb. de Rooi) z. J. C. Beekelaar geb. Negrijnd. 17 Febr. J. C. R. Voegt geb. Mooleuaarz 18 Febr. P. Zieheliot geb. Hammes d. OVERLEDEN. 10 Febr A. Koojesgeb. Kruijer 74 j. Voor- tingstraat. 11 Febr J. M. Bongaard geb. t. d. Werff r. Zuijdland 80 j L. Heerenstraat. J. M. J. Mertens 14 m. Oranjeboomstraat. 1 12 Feb-. P. Mossinkcff 66 j Schoterweg. 13 I Febr. C. Geukers 58 j. Ged. Voldersgracbt. A. M. Gruopen 77 j. Nieuwe Gracht. H.J. Rooijers 69 j. Kampervest. W. v. d. Riet 8 m. z. Jans'eenstraat It Febr. G. Bartels 47 j. Koudenborn. H. Bugman i 7 j. Kamper vest. A. H. B»ak 77 j. Kennemerstraat. 15 Febr. C. H Hurkmaos 14 m. z. Kousen- bandslaau. H Sernee64 j. Zoetestraat. W. G. v. Zanten 76 i. Brouwersvaart. C. Akerslo't geb. v. d. Zanden 78 j. Burgwal. A. C. Th v. Scbaik 15 m.d. Lourens Coster- straat. 16 Feb-. D. Raaphorst 86 j. Schoter singel. M. A. Hogenes 10 j. d. Kerkhof- straat. H, J. Smink ft j. z. Z. B. Spaarne. 17 Febr. H. L. J. Gabriels 18 m. z. Schout,jes- laan. 18 Febr. JG. Loerakker 5 m. z. Drap- penierstraat. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissar: aat van Poli» ie die da gelij ks uitgezon derd des Zondags) van s' middags II tot lure voor de eigenaars terug te bekomen zijn: In de opgehaalde vuilnisstoffen en terug te bekomen bij den Hoofdopzichter Gem. Reiniging, bureau Harmenjansweg alhier, Een zilveren kindervork, gemerkt Maria en twee zilveren theelepels. Een boord met halfhemd. Een gouden oorknopje. Een phanthasiehoed. Een paternoster. Een portemonnaie .inhoudende geld en een pakje naalden, fEen roeibootje. Een ring met 'sleutels. Een zak met bruine boonen. Een gouden overhemdknoopje. Een wit kinderkapertje. Eenige sleutels. KAASMARKT van 17 Febr. 1896. Verkocht 21 stapels, uitmakende 2716 kazen, wegende 5252 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. ƒ26. VEEMARKT 17 Febr. 1897. Aangevoerd: Prijs. 5 Koeijen ƒ140.ƒ170. 74 N.Kalveren 5.8. 13 Schapen 11.20. 1 Paard. ORGELBESPELING in de Groote- of St.. Bavokerk alhier, op Dinsdag 23 Februari 1897 des nsmiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. I. Sonate No. 1Mendelssohn. a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Ree. et Finale. 2. AdagioHaydn. 3. PreludiumBach. 4. Variatiëu in AsA. Hesse. 5LitaneijSchubert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2