aanzegging die binnen te halen, wat wel beantwoord werd met de opmerking dat dit zo», beteekenen afbreking der betrekkingen, maar den volgenden dag werd de vlag binnen gehouden. De oorlogschepen der mogendheden beletten eene botsing tusschen Grieksche en Turksche soldaten. Niettegenstaande het recht is aan den kant van Turkije, natuurlij kalleen wat het bezit van Kreta, niet wat de mis bruiken betreft, is men omtrent de hou ding van Engeland niet zeker, terwijl ook Frankrijk Grieksche svmpathien toont. Zeer zeker zal het moeielijk zijn tot eene oplossing te geraken, waarbij nu nog komt, dat de Kretenser mohame- danen verklaard hebben, met elke be schikking der mogendheden genoegen te zullen nemen, doch niet met eene, welke Kreta toewyst aan Griekenland. Maar Griekenland heeft alvast een in handen laten van het eiland aan Tur kije onmogelijk gemaakt. Turkije heeft nu ook zijn lijdelijke rol Jaten varen door hel zenden van troe pen naar Kreta. De toestand wordt nog zorgwekkender, daar genoegzaam zeker wordt verondersteld, dat het niet Enge- lands doel is Kreta af te staan aan Grie kenland of het aan Turkije te laten, maar het zelf wenschl te bezitten, terwijl, naar men meent. Rusland liefst geheel Turkije zou willen bezitten. Deze zoo tegenstrijdige belangen te vereenigen zal waarschijnlijk zonder een oorlog niet te doen zijn. Griekenland bezit de sympathie van velen in Europa, docht het heeft eene daad gepleegd, die, hoe men het ook keere niette vergoelijken is. Een sneller handelen, een flinker optreden tegen over Kreta zou veel hebben kunnen voor komen, maar het is nu eenmaal zóó, dat de diplomatieke weg niet de kortste is. Het is echter niet denkbaar, dat men berusten zal en waarschijnlijk zal Tur kije, hoe dan ook, wel gestraf' worden met het verlies van Kreta. Verder wordt medegedeeld, dat de Grieksche schepen welke troepen aan voeren, door de schepen der mogend heden worden vervolgd, doch de sche pen met proviand voor de Grieksche soldaten liet men ongehinderd. Natuur lijk, als de mogendheden eerst de lan ding van Grieken toelaat, mag men ze daarna niet laten verhongeren en het bevestigt tot vermoeden, dat de op Kreta aanwezige Grieken niet zullen verdreven worden door kracht van wapenen. Wat de diplomatie zal verrichten in deze is nog niet bekend. Turkije is^ begonnen troepen samen te trekken bij de Grieksche grenzen en Griekenland stuurt naar de Turksche grenzen het noodige geschut. Aan de Norddeulache Allg. Ztrj. wordt gemeld, dat tegenover het antwoord op de door Duitschland voorgestelde blok kade van de zijde van Salisbury, Duitsch land onderhandelingen voorbereid om trent de toekomst van Kreta, indien op de eerste plaats de anexatie door Griekenland buiten gesloten wordt, die in het geheel geen waarborg voor het herstel van orde oplevert, daarentegen een gevaarlijk precedent voor de Bal- kanstaten in het leven roept, ten tweede dat aan de handelingen der Grieksche regeering, die tegen het volkenrecht jndruischt, een eind gemaakt worde, waardoor het verhoogde gevaar voor oorlog op zij gezet wordt. Vreemd mag het genoemd worden, dat de sultan zich geheel niet met Kreta bemoeit, doch de zorg overlaat aan de mogendheden. Met eenigen ophef was de mobilisatie van de Turksche vloot en het leger aangekondigd. Het blykt nu, dat de schepen geducht onderhanden genomen moeten, eer meer ze op zee kan ver trouwen en dit zal eenige weken duren. Met het leger is het niet betergroot gebrek bestaat er aan oorlogsbehoeften en paarden en geld om ze aan te schaf fen is er niet en ook niet te krijgen. Wie geld leent kan bijna zeker zijn, dat hij het nooit terug ziet. Reeds hebben zich vijfhonderd Fran- sche vrijwilligers aangemeld om op Kreta dienst te doen, maar of ze zullen aangenomen worden is niet bekend. Ook hebben de Parijsche studenten wat lawaai gemaakt ten gerieve van de Grieken. Dat de sultan van Turkije zich bewust is, niet de algemeene achting zijner onderdanen te bezitten, en zich genoopt gevoelt bijzondere maatregelen ter zijner veiligheid te nemen als hij zich buiten zijn paleis waagt, bleek toen h(j Woens dag uittoog voor de plechtigheid van het kussen van ïden Mantel van den Profeet." De straten van Constantinopel waren zoo leeg en stil als zij sinds de aardbeving niet geweest zijn, en wel om de volgende reden. De namen van al de bewoners der straten, waar Z. M. zou doorkomen, werden door de politie opgeschreven, en niemand dan zij mocht daar komen. Ook mocht niemand zich aan een venster vertoonen. Men verhaalt voorts, dat de patrouilles last hadden, te vuren op iedere „volksverzameling van meer dan vijf personen." Zoo zag de Sultan op zijn weg niets anders dan politie en soldaten. Door de Grieksche regeering is een koninklijk commissaris voor Kreta be noemd. In het noorden van Griekenland wor den meer en meer troepen samenge trokken, men wacht zich evenwel over de Turksche grens te trekken. De Turksche gevolmachtigde heeft bij de ambassadeurs inlichtingen gevraagd omtrent den stand der onderhandelingen- Geantwoord is hem, dat alles zou in orde komen en de Port maar kalm moest wachten. Inmiddels zijn de mogendheden tot een daad overgegaan, door een bom bardement op de Grieksche troepen te openen. De schade bestond in eenige gekwetsten. De algemeene verwachting is, dat Kreta een zelfstandig bestuur zal ont vangen met prins George aan het hoofd, doch dat het cijnsbaar zou zijn aan den Sultan. Het onderzoek te Halfweg door de justitie ingesteld in zake de moorden op den Raamsingel, hebben geen ander resultaat gehad, dan dat men opnieuw tot de overtuiging is gekomen, dat ge ruchten niet steeds vertrouwbaar zijn. HAARLEM 23 Februari 1897. De scholen voor lager onderwijs alhier telden op 31 December jl. de volgende leerlingen. De twee opleidings scholen voor jongens tot het middelbaar en hooger onderwijs telden te zamen 355 leerlingen met 2 hoofden en 20 onderwijzers. De opleidingsschool van Meisjes tot het middelbaar onderwijs werd bezocht door 200 leerlingen met 1 hoofd en 9 onderwijzeressen, Op de twee burgerscholen waren 284 jongens geven, met opgaaf van het bedrijf dat wordt uitgeoefend, van de soort van drijfkracht en het aantal krachtwerk tuigen enz. enz., en zulks naar het model dat kosteloos ter gemeente-secre tarie verkrijgbaar is. Tot predikant bij de Evang. Lu- thersche gemeente alhier is beroepen Ds. A. D. Wempe, predikant te Alk maar. Als een bijzonderheid kan nog worden medegedeeld, dat op Vrijdag 19 Febr. nog jongewortelen per bos en wel van den kouden grond ter markt zijn gebracht door den tuinder P. Giebels van de Rampelaan. Aan het verslag van het Algemeen Nederl. Werklieden Verbond, afdeeling Haarlem, ontleenen wij het volgende Van Jan. '96 was het aantal leden van 110, in Dec. '96 gestegen tot 140 leden. De periodieke bestuursverkiezing bracht geene verandering in hare sa menstelling. Aan de uitnoodiging van andere Vereenigingen tot deelneming aan de Mei beweging werd geen gevolg gegeven. Wel werd aan den vooravond van dien dag eene openbare vergadering gehouden, waar de heer Mol, van 's Gravenhage, de beginselen omtrent arbeidswetgeving uiteenzette. In eene leestelijke bijeenkomst her dacht de Afdeeling haar 10 jarig be staan. Naar aanleiding van het schrijven der H. H. Gerritsen c. s., in zake de werkstaking bij de firma Regout, werd geldelijke steun verleend. Be Afd. zond den Gemeenteraad een adres als adhaesiebetuiging met het aan dien Raad ingediend verzoek om alsnog subsidie te verleenen aan de avondtee- kencursus der Ambachtsschool, waarop gunstig werd beschikt. Ook werd den Raad verzocht maatre gelen te treffen, opdat de werklieden, de bruggen welke zij moeten passeeren bij het gaan van en naar hunne werk plaatsen, op die tijdstippen voor het verkeer niet gesloten vinden. (Ook in deze werd gunstig beschikt.) Mede door den hooggewaardeerden steun steun van Dames Donatrices en Heeren Donateurs kan de toestand der financiën gunstig genoemd worden. Een gevoelig verlies leed de Afd. door het afsterven van den WelEd. Gestr. Heer Mr. A. J. W. Farncombe Sanders de Afd. genoot de eer zijne WelEd, en 224meisjes met2 hoofden, 10onder- Gestr. onder hare Donateurs temogen wijzers en 7 onderwijzeressen. De tus- j| schenscholen werden bezocht door 503 jongens en 391 meisjes met 2 hoofden, 12 onderwijzers en 9 onderwijzeressen. Het getal leerlingen op de kostelooze scholen was te zamen 1868 jongens en en 1443 meisjes van wie 1802 jongens en 1391 meisjes gratis onderwijs ont vingen. Hieraan waren geplaatst 6 hoofden 48 onderwijzers en 29 onder wijzeressen. De Rijksleerschool telde 121 jongens en 76 meisjes met 1 hoofd en 6 onderwijzers en 2 onderwijzeressen. Voorts waren op gemeld tijdstip hier ter stede 16 bijzondere scholen waarvan 5 bestemd voor vrouwelijke leerlingen. Het gezamenlijk getal kinderen op die inrichtingen was 1803 jongens en 2136 j meisjes, waaronder 327 jongens en 412 meisjes kosteloos werden onderwezen. Het beheer was in handen van 16 hoofden bijgestaan door 59 onderwijzers en 30 onderwijzeressen. Volgens achterstaande advertentie wordt hier in den Schouwburg op Woensdag 3 Maart door de Ned. Opera opgevoerd „Tannhauser," groote Opera in 3 bedrijven. Muziek van Richard Wagner. De hoofdpartijen zullen bezet zijn als volgt: Venus, Mej. Jacobson, Elisabeth, Mevr. Dirkx-v. d.Wheghe, de Landgraaf, de Heer v. Duinen, als gast, Tannhauser, Orelio, Wolfram, Tijssen, Biterolf, Eugelen. Met 1 Januari j.l. is de Veiligheids wet in werking getreden. Wij meenen belanghebbenden opmerkzaam te mogen maken op de bepaling van Art. 27 dier wet, houdendende verplichting voor hoofden of bestuurders om binnen drie maanden na gemeld tijdstip, dus vóór 1 April e.k. van het bestaan van hunne fabrieken en werkplaatsen voor 1 Jan. j.l. aan den Burgemeester kennis te tellen. Het saldo der rekening bedroeg op 1 Jan. 1897 597,15. Van dat bedrag is 579,07Vs voor het Ondersteuningsfonds en 18,071/3 voor de Afd. Van deze gelden is 545,80 geplaatst op de Nutsspaarbank, het overige in kas bij den Penningmeester. Aan zieke leden werd door het On dersteuningsfonds ƒ403,50 uitgekeerd. De uitgaven voor steun aan nagelaten betrekkingen van leden der Zusterafdee- lingen, bodenloon, kosten drukwerk en verstrekking Werkmansbode, bedroegen f 429,19i/2. Dit verslag moge velen eene aanspo ring z(jn om met vereende krachten het verbond eene haar waardige plaats te doen innemen onder de orderlievende Nederl. Werkliedenvereenigingen. Aanstaanden Donderdag geeft het Böhmische Streichquartet hier ter stede nog een groot concert. Wie zich het heerlijk kunstgenot herinnert, dat het eerste concert ople verde, zal ook deze laatste uitvoering willen bijwonen, terwijl de bij het eerste afwezig gebleven kunstliefhebbers niet zullen kunnen nalaten om dit bjj te wonen. De advertentie, voorkomende in dit nummer, bevat de noodige gegevens, ook wat het programma betreft. 1 voor opperman. 5 voor grondwerker. 6 voor metselaar. 1 voor machinist. 1 voor bankwerker. 1 voor koffihuisbediende. 3 voor scbilder. 1 voor schoenmaker. 2 voor huishoudster. 1 voor smid. 1 voor oppasser. 1 voor broodbakker. 1 voor baker. 2 voor pakhuisknecht, i voor noodhulp. 1 voor bleekersknecht. 1 voor steendrukker. Bij de aaumelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 22 Febr. zijn de volgende per sonen geplaatst. 18 voor werkvrouw. 2 voor wa8chvrouw. 2 voor loopknecht. 1 voor kookster. 1 voor baker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstasmdo aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen sehriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 8-6 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. VEEOADEKING van den Raad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 24 Februari 1897, des namiddags te 1 ure, De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 4Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Zitting met gesloten deuren. 3. Voorstel B. en W.W. aan-en ver bouw St. Elisabeth's of Groote Gasthuis met adres broeder overste van de broeders van barmhartigheid van St. Joannes de Deo alhier en motie van den heer J. J. Sneltjes. 4. Id. id. met rapport rechtsgeleerde commissie spoorverbinding pomp station waterleiding met spoor weg HaarlemZandvoort. 5. Id. id. vaststelling instructie voor den directeur der waterleiding. 6. Id. id. aanbrengen van verbeterin gen leslokaal en laboratorium voor het onderwijs in de schei kunde aan de Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus. 7Id. id- crediet rioleering en bestra ting projectstraat bij de Zomer- vaart. 8. Id. id. adres Haarlemsche Machine fabriek, voorheen Gebr. Figée, beëindiging geschil in zake de Nadorstlaan. 9. Id. id. met rapport commissie van financiën vaststelling 3e supple- toire begrooting, dienst 1896. 10. Id. id. staat tot beschikking uit on voorziene uitgaven, dienst 1 11. Rapport commissie van financiën af- en overschrijving begrooting Burgerlijk Armbestuur, diëtist 1896. 12. Benoeming lid commissie van toe zicht op de scholen voor middel baar onderwijs. Markt van 22 Febr. 1897. Boter. Aangev. 74, verk. 74 K.G. L.pr. ƒ1.20 H. pr. 1.30. p. K.G. Biggen. Aangev. 93, verk. 93 st. L. pr. 6.H. pr. ƒ8.p. st. Schrammen. Aangev. 47, verk. 47 st. L. pr. 10.H. pr. ƒ18.p. st. Aardappelen. Aangev. 79 verk. 54 HL. L. pr. 1.— H. pr. 1.50. p. H. L. Appelen. Aangev. 39 verk. 27 H.L. L. prijs 6.H. pr. f 8. Peeren. Aangev. 21, verk. 14 H.L. L. pr. ƒ5.H. pr. 7.p. H.L. GRAAN- ENZAADMARKT. Marktberichten van 22 Februari 1897. Witte tarwe 6.50 ƒ6.60 Haver 3.12* 3.50 Gerst 5. Duivenboonen 5.5.60 Paardenboonen 4.35 4.75 Bruine boonen 5. ORGELBESPELING „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERE VJSRSC'HAtFING. Van 1 Nov. tot 22 Febr. hebben zich de vol gende personen aangemeld; 26 voor werkvrouw. 3 voor waschvrouw. 5 voor naaister. 1 voor breister. 42 voor los werkman. 9 voor loopwerk. 2 voor kleederraaker. 1 voor stucadoor. 1 voor licht werk. 3 voor timmerman. in de Groote- oi St. B&vokerk alhier, op I Donderdag 2 5 Februari 1897 des namiddags van 2—3 uur, door den Heer W. EZERMAN» PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaMendelssohn. I 2. Choralvorspiel. »Aus tiefer Noth Schrei ich zu Dir."J. S. Bach. 3. Sonate No. 1Lemmens. a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Marche pontificale. d. Foga. 4. Offertoire.Guilmant. 5. (Pax Vobiscam)Schubert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2