HAARLEMSCH No. 17 14-4 van WOENSDAG 3 Maart 1897. Eerste BlacL Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LQOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Negentiende Jaargang. TILEPHOONNUMMEK TSLEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post ,40. Hinderlijke nommers 3 centen per stuk, Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën wwden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog wordengeplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij Db Erven Loosjes, te Haarlem. HEILBRONNER (Dr. KARL) Aphasie en krankzinnigheid. Voor Nederland be werkt door Dr. A. G. Ollandiüg. 0.60 IN GRAHAM (Pref. J. H.) De Prins uit het Hnis van David, of drie jaren in de siad en andere werken, compleet in 36 afl. af 0.10 MEYER WIERSMA (Mr. K Nederland- ache Staatswetten£eb» 2.90 Wetboek van Burgelijke regtsvor- deringgeb. 1.20 PO 1 GIETER (E. J.) Scbetaen en verhalen, 4e druk, 3 dln ing. 7 50 "WALSEM'S (VAN) compleet adresboek, tevens gids voor den Nederlandschen Tuinbonw en aanverwante vakken ing. 1.50 "WERNER (E.) Onder betooveriug. Ver taling van Hermina, vierde druk.ing. 0.75 Bmteolandsche nieuw verschenen werken BAYE (LE BARON DE) Causerie devant quelques toiles de l'école moderne en Russie ing. 2.75 LACOMBLÉ (E. E. B Coppée, Daudet, Theuriet. Contes ckoisisgebonden 1.90 PICKOCHOLE. Le sénégal drólatique. ing. 1.90 RÉGNIER (H. DE) L es jeax rustiques et divins .ing. 190 SPOELBERGH DE LOVENJOUL (VI- COM1E DE). La véritable histoire de "elle et lui".... ing. 1.90 GAREIS (Dr. CARL) Bürgerliches Ge- setzbnch nebst Einführung9gezetz. ing. 1.95 SCHöNTHAN (PAUL VON). Enfant terribleing. 130 Bovenstaande werken zijn voorhanden by de boekhandelaars t>e Erven Loosjes Weten en Werken. In de laatste van onze bijeenkomsten in dit seizoen vervulde de heer W. F. Andriessen de spreekbeurt, met het onderwerpHoe eene krant ontstaat. Als inleiding eene korte geschiedenis van het nieuwsblad in het algemeen. De oudste krant is zeker wel bij de Chineezen te vinden. Zij verscheen met den naam King Pau in 'tjaar 911 op ongeregelde tijden; vierhonderd jaar later geregeld. In den Romeinschen staat verzamelde een der priesters het nieuws, het werd geschreven op een bord. Later versche nen de berichten als „acta", deze werden overgeschreven en verspreid, doch met den val van het keizerrijk hield de uitgave op. Frankrijk kent ook lang zijne nieuw tjesbezorgers. Zij stonden in dienst van partikulieren. Den 5 April 1672 verscheen de eerste courant te Amster dam, in 1686 de eerste Amsterdamsche courant," welke, na eene reeks van lotswisselingen, nog voortleeft in „de gele Amsterdammer". In 1656 was het Casteleyn die te Haarlem het eerste nieuwsblad uitgaf. Eerst verscheen het eenmaal, later nog bovendien op Zaterdag en vervolgens nog op Donderdag. In 1737 werd de Heer Enschedé als stadscourantier aan gesteld, van dit recht genoot de stad jarenlang een tamelijk hooge som, welke som langzamerhand eenigszins vermin derde, tot in 1848 de genoemde firma bezwaar maakte om langer te betalen en ten slotte in 1851 de gemeenteraad verklaarde af te zien van alle rechten op de Haarlemsche courant, hoewel toen nog jaarlijks f-300 aan de gemeente werd betaald voor het recht om het stedelijk wapen te voeren. Gebrek aan vrijheid stond echter de verspreiding der nieuwsbladen in den weg. Spreker deelde mede hoe in 1748 de „Oprechte" men deed toen reeds aan nadruk gedurende vijf dagen is geschorst geweest en slechts belofte van beterschap de verdere uitgave kon bewerken. Steeds echter drukte het zegelrecht op de nieuwsbladen. Toen in 1869 het dagbladzegel werd afgeschaft, brak een nieuw tijdperk aan en tegenwoordig verschijnen in Neder land meer dan vijfhonderd kranten. Toen werd aangetoond hoe een groot blad ontstaat. Besproken werd de redactie in hare afdeelingen voor binnenland, buitenland, stadsnieuws financiën, scheepvaart, verslaggevers, wees aan wat er van uur tot uur op zoo'n bureau geschiedt, hoe elk zijn aandeel levert tot vulling der kolommen en besprak meer uitvoerig de partikuliere bericht gevers, die tegen zekere belooning hun officieele naam is kwartjesvinders nieuwstijdingen brengen aan het redac tiebureau en er soms publiek en redactie in laten loopen, meestal onbetrouwbare berichtgevers, tegen welke men zich niet genoeg kan wapenen. Door hun toedoen komen vaak de zotste nieuwtjes in de wereld. Nog werd meer in 't bijzonder besproken de verslaggever en zijne soms niet benijdenswaardige taak, hoe een verslaggever soms als met open armen wordt ontvangen, doch ook dikwijls met allerlei moeielijkheden heeft te kampen om zijn verslag, in alle opzichten vertrouwbaar, aan zijn blad te kunnen opleveren. Vervolgens werd besproken de ver deeling van den arbeid in de zetterij, op welke wijze de zetter te werk gaat en ten laatste de uit grootere en klei nen berichten bestaande kolommen worden saamgevoegd tot pagina's, waar- bjj nog gewezen werd op de correctie en.... de fouten, benevens de wijze waarop een fout kan ontstaan. Van enkele lachwekkende fouten vernamen wij interessante staaltjes. Levert een redactie-bureau rijke stof tot humor, soms ook worden er ver nomen diep treurige, schokkende ge schiedenissen of ook zaken die allerminst voor het publiek van waarde zijn. Ten slotte kwamen de advertenties ter sprake benevens het drukken, waar toe het bij groote oplagen noodig is een stereotypie te maken. De wijze waarop een en ander geschiedt, werd door een menigte voorwerpen duide lijk gemaakt en Spreker eindigde zijn voordracht met den wensch, dat allen mochten gebruik maken van de adver tentie en wel zóó, dat van de jongelui de annonce „getrouwd", van de jong getrouwden de kennisgeving „geboren", van hen die niet hiertoe in de termen vallen een bericht onderteekend vhunne dankbare kinderen" in de couranten kolom verschijne, en dat ten laatste bij de advertentie, omgeven met een rouwrand, van hen moge getuigd wor den: Een goed mensch is van ons heen gegaan. Het onderwerp wekte levendige be langstelling bij de toehoorders. Zeer zeker zal het kunnen aanleiding geven tot meerdere waardeeririg van hetgeen de krant presteert in het maatschap pelijk leven. Een terugblik op de lezingen en voor drachten van het thans gesloten seizoen, doet zien dat van 7 December 1.1. tot heden hebben plaats gehad dertien Maandagavond bijeenkomsten. Niette genstaande de in den regel propvolle zalen liet de orde niet te wenschen over. Op één der avonden moest een der toehoorders tot de orde geroepen worden. Reeds vermeldden wij, dat der Ver- eeniging door de hoorders ter gelegen heid van het veertigjarig bestaan een aandenken werd aangeboden, dat door het Bestuur op hoogen prijs gesteld wordt. Aan de klachten geuit door verschil lende Sprekers over onaangename at mosfeer door het rooken der bezoekers vóór de lezingen een aanvang namen, werd door het Bestuur een eind gemaakt door het verzoek om het rooken na te laten, aan welken wensch gereedelijk werd gevolg gegeven. Omtrent den aard der voordrachten behoeft niets vermeld na de verslagen telkens in dit blad voorkomende. De vraag hoe het Bestuur er in slaagt over zoovele hoog gewaardeerde Sprekers telken jare te beschikken vindt, naar mag aangenomen worden haar antwoord hierin, dat de Sprekers in Weten en Werken een dankbaar gehoor vinden, een gehoor dat ontwikkeld genoeg is om voordrachten zelfs van wetenschap- peljjken aard volkomen te bevatten. Tot deze meer algemeene ontwikke ling, waardoor de Haarlemsche hand- werksstand zich, ook volgens het oordeel der verschillende Sprekers, gunstig doet kennen, heeft Weten en Werken in niet genoeg te waardeeren mate bijgedragen, door te zorgen voor nuttige en aange name bijeenkomsten en door de goed voorziene Bibliotheek, waarvan druk gebruik gemaakt wordt en waardoor de Vereeniging zich den steun der wel denkende stadgenooten heeft verzekerd. Tweede Kamer. Woensdag werd voort gezet het debat over het ontwerp tot wijziging der Gemeentewet en wel over art. 2 (splitsing der gemeenten boven 15000 zielen in kiesdistrilcten voor ge meenteraadsverkiezingen) met de amen dementen van le de heereu Goekoop c.s., om de gemeenten niet te splitsen; 2e den heer Bastert, om alleen Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage in gemeen telijke kiesdistricten te splitsen; en 3e van den heer Rink, om bij niet-aanne- ming van een dier amendementen te doen beslissen, dat de gemeenten boven 15000 zielen, met uitzondering van Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage ongesplitst zullen blijven. De heer Rinck, lichtte zijn am. toe. De heer Hintzen verklaarde namens de Komm. van Rapp. dat déze bijna eenparig vóór het am. Goekoop was. De heer Bastert bracht nog eenige wijziging in zijn am. aan. De heer van Gennep verdedigde het voorstel der Reg., vooral met het oog op de invoering van het couloir-stelsel. De heer Drukker bestreed het regeerings- voorstel. De heer Van Borselen wees er op, dat de bewering, dat er weinig ge bruik zal worden gemaakt van het kies recht weinig strookt met den aandrang tot kiesrechtuitbreiding. De heer de Savornin Lohman verdedigde nader de splitsing, als het meest in het algemeen belang. Daarna ging men over tot de eindstemming over het wetsontwerp tot wijziging der wet van 1852 tot verdeeling der provinciën in kiesdistrikten voor de Staten-verkiezingen. Het ontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Eveneens werd aangenomen het wets ontwerp tot wijziging der Provinciale wet. Toen werd de diskussie over art. 2 van het ontwerp tot wijziging dei- Gemeentewet voortgezet. De Min. van Binnenl. Zaken verdedigde nader het ontwerp. Hij verklaarde nogmaals niet de verantwoordelijkheid op zich te nemen van de inrichting van raadsverkiezingen met meer dan 5 kandidaten. Pressie wilde de Min. niet uitoefenen; in poli- tieken zin liet de zaak hem onverschillig; maar de amendementen leggen op hem eene taak, die hij niet verdedigen kan bij de andere kamer, in verband met de techniek der provinciale verkiezingen- Daarna werd het am. Goekoop c.s. ver worpen met 58 tegen 32 stemmen. Het am. Bastert werd verworpen met 57 tegen 35 stemmen, en het am. Rink verworpen met 54 tegen 37 stemmen. HetRegee- ringsartikel 2 (splitsing der gemeenten boven 15000 zielen) werd vervolgens goedgekeurd. Art. 4, bepalende de perio dieke verkiezingen van den gemeenteraad op den eersten Dinsdag van Juni, gaf aanleiding tot een debat, waaraan de heeren Heemskerk, Mackay, Miehiels van Verduynen, Willinge en de Min. van Binnenl. Zaken deelnamen, en deed den heer Heemskerk een am. voorstellen den termijn op den eersten Dinsdag in Juli te stellen. Over het am. Heemskerk staakten de stemmen 45 tegen 45 zoodat de herstemming tot den volgenden dag moest worden uitgesteld. De Reg. nam over de amendementen van den heer Pijnappel, van gelijksoor tige strekking als aangenomen bij de Provinciale wet. De overige artikelen werden goedgekeurd, en de eindstem ming bepaald op den volgenden dag. Daarna werd aangevangen het algemeen debat over de oprichting van Kamers van Arbeid. De heer Kuyper betoogde, dat in het gewijzigd ontwerp de bezwaren werden weggenomen, die golden tegen het oorspronkelijke. De vraag was echter, meende Spreker, of het tijdstip van behandeling wel goed gekozen mag heeten, aan den vooravond van verkie zingen, waarbij een groot deel der be volking voor het eers mondig zal worden verklaard. Hij zag hierin echter geen reden tot uitstel, nu eenmaal het ont werp was ingediend. Iets anders is, dat dit ontwerp niet voldoet aan zijn wensch betreffende de vertegenwoordiging van den arbeid. De Kamers vari Arbeid moesten niet occasioneel, maar over het geheele land obligatorisch zijn. Spreker beschouwde het ontwerp als een tijde- 1 ijken maatregel, als een hulpmiddel. Hij zal trachten door amendementen daarin nog zooveel mogelijk te verbeteren. De Carlisten steken in Spanje het hoofd weder op, doch de regeering heeft order gegeven ze scherp in het oog te houden. Men vertelt, dat zij in Frank rijk en in België groote wapen inkoopen doen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1