HAARLEMSCH £erste No. 21 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Negentiende Jaargang, 144 van WOENSDAG 17 Maart Nieuwsberichten. ni.KPHOOSNUM MIE TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM, ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post ,40. üsonderlljke nommers 3 centen per stak PrQs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentie», worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog wordengeplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De Erven Doosjes, ie Haarlem. LYALL (EDNA) Carlo Donati. 8e druk. ing. 3.40, geb 8.90 LOOSJES (A.) Voor ruim eene halve eeaw. De Evangeliedienaren in de Protestantsche Gemeenten te Haarleming. 0.75 MANDEN (A. C.) Recepten van de Haagsche Kookschool, 5e druk...Ing. 1.25 1.75 MAKON1ER (J H.) Geschiedenis van het Protestantisme van den Munater- Echeo vrede tot de Frftnsche Revolutie 1648—1789. 2dlning. -3.90 MOLSTER (Mr. A J.) Het wetboek vau koophandel ter gebruike van den Koop man, den Zeevarende en den Winkelier, vermeerderd met formulieren, bijlagen ea registers, vijfde diuking. 2,40 Boitenlftndsche nieuw verschenen werken HAVARD (11ENRI) Les stylesgeb. f 1.40 LOTI (PIERRE) Ramuntchoing. - 1.90 RACHILUE Les horsnutureing. 1.90 NORRIS (W. E.) Clarissa Furiosa 2 Vols. ing. 2.— WATSON (R. M.) The art of the house. geb. - 4.20 Bovenstaande werken zijn voorhanden bij de boekhandelaars de Erven Loosjbs Tweede KamerIn de zitting van Woensdag werd het debat voortgezet over de wijziging der sukcessiewet. Daar de heer Heemskerk nog een am. had voorgesteld, werd het debat over artt. 1, 2 en 3 aangehouden. Artt. 4 en 5 werden goedgekeurd na een kort debat tusschen den Min. van Fin. en den heer van Deinse. Op art. 6 had de heer Borret een am. voorgesteld, om schen kingen dan alleen als legaten te be schouwen, als de schenking of kwijt schelding is gedaan gedurende den loop der ziekte, waaraan de schenker is overleden. De voorsteller van dit am. kwam op tegen het Regeeringsvoorstel, als willekeurig, stelselloos en onrecht vaardig. De Min. van Fin. bestreed het am., omdat de aangever onmogelijk kan uitmaken aan welke ziekte de schenker is overleden, wat zelfs de geneesheeren vaak niet met zekerheid kunnen ver klaren. De Konmi. van Rapp., bij monde van den heer van Dedem, bestreed ook eenstemmig het amendement. De heer Borret verdedigde nader zijn voorstel. De heer Mutsaers stelde daarop voor, den termijn van 1 jaar van hetRegee- ringsontwerp te veranderen in 180 dagen. Het am. Borret werd verworgen met 56 tegen 20 stemmen. Het am. Mutsaers werd aangenomen met 55 tegen 21 stemmen. Art. 6 werd daarop goed gekeurd. De Min. van Fin. bracht toen in de artt. 7 en 8 dezelfde verandering, door „een jaar" te veranderen in „180 dagen." Bij art. 8 stelde de heer Bouraan voor, het volle jaar weder op te nemen. De Min. had geen bedenking tegen dit am., en bracht de wijziging aan, om eene stemming te voorkomen. De heer Mutsaers bestreed het amendement. Het am. Bouman werd verworgen met 41 tegen 36 stemmen. De heer Mutsaers stelde toen ook op art. 9 zijn am. voor, maar werd door een opmerking van den Min. daarvan 'teruggebracht. De overige artiekelen van het ontwerp werden vervolgens met eene Regeerings- wijzigingen goedgekeurd. Daarop werd teruggekomen op art. 1. Door den heer Heemskerk was een am. voorgesteld, om 2 van art. 1 anders te formuleeren, dat herhaaldelijk door den Min. werd bestreden, en ook door de Komm. van Rapp. en den heer Pijnappel, en eindelijk verworgen werd met 52 tegen 26 stem men. Het am. Rink, om den aangever alleen te doen verklaren, dat de schuld bewijzen werden opgemaakt of afgegeven om betaling van sukcessierechten te ontgaan, werd aangenomen met 40 tegen tegen 38 stemmen. Art. 1 werd daarna aangenomen met 62 tegen 15 stemmen. Art. 2 werd goedgekeurd, nadat de Min. het am. Pijnappel had overgenomen, en het artiekel ook gewijzigd had ter voldoening aan eenige opmerkingen van den heer Heemskerk. Aan het einde van het debat stelde de heer Mees een overgangsbepaling voor, om het tarief voor niet-ingezetenen in de rechte lijn te bepalen slechts op 5 Va pet. voor zaken door den overledene verkregen vóór het in werking treden der wet. Dit voorstel werd krachtig bestreden door de heeren Kolkman, Pijnappel en Bouman; van de Komm. van Rapp. waren 4 leden tegen het amendement; de Minister verdedigde het. Het voorstel Mees werd verwoigen roet 58 tegen 14 stemmen. Op voorstel van den Voorzitter heeft de Kamer besloten uit te stellen de behandeling van de ontwerpen betreflen den de invoering de nieuwe tijdregeling en de regeling van het bestuur der Polytechniesche School, ten einde moge lijk te maken de afdoening voor Paschen van het ontwerp tot regeling der gemeente financieën. Met 51 tegen {15 stemmen werd aangenomen het ontwerp tot onteigening van grond voor een watermolen in den polder de Oosteren Ban van Schouwen, na bestrijding door den heer van Alphen, en verdediging door den Min. van Waterstaat enz. Met 56 tegen 6 stemmen werd aangenomen het ontwerp tot ont eigening voor den aanleg van een haven enz. te Rotterdam, na eene korte woor denwisseling met den heer Heems kerk. Goedgekeurd werd het ontwerp tot regeling van de jaarlijksche uitkee- ring uit de opbrengst der Ned. bedrijfs belasting, aan de Ned. Indiesche geld middelen. Donderdag kwam in behandeling het ontwerp tot herziening der belastbare opbrengst van gebouwde eigendommen. Het algemeen debat werd geopend. De heer Pijnappel deed opmerken, dat het voorschrift in de wet op de Grondbelas ting tot 20 jarige herziening dezer be lastbare opbrengst dezen wetgever niet bindt. Spreker had bezwaren tegen deze periodieke herziening, en deze waren gelegen in den aard der grondbelasting en in de volkomen onzekerheid, of door herziening de toestand wel verbeterd en niet veeleer verergerd wordt. Daarbij komt nog, dat de gebouwen, tot lande lijke eigendommen behoorende, op geen goede wijze kunnen geschat worden. Spreker zou tegen stemmen. De heer de Beaufort (ff'ijk Duurstede) achtte de thans aan de gebouwen toegekende waarde volkomen onjuist, en herziening zeer gewenscht. Alleen verlangde hij nog meerdere tegemoetkoming voor gebouwen bij hoeven. De heer Rutgers van Rozenburg achtte een herziening volkomen gewettigd en gebillijkt, en ■eenigtftr-dinvr- mogelijke geüj eene groote reden om ergernis weg te nemen, die tegen de vroegere wet, rnet het oog op de landbouwschuren is ont staan. De Min. van Fin. betoogde, dat de beslissing der Vermogensbelasting geen grond zou kunnen geven, om deze herziening achterwege te laten, terwijl zij toch uitdrukkelijk is voorgeschreven. Het voorgestelde cijfer is beter en kan beter worden toegepast, en zal onbillijk heden wegnemen. De Min. achtte de aanneming van het ontwerp geraden. Na repliek van den heer Pijnappel werd het algemeen debat gesloten. Art. 1 werd goedgekeurd. Na de pauze werd het ontwerp tot oprichting van Kamers van Arbeid in tweede lezing behandeld. Een am. van de Komm. van Rapp. op art. 2, om het beginsel van scheidsrech terlijke uitspraak der Kamers te doen vervallen, werd, na bestrijding door den Min. en de heeren Pyttersen, Goeman Borgesius en Smidt, en na verdediging door den heer Kerdijk verworgen met 51 tegen 23 stemmen. Art. 2, met eene door de Reg. aangebrachte wijziging, werd goedgekeurd. Op art. 3 stelde de Reg. eene wijziging voor, om met de patroons gelijk te kunnen stellen andere personen wegens het hun opgedragen gezag over anderen. De heer Kerdijk kon zich met deze wijziging niet ver- van meesterknechts en onderbazen in strijd is met de bedoeling bij dediskussie. Spreker meende, dat deze wijziging het terrein der tweede lezing overschreed. De heer de Savornin Lohman legde zich bij het gevoelen van den heer Kerdijk neer, ofschoon de Komm. van Rapp., namens welke hij sprak, aanvankelijk de wijziging als onschuldig had be schouwd. De Min. van Justitie verklaarde niet te hebben willen terugkomen op eene gevallen beslissing, maar slechts eene redaktie wijziging bedoeld te heb ben. De heer Kei dijk repliceerde, en daarna werd de Regeerings-wijziging verworgen met 70 tegen 13 stemmen. De verdere redaktie-wijziging op som mige artiekelen werd goedgekeurd. Door de Komm. van Rapp. werd nog voorge steld een am. op het laatste lid van art. 33 (verzameling van inlichtingen door de Kamers)daarop stelde de heer Veegens een sub.-am. voor, dat door den heer Kuyper werd afgekeurd. De Minister achtte het am. eene verbetering en had geen bezwaar tegen het sub-am. De heer de Savornin Lohmrn wijzigde toen het am. der Komm. zóó, dat de heer Veegens zijn sub-am. kon intrekken. Het wetsontwerp op de Kamers van Arbeid werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Op art. 2 van het ontwerp tot her ziening der gebouwde eigendommen, bepalende, dat de waarde van gebouwde eigendommen tot hoeven behoorende, maar niet tot woning ingericht, wordt gesteld op li/a pet. van het bedrag, naar de gebruiken der streek, noodig voor de stichting van bergplaatsen, stallen en werkplaatsen, voldoende voor het bedrijf, werd door de Komm. van Rapp. bij monde van den heer van Dedem, een am. voorgesteld, om ook op wonin gen bij hoeven de percentage van \y3 pet. toe te passen. De heer Tydeman bestreed het am. als niet billijk. Hij, en met hem de heeren Van Alphen en Van Deinse waren wel voor lager percentage. In de zitting van Vrijdag werd het debat voortgezet, nadat door den heel de Boer verlof gevraagd en verkregen was, om op een nader te bepalen dag de Reg. te interpelleeren over de wijze van optreden tot beteugeling van het mond-en klauwzeer onder het rundvee. Op art. 2 van het ontwerp tot herzie ning van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen, strekkende om die opbrengst voor gebouwen tot hoeven behoorende en niet tot woning inge richt op li/s pet. te bepalen, waren 4 amendementen voorgesteld: 1° door de Komm. van Rapp., om dat bedrag ook te bepalen voor tot hoeven behoorende woningen2° door de heeren Tydeman en Ferf, om het bedrag op 1 pet. te bepalen, maar niet voor woningen; 3° door den heer Van Deinse, om 1 pet. te bepalen ook voor woningen, met in achtneming van de stichtings kosten bij rekening der waarde; 4° een sub- am. door den heer Schepel op het am. der Komm. van Rapp., om in haar stel sel de percentage op 1 pet. te bepalen. De heer Tydeman lichtte zijn am. toe; de heer van Deinse verdedigde het zijne de heer de Beaufort Amsterdamachtte het am. der Komm. in praktijk minder gewenscht, en het am. Tydeman het best; de heer Truijen vond het am. der Kommissie nog het aannemelijkst, et-het oogop-de toestanden in Lim burg; de heer van Alphen verdedigde nader het am. der Komm. van Rapp. De Min. van Fin. bestreed het am. der Komm. van Rapp. als in de toepassing zeer bezwaarlijk, het am. Tydeman als ongemotiveerd, het sub-am. Schepel als gevaarlijk, en het am. van Deinse als onaannemelijk. De heer de Beaufort (Wijk hij Duurstede) gaf der Komm. van Rapp. in overweging een wijziging van haar am. ter voorziening in het geval, dat woningen bij hoeven dienen voor zomer- of jachtverblijf. De heer Bastert vreesde, dat, als het am. der Komm. doorgaat, vele groote woningen of villa's zullen worden gebouwd door landeigenaren als behoorende tot het landbouwbedrijf. De heer Pijnappel stelde toen een sub am. voor op het am. van de Komm. van Rappom alleen die woningen met, landbouwschu ren gelijk te stellen, die dienen tot gebruik van hem die het bedrijf uit oefent. Dit sub am. werd door de Komm. overgenomen. De heer Schepel trok zjjn sub am. in. De heer van Dedem ver dedigde nader het am. der Komm. en bestreed het am. Van Deinse als onaan nemelijk. De Voorzitter stelde verschillende ontwerpen aan de orde, en ten slotte liet ontwerp betreffende de Gemeente financieën. Verworgen werd een voorstel van den heer van Dedem, om laatst genoemd ontwerp eerst Dinsdag over 8 dagen te behandelen, wat de Voor zitter met kracht bestreed, omdat dan de zaak vóór Paschen niet kon afloopen. Dit voorstel van Dedem werd verwor pen met 59 tegen 16 stemmen. Het debat over art. 2 gebouwde eigendommen werd vervolgens voortge zet. De heer Ferf verdedigde nader nog het am. Tydeman. De Min. van Fin. bleef krachtig de amendementen be strijden, die in toenemenden zin ver laging van aanslag bedoelen. Ilet am. Van Deinse werd verworgen met 71 tegen 5 stemmen. Het am. der Komm. van Rapp. werd aangenomen met 59

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1