HAARLEMSGH Wereldkroniek, mi Vereen. tot bevordering va® Zondagsrust Mo. Hl No. 22. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Negentiende Jaargang. 144 van ZATERDAG 20 Maart 1897. E E O JJ I E J mïPHOONNDMHEK TELETHON1 SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf —,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 13 ure, die alsdan zoo mogelijk nog wordengeplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet sp Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Hat Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prjjs 10 Cents. BACHCONCERT. Het programma van het vijfde Bach- coneert, Dinsdagavond tot sluiting der wintercampagne gegeven, mocht in meer dan een opzicht belangrijk heeten. De medewerkende solisten, mejuffrouw Em ma Koch uit Berlijn (piano) en Baptist Hoffman uit Hamburg (zang) hebben in de kunstwereld een goeden naam, zoodat hun optreden met belangstelling mocht worden tegemoet gezien. Dat onder de orkeststukken een oorspronke lijk werk voorkwam van onze begaafde landgenoote, mejuffrouw Cornélie van Oosterzee, en dit onder de leiding der componiste zou worden uitgevoerd, kon de aantrekkelijkheid der uitvoering slechts verhoogen. Mejuffrouw Koch boeide de talrijke aanwezigen door haar uiterst geache veerd spel en vond zoowel in het piano concert van Saint-Saëns als in de Noc turne van Chopin en deDon Juan Fantaisie, na de pauze gespeeld, gelegenheid de veelzijdigheid harer gaven in het schoonste licht te stellen. Een fijn ge pareld spel, rijk aan kleur en nuances, wisselde af met eene stoute krachts ontwikkeling, die den klank der fraaie concertvleugel de gansche ruimte deed vullen en getuigde van eene even breede als geniale opvatting. Welke bedenkin gen men ook uit een artistiek oogpunt kan opwerpen tegen de fantaisie van Liszt, hoe men moge denken over hare muzikale waarde, aan de hravourspeelster bood zij gelegenheid in vollen luister te schitteren. Het spel van Mejuffrouw Koch wekte de gewenschte waardeering en werd luide toegejuicht. De heer Hoffmann zong met warmte en uitdrukking. Zijne omvangrijke en krachtige baritonstem kon aan Wagners Walkure (Wotan's Ahschied) alle recht doen wedervaren, terwijl de voordrachts- wijze der liederen begeleid door den heer Schlegel de beste indrukken mocht achterlaten. Nu en dan deed de wat al te sterke stemuitzetting afbreuk aan het succes, dat ook in ruime mate aan de weloverwogen voordrachten van den heer Hoffmann-ten deel viel. - Over de orkestwerken, door het Utrechtsch Stedelijk Orkest ten gehoore gebracht, moet dezen keer met meer inge nomenheid gesproken worden, dan dit bij een vorige uitvoering liet geval kon zijn. De stemming was heel wat beter en de kwaliteit van het koper in gelukkiger verhouding met het strijkkwartet. Het bovenbedoelde orkestrale werk van mejuffrouw van Oosterzee werd met belangstelling ontvangen, dank zij de innerlijko waarde er van en de voor treffelijke vertolking aan de zijde van het orkest. Hoewel eene eerste auditie aanspoort tot een omzichtig oordeel, mag zonder eenig voorbehoud worden gesproken over de nobele stemming, welke van dit opus uitgaat en van de poëtische wijze waarop de stoffe door mej. V. Oosterzee is behandeld. Het tweede deel, Elaine's l'raum unci Tod. LeickenfarJct. staat on getwijfeld het hoogst. De wijze waarop zich hier het vrouwelijk gevoel uitspreekt is vol innige bekoring. De ongedwon genheid in den vorm, de natuurlijke ontwikkeling der onderdeelen en hun onderling verband, welke het geheele werk door de aandacht boeien, leveren het bewijs, dat mej. V. Oosterzee de muzikale vormen volkomen beheerscht. Voor de toekomst zijn deze Kónigs Idyllen een schoone belofte. De hartelijke woorden van den Voor zitter en de aanbieding van het eere lidmaatschap, welke op de uitvoering volgden, vonden bij de aanwezigen den besten weerklank. Dat de heer Hutschen- ruyter mede deze onderscheiding ten deel viel, kon niet anders dan sympathie ondervinden. Aan h.h. Directeuren der Bachver- eeniging ten slotte een woord van er kentelijkheid voorde bemoeiingen welke zij zich in het belang der muzikale kunst in het ten einde spoedende concertsei zoen. B. In de Raadsvergadering van Woens dag waren alle leden tegenwoordig op twee na, de Heeren Loomeijer en Heij- mans. Van de mededeelingen vermelden wij alleen, dat in de volgende vergadering in behandeling zullen komen de concessie aanvragen voor spoor- en tramwegen. Het procesverbaal van de opneming van de kas van den gemeenteontvanger werd aangenomen voor kennisgeving. De Heer T. Vallentgoed, onderwijzer aan de Tweede Tusschenschool, verzocht en verkreeg eervol ontslag als onderwij zer aan de Tweede Tusschenschool. In behandeling kwam het ontwerp eener met het Gemeentebestuur van Bloemendaal te sluiten overeenkomst betreffende het leggen van buizen en geleidingen voor de waterleiding en het leveren van water. Het contract komt neder op het vol gende: Bloemendaal geeft het recht tot het leggen van buizen en elektrische geleidingen op zijn grondgebied; bij voorkeur worder hiertoe de bermen ge bezigd. Haarlem heeft het recht het aantal en de afmetingen der buizen te wijzigen. Haarlem levert aan Bloemendaal zoo veel water als Bloemendaal verlangt tot een maximum van zestig liter per dag voor eiken bewoner. De hoofd- en spruitbuizen schaft Bloe mendaal zelf aan. Het betaalt 15 cents voor eiken kubi- ken meter water en levert het aan geen zijner ingezetenen tegen minderen prijs. Als Haarlem mocht verplicht zijn, zijnen waterverbruikers voorschriften te geven tot beperking van het gebruik, is Bloemendaal ook verplicht dit te doen. De overeenkomst werd in haar geheel zonder discussie aangenomen, Het Hoofdbestuur der Vereeniging van Lijkverbranding, gevestigd te 's Gravenhage, verzocht in erfpacht te te mogen ontvangen een stuk grond gelegen op de gemeentelijke begraaf plaats tot het oprichten van een Cre matorium en een Columbarium. B. en W. stellen voor afwijzend op dit verzoek te beschikken. Waren wij niet, zeggen B. en W. op een wettelijk bezwaar gestuit, dan zou ons advies omtrent het gedaan verzoek goedgunstig hebben geluid. Dit wettelijk bezwaar is gelegen in Art. 1 van de Wet op het begraven van lijken en luidt: Elk overleden persoon en doodgeboren kind wordt in een geslo ten kist begraven op eene begraafplaats. De heer van Thiel heeft het eerst het woord: In aanmerking genomen de gunstige stemming van B. en W. blqkt, dat meer en meer het nut der lijkver branding wordt ingezien. Het wefsaflikel hesnrekendj. blijkt hieruit echter nog niet dat verbranding verboden is, integendeel, bij de behande ling der wet zijn stemmen opgegaan tot crematie, terwijl toch ook verlof gegeven wordt, tot het vervoeren van lijken hiertoe naar het buitenland tot verbran den. Verder blijft toch ieder het recht behouden op eigen lichaam. Het mauso leum voldoet ook niet geheel aan de eischen door de wet gesteld en buiten dien, slaagt de Vereeniging hier niet, dan zal het elders slagen. Spreker stelt voor, dat de Raad besluite den gevraagden grond in erfpacht te geven tot oprichting van bovengenoemde inrichtingen enz. De heer Tjeenk Willink verbaasde zich over het advies van B. en W. In de wet zelf ligt het, dat men in deze op een dwaalspoor raaktde ge schiedenis der wet bewijst het. Hij zou er prijs op stellen dat de gemeente in deze een vrijere opvatting huldigde. De wet spreekt nog van het toestaan van ontleden en wat is verbranden anders dan ontleden. De heer Enschedé bespreekt nog de zaak. Men moet eerbied hebben voor gemoedsbezwaren en heeft, na de crema tie elders gezien te hebben, een afgrijzen van de crematie. Een deel van onze begraafplaats af te staan tot het doel, zou hij, in aanmerking genomen dat daar aan niemand aanstoot behoort gegeven te worden niet wenschen. De Heer Sneltjes vindt het van veel belang, dat aan Haarlem de gelegenheid zal gegeven worden om opnieuw gunstig bekend te worden, door het verzoek toe te staan. De Heer Macaré wenscht het voor deel of niet voordeel voor de gemeente buiten het debat te late». Ook de vraag in Nederland lykenverbrnnding in te voeren blijve buiten bespreking, wijst op de gevaren in verband met misdaden. Bovendien gebiedt dewet het begraven doch staat enkele uitzonderingen toe, welke echter geen van allen zien op verbran ding, integendeel, de geschiedenis der wet toont aan, dat verbranding niet was toegeluten. Zoolang de wet niet is ge wijzigd, zijn wij door bare bepalingen verbonden, wil dus niet toestaaneerlijke wetsuitlegging eischt dit. De Heer van Weel had eene andere conclusie verwacht. De Heer Sneltjes blijft van meening dat de Raad het op richten van de gebouwen moet toestaan de rechtsgeleerde kwestie blijve buiten spel. Nog voert de Heer Enschedé het woord, wenscht dat het verzoek afgewezen worde zonder meer. De heer Tjeenk Willink wijst erop, dat de lijkverbranding juist het ontdek ken van misdrijven zal in de hand wer ken. De heer Macaré beantwoordde de beide vorige sprekers; de Raad mag niet toestaan het oprichten van gebou wen waarin iets wordt uitgeoefend dat in strijd is met de wet. Met een voor beeld wordt dit opgehelderd. Voor de derde maal voert de heer Willink het woord. De heer de Kanter plaatst zich op het standpunt van den Heer Macarè. De heer Krol weet, dat verschil lende rechtsgeleerden eene andere mee ning zijn toegedaan dan de heer Macaré. De Voorzitter zet het standpunt van B. en W. uiteen. B. en W. waren in j ..den grond^niet tegen het toestaan van het verzoek, doch de wet verbiedt het. Het am. Enschedé, eenvoudige afwij- ziging, komt in behandeling, doch de beer Van Styrum is daar tegen en bet wordt met algemeene stemmen op twee i na verworpen. Het voorstel B. en W. wordt aan genomen met achttien tegen elf stem men. Vastgesteld werd eene overeenkomst aan te gaaD met J. Nederkoorn betref fende de overbouwing van het perceeltje Groot Heiligland No. 56. Ter tafel kwam het voorstel om te bepalen, dat de Korte Veerstraat en de Lange Veerstraat voortdurend slechts in eene richting zullen mogen worden bereden. Zooals men zich herinneren zal, was een proef genomen met het oog op de wenschelijkheid. De heer van Thiel voert nog even het woord, de heer Enschedé heeft een amendement, om den weg van beide zijden niet vrij te laten van 's morgens 7 tot 's avonds 11 uur. De heer Stolp wil tot 4 uur. Dit laatste wordt ondersteund het wordt aangenomen met 8 stemmen tegen en het aldus gewijzigd voorstel van B. en W. vervolgens aangenomen. Hendrik Peek verzocht den Raad om het lokaal de Korenbeurs aan de Kaas markt opnieuw te mogen inhuren, zoo mogelijk met de volle vergunning. Er is daar alleen vergunning op de marktdagen. B. en W. blijven hunne voorkeur schenken aan openbare verhuring en de meerderheid van dit' College is van oordeel dat vergunning tot drankverkoop in een gemeentegebouw niet te pas komt en stellen dus voor afwijzend te beschikken en de voorwaarden tot open bare verhuring vast te stellen. De heer Schürmann zal tegen voorstel B. en W. stemmen. De heer Leupen wil ook opnieuw op de bestaande voor waarden verhuren, maar de heer de Kanter ziet niet in waarom nu eene andere wijze dan de gebruikelijke meet

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1