Nieuwsberichten. gevolgd wordende Beurs is altijd openbaar verhuurd. De heer Stolp wenscht ook onderhands te verhuren. De heer van Styrum vindt, dat aan Peck geen onrecht geschiedt als openbaar wordt verhuurd. De heer Roog zal tegen stemmen. Het voorstel afwijzend te beschikken wordt verworpen. Aan Peek wordt dus de Korenbeurs opnieuw voor v(jf jaren verhuurd op dezelfde voor waarden. Omtrent de gedeeltelijke ver gunning in dit lokaal zet de Voorzitter zijne meening uiteen. De voorwaarden worden nogthans vastgesteld zóó, dat drankverkoop alleen op de marktdagen kaas- en graanmarkt toegestaan is. Het pensioen voor Mej. A. de Vlaming, eervol ontslagen leerares aan Meisjes school voor het M. O. werd vastgosteld op ƒ329.22 per jaar. De benoeming van een directeur der gemeentelijke waterleiding had vervol gens plaats. De alphabetische voordracht is samengesteld als volgt: S. Branden burg Rzn. te Almelo, L. W. Havelaar te Namen, J. 6. Michielse te Haarlem. De heer Havelaar wordt verkozen met zestien stemmen. De volgende benoemingen waren aan de orde. De benoeming van een hoofd voor de kostelooze school letter B. uit een alphabetisch gesteld achttal, bestaan de uit de heeren P. G. Appelboom, te Akersloot, A. Beernink, te Haarlem, P. C. Bouwmeester, te Haarlem, O. Brands, te Haarlemmermeer, K. Mauritz, te Lienden, C. Montauban, te Haarlem, O. J. ten Thije, te Haarlem en W. Westendorp, te Helder. Benoemd wordt met vijftien der negen en twintig stemmen de heer P. C. Bouwmeester. Benoemd werd tot lid der Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs de heer J. van den Ban. Het verslag van den gasopzichter over Januari werd aangenomen voor kennis geving, waarna de openbare zitting werd opgeheven en eene zitting met gesloten deuren plaats had. Tweede Kamer. Naar aanleiding van een schrijven, inhoudende het treurig bericht van het overlijden van den heer Beelaerts van Blokland, werd bij de opening der zitting van Dinsdag warme hulde gebracht aan de nagedachtenis van den overledene, waaraan de Min. van Buitenl. Zaken en de heer van By- landt Apeldoornzich aansloten. Aange nomen werden de ontwerpen tot wijziging van Hoofdst. VI der Staatsbegrooting voor een nieuw rechtsgebouw te Rotter dam, tot ruiling van grond met de ge meente Coevorden, en tot goedkeuring van het handelstraktaat met den Oranje- Vrijstaat. Bij de behandeling van het ontwerp tot verbinding der Zeeuwsche eilanden met den vasten wal, en tot het toekennen van rentelooze voorschotten tot dat doel aan de Rotterdamsche Tramwegraaatschappij, en voor den aan leg van een Rijkshaven, opperden de heeren Hennequin en van Gijn eenige bedenkingen, waarop de Min. van Water staat enz. antwoorde, waarna het ont werp zonder stemming werd aangenomen. Nog werden goedgekeurd de konkluzieën op de adressen in zake pensioen van een besteller te Winterswijk, het loozen van water in het waterschap „Bleek en Oostkil", en ep het adres van den Ge meenteraad van Drunen voor den bouw eener voetbrug over het kanaal. In de groote steden van Amerika wordt voor de verfraaiing en de ge zondheid, naar men weet, door de stede lijke besturen zeer veel gedaan. De stadsparken van New York, Philadelphia en Chicago zijn ingericht op een schaal, als men in Europa niet kent, en andere gemeenten volgen het goede voorbeeld dier steden. Zoo heeft nu de gemeente raad van Indianapolis een plan aange nomen voor een systeem van parken over een uitgestrektheid van 25 mijlen, die, voltooid, de gansche stad met een breeden rand van groen zullen insluiten. De kosten worden totaal op vijf millioen dollar geschat. Men zal beginnen met den aanleg in het district langs White River en Fall Creek. In een gesprek met eenen buiten- landschen dagblad-correspondent moet Koning Georgios er aan herinnerd heb ben, hoe Oostenrijk indertijd juist op dezelfde wijze Bosnië en de Herzegowina heeft bezet als Griekenland nu Creta, en dat de rechtvaardiging van deze laatste bezetting woordelijk dezelfde wits als die, welke Andrassy destijds naméns Oostenrijk had afgelegd. Het laatste woord van den Koning luidde: »De Grieksche troepen zijn nu op het eiland om orde op de zaken te stellen; zij blijven daar en zullen evengoed de Turken als de Grieken beschermen." Een drie en twintigjarige Griek wilde van uit Parijs waarschijnlijk tenge volge van den oproep naar zijn vaderland terug. Geld bezat hij nieten zou de reis dus maar te voet doen. Toen hij dit echter wilde doen langs de spoorlijn en hem door de wegwachters beduid werd, dat dit niet werd toegestaan, kwam het geval ter ooren van welden- kenden die hem in de gelegenheid stelden langs den meer gebruikeljjken weg zijn huis te bereiken. Aan de Grieksche grenzen zijn thans 1 tachtig dnizend man Grieksche troepen saamgetrokken. Het is voor Griekenland, dat toch al niet veel hulpbronnen bezit, eene dure geschiedenis, zoo'n mobilisa tie, maar de regeering schijnt veel te verwachten van bijdragen van vermogen de Grieken, anders zou het wel kunnen gebeuren, dat de troepen spoedig naar hunne haardsteden moesten terug te- zonden worden. De Grieksche kolonie te Marseille zond twee honderd duizend francs en een rijke Griek heeft veertig duizend uniformen aangeboden. Het voorstel om Kreta te doen be- zetten door gemengde troepen heeft geen bijval gevonden; het denkbeeld van blokkade schijnt meer bijval ge vonden, althans het Fransche Middel - landsche zee eskader, dat naar Algiers zou vertrekken, heeft tegenbevel ont vangen. In het Hoogerhuis deelde Vice-minis ter Cuzon mede, dat de onafhankelijk heid van Kreta zal afgekondigd worden. Ook de Fransche regeering heeft zich in dien zin uitgelaten. Op Kreta zelf ziet het er slecht uitde Turken moor den en plunderen naar hartelust in plaatsen waar zij niet door Grieken in toom gehouden worden. De Turken en de Grieken op Kreta dichten elkaar het plan toe dat de eene de andere zou willen uitroeien. Afgaande op het groot aantal moord- berichten, zoowel door Grieken als door Turken bedreven, zou men meanen dat dit plan werkelijk bestaat en als maar het tiende deel ervan waar is, dan nog heerscht op Kreta een waar schrikbe wind, zelfs zou men men zoo denken, dat de Griekskhe troepen, die noch de christenen, noch de muzelmannen van wreedheden kunnen weerhouden, mis schien voor de goede verstandhoudingder bevolking onderling een beletsel zijn en van dit standpunt zouden de mogend heden goed gezien hebben toen zij de ontruiming eischten. De blokkade van Kreta bedoelt het langs vreedzamen weg verdrijven van de Grieksche troepen en het herstellen van de orde met samenwerking der Turken. Op een der Russische schepen is bij eene schietoefening een kanon gespron gen, zeventien personen werden er bjj die gelegenheid gedood en veertien ge wond. Op Kreta is thans door de admiralen der mogendheden eene proclamatie be kend gemaakt, inhoudende de voor waarden waarop Kreta zelfbestuur wordt verzekerd onder suzereiniteit van den sultan. Aan den laagsten inschrijver, den heer J. Schuurman te Medemblik, is door den Raad van Haarlemmermeer gegund het bouwen eener nieuwe Openbare School n »9, voor 15659 gulden. Aan den heer R. Maas, arts te Hoofd dorp, is wegens vertrek naar Enschedé, eervol ontslag verleend als gemeente geneesheer te Haarlemmermeer en in zijne plaats benoemd de heeren Nannin- ga en de Kok. De Gemeenteraad van Haarlemmer meer heeft besloten tot het aangaan Uwer geldleening, groot f 10.000 HAARLEM, 19 Maart 1897. Maandagavond zal in de sociëteit »Vereeniging" eene concert-opvoering plaats hebben .van Willem Landré's opera De Hoos van Deiama. Naar wij vernemen is deze uitvoering met zorg voorbereid en zijn de solo partijen aan goede krachten toevertrouwd. Een ge mengd koor van ongeveer 80 personen is voor de ensembles bestemd, terwijl de instrumentale begeleiding in handen is van den den heer Henk van Breemen en mejuffrouw Suze Pufkus. Het onder werp, bekend uit de roman van Van Lennep, de letterkundige behandeling door Mr. M. G. L. van Lochem en de muzikale zetting van den heer Landrê, waarover wij met ingenomenheid hooren spreken, mogen zoovele redenen zijn aan deze uitvoering de volle aandacht te schenken. De Heer L. A. Springer, tuinbouw- architect alhier, is met ingang van 1 April benoemd tot leeraar aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen. Blijkens verslag van den Heer N. van der Sleen, aan de Vereeniging tot Bevordering der Volksgezondheid, was de gemiddelde samemstelling der melk, geleverd door de Haarlemsche Melk-In- richting gedurende de maand Februari 1897, als volgt: Soortelijk gewicht (15 C) 1.0317, gehalte aan vaste stof fen 12.10, gehalte aan vet 3 15. Op het Museum van Kunstnijver heid te Haarlemzal aanstaanden Zondag tentoongesteld zijn het schilder- en beeld houwwerk eener oude kamer uit het tijdperk van Lodewijk XV, afkomstig uit een huis gelegen aan het Spaarne te Haarlem. Op het voorlaatste matinée, a.s. Zondag 21 Maart te geven door het strijkorkest van het Haarlemsch Muziek korps in de Vereeniging zal zich Mej. R. v. d. Poll zangeres uit Amsterdam doen hooren, in het aria Mitrane van Rossi, Xerxes van Handel, en een arioso van Delibes. Patrimonianis Werkverschaffing. Geachte Stadgenooten Nog eenmaal wenscht de Comissie van Patrimoniums Werkverschaffing het onderstaande onder Uwe aandacht te brengen. Voor wien het ook een rede tot kla gen moge zijn door stilstand of achter uitgang de zaak te moeten sluiten, voor de Commissie van genoemde Werkver schaffing is het een rede tot blijdschap dat haar zaak „verloopt". Niet dat de sympathie voor de werk verschaffing ontbreekt, daarover heeft de Commissie geen reden tot klagen, ze was meer en grooter dan het vorige jaar, doch het leger der werkloozen is zooveel verminderd, dat besloten werd de werkverschaffing zaterdag 20 Maart te sluiten voor dezen winter. De werkzaamheden zijn bijna overal in vollen gang, zoodat geacht kan wor den, dat de kwade tijd voor den werk man voorbij is en de commissie van oordeel is, voor zooveel het in haar vermogen was en zij gesteund werd, aan het gestelde doel te hebben beantwoord. Het doel van uitvoerige mededeelingen zou vooruitloopen zijn op het verslag dat rondgezonden zal worden. Ten einde U gelegenheid te geven te zien wat dezen winter is verricht, heeft de Commissie een geschikte ge legenheid gezocht en gevonden in het perceel Jansweg 52, daartoe welwillend door de eigenaars kosteloos afgestaan, alwaar de voorwerpen uitgestald en verkrijgbaar gesteld zijn tegen de daar op voorkomende prijzen. Bezichtiging Maandag 22 en Dinsdag 23 Maart tegen betaling van 10 cents, Woensdag 24 en Donderdag 25 Maart kosteloos. De Commissie vertrouwt en hoopt, dat vooral diegenen, die haar waarde- looze goederen schonken, eens komen zien op welke wijze deze tot bruikbare voorwerpen zijn herschapen. Men wordt verzocht de gekochte goederen tot na de bezichtiging te laten staan. De ophaling van waardelooze goede ren wordt ook dezen zomer voortgezet. Een schriftelijke opgave daarvoor, liefst in de bus der Werkverschaffing, War moesstraat 2, is voldoende om van af haling verzekerd te zijn. De Commissie vertrouwt dat met de aanstaande schoonmaak en verhuizin gen, vele goederen voor den a.s. winter zullen inkomen, opdat zij alsdan weer met de werkzaamheden kan aanvangen. Alles is welkom. De Commissie .- J. H. Segaau, Oude Gracht 66. R. Boerkool, Geldelouzepad 35. J. P. Boerkool, Oranjestraat 31. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 17 Maart. H. Vermeulen en T. Swaanswijk. C. J. Bjttemanneen W. Wasterval. M. S. F. Langedijk en v. Dam. A. Smits en A. Jaaama. 18 Maart. P. J. v. d. Weyden en E. L. v. Voorst. GETROUWD. 17 Maart. A. Rijbroek en Ij. M. Hessen. W. K. Wauing en A. C. Sikman. J.J. Derr en G. v. Aken. H Brand en H P. v. Keasel. D. Lausberg en P. Prins. P. Waasdorp en A. Lusthuis. 48 Maart. C K. H. fleid- weiller en J. C. Wapstra. J. W. Hisiink en T. de Haan. GEBOORTEN. 10 Maart. C. DnUekamp geb. Swarti d. H. Elaschwinkel geb. Houwer d. P. v. So meren geb v. Ekeren. A. M. Kuijpersgeb. Hu sebosch i. li Maart. H. A. H. Ma-cus geb. Linduian d. L. E. Molenkamp geb. üroos d. 4 i Maart. M. Lensen geb. v. Luij- ken d. M. Mar» geb. v. d. Hoeve d. A. C. Weijers geb. v Emmerik z. A.Mooijman geb. Otter z. 13 Maart. A. M. Bonau geb. de Boer z. A. Btaaij geb. Sckagen d. M. Loogman geb. Bergman z. W. H. Loman geb. Boerkoop d. 11 Maart. C. Buurman geb. Smit d A. v. d. Broek geb. Bruijns z. J. v Baarsen geb. R urs d. C. M. v. h. Aederend geb. den Oudendammer d. 15 Maart M. O v. Dokk un geb. Heijne z. L. G. Meiland geb. Ebbingz. A. Kruiver geb. Koning d. G. v. d. Broek geb. Russchenz. J. M. v.d. Broek geb. Meijerd B v.d.Steur geb. de Boerd. 16 Maart. M. A. v. d. Horst geb. Steffena d. A. C. Schoen geb. Sckilt- man d. A. E. ter Haak geb. Gö'zken z. (i.l.) 17 Maart. D. Vermeer geb. v. Nimwegen z. G. de Groot. geb. Tjjm's z. 18 Maart. M. H. de Droog geb. v. d. vieuwenhof z. E. H. Hendriks geb. Jansen Schmidt d. OVERLEDEN. 10 Maart. J. Reen 85 j. Jansstraat. —11 Maart T. Vreenegoor geb. Bonekamp 76 j. L. Poellaan. J. W. la Eebsr geb. Kruijt 74 j. Brouwersstraat. 12 Maart. J Lijnzaat20 j. Zuid Polderstraat. 13 Maart. Mr. D. A. Ca- merling Helmolt 80 j. Plein. A. Lensen 1 d. d. Rczenprkclstraat. M. ter Hal geb. Lem 70 j. L. Heerenstraat. O. v. Zeeland geb. Erkelens 46 j. Z. Polderstraat. 14 Maart. J. B. Stol 3 j. z. Zijlvest. J. M Kok geb. Wijers 78 Voortingstraat J. W. Polló 13 m. d. Brouwersstraat. J. Dorst 48 j. de W it- straat. M. C Derrgeb. SckoevaartS0j. Jans weg. 15 Maart M. J. Madern 68 j. Jans straat. G. Booms geb. Kinders 79 j. Z. Pol derstraat. 16 Maart. E. C. Labiffe 19 j. Oranjebooms!'aal. J. H. v. Keulen7 m. z. Scheepmakeridijk. A. E ter Haak geb. Götz- ken 34 j. Zijlstraat. M. v. Orden geb. Lo maas 44 j. Kamperstraat. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commisfiartaat van Poli; ie die da gelijks uitgezonderd des Zondags; van s middags 11 tot 1 ure voor do eigenaars terug te bekomen zijn: In de opgehaalde vuilnisstoffen en te rug te bekomen bij den Hoofdopzichter Gem. ReinigingBureau Harmenjansweg, een gouden heerenring. Een dessert vorkje. Een oude kachel. Een bril in étui. Een gele hond. Een mes. Een paar bruin glacé handschoenen Een ledige kist. Een parapluie. Een R. C. kerkboekje. Een zil veren horloge. Een portemonnaie met eenig geld. Een duimstok. Eenige sleutels. Een gouden kruisje. Een poot van een kinderwagen. Een roeiboot. Een potloodhouder. VEEMARKT17 Maart 1897. AangevoerdPrijs. 9 Koeien ƒ130.— /180.— 147 N.Kalveren 6.f 8.— 36 Schapen 13.20. 2 Paarden. KAASMARKT van 17 Maart 1896. Verkocht 9 stapels, uitmakende 1045 kazen, wegende 2111 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. ƒ24 25. 0R6EL8ESPELIN6. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 23 Maart 1897, des namiddags van 12 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. I. Preludium en FugaJ. S Bach. 2. OffertoireWely. 3. Sonate No. 2lemmeni. a. Prélude. b. Cantabile. c. Allegro con fuoco. 4. Vorspiel zu ParsifalR. Wagner. 5. Aria: -Jerusalem"Mendelsohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2