HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 27 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Negentiende Jaargang. 144 van WOENSDAG 7 April Nieuwsberichten. Ï.HEPHOONKUUMÏE TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommerg 3 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels 10.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Admertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Iweede Kamer. Nadat de waarnemende Voorzitter, mr. de Beaufort de heer Gleichman was nog afwezig, wegens lichte ongesteldheid de zitting van Woensdag geopend had, deed hij mede- deeling van het antwoord van H.M. de Koningin-Regentes op het adres van rouwbeklag der Kamer. Daarna werden de rapporteurs aangewezen over het ontwerp tot voorziening in de tus- schentijdsche verkiezingen, zijnde de heeren van Basten Batenburg, van Alphen, Smeenge, Michiels van Verduy- nen en Kerkwijk. Toen werd het debat voortgezet over art. li d (Gemeen te- financieën), regelende de heffing van den hoofdelijken omslag en de daarop voor gestelde amendementenvan de Komm. van Rapp., van den heer Hintzen, van den heer van Karnebeek, van den heer Gerritsen en van den heer Goeman Borgesius. De heer Gerritsen lichtte z(jn twee amendementen toehet eerste strekkende om aan de gemeentebesturen de bevoegdheid te geven, om de vertering bij den aanslag*'inkömen te nemenhet tweede om aan de gemeentebesturen te vergunnen bij den hoofdelijken omslag de progressie toe te passen. Het am. van den heer Goeman Borgesius wilde aftrek voor noodzakelijk levensonder houd van het belastbaar inkomen toe staan met een gelijk percentage voor alle inkomens, op voorwaarde, dat het percentage niet hooger zij dan tweemaal het kleinste, en dat van elke ƒ100 toeneming van belastbaar inkomen evenveel verschuldigd zij als van toene ming van een kleiner belastbaar inkomen mei gelijk bedrag, en in geen geval meer dan het tweevoud. De heer Wil- linge bestreed het artiekel. De heer Quarles van Ufford meende, dat het artiekel te veel in détails afdaalt, en eigentlijk een model van eene verorde ning wil zijn. De Min. van Binnenl. Zaken besprak de amendementen. Dat van den heer Goeman Borgesius cumu leert wel op zich zelf nuttige vermin dering, maar maakt daardoor het be lastbaar inkomen zoo gering, dat de heffing te hoog wordt en gemeenten noodlijdend zullen worden. Het am. was, volgens den Minister, lijnrecht gericht tegen het geheele stelsel der wet. Ook de aanneming der overige amendemen ten acht de Reg. niet gewenscht. Alleen tegen het eerste am. Gerritsen had de Min. geen bezwaar. Ook de Komm. van Rapp., bij monde van den heer van Dedem, bestreed de amendementen. Twee leden der Komm. waren vóór het arn. Borgesius. De heer Pijnappel wenschte eene wijziging in het art., ter verduidelijking van 't geen verstaan wordt onder wettelijke verplichting voor het onderhoud van kinderen. De ver schillende voorstellers verdedigen nader hun amendementen. De heer Goeman Borgesius verklaarde, namens de Komm. van Rapp., in te trekken het am., onderscheid makende tusschén inkom sten uit bedrijf en vermogen. Verder verdedigde hij zijn am., dat een verdere progressie voorstaat dan de Reg., maar toch altijd de progressie matig laat blijven. De Min. van Binnenl. Zaken, gehoorgevend aan de door de heeren Pijnappel en Quarles van Ufford ge maakte opmerkingen, wijzigde het art. in hun geest. Nogmaals bestreed hij het am. Borgesius, in den aanneming waarvan de Reg. onmogelijk zou kunnen berusten. De heer Goeman Borgesius en de Min. wisselen nogmaals van ge dachten, doch zonder elkander te over tuigen. Het iste am. der Komm. van Rapp. (geen verplichting tot gelijkstel ling der vertering met het inkomen) werd aangenomen met 52 tegen 30 stemmen, waardoor het am. Gerritsen te dezer zake kwam te vervallen; het am. Gerritsen (vrijlating aan gemeente besturen om de progressie te bepalen) werd verworpen met 56 tegen 27 stem men; het am. van Karnebeek (geen afwijking toe te staan van den regel der progressie) werd verworpen met 58 tegen 25 stemmen; het am. Hintzen (ander progressiestelsel) werd verworpen met 48 tegen 43 stemmen; het am. Borgesius werd verworpen met 47 tegen 36 stemmen. Art. 11 d werd daarna aangenomen met 50 tegen 33 stemmen. De beroemde schilder Munkacsy had aan het gemeentebestuur van de Hon- gaarsche stad Szegedin eene schets gemaakt, betrekking hebbende op het duizendjarig bestaan van Hongarije en naar die schets zou later een schilderij gemaakt worden. De schilder zou voor een en ander vijftig duizend kronen ontvangen. Inmiddels is de schilder ziek gewor den en bleef gedurende eenigen tijd krankzinnig, waarvan hij echter her stellende is, maar toch niet zoo, dat hij voorloopig aan de kunst kan doen. Het gemeentebestuur in kwestie heeft nu besloten de schets te behouden en de vijftig duizend kronen te betalen. Een trouwe, doch mischien de oudste kerkgangster is misschien wel Mrs. Mil nar te Glasgow. Zij is thans honderd en twee jaar en herinnert zich niet ooit op Zondag de kerk verzuimd te hebben. Sterke drank heeft de vrouw nooit gebruikt, doch zij rookt sedert veertig jaar. Onder de Britsche troepen teColoba, Britsch Indië, is thans ook de pest uit gebroken. Het weder is in Zwitserland in de laatste dagen bijzonder zacht geworden, waardoor de sneeuw op de bergen zoo snel smelt, dat op verschillende punten overstroomingen plaats hebben, waardoor veel schade aan vee, spoorwegen en wo ningen wordt toegebracht. Op enkele bergen hebben groote steenafschuivin- gen plaats. Op de Oostenrijksche universiteiten zullen voortaan ook vrouwen toegelaten worden als studenten of toehoorderessen, voorloopig zijn voor haar de medische lessen nog niet toegankelijk. Om het geld voor weldadige doel einden bijeen te brengen, hebben nu weer de vrouwen in Amerika een eigen aardig middel uitgevonden. Zij hebben zich vereenigd tot een bond van dames, die op een bepaalden dag als conducteurs dienst doen op de tramwagens en het geld invorderen van de passagiers. Van de dageljjksche ontvangst gaat dan een deel af voor de dames, of liever voor haar weldadig doel. Een der trammaat schappijen in Nieuw York bijv. stond daarvoor het derde deel van de ontvang sten van den dag af. De Maatschappij en kunnen er dan nog wel mee uit, want op zoo'n dag reizen velen, ter wille der dames, met de tram, die er anders nooit een voet in zetten, en zij geven ook vaak meer dan het dubbele van het vervoergeld. Maar de Maat schappijen worden geprezen voor haar bereidwilligheid en de dames zijn trots op haar succes. Uit Hóvre wordt het overlijden be richt van den meermalen vermelden hoogbejaarden geneesheer Dr. De Bossy. Hij was 104 jaren oud en tot het laatst gezond en flink. Voor weinige dagen bezocht hij nog geregeld zijne patiënten. Een oorlogsschip als oesterbank. Vrij dagmiddag, toen te Toulon het Spaan- sche pantserschip Victoria in het droog dok was gelaten, bevond men, dat de geheele romp met groote oesters over dekt was, waaraan de bemanning en de werklieden zich terdege vergast heb ben. Men begreep nu hoe het kwam, dat het vaartuig van lieverlede aan snel heid verloren had. De invloed der wandbekleeding op het licht in kamers is een onderwerp, onlangs door een vakman proefondervindelijk onderzocht. Hij kwam daarbij tot zeer verrassende uitkomsten. Hij behing b. v. de wanden van een vertrek met zwart doek en gebruikte ter verkrijging van een zekeren graad van verlichting eene lichtbron ter sterkte van 100 kaarsen. Bij bedekking van de wanden met don kerbruin doek kon hjj reeds dezelfde verlichting verkrijgen met eenelichtbron van slechts 87 kaarsen, bij blauw behang sel had hij voor gelijke uitkomst 72 en bij licht-geel behangsel zelfs niet meer dan 60 kaarsen noodig. Een wit behang met grauw patroon vereischte 50 kaar een, maar bij gladde gewitte muren was eene lichtbron van 15 kaarsen reeds voldoende. Hieruit ziet men hoeveel practischer en aangenamer voor de oogen men handelt als men zijne kamers zeer licht laat behangen; doch alles geheel wit zou voor de oogen weder op den duur schadelijk zijn. Dat studeeren onder de dames der hooge Duitsche beambtenwereld vol strekt geen zeldzaamheid is, bewijst het feit, dat onlangs de dochter van den Staatsminister Dr. Bosse haar examen deed als apothekeres en nu weer de jongste dochter van den Staatssecretaris in het Rijksschattingsambt, Gravin Helena Posadowsky, de lessen volgt aan de koninklijke kweekschool voor onder wijzeressen te Berlijn, om het volgend jaar examen te doen als onderwijzeres. In den nacht van Donderdag op Vrij dag is in den nachttrein Genève-Zurich den postconducteur doodgeschoten. De moordenaar heeft alleen geld medege nomen. Kostbaarheden en geldwaardig papier bleef onaangeroerd. Men zoekt den dader. Te Genève is een tijdelijk onbewoond huiB geheel leeggestolen en het huis zelf aan vier hoeken in den brand ge stoken. Ook hier zijn de daders nog niet gevonden. De nationaal-liberale groep uit den Rijksdag heeft aan Prins Bismarck een telegram van gelukwensch gezonden op diens twee en tachtigsten verjaardag. De keizer schijnt den ouden, beproefden vriend van zijn huis geheel vergeten te hebben, vergeten dat Duitschland aan hem oneindig veel dank schuldig is. Reeds zijn in Engeland millioenen draagpenningen gereed, om te gebruiken bij het koningin Victoria Jubileum, doch ook hier trachten de Duitschers weer een zoet winstje te behalen, want ook gedenk- en draagpenningen en broches van Duitsch fabrikaat worden reeds bjj menigte ingevoerd. Men weet eigenlijk niet hoe men het heeft met Kreta en de zes mogendheden. Engeland zou maar liever niets willen weten van dwangmaatregelen tegen Griekenland, doch omdat Duitschland en Oostenrijk er vóór zijn, zal het wel meê moeten doen. Het wil zich dan ook slechts leenen tot de blokkade van de golf van Athene, altijd als de andere mogendheden hierin medewerken. Van onderhandelen tusschen Turkije en Griekenland schijnt nu weer niets te komen; wel zijn z(j overeengekomen zooveel mogelijk botsingen tusschen de troepen te voorkomen. De Grieksche bevelhebber op Kreta heeft zich beklaagd, dat de admiraals partijdig zijn voor de Turksche soldaten op het eiland. De man heeft blijkbaar nog niet begrepen, dat hij wederrechte lijk op Kreta is, ingevallen in het eigen- dom van een ander. Wel tracht men voor der Grieken optreden veel goeds te zeggen, zooals dat zij niet langer lijdelijk konden aanzien, dat hunne stamgenooten door de Turksche regee ring werden verdrukt, vermoord en beroofd, en dat Europa al veel vroeger krachtdadig had behooren op te komen tegen al die willekeur en dat bloed vergieten, maar zeer zeker is het dat Griekenland geen rechten had op Kreta en dus de rechtmatigheid van zijne ingenomen positie terecht kan in twijfel getrokken worden. Het eind is toch maar, dat eigen belang van den koning en het drijven van eene staatkundige partij hier een feit hebben gepleegd dat onbehoorlijk is. En zelfs al zou het slot zijn, dat de Turken verjaagd en de Grieken meester werden over Kreta, dan nog zal men moeten erkennen, dat niet geheel de rechte weg is gevolgd. De Turksche regeering is ongetwijfeld een schande voor Europa, maar het behoort zeer stellig niet tot de bevoegd heid van eenigen staat, in deze het initiatief te nemen, temeer, daar nog niet de overtuiging bestaat dat de pressie der mogendheden op den duur haar invloed op de Turksche toestanden zou missen. Engeland heeft van den sultan ge- eischt, dat hij zijne troepen van Kreta zal terugtrekken. De sultan heeft doen weten, dat hij aan den eisch gevolg zal geven, als de Grieksche troepen vertrok ken zijn. De sultan is namelijk slim geweest te begrijpen, dat dit de wensch der mogendheden is. Het aanbieden van goede plaatsen, van waar men den grooten Jubileum optocht te Londen zal kunnen zien, houdt nog steeds aan, hoe ook de prins van Wales getracht heeft aan de dob-

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1