HAARLEMSCH No. 11 Wereldkroniek, Eerste Blad. No. 46 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84. Negentiende Jaargang. 144 van ZATERDAG 12 Juni 1897. ftei. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. T1LEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHB VERBINDINS met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf —,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers B centen per stuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet ■p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. N ieuwsberichten. In Zuid-Oostelijk Frankrijk bij het stadje Voiron heelt eene ontzettende ■wolkbreuk plaatst gehad, waardoor de anders kalme rivier de Morge buiten hare oevers trad en in het plaatsje eene ontzettende verwoesting aanrichtte. Pa- pier- linnen- en- zijdefabrieken bloeiden daar en verschaften honderden handen brood, doch het water heeft al die nij verheid vernietigd en vele nijveren broo deloos gemaakt. De schade wordt geschat op tien millioen francs. Te midden van de toebereidselen voor het regeeringsjubileum van koningin Victoria komt een wanklank de feest vreugde storen. In de jaarlijksche verga dering van de „Irisch National League", Zaterdag te Manchester gehouden, werd het besluit genomen een oproep te richten tot het Iersche volk om geen deel te nemen in de jubileum-viering. De voorzitter O. Connor zeide,dater voor hem geen aanleiding bestond, zich naar Westminster te begeven en zgn vreugde te uiten over eene regeering, die zeer rampspoedig voor Ierland is geweest. Een amendement, verklarende dat de treurige toestand, waarin Ierland verkeert, niet te wijten is aan de koningin, maar aan daden door mannen beschre ven, werd verworpen. Daarentegen werd een motieaangenomen, waarbij verklaard werd, dat het een zwarte vlek op de jubileumfeesten zou wezen, als de Iersche staatkundige gevangenen niet vóór 22 Juni in vrijheid worden gesteld. Twee Fransche afgevaardigden hebben Zondag in de nabijheid van Parijs ge duelleerd naar aanleiding van een voor een der partijen beleedigend dagblad artikel. Een der vechters werd licht gewond aan den arm; toen was aan de eer vol daan. Een veertigtal wielrijders en on geveer evenveel boeren woonden de scene bij. Behalve van dit duel, leest men nog van twee andere, die in wording zijn, doch welker verloop wel even onbloe dig zijn zal. Wat men al lang had mogen ver wachten is geschied. De directie van de Suez maatschappij heeft een crediet aan gevraagd om te dienen tot het plaatsen van een standbeeld ter eere van Ferdi nand de Lesseps. Het zou eene plaats verkrjjgen bij den ingang van hetkanaal. Zooals men weet heeft president Faure plan gemaakt dezen zomer een bezoek te brengen aan Rusland. Men gaf het reis plan en de bijzonderheden duidelijk aan en er werd gespot met de moeite die het voor Faure zou hebben zich in geen ander land op te houden. Men had hem zelfs geraden den weg te nemen over de Noordpool, om toch vooral maar niet in politieke aanraking te komen met eenig ander land dan Rusland. Het blijkt nu, dat men met de berichten alweer te voorbarig is geweest, aangezien de reis zelfs nog maar als waarschijnlijk wordt genoemd, dus nog niet eens als zeker. Op de tentoonstelling te Brussel kreeg een ballon captief het te kwaad met den wind. Het ding werd als een elastieken bal nu tegen het eene dan tegen het andere gebouw geslingerd en de kabel wierp een gebouwtje en een paal voor elektrisch licht omver. Zeven personen waren toen in de mand, deze hadden alle moeite daarin te blijven, doch kwa men met den schrik vrij. Met dit al is en blijft zoo'n ballon een gevaarlijk ding, want behalve dat die erg bewege lijk is, kan hij toch ook barsten en daar valt geen vasthouden aan. In Noorwegen hebben de paar dagen groote warmte, die men ook daar gehad heeft, groote rampen veroorzaakt. Op de hooge rotsen is namelijk de sneeuw te spoedig gesmolten en het water is met donderend geraas naar beneden gestort. De beek bij Drammen is ver buiten hare oevers getreden en heeft het land over stroomd. Hier en daar steken de toppen der dennen boven het water uit. Te Kongsberg is het nog erger. Daar is het water sinds 1879 niet zoo hoog geweest, 't Geheele dal is één meerakkers, bos- schen, wegen liggen onder water. Een groote menigte hout wordt door den stroom meegevoerd, bruggen zijn ver nield en verscheidene fabrieken staan stil. Bovendien heeft eene partij hout zich opgestapeld boven Kongsbergen bedreigt nu ernstig de hoeven en huizen aldaar. Voortdurend stijgt het water en de stemming der bevolking is zeer angstig. Het koren kwam juist op, en nu zqn al de akkers verwoest. Men vraagt zich met angst af wat het einde van dit alles zqn zal. Het verkeer te land is geheel ge stremd. Het Gemeentebestuur van Bradford heeft onlangs een Oud-Testament, dat zestig jaren lang in het Ripon Court, al daar, werd gebruikt en in dien tijd door 40,000 menschen werd gekust, gelijk in Engeland bij eedsaflegging gebrui kelijk is, scheikundig laten onderzoeken, om uit te maken of de aanraking daar van gevaar voor ziekte opleverde. De uitkomst van dat onderzoek was, dat het veelgekuste boek niet gevaar lijk bleek. Er werden geen bacillen van typhus, longtering of diphtheritis op gevondenalleen zeven soorten van niet gevaarlijke bacteriën. Er was slechts één soort van twijfelachtig karakter, welke gewoonlijk bij verwondingen van de raenschelijke huid voorkomt. Die bac terie is niet bepaald gevaarlijk, maar kan in veel gevallen onaangename ver schijnselen veroorzaken. De onderzoeker verklaarde, dat hij niet gaarne met de lippen een voorwerp zou aanraken, waar op hij wist, dat die ziektekiemen waren, en hij acht het bijbelkussen uit een hygiënisch oogpunt ten strengste af te keuren. Onlangs werd mededeeling gedaan van de ontzettende sterfte in het kinder- asyl te Napels. Thans deelen de bladen mede, dat de provinciale raad van Napels niet toelaat dat het schandaal waar van de 856 in 1895 aldaar geplaatste kinderen thans nog maar drie in leven zouden zijn, in den doofpot gedaan worde. Twee afge vaardigden hebben die zaak in de Kamer ter sprake gebracht en, hoewel zij daar gedeeltelijk tegenspraak vonden,schijnen toch ergerlijke feiten te hebben plaats gehad. Er is iets vreemds in dat de pro vinciale raad van Napels er thans achter heen zit, terwijl toch de besturen der weeshuizen onder zijn toezicht stonden en dat lichaam zelf zich dus aan plicht verzuim schuldig gemaakt heeft. Om geld te sparen lieten de wees voogden zoo wordt thans gemeld alle kinderen die zeven jaar geworden waren, in de staats-verbeterhuizen plaat sen. Hieruit volgt dat het verhaal als zouden van de 856 kinderen sinds 1895 853 gestorven zijn, overdreven is. Ook werden vele gezonde kinderen in gezin nen geplaatstmaar daarvan werd geen aanteekening gehouden en zoo zijn vele nu eenvoudig niet meer terug te vinden. Dat er overigens in het gesticht zelf zeer vele stierven, is een feit. Zieke en gezonde kinderen leefden en sliepen in zeer kleine ruimten hij elkaar: zieke minnen werden voor de voeding der kleinsten gebruikt. De raad van bestuur van het Annun- ziata-gesticht is thans geschorst en de staatssecretaris van binnenlandsche za ken heeft een gestreng onderzoek beloofd. Het openbaar ministerie laat echter nog niets van zich hooren. Wat ook wel onderzocht mag worden is, waar de millioenen gebleven zijn die de provincie Napels voor hospitalen, weeshuizen en weldadigheidsinstellingen jaarlijks be schikbaar stelt. De mobilisatie van het Turksche leger wordt voortgezet. Gisterochtend, zoo meldt de correspondent van de Temps, hebben twee ruiterij regimenten van de lijfwacht te Konstantinopel bevel gekre gen om zich gereed te maken. Het is anders geen gewoonte dat het garnizoen van Konstantinopel de stad verlaat. Op de begrooting van het Groot hertogdom Hessen, financieel tijdperk 1897 1909 is een post uitgetrokken voor de bezoldiging van twee assistent- inspectrices voor den arbeid. De bevoegd heid van deze vrouwelijke ambtenaren zal zich voornamelijk bepalen tot het toezicht houden op den arbeid van vrou wen. Zondag is te Weenen de werkstaking der trambeambten begonnen, maar de dienst, hoezeer gebrekkig, behoefde niet geheel stil te staan. Ongeregeldheden hebben niet plaats gehadeen paar niet werkstakende beambten hebben echter moeielijkheden ondervortden van wege hunne stakende kameraden. De werkstaking van het Weener tram personeel is geëindigd met het verleenen van belangrijke concessies. In het Zuiden van Hongarije zijn door overstroomingen groote verwoestingen aangericht. Bij sommige dorpen zijn door de boeren de dijken doorgestoken om de dorpen boven water te houden. De behandeling der vredesvoorwaar den tusschen Turkije en Griekenland wordt geheim gehouden, doch er is wat van uitgelekt. Een der Turksche eischen, afstand van Thessalië vindt geen ingang bij Engeland, TwrWfe en Italië. Vooral Engelands gezant verzet zich er tegen op eene wijze die de Turken onhebbelijk noemen. Ook de drie keizers denken niet aan inwilliging. De onderhandelingen betreffende de strijdkrachten schijnen lang geduurd te hebben. Het punt oor logskosten-vergoeding schijnt onvermij delijk en de Grieken zullen er in dieneu te berusten. Het schijnt nu het plan te zijn eerst vrede te sluiten omtrent de hoofdpunten, ten einde de kleinere bijzonderheden te kunnen doen regelen door Turkije en Griekenland. Intusschen zit Griekenland door den wapenstilstand, zooals men het noemen mag op zware lasten. Het leger moet onderhouden worden en de honderddui zend vluchtelingen uit Thessalië kunnen niet langer aan de publieke liefdadigheid worden overgelaten. Ook voor hen wordt aan de regeering hulp gevraagd, De beschuldiging van het bedrijven van wreedheden door soldaten werpen de Turken verre van zich, zoodat men niet weet wat te moeten gelooven. Een poos moet het uitzicht op vrede zeer slecht geweest zijn. De sultan wilde geld en grondgebied, de gezanten wil den niet toestaanhet eerste niet omdat de Grieken het niet hebben, het tweede niet omdat Turkije, als aanvallende partij, er geen recht op had. De sultan verloor hierdoor zijn geduld, wilde den wapenstilstand niet verlengen en gaf order om maatregelen te nemen om ten spoedigste den oorlog te kunnen her vatten, terwijl de mobilisatie van veertig bataljons bevolen werd. Toen werden voorstellen gedaan en ook pressie op den sultan geoefend door Rusland en Duitschland en nu kwam de sultan op zjjn besluit terug en werden de onder handelingen voortgezet of liever aange vangen. De czaar had den sultan doen mede- deelen, dat hij bij voortzetting van den oorlog tusschenbeide zou komen om het voortrukken van het Turksche leger te beletten. Aangaande de IJstroom, het schip dat Zaterdag nacht op de Engelsche kust door aanvaring is vergaan, wordt mede gedeeld, dat het Engelsche schip Bittern reeds zeer nabq was, toen het op de IJstroom werd bemerkt. Bqna onmiddel lijk had de aanvaring plaats, doch zóó, dat een groot deel der passagiers zich op de Bittern kon redden. De overigen zochten zich te redden in de reddings boot, wat pas met de tweede gelukte omdat de eerste onklaar bleek te zijn. Twee passagiers verdronken. In zeer korten tijd zonk het ontredderde schip. Er waren in het geheel negen en dertig personen aan boord.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1