HAAR L JE M B O H Eerste Blad. No. 51. Uitgave van DE ERYEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84. Negentiende Jaargang. 144 van WOENSDAG 30 Juni 1897. N ieuwsbericliten. A TILEFHOONNUMMEB TELEPHON1SCHE VERBINDIN8 met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post —,40. tfzonderlijke nommers 3 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Nassauschool. Begin September zal hier ter stede (Nassauplein 2) eene school geopend worden, die wel de aandacht verdient. Het leerplan der nieuwe inrichting (voor voorbereidend gewoon lager en uitgebreid lager onderwijs) zal namelijk in vele opzichten aanmerkelijk afwijken van dat van bijna alle andere scholen. De directie is overtuigd, dat de alge meen gevolgde richting van het onder wijs niet in overeenstemming mag heeten met de natuur van het kind, eene eerste voorwaarde toch voor het slagen der opvoeding. In het kind bestaat een onbedwing bare drang om bezig te zijn, een voort durend uitend streven naar scheppenden arbeid. Aan dien eisch zal worden voldaan door aan den arbeid een ruime plaats toe te kennen. Onderwijs in handenarbeid (Slöjd) zal dus in het leerplan worden opgenomen met drieerlei doel: 1° voor lichamelijke ontwikkeling, voornamelijk voor de oefening van oog en hand; 2° om de opvoedende waarde van welgekozen arbeid, mits die met groote nauwkeurigheid wordt ingevoerd; 3° om het onderwijs in andere vak ken meer doeltreffend te maken. Zooveel mogelijk zal de arbeid elke geesteswerkzaamheid vergezellen om die levendiger, meer intens te doen zijn. De aanschouwing zal gepaard gaan met doen in den zin van maken, voortbren gen. Belangstelling zal dan zeker niet ont breken. Het onderwijs is veelal te afgetrokken, doordat het zich te weinig beweegt op het,gebied der omgeving. Daarom moe ten de bedrijven der mensehen en ver schillende inl ichtingen onderwerpen van behandeling worden. Om dezelfde reden zal ook het onder wijs in de kennis der levende en der levenlooze natuur onder de vakken een belangrijke plaats innemen. Schoolwan- delingen zijn dan noodzakelijk en een schooltuin, waarin de kinderen zelf de planten verzorgen en haar groeien en bloeien gadeslaan, mag niet ontbreken. Ook het aquarium en het terrarium zullen uitstekende diensten bewijzen. Het is hier niet de plaats om in bijzon derheden te treden. Ongetwijfeld zal de directie gaarne alle gewenschte inlich tingen verschaffen. Eén opmerking nog is wellicht niet overbodig. De vrees, dat voor dat alles geen tijd te vinden is, behoeft niet te bestaan. Elders is het bewijs geleverd, dat leer lingen, die onderwijs ontvingen in den geest als hierboven is aangestipt, in geen enkel opzicht achter stonden bij leerlingen van andere scholen. De verlichting van de St. Paulskerk te Londen op den grooten feestdag blijkt een dure geschiedenis te zijn geweest. Zij heeft, met inbegrip van de toestellen, electriciteit, bediening, enz., 1400 of f 16.800 gekost. Toen de Koningin met haar stoet bij de kerk halt hield, om hét gezang aan te hooren, stonden daar ook de knapen van het koor der kerk; maar de kleinen konden ongelukkigerwijze niets van de Koningin zien, en zij mochten natuurlijk niet door de Bis schoppen en andere geestelijken heen dringen. Toen begon een medelijdend koster, een lange man, hen een voor een op zijn schouders te nemen. Zoo konden zij zien, over de hoofden der Bisschoppen heen, en weldra zag de Koningin ook hen. Zij wenkte glim lachend de Bisschoppen en hooge heeren, wat op zij te gaan, en liet de jongens naar voren komen, die haar nu met verlegen, maar glundere gezichten ston den aan te staren. De groote vlootschouwing in Spit- head is glansrijk geslaagd. Dertien schepen van vreemde mogendheden namen er, behalve de Engelsche schepen deel aan. Men deelt mede, dat het Nederlandsche schip Evertsen onder de kleinere schepen geen kwaad figuur maakte. Niettegenstaande de buitengewoon drukke dagen welke de koningin door maakte, bevindt zij zich bijzonder op gewekt. Vijftig duizend menschen waren Zater dag te Portsmouth aangekomen om ge tuige te zijn van de revue. De aanblik van de oorlogsschepen en de honderden stoomschepen en kleinere vaartuigen wordt beschreven als zeer indrukwek kend. De koningin was hier niet tegen woordig; de prins van Wales nam de honneurs waar. Vooral de buitenlandsche pers wijdt thans beschouwingen aan het jubileum. Men is het er ééns over, dat het Britsche rijk gedurende de lange regeering van koningin Victoria ontzaglijk is vooruit gegaan en dat dit voor een goed deel te wijten is aan de kloeke vrouw, die met beleid de teugels van het bewind voert en tevens dat hieruit voldoende verklaard wordt de meer dan gewone hartelg kheid, welke bestaat tusschen het volk en het vorstenhuis. Zooals steeds zijn er ook ontevredenen. Misschien niet geheel ten onrechte maakt men zich boos over het feit, dat de groote Gladstone eenvoudig bij al de festiviteiten genegeerd is. Men heeft den grooten oude eenvoudig thuis ge laten; toch is een goed deel van zijn staatkundig leven gewijd geweest aan de belangen van Brittanje en het Vor stenhuis. Men meent, dat hij behoort bjj het jubileum van de vorstin, omdat hij in niet geringe mate heeft medege werkt tot den bloei van het vaderland. Het schijnt nu echter, dat oud en ver geten eveneens bij elkaar behooren, maar het zal den oud-premier onge twijfeld smartelijk hebben aangedaan, te moeten ondervinden, dat zijn werken en streven reeds bij zijn leven niet meer geteld wordt, en in dit opzicht kan hij zich den gelijke rekenen van den Duitschen ex-kanselier Bismarck. De overeenkomst is merkwaardig, het verschil dat de Engelsche koningin onder wier regeering Gladstone het rijk diende den ouden dienaar nog bij haar leven veronachtzaamt terwijl de tijd van ongenade voor Bismarck pas begon nadat de oude keizer was over leden. Verder beklaagt men er zich over, dat het militaire element wat al te veel op den voorgrond was geschoven en dat het scheen of de koningin haar voornaamsten steun zocht in den mili tairen stand. Te Bombay, Engelsch Indië, is een burgerlijk ambtenaar doodgeschoten, toen hij van een feest huiswaarts reed. Men meent, dat er verband bestaat tus schen dezen moord en het aanplakken van plakkaten, waarop o. a. de volgende liefelijkheden te lezen stondenAlleen duivels kunnen een jubilé vieren, terwijl hongersnood, aardbeving en pest heer- schen en terwijl vrouwenvertrekken en tempels bezoedeld worden door pestamb- tenaren. Tot goed verstand van deze laatste uitdrukking diene dat de vermoorde lid was van de pestcom missie. Volgens nadere berichten van den gouverneur van Bombay over den aan slag op den chef van de pestcommissie te Poena, Rand, en op luitenant Ayerst, op 22 dezer hadden de moordenaars een eenzaam gedeelte van den weg naar Poena uitgekozendaar zijn zij waar schijnlijk achteraan de rijtuigen gaan hangen (Rand en Ayerst keerden van de receptie van den gouverneur ter eere van het jubileum der koningin, naar huis terug) en schoten toen, vermoede lijk met revolvers; Ayerst kreeg een kogel door het hoofd en was dadelijk dood, Rand werd ernstig onder het schouderblad gekwetst, maar is niet erger. Daar de koetsiers zich met de steigerende paarden moesten bezighou den, konden de moordenaars ontsnap pen; er is een premie van 20,000 roe pijen op hun hoofd gesteld. Er is toezegging geschied van de indiening van een wet tot verbetering van de Belgische Burgerwacht. In de Fransche kamer is weer een standje voorgevallen in betrekking met de plechtigheid gehouden in de Notre Dame voor de verongelukten bij den brand in de Weldadigheidsbazar. Deze plechtigheid heeft veertienduizend francs gekost en voor dit bedrag is thans een krediet aangevraagd. Een der leden in oppositie verklaarde, dat die plechtig heid een kunstje was om den staats godsdienst te herstellen, omdat bij de plechtigheid openbare personen waren genoodigd. Hij meende, dat de staat strikt onzijdig moest blijven. Hevig rumoer of luiden bijval ontstond, al naarmate de partij tot welke men zich rekende. Ten slotte werd toch de gevraagde som toegestaan. Het bekende antwoord van koning Leopold aan de anti-dienstvervangings- mannen, heeft aanleiding gegeven tot eene interpellatie in de Kamer. In de beantwoording kwam aan het licht, dat de regeering vóór afschaffing van plaatsvervanging is. De minister maakte de opmerking dat het onvader landslievend is uit de redevoering van den koning dingen te halen, die er niet in staan. De Kamer ging toen over tot de orde van den dag. Te Interlaken is men niet tevreden over het weèr; regen, zonneschijn en sneeuw wisselen elkaar, zelfs in de dalen af. Dat dat niet gunstig werkt op het vreemdelingenverkeer en het dus geen voordeeligen zomer voorspelt is te begrijpen. De Montblanc is dit seizoen het eerst beklommen door een student uit Lau sanne. Hij deed den tocht zonder gidsen en mag dus wel van geluk spreken, dat het waagstuk goed is afgeloopen. Een „levensmoede" van acht jaar heeft onlangs te Willebroeck voor de zeven en twintigste maal een poging tot zelfmoord gedaan. De knaap, een schipperszoon, sprong bij de minste be risping, die hij ontving en een jongen van zijn leeftijd kan er wel 27 krijgen op één dag over boord. Dat deed hij ook Vrijdag weermaar zijn vader sprong hem na en redde hem, ofschoon niet zonder moeite. Het kind, dat vermoedelijk in zjjn geestvermogens is gekrenkt, zal nu naar een krankzinnigengesticht worden ge bracht. Van verschillende zijden stemmen de berichten nu overeen, dat de gezanten de oorlogsschatting tusschen vijf en zes millioen pond hebben vastgesteld niet tegenstaande de Grieken beweren, niets te kunnen betalen en de mogendheden een leening tot het verkrijgen van die som zullen garandeeren, mits eenige aangewezen, vaste bronnen van inkomst voor de Grieksche schatkist, onder het beheer worden gesteld van hen, die het geld leenen, waartoe een commissie van controle zal aangesteld worden. Ook omtrent de grensverandering staat Tnrkije niet zoo scherp meer tegen over de mogendheden als in den beginne. Turkije moet definitief hebben afge zien van geheel Noord-Thessalië en de mogendheden denken er van haar zij de niet meer aan als zij er al ooit aan gedacht hebben den regel van Engeland toe te passen, dat geen enkel dorp, dat eenmaal onder Christelijk be wind geweest is, onder Mohammedaan- sche heerschers terug mag vallen. Toch is de Sultan niet geheel tevreden met wat men hem wil gevenhet recht de bergtoppen en bergpassen te bezetten, welke van strategisch belang zijn. Hij blijft nog vasthouden aan zijn eisch, dat ook Dereli en de Turksche dorpen, die daaromheen liggen in de strook be grepen zal worden, die van Grieksch Turksch zal worden. Naar men weet, heeft Griekenland altijd beweerd, dat vrede met afstand van grondgebied nooit samen zou kunnen gaan. Of Turkije door dit doordrijven wel de voorzichtig heid betracht is nog zoo zeker niet. Volgens eene mededeeling in de SJdpp. Gaz. moest dezer dagen een zeilschip, dat van de W. kust van Afrika was ge komen, te Bristol worden nagezien, 't Bleek toen, dat het zwaard van een zwaardvisch een dubbel koperen huid en een 2% dM. dikke plank had doorboord en tot diep in het schip doorgedrongen en daar afgebroken was. Jaren geleden viel een Nederl. brik Santa Rosa, met een volle lading van Curasao, te Nieuwediep binnen, en werd daar op de werf Lastdrager, wegens een veronderstelde averij, beneden den water spiegel onderzocht. Men vond toen daar het fragment van een zwaard van een dergelijk zeemonster. Dit zwaard had niet alleen de buiten- en binnenhuid der brik doorboord, maar was ook tot midden in de lading doorgedrongen, 't Werd door den gezagvoerder aan een onzer museums afgestaan. V

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1