HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 55. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84. Negentiende Jaargang. 144 van WOENSDAG 14 Juli 1897. Nieuwsberichten. T11EPHOONNUMMER TELEPHON18CHE VERBINDINS met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandent —,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers S centen per stuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De Erven Loosjes, te Haarlem. BOLS (JAN). Honderd oude Vlaamsche liederen met woorden en zangwijzen verzameld en voor de eerste maal aan het licht gebrachting. ƒ2.50 FARRAR (F. W.) Drie Cricket-spelers. Nasr den 13den Eögelschen druk door H. J. Hana. Met 8 illuatratiëa.geb. 1.90 GRAM (JOHAN) Voor ieder wat. Ver tellingen voor de jeugd. Met 4 platen, geb. 1.90 KAUTZMANN—v. OOSTERZEE (Mevr. S. H Deótima. Oorspronkelijke roman. 2 dlniog. 4.50 MEADE (L. T.). Trouwe vrienden. Uit het Engelech door Mevrouw J. van der Hoven geb. 1.50 TRIBUNUS PolitiekeMixed-Pickles.ing. 0.50 TWAIN (MARK). De Amerikaansche Pretendent. 2e drukgeb. 1.90 Bnitenlaodsche nieuw verschenen werken HEYSE (PAUL). Abenteaer einea Blau- strümpfchen8ing. 1. Bovenstaande werken zyn voorhanden bjj de boekhandelaars de Erven Loosjes Het. Gemeenteverslag 1896. Bevolking. Aan het Verslag van den toestand der Gemeente Haarlem over 1896, door Burgemeester en Wethou. ders aan den Raad ontleenen wij het volgende De bevolking bedroeg op 31 December 1895 59682 zielen, en beliep na aftrek van in 1896 overledenen en vertrokkenen en vermeerdering door geboorten en vestiging binnen de gemeente 61156 zielen op 31 December 1896. Er hadden plaats 1919 geboorten en 999 sterfgevallen. Gesloten werden 466 huwelijken, het sterftecijfer bedroeg 1 op 633. Bij de gehuwden kwamen nog steeds analphabeten voor. Ingeschreven werden 7 echtscheidingen. Het grootste getal geboorten had plaats in Mei, het kleinste in November. In Januari hadden de meeste sterfgevallen plaats, in Mei de minste. Het grootste getal huwelijken werd gesloten in Mei, het kleinste in Maart. Verkiesingen. Het getal kiezers was 2891 voor de Tweede Kamer, 2887 voor de Provinciale Staten, 2883 voor den Gemeenteraad. Tengevolge van het ont slag nemen van den Heer Mr. W. A. 't Hooft had op 6 October de verkiezing plaats van een lid van den Gemeenteraad en op 20 October de hiervoor noodige herstemming als wanneer verkozen werd de Heer Th. G. Schürmann met 806 van de 1464 geldige uitgebrachte stemmen. Het Gemeentelettuur hield in 189618 openbare vergaderingen en 9 met ge sloten deuren. Het Dagelijksch Bestuur hield 143 vergaderingen. Archief. Het belangrijkste, zegt het verslag, wat omtrent het Gemeente- Archief te vermelden is, is het overigden van Mr. A. J. Enschedé, den Archivaris, die in 1857 met het beheer werd belast, het Archief heeft geordend en beschre ven en den Inventaris ervan voor den druk heeft gereed gemaakt. Op velerlei wijze en onafgebroken, heeft bij de aan zijne voortreffelijke zorgen toevertrouwde verzameling bedacht en kwam altijd te hulp wanneer er belangrijke aankoopen konden gedaan worden, hetgeen menig maal het geval is geweest. Voor talrijke geschriften, door hem in het licht gegeven, zocht en vond hij in het A rchief de bouw stoffen, en dit ook op die wijze naar bui ten bekend makende, zal zijn naam gewis voor goed verbonden bljjven aan het Ar chief, dat alle reden heeft zij n dood te be treuren en zijne nagedachtenis in wee moedige en erkentelijke herinnering zal bewaren. Talrijk waren in 1896 de nasporin gen op velerlei gebied die ten behoeve van verschillende aanvragen werden verricht. Verschillende, voor Haarlem belangrijke stukken werden- aangekocht en ook de Gemeente-Atlas nam in be langrijkheid toe door aankoop en schen king. Geldmiddelen. De Gemeenterekenin g over 1895 wees in ontvangst ƒ1.158.719,79' aan en leverde een batig saldo van ƒ99.248.185, waarvan tot dekking van buitengewone uitgaven beschikt werd over ƒ62.231,19». De begrooting over 1897 wijst in ontvangst op 1.167.515,84 bij een batig saldo groot 94.25. De gemeenteschuld bedroeg op 1 Ja nuari 2.642.06. Het oorspronkelijk bedrag was 3.297.200. De verplichtige atlossing was ƒ52.000 en de gezamelijke rente was ƒ82.952. Volgens de kohieren der plaatselijke direkte belasting was het beschreven inkomen ƒ13.378.700, het belastbaar inkomen 8.465.763 en het bedrag van den aanslag 323.886.41 bg een getal van 8680 aanslagen. Gemeenteeigendommen. De onderhouds werken der gebouwen waren in aanbe steding. De torens, voor zooverre gemeente eigendom onderhield de gemeente in eigen beheer. Het orgel in de Groote Kerk werd op de gewone wijze onderhouden. De gebouwen voor Onderwgs zijn mede in onderhoud aanbesteed. De raad besloot tot oprichting van eene nieuwe school als derde Tusschen- school op het Leidsche plein. De uitvoe ring van dit werk werd aanbesteed voor 38.987. De kazemegebouwen waren in onder houd bij het Rijk. Overeenkomsten werden gesloten met Mevrouw D. van der Vliet-Borski tot het verkrijgen van terrein in de gemeen te Bloemendaal ten behoeve van den aanleg van eéne duinwaterleiding voor deze gemeente, en tot het in huur be komen van terrein voor schietbanen onder Overveen. De aanleg van deze banen eischte 10.870, terwijl met het Rjjk eene overeenkomst werd gesloten betreffende het gebruik van dit sohiet- terrein. De oppervlakte der Gemeente bedraagt thans 653.08.04 H. A. Vermeerdering van grondeigendom door aankoop heeftin 1896 niet plaats gehad, wel onderging de oppervlak te eene wgziging doorruiling en door aanleg van straten en werden verschillende gedeelten grond in huur afgestaan. De inkomsten door de gemeente ge noten wegens verhuurde gebouwen of gronden beliepen 17368.40», zijnde ruim 600 minder dan in 1895. De wandelplaatsen, parken, plantsoe nen en de Hout werden door vaste ge meente werklieden onderhouden. De opbrengst van verkochte hoornen was 3497.95, de verkoop van blad bracht 418.96 op. Twee reebokken uit de Hertenkamp werden verkocht voor 32. De boomkweekerg bij het Stads Ar men- en Ziekenhuis werd in behoorlijken staat onderhouden. Door den Heer J. J. F. Beijnes werden drie honderd tuinstoelen ten geschenke gegeven om tijdens de muziekuitvoerin gen in den Hout door het publiek ge bruikt te worden. De visscherij in de gemeentewateren was verpacht tegen 1895 per jaar. Eene jacht-acte werd tegen 4 uit gegeven. Straten, pleinen enz. In 1896 werd de eigendom op sommige straten en wegen door de gemeente aanvaard. Voor de kosten van bestrating enz. ontving hier voor de gemeente van belanghebbenden 16798.13» Aan de Haarlemsche Tramweg Maat schappij werd vergunning verleend om op sommige plaatsen dubbel spoor aan te leggen, tot het hebben van een hulp stal op het Sationsplein en tot het aan leggen van een zijlijn naar bet Bronge bouw. 2000 werd beschikbaar gesteld als bijdrage in de kosten voor het bouwen van een brug over de rails aan den Kruis weg. Aan elf straten en een plein werden namen gegeven. Op enkele punten werden op verzoek der eigenaars de stoepen vervangen door trottoirs. Bestratingen werden, als vroeger,uit gevoerd door werklieden in dienst der gemeente De verstrate oppervlakte be droeg 63664.46 M2 Het onderhoud der pompen geschiedt bij aanbesteding. Vier stads pompen werden opgeruimd. 'Wordt vervolgd). Lang heeft het geduurd eer Engeland wilde afstand doen van zijn stelsel van maten en gewichten. De Engelschen hebben echter lang zamerhand leeren inzien, dat, waar alles in Europa zich schikte tot het metrieke stelsel men het heeft gewaagd hetEn- gelsche vooroordeel in deze te overwinnen en zoo heeft thans het Lagerhuis inderde lezing genoemd stelsel aangenomen. Nu moet de wet nog door het Hoogerhuis en dan is men er nóg niet, want het metrieke stelsel is bg die wet niet ver plichtend gesteldalleen is toegestaan, dat, wie er zich van wil bedienen dit hun vrij staat. Men stelle zich dus niet voor, dat de Europeesche kooplieden vooreerstop de Engelsche markten naar tiendeelig ingedeeld gewicht en maat. zullen te recht geholpen worden. De werkstaking in de Borinage duurt voort. Omtrent de oorzaak meent men algemeen, dat het nieuwe reglement, waarover de kwestie liep, op sommige punten wel wat ver gaat en dat onder linge besprekingen nog veel hadden kun nen wijzigen. De socialistische menners hebben, zoo deelt men mede door de werkstaking aan te raden, alle vooruit zicht tot kalmer oplossing den bodem ingeslagen. Van de zijde der werkstakers is thans verzocht om den Raad van nijverheid en arbeid samen te roepen. Er wordt evenwel betwijfeld of de minister hiertoe zal overgaan. In verschillende Zwitsersche steden, maar bovenal te Lucern, moet sterk ge speeld worden. Om beperking te brengen in dien toestand heeft de Zwitsersche Bondsraad strenge bepalingen vastge steld. De Spanjaarden gaan voort te bluffen op hunne overwinningen op Cuba. De berichten spraken van vele gesneuvelde opstandelingen, dat een groot aantal zich overgaf en zeer veel paarden werden buit gemaakt. Nu kan dit alles heel goed waar zijn, maar omdat vergeten zgn datum en plaats van al die over winningen twijlelt mén aan de juistheid der mededeelingen, terwijl ook niet is opgegeven of de Spanjaarden bg die zege pralen verliezen geleden hebben. Reeds zoo lang en zoo veelvuldig heeft Spanje Europa vergast op verhalen van schit terende overwinningen, duizdenen ge sneuvelden en gevangenneming enz. van verschillende hoofden en opperhoofden der opstandelingen, dat men tot de con clusie behoorde te komen, geheel Cuba zoo langzamerhand weer onderworpen zou zijn. Het is dus niets te verwonderen, als men aan veel snorkerij en eigen waan der Spanjaarden denkt. Engeland eert zijn mannen van be- teekenis ook in hunne nagelaten betrek kingen. Aan Mrs. Elizabeth Dickens is, „om de letterkundige grootheid van Charles Dickens en de bekrompen om standigheden, waarin zij door den dood van haren echtgenoot, Charles Dickens Jr. verkeert," een jaargeld van 100 1200) toegekend, en aan de weduwe van Anthony Trollope is, om de letter kundige verdiensten van haren echtge noot, een jaargeld van een gelijk bedrag verleend. De sterrenkundige Habenicht, teCot- ha, die heel veel aan weervoorspellingen doet, schrijft: „De vooruitzichten van het weer zijn voor Midden-Europa zeer ongunstig. Buitengewoon groote ijsmas sa's bij Newfoundland en IJsland zullen oorzaak zgn, dat het weer gedurende langen tijd vochtig koel zal big ven en eerst in den laten zomer en herfst hierin eene gunstige verandering zal komen'" Nieuwe proeven, bij de Fransche dou ane genomen, om door middel van Rönt genstralen den inhoud van pakketten te onderzoeken, hebben zeer goed vol daan. Met behulp van een door den Heer Seguy uitgevonden kgker, waarbg de ontdekking van Röntgen is toegepast, kon men in een pakket aangegeven als „laarzen", behalve een paar dameslaars jes, twee abrikozen en in een als „mon sters" aangegeven pak drie blikken doozen met sigaretten ontdekken. In het jongste nummer van 1'Illustra tion vindt men zelfs reeds afgebeeld hoe een douanier bij eene dame een gesmok kelde flesch ontdekt. De twee dieven, die te's-Gravenhage bg een juffrouwin wier woning zij kamers hadden gehuurd, eene belangrgke hoe veelheid geld en kostbaarheden hadden gestolen, nadat zij haar eerst bedwelmd hadden, zijn gesnapt. Het tweetal had eerst te Dordrecht eenige coupons ver- V

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1