meer geven per jaar dan eene koe. Het krijgt de volgende cijfers, die echter voor ons land wel cenigszins anders zullen zijn. Opbrengst aan melk van eene koe 360,25; opbrengst van de hoenders, meerendeels voor de eieren 377,25; voederkosten voor de koe 130, voor de hoenders 125; terwijl de waarde van de mest in beide gevallen tot ge lijken prijs geschat wordt; iets wat bij ons ook zeker niet het geval is. Ten voordeele der hoenders kwam dus, zonder andere kosten in rekening te brengen 22. Daarbij eischen de hoenders veel minder werk en opmerk zaamheid dan eene koe. Een landbouwer uit deze streken wil eens een proef nemen omtrent de rentabiliteit van hoen ders houden en heeft onder de gemeente Axel een groote hoenderkweekerij aan gelegd, waar dagelijks 1500 a 2000 hoenders rondloopen. De resultaten van dit onderzoek zullen wij later in dit blad bespreken. Het dienstmeisje van een grondbezit ter te Neu Louisendorf bij Calcar, heeft in den loop van eenige jaren aan vier kinderen het leven geschonken en deze met medeplichtigheid van den grond eigenaar onmiddellijk na de geboorte ge dood. In den kelder werden de lijken van drie kinderen en op den zolder dat van het vierde kind gevonden. De grondbe zitter en het dienstmeisje zijn gearres teerd en naar de gevangenis te Calcar overgebracht. Te Poederoyen niet ver van Gorin- chem, is Dinsdag middag door eene on bekende oorzaak brand ontstaan, welke eene zoodanige uitbreiding verkreeg, dat zestien huizen, acht gevulde hooiber gen, de Ned. Herv. kerk met toren, benevens alle schuren en bergplaatsen zijn afgebrand. De schade aan hooi en vruchtboomen is zeer groot. Merkwaardig is het, dat in 1864 ook een groote brand te Poederoyen heeft gewoed, op dezelfde plaats begonnen en op hetzelfde uur. Ook heeft deze streek j meermalen bij watersnooden het meest van het overtollige water te kampen gehad; in 1861 was Koning Willem III daar ter plaatse en ook in 1874 en '75 hebben in die streek doorbraken plaats gehad. Bij een brand welke in den nacht van Dinsdag op Woensdag te Amersfoort uitbrak is een achtjarig jongentje in de vlammen omgekomen, terwijl een meisje brandwonden verkreeg. Een der spuit gasten viel van het dak eener belendende woning en bekwam levensgevaarlijke kneuzingen. Wonderlijke toestanden. Een vader te Rotterdam zet zijn twintigjarigen zoon buiten de deur. Een andere zoon, wat ouder, neemt het voor den uitgebannen broeder op, neemt vader eens onder han den en werpt hem met een mes, niet raak. Vader wapent zich met een water ketel en brengt den zoon, meswerper, daarmede vier gapende wonden aan het hoofd toe. Natuurlijk meenen beiden het recht aan hun zijde te hebben en nu zal de justitie dit moeten uitmaken. In het vorige jaar werd zekere Andre as, Armeniër van afkomst, te Amsterdam tot zes maanden gevangenisstraf veroor deeld wegens valsche aangifte van dief stal. Hij had beweerd, dat uit z^ne brandkast door middel van braak een aanzienlijk bedrag aan geld en diaman ten was gestolen. Later bleek, dat Andre as tegen diefstal en braak verzekerd en het verhaal van den diefstal verzonnen was. Toen de tijd tot het ondergaan der opgelegde straf aanbrak, wist Andreas zich schuil te houden. Deze week echter ontmoette de heer Batelt, hoofdinspecteur der recherche te Amsterdam, Andreas te Rotterdam toe vallig op straat en nam hem, ondanks zijn protest, mede. De arrestant had zich reeds voorzien van een buitenlandschen pas en was gereed zich in te schepen. Voor den hovenier G. F. te Bergen- op- Zoom zal de gemeenteraadsverkie zing nog een staartje hebben. Tegen hem is nl. proces-verbaal opgemaakt, omdat hij op 12 Juni zijne stem heeft uitgebracht in het 2e stemdistrict, ter wijl hij in het le district thuis behoorde. Later heeft hjj zich begeven naar het le district en heeft daar nogmaals ge stemd, nadat hij op de secretarie, on der voorgeven dat hij zijn oproepings- kaart had verloren, eene nieuwe kaart had gevraagd en verkregen. Men meldt uit den Haag: Een winkelier in meubelen, bedden enz. in de Spuistraat aldaar is het slacht.- oller geworden van een onbeschaamden diefstal. Sedert verscheidene jaren had hij een magazijnbediende in dienst, die zijn vertrouwen genoot. Die man is gisteren door de politie in hechtenis genomen en heden overgebracht naar het Huis van bewaring alhier, verdacht van zich in den loop van een drietal jaren tal van magazijngoederen toege- eigend en ten eigen bate beleend en verkocht te hebben. Vele goederen, waaronder groote linnenkasten, ledikan ten, beddegoed, enz. enz., zijn bij op- koopers of in pandjeshuizen hier ter stede door de politie in beslag genomen. Hoe al die goederen onopgemerkt of liever zonder argwaan op te wekken, het magazijn konden verlaten, is begrij pelijk, wanneer men weet dat het per ceel een achteruitgang heeft in de Haagpoort. Het gestolene moet een waarde van 3500 a 4000 vertegenwoordigen. Te Amsterdam in het Café du com merce in de Kal verstraat had de patroon bij zijne vier kellners nog een vijfde aan genomen, zeer tegen den wensch van het viertal. Een van hen stelde den pa troon met hunne bezwaren tegen den vijfden man in kennis. Deze werd ter stond ontslagen en de drie anderen staakten nu het werk. In de kellnersvereeniging is nu be sloten, dat ieder lid, dat de plaats van een der kellners inneemt als lid ge- roijeerd wordt, maar dat alsnog pogin gen tot minnelijke schikking zullen ge daan worden. HAARLEM, 20 Juli 1897. Na gehouden toelatings-examen zijn tot de H. B.-scholen met 5 en 3-jarigen cursus toegelaten tot de le klasse M. W. L. v. Alphen, N. G. Teding v. Berkhout, H. A. Brouwer, W. A.Cats, H. v. Doorn, J. Drost, C. IJ. Galama, J. Gomperts, M. Gomperts, J. H. Gorter, L. II. J. v. d. Graaff, K. N. Hengeveld M. Jz., Elisabeth H. Hengeveld, D. A. W. Henskes, C. J. Hinrichs, L Hij mans, G. Holst, Maria Ilubregtse, Nella Hu- bregtse, F. A. Kanne, P. C. Kapteyn, Wilhelmina Kevser, W. Koppen, H. J. Koster, J. A. M. Leistikow, Annie van Lohuizen. E. H. van Lohuizen, A. F. M. H. A. Martens, R. Meijer, Elisabeth M ullemeister, Hermance Mullemeister, J. Muilemeister, J. R. Mulder, G. A. de Munnik, L. Plate, J. v. d. Pant, F. R. van Roijen, H. Schornagel, B. G. Serné, C. J. Smits, M. G. Söhnlein, Dorothea M. Spanjaard, F. G. N. U. W. Vaarzon Morel, Jacoba C. C. v. d. Ven, A. Veldhuizen, Carolina C. Vis, Elisev. Vloten, A. L. J. Volker, H. W. v. d. Voort, W. P. de Vries, H. L. Warnier, J. v. West, F. W. J. Westendorp, A. M. Wolbers, R. G. A. v. d. Woude. Voorwaardelijk toegelaten zijn: W.Th. v. d. Berg, C. G. Blooker, P. J. v. d. Broek, W. F. H. v. d. Eyk, J. Heil, J. W. L. Hommes, H. Jacobs, D. Jesserun Lobo, C. J. Keyser, C. Kroon, K. Las- schuit, C. de Ring, J. W. de Roever, Elisabeth v. Thiel. Tot de 2e klasse toegelaten: W. R. A. Kuipers, J. P. v. Lennep. Voorwaar delijk: J. P. M. W. Geers, C. J. Simons, W. F. van Spanje. Tot de 3e klasse toegelatenElisabeth v. West. Voorwaardelijk A. J. Bergsma. Naar men mededeelt heeft de Directie der Holl. IJzeren Spoorwegmaat schappij aan de weduwe van den ran geerder de Nijs een weekgeld van ƒ12. gedurende een jaar toegekend en daarna eene som van ƒ1000.in eens. In ons bericht betreffende het bezoek van het Perzische gezantschap in ons nummer van Vrjjdag is mede gedeeld, dat een bezoek werd gebracht aan het Museum voor Kunstnijverheid, doch niet dit, maar het Koloniaal Museum, mede in het Paviljoen, gold het bezoek. Men klaagt wel eens over politie verordeningen dat ze drukkend zijn voor enkelen en dat de vaderlijke zorg der gemeentebesturen zich wel eens wat al te ver uitstrekt. Maar de weten schap, dat ze gemaakt zijn ten algemeene nutte werkt bij den bestaanden goeden geest der ingezetenen de uitvoering in de hand. Dat dit meegaan niet altijd zoo geweest is mag blijken uit het volgende. In het najaar van 1690 vaardigde het Haarlemsche gemeentebestuur een verbod uit tegen het tabakrooken in straten, schepen en andere middelen van vervoer en zulks ter meerdere voor koming van brandgevaar. Weinig inge nomen waren de Haarlemmers met dit verbod en men meende, dat als de vroedschap maar eerst goed wist, dat men dien maatregel erg tiranniek vond, het zoo nauw niet zou genomen worden, als men er tegen handelde. Op een goeden dag, den 23 October van genoemd jaar, bemerkt schout Adriaan de Bakker een jongen met een pijp in den mond; hij legde den bengel de gestelde boete op, maar de knaap had geen geld. Toen verhaalde de schout de boete op de bovenkleeding van den overtreder en nam deze in bewaring tot de boete zou betaald zijn. Dat was te erg; het volk liep te hoop en hoewel door een vre delievend stadgenoot de boete betaald was, vorderde men die terug en smeet en passant bij de regeeringsleden en bij de gegoede burgerij de glazen in. De burgerij werd in de wapenen geroepen om de huizen te bewaken en de opge wondenheid kwam niet eer tot bedaren voor een heel regiment voetvolk en ruiterij er met kracht een einde aan maakte. Voor sommigen had de zaak nog een leelijk nasleepje; de voornaamste bel hamels werden wegens hun verzet in het openbaar gegeeeeld en anderen die dit hadden zien aankomen, waren ge vlucht. Dezer dagen werd ten huize van Mevr. van Eeden, Frederikepark, de algemeene vergadering gehouden der Haarlemsche Kook- en Huishoudschool. De presidente Mevr. Penninck von He- mert deelde de werkzaamheden mede van het afgeloopen jaar. Zij begon met de vereerende mededeeling, dat Mevrouw van Tienhoven Haeke welwillend het Eerepresidentschap der school had aan vaard, hetgeen als gewaardeerd bewijs mag gelden, dat het streven der Ver- eeniging door Haar nuttig en noodig erkend wordt De toestand kon niet ongunstig genoemd worden. Het getal der leerlingen zoowel van dames en dienstboden was grooter dan het vori ge jaar en bedroeg 76, het grootst getal dat nog bereikt werd. De cursussen van de meisjes uit de volksklasse werden met grooten ijver bijgewoond. Er werd besloten om als de middelen het toelaten, die meisjes ook behalve koken net strijken en de behandeling der wasch te leeren. De in gebruik genomen lokalen Sophiastraat 14 voldeden goed. In het Bestuur kwam geene verandering. Door de financieele commissie bestaande uit Mevr. van Ma nen, van Tricht en Mevr. douar. Schorer van der Lek de Clercq, werd de reke ning nagezien en het bestuur daardoor gedechargeerd. De aftredende leden Mevr. Pahud de Mortagnes, Boogaardt en Mevr. Speelman van Panhuys wer den met algemeene stemmen herkozen. Met een woord van dankzegging en af scheid aan Mej. Bodel Bienfait, die onze stad gaat verlaten en een welkom aan Mevr. Kouwer, Kluppel, die bereid is, hare plaats te vervullen, werd door de presidente de vergadering gesloten. Zondagavond is alhier, na een slepende ziekte van tien maanden, over leden de Heer Dr. T. C. Winkler. Sedert 1856 was de overledene hier als genees kundige gevestigd en gedurende eenige jaren was hij werkzaam aan de in 1865 opgeheven klinische school alhier. In 1864 werd de Heer Winkler, dank .zij zijne uitgebreide studie der natuur historische wetenschap benoemd tot con servator van Teylers Geologische en Palaeontologische verzameling waaraan hij door zijne ijverige bemoeiingen eene gunstige bekendheid wist te geven. Verschillende geschriften op natuur historisch gebied bezorgden hem een goeden naam in de geleerde wereld, wat ten gevolge had dat de faculteit der wis- en natuurkunde van deGroningsche Universiteit, hem benoemde tot doctor honoris causa, terwijl vele wetenschap pelijke genootschappen hem lot hun medelid benoemden. Dr. Winkler had den leeftijd van vijf en zeventig jaren bereikt. Met 1° Augustus e. k. houdt de „Vereeniging tot bevordering der Volks gezondheid" op toezicht uit te oefenen op de Haarlemsche Melkinrichting, uit sluitend omdat aan het keuren der koeien van de veehouders, welke aan die inrichting de melk leveren, voorde Vereeniging te groote bezwaren voor namelijk van flnancieelen aard verbon den zijn, en de Vereeniging zoodanige keuring noodig oordeelt. Het vervallen van dat toezicht ge schiedt derhalve geenszins om redenen, die aanleiding zouden kunnen geven tot een minder goeden dunk van voormelde inrichting. In aansluiting met bovenstaand be richt van de Vereen, tot Bev. der Volks gezondheid, deelde de Heer J. Mulder, directeur der Haarl. Melkinrichting, ons mede dat de Heer N. van der Sleen, die gedurende twaalf jaren voor die Vereeniging controle uitoefende, dit geheel op denzelfden voet zal blijven doen. Deze controle is zoodanig geregeld dat door de Haarl. Melkinrichting geen melk wordt verkocht, welke niet vooraf door den Heer Van der Sleen is onder zocht, ten bewijze waarvan de bussen, waarin de melk wordt rondgezonden, door dien Heer zijn verzegeld (geplom beerd). In November a.s. geeft de lieder tafel Orphean te Amsterdam een con cours voor mannenzangvereenigingen. Twee Haarlemsche zangvereenigingen hebben reeds besloten daaraan deel te nemen nl. Zang en Vriendschap onder de leiding van den heer W. Robert en Caecilia onder de leiding van den heer H. Pielage. Aangezien er bij dezen wed strijd geen verplichte koren worden ge zongen kan eene groote deelneming wor den verwacht en zal de muzikale beteekenis van goed gehalte zijn. Ver plichte koren maken een concours in den regel wel lastig, maar niet mooi. Op onderscheidene plaatsen der stad zijn biljetten aangeplakt, bevattende eene waarschuwing tegen het gebruik van ongekookte melk, ook in koffie en thee. Zij gaat uit van de Vereeniging tot bevordering der Volksgezondheid en is onderteekend, namens het Bestuur, door de H. II. F. van Tuerenhout en Dr. J. B. Wijnhoff. Gewezen wordt op het gevaar voor tuberculose (knobbelzucht en tering) vooral bij het thans heerschende mond en klauwzeer onder de runderen. Als maatregel van wijze voorzorg wordt reeds in vele gezinnen de melk gekookt, ongetwijfeld zal de ernstige waarschuwing van bevoegden die goede gewoonte nog algemeener maken. Op het uitgeschreven Sehermfeest, gehouden Zaterdag en Zondag 18 Juli in het Gebouw voor den Werkenden stand te Amsterdam, werd voor de Ver eeniging „voor Vaderland en Koning" alhier de le prijs Corps-degen behaald. De heer W. v. d. Einde behaalde in den Personeelen wedstrijd sabel den 2en prijs. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: IVJillK VERSC3A1FING. Van 1 Nov. tot 15 Juli hebben zich de vol gende personen aangemeld: 49 voor werkvrouw. 3 voor strijkster. 6 voor waschvrouw. 1 voor stoelenmatter. 5 voor kookster. 7 voor naaister. 2 voor breister. 43 voor los werkman. IS voor loopwerk. 2 voor kleedermaker. 2 voor stucadoor. 1 voor licht werk. 3 voor timmerman. 1 voor opperman. 6 voor grondwerker. 6 voor metselaar. 2 voor machinist. 2 voor bankwerker. 1 voor koffihnisbediende. 3 voor schilder. 1 voor schoenmaker. 2 voor huishoudster. 3 voor smid. 1 voor oppasser. 1 voor broodbakker. 1 voor baker. 5 voor pakhuisknecht. 3 voor noodhulp. 1 voor bleekersknecht.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2