doen zouden gekomen zijn. Maar de menschen die in één slag rijk willen worden zijn de wereld nog niet uit en zij zjjn er in dit opzicht gedurende de laatste vier eeuwen niet wijzer op ge worden. De Duitsche keizer is autografen-ver zamelaar en heeft zwak voor brieven van hooggeplaatste militairen, die zich in de vorige en in deze eeuw naam gemaakt hebben. Als prins is hij reeds aan deze verzameling begonnen, die de uitgebreidste in zijn soort is. De koningen van Zweden en Rumenië zjjn ook autografen-verzamelaars. Alex ander III bezat de schoonste collectie postzegels en roofvogels. De koning van Servië verzamelt ook postzegels, terwijl de Prins van Wales een museum van ta bakspijpen heeft aangelegd. De koningin van Engeland heeft een verzameling van kleedingstukken, die zij gedragen heeft en van vingerhoeden. Onder de laatste zijn vingerhoeden van groote historische waarde, o. a. die van Maria Theresia. Koningin Marghe- rita van Italië verzamelt paarlen en bovendien schoenen en handschoenen, die door keizerinnen en. koninginnen werden gedragen. Hieronder bevinden zich exemplaren van Maria Antoinette, Katharina II, Christina van Zweden, Elizabeth van Engeland, enz. Men ziet hieruit, dat het, als het op verzamelen aankomt, bij de hoogheden dikwijls niet zoo heel veel dieper zit, als bij de schooljongens, hoewel toch die schooljongensverzamelingen niet te laag moeten gesteld worden. Een rijk Amerikaan op wiens buiten verblijf zich groote meren bevinden, heeft een dezer meren droog laten malen en daarna op den bodem een glazen huis doen bouwen. Deze zeldzame villa bestaat uit drie vertrekkeneen rookkamer, een eetzaal en een dienst bodenkamer. De bodem bestaat uit steen, terwijl het gansche gebouw op een fon dament van cement rust. De zijwanden en de zoldering zijn van dikke glazen platen; een gang loopt naar een klein, aan den oever gelegen huisje; de noo- dige lucht wordt aangevoerd door ven- tilatiebuizen, die aan de oppervlakte van het meer eindigen in kunstige wa terrozen. Het verblijf in het gebouw moet zeer aangenaam zijn; het is er koel en rustig en een genot, de visschen gade te slaan, die door het electrisch licht worden aangelokt. In eenige spanning verkeerde men omtrent de indiening van het rapport der Zuid Afrika-Commissie bij het Lagerhuis. Twee radicale afgevaardigden hadden groote plannen, namelijk om pogingen te doen de achtergehouden telegrammen alsnog ter inzage te krijgen, waartoe men den houder, den heer Hawksley, voor de balie van het Huis wilde dagen en hem gelasten die alsnog over te leggen. Daily Netos, dat zich al zeer weinig ingenomen toont met het commissiorale verslag, zegt, dat het Lagerhuis nu eene schoone gelegenheid zou hebben om zijne onafhankelijkheid te toonen, zijn gezag te handhaven eD de smet, op de nationaliteit geworpen, uit te wisschen. Zeer vele Engelschen verkeeren in de meening, dat met den bekenden Jameson- inval het niet richtig is toegegaan en dat die zoo niet met goedvinden, dan toch met medeweten van sommige hoog geplaatste Engelschen, wier namen niet verzwegen worden, heeft plaats gehad. Het zou dus thans moeten blijken, of door de plaats gehad hebbende feiten de nationale eer is aangetast en zoo ja, wat dan geschieden moet om die weer te herstellen. Zeker, deze menschen meenen het goed, maar of het hun in dank zal worden afgenomen is eene andere vraag. Naar men weet is de groote tegen strijdigheid hierin gelegen, dat Rhodes verklaard heeft dat men aan het mi nisterie van koloniën bekend was met het plan van den inval, terwijl de mi nister van koloniën onder eede verklaarde er niets van geweten te hebben. Het wonderlijkste is echter, dat Rhodes de bewijzen voor zijn beweren niet bijbracht en aan zijn raadsman, den pas genoem den Hawksley, niet heeft toegestaan de documenten hierop betrekking hebbende over te leggen. Het is daarom niet te verwonderen, dat de oppositie in deze het volle licht verlangt. De zaak is Maandag ter sprake ge weest in het Lagerhuis en daar zijn de eischen als bovengenoemd gesteld ent. op gewezen, dat het niet overleggen van de documenten den schijn geeft dat ei iets of iemand moet ontzien worden, doch de motie in deze werd met groote meerderheid verworpen, na dat de opmerking was gemaakt, dat in het belang van den vrede het geheele onderzoek nu zou moeten eindigen. Te Tromsöe moet een postduif zijn opgevangen met een opschrift op de vleugels, waaruit zou blijken, dat Andree den 15n Juli de Noordpool is gepasseerd. Men houdt dit echter voor onmogelijk, en wat het vinden van postduiven be treft, wordt medegedeeld, dat een dertig tal ontsnapt was en dat deze dieren nu toch weer hier of daar moeten terecht komen. Zes ën dertig millioen paren hand schoenen worden, volgens een statistiek, telken jare in Groot-Brittannië verbruikt, drie vierden daarvan door vrouwen. Er moeten Engelsche dames zijn, die 1000 per jaar aan handschoenen uitgeven. Te Brebach a/d Saur is eene bende Zigeuners gevangengenomen, bij wie een kind gevonden werd, dat daar twee jaren geleden was gestolen. Het proces tegen de Madridsche ge meenteraadsleden, die van verkiezings knoeierijen worden beschuldigd, is daar mede geëindigd dat het Openbaar Ministerie de beschuldiging introk. Te Vasarkély, in Hongarije, hebben eenige vrouwen terecht gestaan, die haar mannen hadden vermoord om de levens verzekering machtig te worden. In den loop van het proces bleek, dat zij ook nog een aantal andere moorden op haar geweten hadden. Vier vrouwen zijn veroordeeld tot den strop, één tot levenslange gevan genisstraf. De verkiezing van Mr. P. J. Troelstra in drie districten tegelijk is wel buiten gewoon, maar toch niet zonder voorbeeld. Zoo werd in 1894 de Heer W. H. de Beaufort tegelijk verkozen te Amster dam, Utrecht en Delft en de Heer Gleichman te Amsterdam, den Haag en Rotterdam. Tpr tentoonstelling op Sonsbeek bij Arnhem is in een gebouwtje brand ontstaan, men denkt door een gebrek aan de electrische geleiding. De dicht daarbij gelegen zaaltjes werden mede aangetast. Niettegenstaande het gebrek aan bluschmiddelen mocht men spoedig den brand meester worden, zoodat de schade betrekkelijk gering is. Bij het blusschingswerk heeft alles mede gehol pen, bedienden, muziekanten en publiek. Te Hapert, N.Br., is de brievengaar der Klaassen en zijne dochter door den bliksem gedood. Het Gerechtshof te Amsterdam deed in hooger beroep uitspraak in de zaak tegen de verpleegster Juffr. v. Steen. Het Hof overwoog, dat waar de des kundigen (geneesheeren) met elkander in strijd waren over de vraag of er verbranding had plaats gehad, derech ter niet tot het aannemen van verbran ding mocht besluiten. Daarmede verviel, als niet bewezen, het ten laste gelegde feit, zoodat een onderzoek naar de schuld geen pas had. Op deze gronden werd de verpleegster vrij gesproken. Onder de vroegere Stoom wet bestond in ons land geen afzonderlijke strafbe paling tegen het vastzetten of verzwaren van de veiligheidskleppen. Bij de nieuwe, op 1 December jl. in werking getreden wet daarentegen is hij, die het stoom- toestel bedient, verantwoordelijk gesteld o. a. voor de goede werking der veilig heidskleppen. Dat het bedoelde vergrijp thans niet meer staffeloos kan geschieden, blijkt uit den afloop der eerste processen- verbaal, welke te dier zake onder de nieuwe wet zijn opgemaakt. In één geval werden zoowel de eige naar der fabriek als de machinist veroor deeld tot eene geldboete van ƒ20, subsi diair 10 dagen hechtenis. En in een ander geval de directeur der stoombootonder neming veroordeeld tot eene geldboete van 10, subs, éen dag hechtenis, en de machinist der stoomboot, aan boord waarvan de overtreding geconstateerd werd, tot eene geldboete van ƒ25, subs. 14 dagen hechtenis. De benoeming van het nieuwe ministe rie geeft weer heel wat drukte in de ver kiezingswereld. De nieuwe ministers Pierson, Cremer, Borgesius en Lely namelijk zijn gekozen, benoemd zegt de wet, tot leden van de nieuwe Kamer. In de vacaturen ontstaan door hun op treden in het nieuwe ministerie moet dus voorzien worden. Omdat zij echter ook nog, voor zoolang als het duurt, lid zijn van de oude Kamer, moeten ook daarvoor stemmingen plaats hebben. Reeds voor geruimen tjjd is er op ge wezen, dat het wenschelijk zou zijn, ook de ministerieële betrekking vereenigbaar te stellen met die van Kamerlid. Al was het alleen maar om de drukte, die van deze nieuwe verkiezingen het gevolg is, zou men bijna wenschen, dat die be doeling werkelijkheid wordt. Toen eenige groote kooplieden in dia mant te Amsterdam de vorige week officieel bericht ontvingen dat het in voerrecht op geslepen diamant in de Vereenigde Staten was vastgesteld op 10 percent, heeft men ten teeken van vreugde over dit voor Amsterdam hoogst gewichtige nieuws, uit de „dépendance" van het Amstel-Hotel aan de Tulpstraat, waar de diamantbureau's zijn gevestigd, de Amerikaansche en Hollandsche vlag gen gestoken. Door eene Amsterdamsche steenhou- wersvereeniging is aan het gemeente bestuur aldaar per rekwest verzocht, in de bestekken voor den beursbouw de bepalingen op te nemen, dat het steen- houwerswerk binnen Amsterdam moet worden vervaardigd. Zooals men weet worden de orders voor dit werk tegen woordig nog al veel opgedragen aan de werkplaatsen, bestaande aan de steen groeven in België Naar men mededeelt, toestaat een plan tot het bouwen van een nieuwen schouw burg te 's Gravenhage. De grond moet reeds aangewezen en het benoodigde kapitaal gevonden zijn. Uit welke leden de combinatie bestaat en welk gezel schap er zal spelen is niet gemeld. Te Tiel stond eene vrouw in hare woning te strijken. Op eens bemerkte zij, tot haar niet geringen schrik, dat de vloer achter in de kamer inzakte en allengs verder wegzonk. De oorzaak hiervan bleek te zijn een beerput onder den vloer, welke nog nooit door iemand der tegenwoordige bewoners ondekt was. Slechts met zeer veel moeite konden eenige meubels uit den put opgehaald worden. Men vreest nu, dat in eenige huizen daarnaast hetzelfde zal gebeuren. Aan de Ontvang- en Betaalkas te Amsterdam was sedert 1 Mei een nieuwe correspondent werkzaam en sedert dien tijd miste men telkens grootere en klei nere sommen, zonder dat men den dief kon ontdekken. De politie werd met de zaak in kennis gesteld en na onderzoek is gebleken, dat men te doen had met iemand, die vroeger wegens diefstal onder zeer verzwarende omstandigheden vjjf jaar gevangenisstraf had ondergaan en zich thans onder een valschen naam en met valsche papieren eene betrekking be zorgd had. Een spoorwegwerker der H. IJ. S. M. vond Donderdag-middag langs de lijn tusschen het Holl. Spoorstation te 's-Gra- venhage en Rijswijk een lederen por tefeuille, inhoudende een kredietbrief tot een bedrag van 700 pond sterling. Aan de eene zijde staat „J. H. Snitsier", aan de andere zijde „First National Bank, Chicago". De man gaf het gevondene aan den stationschef, die er de politie mede in kennis stelde. Of deze vondst in verband staat met diefstal, dan wel met nonchalance van den eigenaar, is in onderzoek. Het aantal diefstallen is te Breda en omstreken in de laatste dagen onge hoord. Rijks- en gemeente politie zijn echter geducht in de weer en er schijnt een razzia onder bekenden der justitie op til. Deze zal zeker niet zonder resul taat blijven. De brutaliteit, waarmede thans ingebroken wordt, is eenvoudig ongehoord. Met het nieuwe ministerie, zooals het 'laatste lijstje, vermeerderd met den Heer Cremer voor Koloniën, aangeeft zijn de liberalen zeer ingenomen. De Tijd, het orgaan der Katholieke partij, vindt de ministerieele combinatie min der goed. De heer J. Wils sedert bijna 35 jaar hoofd der school te Houtrijk en Polanen (Halfweg) vraagt tegen 1 October a. s. zijn eervol ontslag aan. Te Sloten (N. H.) waar, bij de stem ming alleen de heer J. van Bladeren als raadslid werd herkozen zijn bij herstem ming gekozen de heeren G. Veldhuisen en H. Blauwhof aftredende leden en J. W. van Bronkhorst. HAARLEM, 27 Juli 1897. Een groote schutting aan de noord zijde van den Kruisweg duidt aan, dat met den bouw van de spoorweg-over brugging een aanvang is gemaakt, en er dus kans bestaat binnen een niet te groot tijdsverloop niet meer te behoeven te wachten op vertrekkende, binnen- stoomende en rangeerende treinen. Al is het ideaal niet bereikt, toch komt er dus iets dat in den verkeers- nood voorziet, zij het dan ook slechts op hoogst gebrekkige wijze. Toch zal het spoedig blijken, dat het bruggetje een noodbruggetje is en dat, wil men werkelijk het fraaie noorderkwartier van onze gemeente tot eenigen bloei brengen, er dan diep in de beurs zal behooren getast te worden. Dat de gemeente Haarlem bezuiden de spoorlijn in hare ontwikkeling gestuit wordt door de spoorbrug over het Spaarne en dat dit meer en meer aan het licht zal komen als de groote sluiswerken bij Spaarndam voltooid zullen zijn, geen Haarlemmer die dit betwijfelt. In het algemeen kan men met zekerheid zeggen, dat onze vaderen, die hunne toestemming verleenden tot het leggen van spoorbaan en brug daar ter plaatse en op die wijze, er niet aan gedacht hebben dat hunne nakomelingen wel een beetje laag zouden neerzien op hun beleid. Bij de Vrijdag gehouden verkiezing van een lid van de Provinciale Staten zijn opgekomen 1931 kiezers. Van onwaarde waren 24, het aantal uitgebrachte stemmen bedroeg dus 1907, volstrekte meerderheid 954. Uitgebracht zijn op den heer 't Hooft 1076, op den heer Van Blaaderen 778, op den heer Bijleveld 53 stemmen, zoodat gekozen is de heer Mr. W. A. 't Hooft. Van ieder tiental kiezers zijn er on geveer 6 thuis gebleven. - Door de politie alhier is aange houden de 14 jarige knaap H. die zich ten nadeele van zijn patroon, den ban ketbakker R., had schuldig gemaakt aan verduistering, door zich het bedrag van twee kwitantiën dat hij ontvangen had toe te eigenen en te verteeren. Op de paardenmarkt van Maandag waren aangevoerd 648 paarden en 8 veulens. De prijzen der paarden liepen van ƒ60 tot ƒ750; die der veulens van ƒ65 tot ƒ100. Van de aangevoerde luxepaarden werd veel aangekocht door Fransche en Duit sche kooplieden, waardoor de handel tamelijk levendig was. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERK VERSCHAIFING. Van 1 Nov. tot 26 Juli hebben zich de vol gende personen aangemeld: 50 voor werkvrouw. 4 voor strijkster. 6 voor waschvrouw. 1 voor stoelenmatter. 5 voor kookster. 7 voor naaister. 2 voor breister. 43 voor los werkman. 18 voor loopwerk. 2 voor kleedermaker. 2 voor stucadoor. 1 voor licht werk. 3 voor timmerman. 1 voor opperman. 6 voor grondwerker. 6 voor metselaar. 2 voor machinist. 2 voor bankwerker. 1 voor koffihuisbediende.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2