Hoe zijn de tijden veranderd. Holland is als koloniale mogendheid overvleugeld door Engeland en de wereldhandel berust ook bij Brittanje. Menigen harden slag heeft Holland van dien immer jaloer- schen nabuur ontvangen, menigmaal de Engelschman zijn recht van den sterkste doen gelden tegenover Holland. Rusland is sedertdien tijd met reuzen schreden vooruitgegaan op den weg der beschaving. Het heeft zich in den loop der tijden naar alle windstreken uitge breid en menigmaal op politiek gebied van zich doen spreken. In het begin dezer eeuw stelde het paal en perk aan de Fransche veroveringswoede, legde den grondslag tot den val van den Franschen kolossus en thans? Frankrijk dweept met Rusland, meer dan het vroeger ooit met eenigen anderen staat deed. Is het de zucht tot zelfbehoud of de vrees van op een gegeven oogenblik alleen te staan? Onze betrekkingen tot Rusland zijn echter altijd van vriendschappelijken aard gebleven. Werd niet eene dochter uit het Czarengeslacht de gemalin van onzen koning "Willem II, en heeft deze niet alle blijken gegeven ons land en volk lief te hebben en thans nog bewijzen de omstandigheden, dat Nederland goed staat aangeschreven bij het thans mach tige Rusland. Zaterdagochtend kwam de Hohenzol- lern in het gezicht en onmiddellijk begaven zich de Czaar en de Czarin aan boord van het schip om Keizer Wilhelm te begroeten. Aan hartelijke ontvangst heeft het daar niet ontbroken. Aan boord van een Russisch schip begaf men zich gezamenlijk naar Peterhof. Een en ander had plaats onder veel gejuich van het saamgestroomde publiek. Uit een en ander blijkt, dat de stemming tusschen de beide keizerlijke families zeer gunstig is. Zoodra de President der Fransche Republiek aan het einde van zijn ver- moeienden bergtocht in het zuiden van Frankrijk zal zijn, gaat het Hoofd van den Staat eenige dagen welverdiende rust nemen op zijn buitenverblijf te Havre, om daarna te Duinkerken scheep te gaan aan boord van den gepantser- den kruiser Amiral Porthuau voor de lang verbeide en zorgvuldig overlegde reis naar Rusland. De tegenstelling tusschen de ontvangst aldaar van den Keizer van Duitschland en die van den Heer Félix Faure is uiterst curieux, althans van de zijde der bevolking. De sympathieën van het Russische volk zijn zeer sterk aan den Franschen kant. Wat voor den Keizer van Duitschland plechtig gala-ceremonieel zal zijn, ver andert enkele dagen later waarschijnlijk in een reusachtige volksmanifestatie ter eere van den Heer Félix Faure. De Parijsche politie heeft onlangs op hare wijs gebruik gemaakt van de zoo genaamde waarzeggingen van den Aarts engel Gabriël door den mond van Mej. Couédon. Een dienstbode werd door hare meesteres verdacht van 40 fr. gestolen te hebben. Het meisje ontkende alle schuld, ook voor den inspecteur van politie. Deze zei toen, dat hij Mej. Couédon over de zaak zou gaan raadplegen. Hij ging niet naar die „helderziende" dame toe; maar een uur later kwam hij terug en zei, in tegenwoordigheid van de verdachte dienstbode, dat Mej. Coué don ongelukkig den naam van den dief of diefegge niet kon noemen, maar voorspeld had, dat deze binnen twee maanden zou sterven, als hij (of zij) geen schuld bekende. Het meisje viel bijna flauw van schrikmaar zij bleef ontkennen. Toen zij echter, na verloop van een paar dagen ziek werd, bekende zij schuld. Hare meesteres, die vond, dat zij al genoeg was gestraft, zag van de ge rechtelijke vervolging af. Het provinciaal bestuur van Neder- Oostenrijk heeft besloten 50.000 florij nen beschikbaar te stellen voor de slachtoffers van de overstroomingen. Ook zal aan den Minister van oorlog verzocht worden de reservisten en de landweer dit jaar niet onder de wapenen te roe pen, en aan den Minister van Financiën geen verkoop bij executie wegens wan betaling van belastingen te laten plaats hebben. De Keizer heeft gisteren een bezoek gebracht aan de overstroomde streek te Nussdorf, bij Weenen. Griekenland blijft zich verklaren tegen toezicht op zijne ünantiën, Duitschland echter heeft er zijne zinnen op gezet. H et is een punt waarin de sultan niets te zeggen heeft, want zij ne vier en. veertig millioen gulden zal hij wel krijgen, ook zonder de Grieken. Een bezoek van koning George aan den Russischen gezant zal misschien, wel hiermede in verband staan. Een geweldige schrik veroorzaakte dezer dagen op de lijn van Helsingör naar Kopenhagen, waar kort geleden eene treffende spoorwegramp heeft plaats gehad, het feit, dat bij het station Hilleröd de vakuum-rem opnieuw dienst weigerde, of ten minste niet voldoende werkte. De trein vloog het station voorbij en werd met groote moeite door 't krachtig werken met de handremmen een eind verder tot staan gebracht. De passagiers waren hevig ontroerd, som migen waren gereed om uit den trein te springen. Toen de trein naar het station was teruggebracht, weigerden de reizigers in te stappen. Het gelukte het spoor wegpersoneel de meesten te kalmeeren, maar er waren er die volhielden en te Hilleröd overnachtten. De zaak wordt onderzocht. Een Deensch ingenieur beveelt het gebruik van de vakuum pomp aan, die op Engelsche lijnen uitstekende diensten bewijst om de rem voortdurend in goeden staat te houden. Te Krementschug (Russ. gouv. Pul- tawa) is een badinrichting door over- stroomiDg vernield en van de 400 vrou wen, die daar baadden, moeten 200 zijn verdronken. Zelfs te Weenen, waar men anders nooit veel last heeft van hoog water, klaagt men thans. Een pas gebouwd huis, door het water ondermijnd, is ingestort, een meisje verloor er het leven bij. Te Rustschuk heeft Vrijdagmiddag, juist toen de trein aankwam, die Prins Ferdinand uit Rumenië naar Sofia terugbracht, een vreeselijke ontploffing plaats gehad. Men dacht eerst aan een aanslag, maar later bleek, dat eene patronen-fabriek, waarin ruim 300 personen arbeidden, was in de lucht gevlogen. Het ongeluk schijnt te zijn ontstaan evenals voor eenige jaren te Antwerpen bij het leeghalen, meest door vrou wen en kinderen, van oude patronen, een zeer gevaarlijk werk. Uren ver in den omtrek kon men den slag* en later mijlen ver het gejammer der gewonden hooren. Alles in den omtrek is vernield, en slechts een 20-tal der, op het oogen blik van de ramp in het gebouw aan wezige personen kon gered worden. Tot betere controle had men maar één uitgang voor het werkvolk op de fabriek, waarvan men men het noodlot tig gevolg beseffen kan. Ook waren anders door de wet voorgeschreven voor zorgsmaatregelen bij den arbeid ver zuimd. Vorst Ferdinand begaf zich aanstonds naar de plaats van het onheil, bezocht de gewonden en blijft tot de begrafenis. Terwijl der Europeesche mogendheden gezanten druk bezig zijn om in zake de Turksch-Grieksche verwikkelingen het roer te houden, laat de sultan door mid del van de pers weten, dat alleen hij de Europeesche vrede bewaart, liet zijne gematigdheid en zijn verstand zijn, die de zaken in het reine doen blijven. Dat de Turken Thessalië verlaten zul len is vastgesteld; wanneer is niet be kend. Zij zijn echter druk bezig om er alles te doen wat er te doen is om het landvolk uit te putten, zoodat men zich kan voorstellen hoe het land er zal uit zien als eenmaal de Turken weg zijn. Rusland is tegen de controle op de Grieksche financiën; heeft Rusland zelf zijne van de Turken te ontvangen oor logsschatting door dé mogendheden laten herverzekeren. De Belgische Kamer nam met 97 tegen 17 stemmen en 17 onthoudingen de wet tot wijziging van de belasting op de suiker aan, waarbij ook bepaald wordt een invoerrecht van 1 franc per 1000 kilo beetwortelen. Daardoor is aan de bietencultuur, voornamelijk aan die van Zeeuwsch Vlaanderen, weer een nieuwe slag toegebracht. Al wordt het instellen van een eisch wegens breach, of promise door teleur gestelde verloofden in Engeland de „meer en meer gebruikelijke weg", toch trekken dergelijke rechtsgedingen nog steeds meer de aandacht dan de meeste andere en behandelen de reporters deze met zekeren humor. Een eigenaardig geval van dien aard deed zich eergisteren te Londen voor, waar een meisje, de dochter van een advocaat, een actie had ingesteld tegen haar voorrnaligen bruidegom, die haar op den dag der bruiloft doodeenvoudig getelegrapheerd had Cannot come. Eigenaardig, doch zeer ongalant was de verdediging van den man: hij moest, verklaarde hij, op den dag der verloving niet goed bij het hoofd geweest zijn. Toch werd hij veroordeeldde schade die de ex-bruid door het verlies van haar geliefden bruidegom geleden had, werd geschat op 65 pond sterling. Een boosaardig plan om moord op groote schaal te plegen werd dezer dagen door de natuur zelve verijdeld. Een rijk koopman te Paterson N. J. gaf een partij, waarbij het recht vroolijk toeging. Toen het feest aan den gang was, legde iemand, niemand weet wie, een bom op het vensterkozijn, stak de lont aan en maakte zich uit de voeten. Het regende evenwel, en het kleine vlammetje werd uitgebluscht vóór het kwaad kon doen. De gasten bemerkten niets van het gevaar, en hun gastheer vond de helsche machine pas den volgen den morgen. Hij bracht haar voorzichtig naar het politiebureau, waar zij bij onderzoek bleek zeer primitief te zijn samengesteld, doch kracht genoeg te bezitten om verscheidene personen te dooden of te kwetsen en groote schade aan te richten. De koopman heeft de politie verzekerd, dat hij zoover hij weet geen vijanden heeft, die verbitterd genoeg zouden zijn om zulk een wraak op hem te nemen en ook zijn gasten op te offeren. In de Vereenigde Staten werden in de laatste jaren zeven millioen sigaren min der gerookt dan in de voorafgaande jaren. Men schrijft deze vermindering toe aan de uitbreiding, welke bij het wielrijden valt waar te nemen. Een wielrijder rijdt te snel, om van een goede sigaar te kunnen genieten! Uit Madrid wordt bericht, dat Zondag in den ochtend te Santa Angueda, een badplaatsje, door een anarchist drie revolverschoten zijn gelost op den minis ter-president Canovas. Tegen een uur is de minister overleden. De moordenaar is gegrepen, hij moet uit Napels af komstig zijn en Michel Angino Galli heeten. Men denkt, dat deze daad eene wraakoefening is over de wijze waarop anarchisten naar zij zelf mededee- len in de Spaansche gevangenissen worden behandeld. Canovas was 73 jaar oud en was in 1852 als afgevaardigde van zijne ge boorteplaats Malaga naar de Cortes gezonden. Gedurende zijn laatste pre mierschap heeft hij meermalen de onte vredenheid der Spanjaarden opgewekt, b.v.b. door het handhaven van Generaal Weijler op Cuba, doch ook moet erkend worden, dat Spanje in dien tijd aan velerlei buiten- en binnenlandsche wan ordelijkheden was blootgesteld. Hij was de gematigd liberale beginselen toege daan. Zijn dood zal de clericale of de conservatieve partij ten goede kunnen komen, doch als slachtoffer van hen, die geen regeering dulden, doch zelf ieder de wet willen stellen, die tegen hunne inzichten handelt. Dat de Spaansche regeering de anarchisten streng behan delt, is na te gaan, doch onder de ruim honderd gevangenen, die sedert een jaar zitten opgesloten, moeten er velen zijn, die niet tot de anarchisten behooren. Een kat, van wie wat te erven viel, is dezer dagen te Parijs gestorven. Het was een poes, die door hare meesteres voor haar leven bezorgd was met een jaargeld van 220 francs. Toen de oude dame, nu vijf jaar geleden, overleed, vermaakte zij een som van 9500 francs aan de gemeente Parijs, onder voorwaarde, dat de rente daarvan gebruikt zou worden voor het onderhoud van hare kat en na den dood van het lieve dier voor het uitdeelen van boekgeschenken en spaarbankboekjes aan de kinderen van twee scholen in de Rue des Quatre Fils. Aan dien uitersten wil werd voldaan. Poes werd door de gemeente uitbesteed, en nu zij dood is, vervalt het geld aan de genoemde scholen. Uit Enschedé meldt men, dat mr. N. G. Pierson voor de candidatuur der libe rale kiesvereeniging aldaar heeft be dankt. De kans van slagen voor de liberalen in dit district is hierdoor naar verzekerd wordt, zeer verminderd. Bij de herstemming op 25 Juni bleek duidelijk dat allen de candidatuur van mr. Pierson tegenover den Katholieken candiaaat konden en wilden steunenof de niet liberalen, die toen de candida- tuur-Pierson deden slagen, dit nu ook zullen doen valt te betwijfelen te meer daar de Katholieke candidaat, de heer Ter Veer van Groningen, zich als volks man heeft doen kennen. In 1896 kwam binnen 's Rijks munt een belangrijk gedeelte van den buit op Lombok behaald. In overleg met het munt-college werd besloten, het goud al of niet na versmelting, voor rekening van het departement van Koloniën te verkoopen en het zilver te bewaren voor de eerstvolgende aanmunting van pas munt voor Indië. Onder het goud bevonden zich2540 dubloenen of quadouple pistolen, waarde per stuk ongeveer ƒ30, t. w.: 1070 van Spanje (1767 1824), 558 van Mexico (1820 1870), 912 van diverse staten van Centraal- en Zuid-Amerika (1818 1870), 9 halve dubloenen (Spanje, Ka- rel III), 116 kwart dubloenen (Spanje, Karei III, Karei IV, Ferdinand), 69 idem (staten van Centraal- en Zuid-Amerika), 1 stuk van 100 realen (Spanje, Isabella) 53 stuks van 80 realen (Filippinas. Isa bella); 2 20 frankstukken (Frankrijk). Deze waren opgegeven als Spaansche goudstukken. 9 Sovereigns7 halve sovereigns; 238 Ilollandsche dukaten, waarvan 166 van 1812, de overige van 1818 1841. Vele goudstukken waren gesleten of geschonden. Enkele muntstukken, pen ningen en gesneden steenen en ook enkele zilveren munten, werden door het Munt College overgenomen, of aan den directeur van het Koninklijk Kabinet te 's Gravenhage voor zijne verzameling gegeven. Op het einde van 1896 was nog aan hangig een wetenschappelijk onderzoek, opgedragen aan Jhr. B. W. F. van Riems dijk, directeur van het Rijks Museum te Amsterdam, en Joh. van Dissel, docent aan de Indische Instelling te Delft. De gouden munten werden alle in den loop van het jaar opgeruimd, waarvan als opbrengst aan het ministerie van Koloniën is verantwoord 101.522.50. Uit den Haag wordt geschreven Het bouwen staat hier totaal stil. Bouwondernemingen genoeg, eigen bou wers niet minder, maar de moed tot voortgaan met nieuwen bouw, alvorens in het onbewoond blijven van vele huizen verbetering is gekomen, ont breekt. Wat bij het begin van het jaar onder handen was is afgewerkt, en behoudens een blok huizen aan de Re- gentesselaan, waar de verhuring tegen lage prijzen gemakkelijk is gegaan, is niets in uitvoering genomen. 't Klinkt dan ook, met deze weten schap, niet verbazingwekkend, dat in Den Haag en Scheveningen te zamen een paar duizend werklieden in het bouwvak, nu in het hartje van den zomer, werkloos zijn. Eenige flinke metselaars zijn bij gebrek aan beter als strandkellners in dienst, dat geeft tenminste een rijksdaalder vast in de week, en als 't 'n beetje wil gemiddeld f 1 per dag aan fooien. Ook van gewoonlijk in den zomer voorkomende verbouwingen ziet men niet veel. Hier en daar in de drukke winkelstraten een steiger, en in het Weimarstraat-kwartier een klein getal benedenhuizen, die in winkels worden veranderd. Dat is alles. Te Tiel is, waarschijnlijk ten gevolge van het drinken van ongekookte melk, bij twee kinderen der familie B. mond en klauwzeer geconstateerd. Een nieuwe wenk alzoo van het gevaar van onge kookte melk, vooral wanneer men weet, dat vele landbouwers de ziekte van hun vee zooveel mogelijk geheim houden. De Audientie-dagen der Ministers zijn vastgesteld als volgt: Justitie: Dinsdag nam. 11/2 uur; Binnenl. ZakenZaterdagmiddag, 12uur Marine: Vrijdag voorm. 11 uurFinan-

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2