Nieuwsberichten. De Heer Bijvoet vraagt, of het getal leerlingen aan die klasse niet bepaald is. De Voorzitter legt uit, waarom dit niet is geschied. De Heer Van der Mersch wenscht, dat het getal leerlingen wel bepaald wordt. Weer licht de Voorzitter toe. De Heer Schürmann wil óf een getal, óf een be drag per leerling bepaald zien. De Heer Bijvoet wenscht bepaald te zien, dat de klasse besta uit minstens tien leerlingen. De Heer Roog gaat niet met dit voorstel mee, omdat dit bij het subsidieeren van de Ambachtsschool ook niet bepaald was. De Heer Van der Mersch motiveert zjjn tegenstem. De Raad besliste, het getal te bepalen op tien. Het voorstel in zijn geheel werd nu aangenomen met een stem tegen. Aangevraagd en toegestaan wordt een crediet van ƒ105.voor bestratings- werken aan de Gaelstraat. Dien overeen komstig wordt besloten. Het Bestuur der Vereeniging tot be vordering der Volksgezondheid verzoekt, in verband met het bepaalde in deAl- gemeene Politieverordening, onbewoon baar te verklaren twee woningen in de Spaarnwouderstraat, toebehoorende aan H. de Jong, Wed. J. S. Joles alhierde woningen zich bevindende in een slop in de Raamsteeg; woningen zich be vindende in een slop in de Hondensteeg toebehoorende aan C. Heemskerk e.a. alhier. Tegen de onbewoonbaarverklaring van de woningen in de Raamsteeg be staan bij B. en W. bedenkingen, om trent de overige stellen B. en W. voor die ongeschikt tot bewoning te verklaren. De Heer Roog is zeer met het voor stel ingenomen. Hoopt, dat hiermee de zaak nog niet van de baan is. De Heer Schürmann vindt, dat eerst met de eigenaars besprekingen hadden plaats moeten hebben. De Heer De Breuk merkt op, datB. en W. ook niet verplicht waren met de eigenaars te spreken, omdat de wonin gen zeer bepaald niet meer tot bewoning geschikt te maken zijn. De Heeren Waller en Roog hebben nog even het woord. De Raad heeft het voorstel aange nomen. B. en W. brengen thans ter tafel een voorstel tot behandeling van nieuwe verordeningen op de heffing en invor dering van het marktgeld voor het gebruik van de vischbanken; stellen voor H. B. Harmans aan te stellen tot marktmeester der vischmarkten, tevens vischafslager, op eene jaarwedde van ƒ300.— en hem toe te kennen 50. wegens meerdere werkzaamheden ge durende het tweede kwartaal 1897. Voor het gebruik van een vischbank wordt voorgesteld te doen betalen 60 cents per week of 15 cents per dag, voor het gebruik van eene middenbank 20 cents per week of 5 cents per dag. Niemand in deze het woord verlan gende, werd de verordening in haar ge heel aangenomen. De begrooting voor 1898 van de ont vangsten en uitgaven door het Burgelijk Armbestuur, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 19 805 waaronder eene gemeente subsidie groot ƒ16126.33, wordt goedgekeurd. In verband met een voorstel der Com missie voor het Middelbaar onderwijs besluit de Raad: Voor den cursus 1897/1898 aan de Burgeravondschool te benoemen tot assistenten bij: het lijn-en bouwkundig teekenen A. van der Spek, tegen eene bezoldiging van 750.'s jaarshet lijnteekenen J. A. Traanbergtegen eene bezoldiging van 300.'s jaars; het werktuigkundig teekenen F. Hagetegen eene bezoldiging van ƒ400. 'sjaars en het hand- en vakteekenen J. P. Stro bos, tegen eene bezoldiging van 300. 's jaarsBurgemeester en Wethouders te machtigen om, zoo noodig tegen eerfe wekelijksche belooning van 4,50 voor den cursus 1897/1898 een vijfden assis tent aan genoemde inrichting aan te stellenBurgemeester en Wethouders uit te noodigen eene herziening van het reglement op de Burgeravondschool ter hand te nemen in den geest der door de Commissie van Toezicht op het Middel baar Onderwijs voorgestelde wijzigingen en hen te machtigen nu reeds bij de toe lating van nieuwe leerlingen dienover eenkomstig te handelen; de jaarwedde van den leeraar Janssen van Raaij wegens vermeerdering van zijne lesuren met 100.te verhoogen. Benoemd wordt tot o rider wij zere.^ aan de kostelooze school Lr. E. Mejuf frouw A. P. van der Pauwert te Haar lemmermeer; -tot (onderwijzer aan de kostelooze school Lr. A. de Heer J. G. van Eek te Zandvoort. Aangenomen voor kennisgeving werd het Verslag van den opzichter over de gasverlichting gedurende de maand Juni. Na omvraag maakt de Heer Winkler nog namens bewoners van deLeidsche Vaart de wenschen openbaar omtrent het maken van een politiepost aan de Leidsche Vaart en vraagt voorziening in den onhoudbaren toestand van de Turfmarkt tijdens de groentenmarkt aldaar. De Voorzitter had liever gezien dat belanghebbenden zich in deze schriftelijk tot den Raad gewend hadden, maar in- tusschen zouden de besproken punten in nota genomen worden. De Voorzitter herinnert, dat behou dens onvoorziene omstandigheden de Heer Mr. H. Enschedé, thans voor de laatste maal zijn zetel als Raadslid inneemt, na gedurende drie en dertig jaren in het belang der gemeente werk zaam te zijn geweest en neemt thans namens den Raad met eenige hartelijke woorden van het vertrekkende lid af scheid. De Heer Enschedé bedankte den spreker voor zijne vriendelijke woorden, welke hij zeer waardeert. Vervolgens werd de openbare ver gadering gesloten om over te gaan in eene met gesloten deuren. Er komen telkens nieuwe berichten over Andrée, maar het ééne, feitelijke, volkomen vertrouwbare, dat een eind zou maken aan alle gissingen, laat nog steeds op zich wachten. Uit Berljjn deelt men mede De kapitein van het stoomschip Ex press, dat door den Lokalanzeiger ge huurd was, seinde gisteren uit Hammer- fest: „Ik ben zooeven teruggekeerd van de noordoostelijke punt van Noordoost-land (Spitsbergen). Wij zijn door het (js ge drongen tot in de Dove-baai, maar zonder een spoor van Andrée te vinden. Daar entegen hoor ik hier dat op een robben- vaarder uit Hammerfest, Alken, een postduif is komen aanvliegen, die door den kapitein geschoten moest worden omdat de bijgeloovige bemanning de duif voor een ongeluksvogel hield. In een gesloten briefje aan het blad Aftonbladet te Stockholm geadresseerd, stond dat Andrée den 82en breedtegraad gepas seerd was en een goede reis maakte. De duif werd geschoten op den 21en Juli, ten oosten van de Zeven Eilanden (dat is dus even ten noordoosten van Spitsber gen). Alken zocht verscheidene dagen naar de Express, om de duif meê te geven, maar vond de stoomboot niet, daar het acht dagen lang mistte en slecht weer was. Dit alles werd mij hier als beslist waar door twee kapiteins mede gedeeld." „Voorts wordt nog aan den Lokalanzei ger uit Kristiania geseind: Ik heb een loods gesproken die den reeds vermelden bal lon tusschen Haugesund en Rygvaarden gezien had een oud-gezagvoerder, een volkomen geloofwaardig man. Hij zeide dat het een zeer groote ballon geweest was die op ongeveer vier mijlen afstands zweefdeomstreeks 60 meter lange tou wen hingen er aan. Van een schuitje was niets te bespeuren, ook niet door een verrekijker. De ballon verdween in de richting van de bergen bij de Har- danger-fjord of Telemarken. Men acht het hier niet onmogelijk dat het Andrée's ballon was, dan zou deze, na geland te zijn, het schuitje afgesneden hebben en de ballon zou weggedreven zijn." De toebereidselen voor het bouwen van een hospitaal voor melaatschen op IJsland vorderen goed. De stad Reikiavik schonk een terrein voor den bouw. Men is reeds aan de fondamenten begonnen. In September hoopt men daarmee ge reed te zijn en in Juni 1898 het hos pitaal te kunnen openen. Nog ontbreken er 20,000 kronen aan het kapitaal, dat men noodig heeft; maar vertrouwende, dat zij nog zullen inkomen, is men met den bouw begonnen. De statistiek heeft aangewezen, dat door besmetting jaar lijks omstreeks 20 menschen het offer van deze vreeselijke ziekte worden. Vrijdag is het stoffelijk overschot van Canovas plechtig ter aarde besteld. Waarschijnlijk in verband met het verscheiden van dezen staatsman heeft generaal Weyler, de gouverneur van Cuba, als zoodanig ontslag genomen. Weyler werd door Canovas altijd ge roemd als de man, die aan den verwarden toestand op het eiland een einde kon maken. Het zou wel kunnen z(jn dat de Spaansche regeering thans ten opzichte van Cuba eene andere politiek denkt te volgen. De begrafenis van Canovas is plechtig en aandoenlijk geweest. Om zeven uur was alles geëindigd. Achter den lijk wagen gingen de vertegenwoordigers der Koningin, de regeering, alle chefs van politieke partijen, alle leden van het corps diplomatique, tal van delegatiën. Het geheele garnizoen defileerde voor de lijkbaar. Het stoffelijk overschot is bijge zet in den familiekelder op het kerkhof San Isidore. Op het oogenblik dat de kist vóór haar werd weggedragen, verklaarde Mevrouw Canovas, kennende het groote hart van haren overledene, om hem zijnen moordenaar te vergeven. De moordenaar van Canovas is aan eenen krijgsraad overgeleverd. De man heeft zich laten ontvallen dat het ook ge munt was op het leven van Faure en als dit geen grootspraak is, schijnt hij dus wat de moord betreft niet alleen te staan. De moordenaar is door den krijgsraad ter dood veroordeeld. Waarschijnlijk zal dit vonnis binnen de gevangenis vol trokken worden door worging. Zondagavond is tusschen Celle en Uelzen, in Hannover, een sneltrein ont spoord. De wagens schoven in elkaar en zijn in stukken geslagen. Men telde vier dooden en twintig gekwetsten. Woensdag heeft te Konstantinopel eene dynamiet ontploffing plaats ge had in de straat tusschen het paleis van den Groot-vizier en dat van den Staatsraad. Alleen materiëele schade is toegebracht. Op de ontploffing volgde een paniek. Een bom, welke hedenmiddag in de nabijheid van de prefectuur der politie te Pera werd neergeworpen, is niet ontploft. Twee personen, die dynamiet bij zich droegen, zijn in de nabijheid van het gebouw der Ottomaansche Bank gearresteerd. Op het oogenblik, dat Woensdag de heer Faure naar Duinkerken vertrok om zijn reis naar Rusland te aanvaar den, is des morgens om half 9 een bom ontploft, welke geplaatst was op de uitstalling eener bloemenverkoopster. De ontploffing werd zelfs bij het gare du Nord gehoord. Het toestel bestond uit eene looden buis, 20 centimeters lang, 6 centimeters in doorsnede en gevuld met hoefnagels. Bij het onploffen is een deel der buis gesprongen en de spijkers vlogen aller- wege rond. De vredesonderhandelingen zijn al weer onderbroken, thans door toedoen van Engeland. Het wil namelijk dat Turkije onmiddellijk na het sluiten van den vrede Thessalië ontruimt en niet successievelijk, naarmate de oorlogs schatting wordt betaald. Engeland ziet terecht in, dat toegeven aan den eisch tot geleidelijke ontruiming gelijk zou staan met eene voortdurende bezetting door Turkije. De overige mogendheden gaan hierin echter niet met Engeland mee. Als de oorlogsschatting nu maar in eens kon betaald worden, dan zou het nog wel losloopen, maar dit is juist de zwarigheid, die de Griekeu alleen niet uit den weg kunnen ruimen. Uit Rome wordt bericht dat koning Humbert een telegram van gelukwen- sching heeft gezonden aan den graaf van Turijn, naar aanleiding van de paar steken, die deze prins Henri van Orleans -heeft toegebracht. Ter aanvulling van dit bericht, het volgende uit de Daily Neics: De graaf van Turijn en zijn getuigen zullen, zoodra zij weer in Italië arri- veeren, in hechtenis worden genomen, omdat zij zonder toestemming het Itali- aansch gebied hebben verlaten. Woensdag bezochten de Koninginnen Dordrecht. Van heinde en verre was veel publiek in de stad gekomen, logies was bijna niet te krijgen. Heel mooi waren de straten en pleinen versierd en op verschillende punten waren eerebogen aangebracht. Bezocht werd het Kinderziekenhuis en het weeshuis. In beide Inrichtingen werden liederen gezongen. In de Groote kerk werden vervolgens met veel belangstelling de merkwaar digheden en oudheden bezichtigd, welke in een oud kerkgebouw van een der Hollandsche steden, natuurlijk slechts voor 't grijpen zijn. Toen reed de stoet naar het Stadhuis, waar een honderdtal schoolkinderen H.H. M.M. een lied toe gezongen. Hier werd het déjeuner aan geboden en de gebruikelijke toespraken werden gewisseld. De Dordsche tentoon stelling werd met een bezoek vereerd en een gedenkpenning aangebooden. Tot slot had een boottocht plaats. Het weder had zich tamelijk goed gehouden. Ook Zaandam heeft Woensdag feest gevierd ter gedachtenis aan het feit, dat Peter de Groote, keizer aller Russen, voor tweehonderd jaar, bij zijn verblijf in Holland eenige dagen aldaar vertoefde in eene betrekkelijk geringe woning, met het doel zich in deze, toenmaals bloeiende handelsplaats, op de hoogte te stellen van het scheepsbouwvak. Zooals men weet, wordt die onaan zienlijke woning in hooge eere gehou den is zij zooyeel mogelijk tegen den tand des tijds gewaarborgd. De Russische gezant, ridder Struve, en de consul-generaal van Rusland te Amsterdam, de Heer Haehne vereerden de feestelijkheid met hunne tegenwoor digheid. Er werden verscheidene telegrammen ontvangen o a. een van den regeerenden czaar en een van den burgemeester van St. Petersburg. Den burgemeester van Zaandam werd door de Russische Heeren namens den czaar een zilveren gedenk penning aangeboden. Een dito in goud, voor de gemeente bestemd, was niet tijdig genoeg gereed gekomen. Bij de Tweede Kamer verkiezingen van Dinsdag is gekozen te Delft, om af te treden in September a.s. H. A. van de Velde (a.r.) Voor de Nieuwe Kamer, Enschedé Herstemming tusschen H. H. van Kol (s.d.) en J. H. ter Veer (k.) Lochem, gekozen C. Lely (1.) Zutphen gekozen Mr. H. Goeman Borgesius (1.) Amsterdam VI, herstemming tusschen Mr. Th. Heemkerk (a.r.) en W. J. Geertsema (1.) Met veel belangstelling wordt in de gemeente Harderwijk gesproken over een millioenenvangst. Een visscher moet namelijk in de nabijheid van Harderwijk een kist vol goudstukken, afkomstig uit de 43e eeuw gevonden hebben. De zaak, die met veel geheimzinnig heid behandeld wordt, zou, naar de Fr. Ct. verhaalt, zich ongeveer als volgt hebben toegedragen: Naar men weet is onlangs een zwaar stuk steen op ongeveer dezelfde hoogte waar de kist gevonden is, uit de Zuider zee verwijderd. Nabij die plek nu, waar het water niet hoog staat, scheurden in den laatsten tijd vele visschers hunne netten. Het net echter van den door ons bedoelden visscher scheen sterker dan de andere, bleef wel haken maar scheurde niet. Onze visscher nu, met zijn knecht onderzoek doende, vond op den bodem der zee een groote houten kist, die bij nader inzien het omhulsel bleek te zijn van een looden kist. Zij besloten de zaak geheim te houden en begaven zich des nachts met hunne vondst naar huis, alwaar zij notaris N. ontboden. Bij onderzoek bleek, dat de kist gevuld was met goudstukken uit de dertiende eeuw. Men schrijft uit Zaandam Hoezeer de lage tarieven voor telefoon aansluiting de toetreding van een groot aantal geabonneerden bevorderen, leert ook de geschiedenis der telefoon te Zaandam. Terwijl gedurende jaren de deelneming alhier uiterst gering was. is sedert de Bell Telephoon Mij. haar tarief op ƒ40 verlaagde, het aantal ge- abonneerden zoo sterk gestegen, dat nu

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2