BERICHT. HAAR L,E MSCH Wereldkroniek, Eerste Blad. Hei. Vereen. tot bevordering van Zondagsrust. No. 22 No. 68 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84. Negentiende Jaargang. 144 van ZATERDAG 28 Augustus 1897. Tengevolge van den Ko ninginnedag zal het vol gende nummer van dit blad WOENSDAGAVOND verschijnen. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Nieuwsberichten. 4 riLEPHOONNUMMER T1LEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. n franco p. post v ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. KONINGINNEDAG. Dinsdagavond vergaderde in de „Ver- eeniging" het bestuur der Feestcom missie met de besturen der verschillende comité's tot vaststelling van het feest programma. Besloten werd, dat na de Aubade op de markt, een boottocht zal plaats hebben met de kinderen uit de hoogste klassen der verschillende scholen, die aan de Aubade hebben deel genomen, en dat de overige kinderen, ruim 8000, in de scholen zullen worden onthaald. Met ingenomenheid maken wij hier melding van de giften van de Afd: Haarlem van den Volksbond en van Patrimonium ten behoeve van de feest viering der kinderen. Van 2 tot 4 uur zullen op den Oude Gracht tusschen de Stoofsteeg en de Jacobijnenstraat Volksspelen worden gehouden. Voor deze spelen hebben zich reeds vele deelnemers aangemeld. De spelen, waarbij het vooral op kracht en vlugheid zal aankomen, zijn van veredelenden aard. Het comité, dat met de regeling dezer spelen is belast, hoopt, dat de heeren winkeliers tot het welslagen zullen willen medewerken door het schenken van prijzen. Zal voor velen, ook van de anderen, de koninginnedag een vreugdedag worden, die blijvende herinnering meebrengt, dan zal een krachtige hulp dringend noodzakelijk zijn. Geschenken worden ingewacht bij den Voorzitter van het comité, den heer H. Meijboom, Groote Houtstraat 96 rood. De feestcommissie ondervindt veelzij dige medewerking. Gratis werden de navolgende lokalen door de eigenaren of betrokken besturen afgestaan tot het houden van Muzikale en letterkundige voordrachten n.l. Doelen, Felix Favore, Kroon, Schouwburg," Vauxhal en Ver- eeniging. De Heeren Emrik en Binger schonken 1000 kinderprentenboeken. De Heer (Farnier drukte kosteloos de keurig uitgevoerde Diploma's voor de volksspelen. De Heeren Ruygrok et Co. zijn zoo wel willend voor de benoodigde aanplakbillet- ten te zorgen. De Leden der Amateur Photographen Club maken zich bijzonder verdienstelijk door het voorbereiden van een uitmuntende voorstelling van beel den door een Sciopticon op het Pavilloen. Tijd noch kosten worden ontzien om den toeschouwers kijkjes te geven van de kermis, van de aubade op de Groote Markt van het vorige jaar, maar ook van die op den a.s. feestdag. Portretten zullen worden vertoond van H.M. de Koningin in de verschil lende tijdperken van haar leven enz. enz. Het is te hopen, dat deze club, die zich de groote moeite geeft minstens een 200tal beelden te ontwerpen niet door ongunstig weer verhinderd zal worden dit groote en zeldzame genoegen aan het publiek te verschaffen. Het bestuur der Feestcommissie heeft ernaar gestreefd de verschillende stads gedeelten in de vermakelijkheden te doen deelen. Zoo zal bijv: op het Wilsonsplein door medewerking van de hier bestaande postduivenverenigingen een 600 tal duiven worden opgelaten, een onderlinge wedstrijd dezer vereni gingen wordt eraan verbonden. Het concert, dat 's avonds te 8 uur op de Groote Markt zal plaats hebben wordt gegeven door het muziekcorps der Alkmaarsche schutterij. In het Brongebouw wordt 's avonds eveneens muziek gemaakt, terwijl de Koninklijke liedertafel Zang en Vriend- schap" in de Sociëteit Trouw moet blijken" in den Hout zich zal doen hooren. Daar er 2 lichtingen behalve die van dit jaar onder de wapenen zjjn, zal de parade meer dan gewoonlijk belang stelling wekken. Het doet ons leed te moeten ver melden dat de commissie nog steeds financieelen steun behoeft. Daarom wor den onze stadgenooten, die nog geen inteekenbiljet hebben ontvangen, ver zocht zich tot een der leden van de financieele commissie te wenden, terwijl zij, die er wel een ontvingen, doch bij wie men verzuimde het terug te halen, vriendelijk worden uitgenoodigd het te doen toekomen aan den heer Ed. de Lanoij in de Groote Houtstraat. Het doodvonnis is Zaterdag aan Angiollo, den moordenaar van Ca- novas voltrokken. Tot op het laatste oogenblik heeft hij allen geestelijken bjjstand geweigerd. Hij heeft zelfs bij den directeur der gevangenis geprotesteerd tegen de mo- reele pressie, welke op hem werd uit geoefend hij verlangde met rust gelaten te worden tot het oogenblik der execu tie toe. Hij heeft zich al den tijd bezig gehouden met het verkondigen van anarchistische theoriën aan de bewakers; het was verkeerd, verklaarde hij, wanneer men beweerde dat hij medeplichtigen had; hij had op eigen aandrift gehan deld, verklaarde hij, uit eigen beweging, en lang reeds had hij over het vermoor den van senor Canovas nagedacht. Slechts enkele personen waren bij de executie tegenwoordig. Er wordt verze kerd, dat de veroordeelde, toen de beuls de handen aan hem sloegen, nogmaals anarchistische theoriën verkondigde. Een Amerikaansche dame legde in 1847 gelofte af, dat zij {vijftig jaren lang geen woord zou spreken, als hare ouders niet hunne toestemming gaven tot haar huwelijk met een jonkman, dien zij liefhad. De ouders bleven wei geren de jonkman trouwde met een andere, en de dame droeg haar leed zwijgend, zooals zij had beloofd, den bepaalden tijd door. Onlangs waren de vijftig jaren ver streken, en de dame nu 69 jaren oud had al de nog levende vriendin nen harer jeugd bij zich genoodigd om er bij te zijn, als zij weer haar eerste woord sprak. Maar toen zij een wel komsttoespraak wilde houden, bleek het, dat zij niet meer spreken kon. Het was haar onmogelijk een woord uit te bren gen. De zoolang ongebruikte spi aakorganen weigeren hun dienst. De geneeskundi gen twijfelen, of er wel iets aan te doen is, en zoo zal de dame ook voor hare overige levensjaren tot zwijgen zijn ge doemd. Van den noordpool ballon van Andree is sedert het opgaan niets meer verno men. Een Amerikaansch clairvoyant heeft medegedeeld aan een Noorsch blad, dat Andrée in nood verkeert. Afgaande op de veronderstellingen van wetenschap pelijke mannen, zou de Amerikaan wel gelijk kunnen hebben. In het Amsterdamsche kiesdistrict VI is verkozen tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de Heer W. J. Geertsema (lib), met 1226 stemmen. Op den Heer Mr. Th. Heemskerk waren uitgebracht 1225 stemmen. Te Enschedé is verkozen de HeerH. van Kol (s.d.). HAARLEM, 27 Augustus 1897. In nieuwe trekken is het Program ma voor den Koninginnedag als volgt: Opening van het feest door koraal- muziek van den toren des morgens, voor den aanvang van de aubade der kinderen en de uitvoering van het Haarlemmer Troonlied voor mannen en jongenskoor op de Groote Markt. Tegen negen uur scharen zich de kinderen tot den boottocht. Terwijl deze plaats heeft worden achtduizend kinderen op de scholen onthaald. Ten twee ure aanvang der volksspelen op de Oude Gracht. Van zes tot acht uur volksuitvoeringen in de Vereeniging, de Vauxhal, de Kroon, den Stadsdoelen en den Schouwburg en Felix Favore. Te half negen muziekuitvoeringen in den Hout met verlichting van den Dreef en Sciopticon vertooning op het Pavil joen. Een uitgebreid officieel programma zal tijdig verschijnen. "Woensdag namiddag had op de Doelenplaats de eerste repetitie plaats van de kinderkoren op aanstaanden Dins dag op de Groote markt te zingen. Te oordeelen naar den eersten indruk bleek aan de scholen met vrucht inge studeerd te zijn. Omtrent de nieuwe school aan hei Leidsche plein, welke dezer dagen in gebruik wordt genomen kunnen wij het volgende mededeelen. Eerst moeten wij opmerken, dat het eene goede gedachte was van het Ge meentebestuur ook deze school te doen zijn eene voor betalende leerlingen. De bijdrage is niet groot, zeven en een halve cent per week en op het gemeente- budget maakt deze som niet veel uit, maar, meer en meer wint de overtuiging veld, dat de zaken waarvoor men betaalt het best gewaardeerd worden en dat het niet meer dan billijk is, dat ieder bijdraagt voor hetgeen de gemeente beschikbaar stelt. Er is een tijd geweest, dat de gezeten werkman er geen bezwaar in zag, in den vorm van kosteloos onder wijs gemeentebedeeling te ontvangen, gelukkig zijn de tijden veranderdmet de meerdere gelegenheden voor betaald onderwijs is ook de vraag er naar toe genomen. De nieuwe school bestaat uit twaalf lokalen, elk voor twee en vijftig leer lingen, zes boven en zes beneden. De lokalen, zoo boven als beneden, volgen drie aan drie achter elkaar, afgescheiden door bijna geluidloos schuivende tus- schenschotten. De wanden zijn afgewerkt in lichtgrijze kalk, zijnde deze tint de minst schadelijke voor het kinderoog. Waar de lichtramen geen licht uit het noorden ontvangen zijn buiten jaloeziën aangebracht. Elk lokaal beschikt over een kachel, van zeer ingewikkelde con structie. Men zal zich herinneren dat het in den Raad destijds heel wat voeten in de aarde had, eer tot invoering ervan besloten werd. Tevens is in ieder lokaal voor geregelden toevoer van lucht ge zorgd. In ieder lokaal bevinden zich, naarmate de behoefte, twee of drie schoolborden. Daar deze nu weer van hout zijn, blijkt, dat men hier met het veel genoemde glazen schoolbord gebro ken heeft. De vestibules en gangen be vatten de privaten, de kleederrekken en de stellinkjes voor schoeisel, benevens een drinkwaterfontein met twee bekers. Beneden is een ruim gymnastiek lokaal, de spreekkamer voor het hoofd der school en de bergplaats voor brand stoffen. Daarnevens is, gedeeltelijk onder de trap, nog een hokje ten gebruike van den concierge. De trappen naar de bovenlokalen, een soort bordestrap, komt ons voor heel ge makkelijk te zijn. De boven-inrichting is als beneden. Aan de schooltafels, allen Amerikaansch fabrikaat, zijn apparaten aangebracht ten gebruike bij het hand- werk-onderwijs aan meisjes. Natuurlijk bevindt zich in elk lokaal, als eisch des tijds, tafel en stoel voor den onderwijzer of de onderwijzeres. Terzijde van het gymnastieklokaal is een ruime school plaats. Voor den concierge is bezijden de school, en daarmede gemeenschap heb bende, eene geriefelijke woning, twee kamers beneden, voorzien van alle ge makken en een keukentje. Een plekje grond voor den aanleg van een tuintje is daar tevens beschikbaar. Het komt ons voor, dat deze nieuwe school zal blijken te beantwoorden aan alle eischen, welke redelijkerwijze aan dusdanige inrichting kunnen gesteld worden. Het is een sieraad voor het Leidsche plein, door de sierlijke, hoewel volstrekt niet luxurieuse, bouwtrant.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1