N ieuwsberiditen. de koraalmuziek van den toren een aan vang nam en toen bleef het droog. Voor zoover dit mogelijk was, werd er langs de markt publiek toegelaten, de verdere belangstellenden vulden de omringende straten. De tegenwoordig heid van verschillende gemeentelijkeen provinciale autoriteiten, waarbij de Com missaris der Koningin in deze provincie verleende aan de feestelijkheid een ge lukkig cachet. De torenmuziek bracht al dadelijk stemming; dit toonde de luide bijval. Toen dirigeerde de Heer Andriessen de twee mannenkoren. Indrukwekkend mochten deze oogenblikken genoemd worden. De Heer Robert dirigeerde vervolgens het troonlied. De liederen van het ochtend program ma deden het alle heel goed. Hulde aan de keuze. In 't bijzonder was het oordeel over het Haarlemsch Troonlied gunstig. Men noemde het een der meest geschikte nommers voor eene dergelijke uitvoe ring. Dichter en componist hebben er den juisten toon in aangeslagen. De eer ste heeft het conventioneele, het stijf- deftige dat wel eens de oranje-poëzie kenmerkt en waarbij den kinderen meestal woorden in den mond worden gelegd, die de hunne niet zijn vermeden, terwijl de andere in de muzikale zetting, wat vorm en bewerking aangaan, blijk baar een doeltreffende greep heeft ge daan. De heer Robert heeft zich ook hier weer doen kennen als een uiterst prak tisch man, die eerst de krachten weegt en de middelen overziet, welke hem bij de uitvoering ten dienste zullen staan, om daarnaar zijn werk op te zetten. Dat te kunnen, is bij gelegenheidscomposi ties eene eerste vereiscbte. Aan de heeren Smit Kleine en Robert zijn wij dank verschuldigd. Niet minder aan de h.h. zangers en verdere uitvoe renden, waaronder we onze wakkere Haarlemsehe schooljongens niet willen vergeten. Zij hebben hun partij, dank zij de goede zorgen der onderwijzers, recht mooi gezongen. Ten slotte werden de overige kinder liederen gezongen. Heerlijk, dat frissche kindergezang in de vrije lucht. Het zaait goed zaad in de kinderharten; het stemt den rijperen leeftijd tot een machtig optimisme. Inmiddels waren door wat zonneschijn en wind de natte kinderkleertjes opge droogd en ving de tocht naar het Spaarne aan waar voor de vroolijke schare de acht booten gereed lagen. Vijf ervan waren welwillend afgestaan door den Heer Bus. Zonder dit had er van den boottocht niets kunnen komen. Leve de vriendelijke Heer W. Bus. Tusschen dedichtemenschendrommen door ging het ongehinderd en ordelijk voor de jeugd, de hoop des Vaderlands bezweek de muur van menschen, die langs den weg had postgevat. De inscheping had, dank zij de goede zorgen der Commissie, met goeden uit slag plaats. Tot meerdere veiligheid was het dek der booten omgeven door vlechtwerk. En toen ging het voort, door het Spaarne en terug. Dat de kinderen op de booten goed in de gelegenheid waren den inwendigen mensch te versterken zal nogal duidelijk zijn en dat de muziek aan boord, gevoegd bij de aan geboren vroolijkheid der jeugd er den pret in hielden behoeft geen betoog. Het was een heerlijk tochtje, zoodat ook dit gedeelte van het feest uitstekend slaagde. Inmiddels genoten de overige achtdui zend kinderen op de scholen. Ook daar was het dol gezellig. De ouders, het voorbeeld der kinde ren volgende namen het er ook van, dit mocht blijken aan de drukte langs de straten. Het orgelconcert in de Groote kerk van een tot twee uur, was buitengewoon druk bezocht. Op de Oude Gracht tusschen Jacobij- nenstraat en Stoofsteeg hadden te twee uur volksspelen om prijzen plaats, op geluisterd door muziek van de Beiersche Kapel. Zij bestonden in hardloopen, verspringen, enz. Een tournooi op den boegspriet, waarbij de strijders elkaar bekampten met lange stoffers, was zeer vermakelijk. Het was er zeer vol en ook weer heerschte in het begin dezelfde goede geest als in den morgen, doch liet kostte later vrij wat moeite het publiek buiten het terrein te houden. Als wij het wel hebben is daar het geheele programma niet afgewerkt. Het was er stikvol en een beperkte ruimte. Velen, die het op de Oude Gracht wat druk vonden, zochten een rustig plekje in of bij het Brongebouw waar de Haarlemsehe kapel zich deed hooreh ten slotte liep het ook hier nog druk genoeg. Ook bij deze namiddagfeestelijkheden hield het weer zich goed; een beetje wind deed de laatste sporen van den vroegen regen verdwijnen. De wind speelde aan de illuminaties op de Groote markt geduchte parten, maar de opgewektheid werd er geen oogenblik door verstoord, evenmin als de goede orde, welke niets te wenschen overliet, niettegenstaande het er bijzon der vol was. De muziek was er goed. Het corps der Alkmaarsche Schutterij, dat er speelde voldeed zeer. Inmiddels was het ook op den Dreef en bij de muziektent zeer druk. De illuminatie aan den Dreef had ook nog al met den >wind te kampen. Een mooi slot van den avond was de Sciopticon-voorstelling door de Pho- tografenclub. Sommige portretten en andere voor stellingen werden zeer toegejuicht. Om te bevatten hoeveel menschen op de been waren, heeft men den drom van terugkeerende feestelingen moeten zien en allen in de beste stemming. Past hier een woord van dank aan de Commissie, die met vaste hand en veel beleid het programma van den dag uitwerkte en zeer stellig hun beste krachten aan voorbereiding en uitvoering besteedde, niet minder verdient waar deering de medewerking van het pu bliek, dat als eerste voorwaarde van feesthouden, het handhaven van goede orde en onderlinge welwillendheid voor op stelde. Voor de zes feestlokalen, waren de toegangsbewijzen Maandag te twaalf uur beschikbaar. In minder dan twintig minuten waren al de bons geplaatst. Men rekent dat er vijfduizend zijn. In de Fereeniging. Zaal geheel van onder tot boven gevuld met zeer aan dachtig publiek, dankbaar gehoor. Medewerkenden Mej. Jeane Landré, de Heeren Gerard Zalsman, W. Robert Jr. Ph. Loots, de Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap, Gymnastiek en Schermvereeniging Excelsior. Met veel genoegen hebben wij eenige minuten deze recht aardige bijeenkomst bijge woond. In den Schouwburg. Alle plaatsen dicht bezet, veel attentie. Uitvoerenden De letterlievende Vereeniging J. J.Creraer, de Gymnastiek en Schermvereeniging Concordia, Deze laatste vereeniging mochten wij eenige oogenblikken zien werken, dat het publiek zich amuseerde bleek uit het applaus. Het was er erg warm. In de Kroon. Geen plaatsje onbezet. Hier hadden zich welwillend beschik baar gesteld de Liedertafel Haarlems Zanggenot en de Tooneelvereeniging Door Inspanning Uitspanning. Wij hoor den er één kwartet. De verdienstelijke uitvoering werd blijkbaar zeer op prijs gesteld. In Helix Ifavore. Zaal goed bezet. Executanten het Genootschap Melpome ne en Thalia. Een paar tafereelen uit „De Militaire Willemsorde" hebben wij er gehoord. Er werd druk geapplaudisseerd. In den Vduxhal. Voldoende bezet. De Vereeniging Proza en Poëzie had hier de leiding. Juist toen daar een kijkje 'genomen werd, was daar een dei- leden aan 't woord, met een komische voordracht, 't Werd flink gedaan; de voordrager had er slag van de lachers op zijn hand te krijgen. Men had er veel pret. In den Doelen. Zaal goed bezet. Hier was de Vereeniging Kunst na Arbeid aan het woord. De Vereeniging zong, toen wij binnen kwamen een koor; zuiver en mooi. Het publiek was zeer tevreden. Als men weet, dat de lokalen wel willend beschikbaar werden gesteld en de verschillende Personen en Corporaties evenzoo belangeloos hunne medewerking verleenden, zie, dan leidt dit tot naden ken. Duizenden welwillend zijne beste gaven van velerlei kunst te genieten te geven, om luister bij te zetten aan het Koninginnefeest, is een feit dat teekent. En die duizendtallen geheel onder den indruk van dit alles te zien genieten, zóó aandachtig, zóó ordelievend moet niet minder uit het oog verloren. Den tijd verdeelende over de zes lo kalen, was er voor elk ongeveer vijftien minuten beschikbaar. Soms bekroop den verslaggever den lust om hier of daar wat langer te blijven, zóó aantrekkelijk was èn de uitvoering èn de kring van toehoorders. Overal was dezelfde goede geest van orde en onderlinge welwillendheid on miskenbaar. Aan den gala-maaltijd op Peterhof zijn tusschen den Czaar en den President hartelijke toosten gewisseld. Het blijkt thans dat Eaure's eskader door het nagezonden schip is ingehaald in den nacht van Zondag op Maandag. Aan de eer is aldus voldaan, zoodat het Fransche volk zich toch beroemen kan drie schepen gezonden te hebben. Dins dag heeft Faure een nieuwe brug inge wijd. Met het weer treft Faure het niet; Dinsdag wilde het maar niet droog wor den. De meer dan gewone hartelijkheid der bevolking vergoedde echter veel, en de Russische zoowel als de Fransche bladen verzekeren, dat de gast in de hoofdstad des rijks is ontvangen als geen vorst vóór hem. In de wederzijdsche toosten hebben de Franschen te vergeefs gezocht naar het woordje bondgenootschap; geen der hooge personen heeft het echter uitge sproken, hoewel velen in Frankrijk in het stellige denkbeeld verkeeren, dat er toch een bondgenootschap bestaat, zoo geen schriftelijk, dan een mondeling. Enkele Duitsche bladen zijn wel wat jaloersch op Faure, wien veel meer be langstelling en geestdrift ten deel viel dan keizer Wilhelm. Faure begroette de soldaten van de eerewacht, evenals de keizer in het Rus sisch, wat een buitengewone geestdrift verwekte. Verder bracht hij de offieieele bezoeken aan de gezanten, aan de graven der keizers, hield receptie en woonde een diner bij in het Fransche gezantschaps gebouw. Des avonds werd hij weer door den keizerlijken trein van St. Peterburg gebracht naar Peterhof, waar de keizer lijke familie thans verblijft. Inmiddels, drie dagen zijn spoedig om. Frankrijk is opgetogen en het ministerie zond Faure een gloeiend telegram van ingenomenheid en het bevat een dank betuiging aan den czaar, betuigende den dank van Frankrijk, „dat meer dan ooit de handen toesteekt aan de bevriende natie". Men ziet, mooier kan het haast niet. Vóór zijn vertrek heeft Faure hon derdduizend francs geschonken aan de armen van St. Petersburg. Het afscheid aan boord van Posthuan was zeer hartelijk. Hier heeft de czaar werkelijk zoo iets gezegd van bevriende en verbonden natiën en Faure ant woordde in gelijken geest. De Fransche bladen zijn verrukt. Een enkele courant is tevreden, maar niet voldaanhet had gehoopt op een ver bond tot wraak en het is een verbond van vrede. De Duitsche bladen zijn koel, of ver bergen hun spijt achter algemeenheden. De Engelsche bladen zijn blij omdat het nu uit is met de alleenheerschappij van Duitschland. In het algemeen kan men zeggen, dat Frankrijk eene groote zedelijke overwin ning heeft behaald, zij het dan ook, dat vele Franschen, nog altijd tobbende over 't verlies van Elzas-Lotharingen, liever gezien hadden, dat des czaren politiek zich in eene andere richting bewoog. „Het zal nu wel uit zijn met de Duit sche plagerijen," zegt een Fransch blad, en dit zinnetje geeft een denkbeeld van de wijze, waarop men steeds het oog hield op alles wat Duitschland deed en waar van waarschijnlijk heel wat gesteld werd onder de rubriek der noodelooze kwel lingen. Nederland, als kleine mogenheid, dat zeer veel belang heeft bij voortdurenden vredestoestand, behoort niet in de laatste plaats te bedenken, dat waar twee mach tige rijken zich alliëeren tot verduur zaming van den gewenschten toestand, ook zijn volksbestaan er door op hechter grondslagen rust. Dinsdagochtend wachtte men presi dent Faure in Frankrijk terug. Te Duin kerken werd hem eene feestelijke ont vangst bereid en verschillende steden waar de president doortrekt, hadden plannen gemaakt om de ontvangst luis terrijk te doen zijn. Parijs, geheel or.der den indruk van het woord alliance, heeft honderd duizend francs toegestaan voor de armen, terwijl de straten en pleinen aldaar, langs welke Faure het Elysée bereikt, zeer zeker zouden versierd zijn. Een erg optimistisch blad zegt, dat alle openbare gebouwen in Frankrijk en alle schepen mede zullen versierd zijn. Omtrent de alliance zelve komen reeds meerdere berichten. Een der bladen, het orgaan van minister Méline, weet mede te deelen, dat het den 25sten Augustus, dus één dag voor den histo- rischen toost, is gesloten en dat het een offensief en defensief, een aanvallend en verdedigend verbond is Hoe de president door een en ander in de publieke meening is vooruitgegaan is gemakkelijk na te gaan maar of zijne populariteit meerdere stabiliteit zal verleenen aan zijne ministers is niet te verwachten, hiertoe is de geest van oppositie en de partijgeest bij de Fran schen te sterk ontwikkeld. Dat de snel elkander opvolgende ministers den goe den gang van zaken belemmeren moeten schijnt men in Frankrijk niet te weten. HAARLEM, 1 September 1897. In verband met den verjaardag der Koningin zijn benoemd tot Ridder van de Oranje-Nassau orde de heeren A. van der Voort Az., leeraar aan de H. B. School, secretaris van den Volks bond „Vereeniging tegen drankmisbruik" B. W. Mensing, directeur der militaire school en M. J. Hengeveld G. J.zn., dis- tricts-veearts, allen alhier. Zondag werd te Alkmaar de kamp strijd gehouden om den eereprijs, een zilveren lauwerkrans, tusschen de twaalf vereenigingen, die bij de wedstrijden, aldaar gehouden, prijzen hadden gewon nen. De lauwerkrans werd behaald door de Vereeniging „de Kroon" alhier met 284 houten. De boekerij, verbonden aan het Museum van Kunstnijverheid te Haar lem der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, die ge durende de maand Augustus gesloten is, zal op 1 September voor het publiek weder geopend zijn. Uit deze boekerij, die boek en plaat werken bevat, over bouwkunst, kunst geschiedenis en oudheidkunde, doch voor namelijk is samengesteld uit werken betrekking hebbende op de kunst toe gepast op het ambacht kan elke beoefenaar van het kunstambacht boek en plaatwerken gratis in bruikleen ont vangen daar ze door het geheele land verzonden worden. De Catalogus met de bepalingen waar aan belangstellenden die van de boekerij gebruik wenschen te maken zich moeten onderwerpen kan bij den Conservator van genoemd Museum, den Heer E. von Saher worden aangevraagd en wordt tegen toezending van 20 cents aan post zegels franco verzonden. KAASMARKT van 1 September 1897. Verkocht 39 stapels uitmakende 5319 kazen, wegende 9575 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogrammen ƒ24 MUZIEKUITVOERING in den Hout op Woensdag 1 Sept. 1897. 's avonds van 810 uur, door het Haarlemsch Muziekkorps onder directie van den Luite nant Kapelmeester C. P. W. KKIENS. PROGRAMMA. 1. -Friedensfeier." MarschOertel. 2. -Les Dragons de Villars." Ouver tureMaillart. 3. "Le Roi de Lahorre." Valse..Massenet. 4. Fantaisie -Paljazzo"Leoncavallo. 5. OuvertureFlotow. 6. «Liebeszauber." MazurkaStrauss. 7. -Galop infernal"Kéler Béla. 8. Potpourri op Italiaansche volks zangen, Perdrotti. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, cp Donderdag 2 Sept. 1897 des namiddags van 23 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2Choral AndanteJ G. Baatiaans 3. Sonate No. 5Mendelssohn. a. Aadanle. h. Andan'e con moto. c. Allegro maestoso. 4. CommunionGigout. 5. Aria uit de Messias.Himdel.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2