HAARLEMSOH Eerste Blad. No. 71 144 van WOENSDAG 8 September 1897. N ieu wsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84. Negentiende Jaargang, TÏLEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf —,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. KRONIEK De eerste Dinsdag in September is door de Wet bepaald tot installatie der ingekozen en nieuwe Raadsleden. Het waren de Heeren Sneltjes, Stolp, Van der Steur, Van Styrum, De Haan Hugenholtz, Loomeijer, H. D. Kruseman, Klein, Nieuwenhuijzen Kruseman, en het nieuwe Raadslid de Heer Speelman. Met de bekende formaliteiten bad de installatie plaats, waarna de lezing der notulen plaats had. Met een kleine wijziging van de agenda had thans de benoeming van een wet houder plaats. Als zoodanig werd op nieuw benoemd de Heer de Haan Hu genholtz. De benoemde verklaarde de benoeming aan te nemen. Het Bestuur der Wilhelmina Naai school alhier vraagt subsidie voor die Inrichting. Het aantal leerlingen is ge stegen van 30 tot 100, voorziet dus in eene behoefte. Na de gunstige beschikking van den Raad ten opzichte van de Kookschool was niets meer natuurlijk dan dit ver zoek, dat zeer stellig zonder eenig advies van B. en W. in den Raad verscheen, omdat eene vroegere aanvrage was af gewezen. De Voorzitter, de Heer de Kan- ter deelt mede, dat het Dagelij ksch Be stuur niet vóór toewijzing van het ver zoek is, omdat het een vak betreft, dat aan onze scholen wordt onderwezen. De Heer Klein meent, dat er termen bestaan om toe te staan, na de toegestane subsidie aan de Kookschool. De Heer Bijvoet heeft nog het woord. De Heer Tjeenk Wil link wijst er op, dat aan de school een deel van het naaien wordt onderwezen dat aan de scholen niet wordt gegeven name'ijk op praktisch gebied. Den Heer Stolp wordt op eene vraag betreffende het handwerk-onderwijs door den Heer Waller inlichting gegeven, in dien zin dat het trekken van een paralel tus- schen kook- en naaischool niet opgaat. De Heer Stolp zal vóór de subsidie stemmen, omdat het onderwijs van an deren aard is. De Heer Klein zal tegen stemmen. De Heer Lodewijks wenscht het punt aan te houden. De Heer Klein wenscht geen uitstel, de Heer Sneltjes wel. De Baad besluit tot uitstel. De Raad besluit over tegaan tot be handeling van het verzoek van den Heer Thunnissen betreffende het hooger bou wen van het gasthuis in de Kamperlaan. De Heer Van den Berg licht de zaak toe. De Heer Roog vindt beter de zaak aan te houden. De Heer Macaré wenscht ook heden geen beslissing te nemen, als niet voldoende toegelicht. De Voorzitter stelt voor de zaak af te doen in toestemmenden zin. Het punt afdoen werd nu verworpen. Ook deze zaak komt dus op nieuw voor. Mejuffrouw P. W. Kleijn verzocht en ontvangt eervol ontslag als onderwijzeres aan School E. De Heer W. N. Francken, adsistent bij het Gymnastiekonderwijs aan de H. B. Scholen wordt mede op zijn verzoek eervol ontslag verleend en tevens aan den Heer Scholten onderwijzer aan de eerste Opleidingsschool voor Jongens. Den Heer Van Heuvel verkrijgt mede eei'vbl ontslag als onderwijzer. Vastgesteld werd de rekening en ver antwoording van de inkomsten en uit gaven der gemeente over 1896. Door de invoering der wet op het per soneel is er feitelijk een tekort van eene halve ton, waarin B. en W. willen voor zien uit den post buitengewone ont vangsten over 1897, en die som overbren gen op 1898, doch daar is de meerder heid van het D B. en de financieele commissie tegen, om welke reden de Voorzitter voorstelt der beslissing uit te stellen tot nader advies, waartoe be sloten wordt. Nog werd door den Raad vastgesteld de l8te suppletoix'e begrooting op den dienst 1897 alsmede een staat tot af- en overschrijving van den den post On voorziene uitgaven, en een staat tot beschikking uit denzelfden post. Voor den dienstl897 hadden Regenten van het St. Elisabeths Gasthuis eene 2de suppletoire begrooting ingezonden sluitende in ontvang en uitgaaf met een bedrag van f 22846.strekkende tot het veranderen van de bestaande was- scherij in eene stoomwasscherij. B. en W. stelden voor die begrooting goed te keuren. De Heer Sneltjes bestrijdt het voorstel in verband met het vroeger in den Raad in deze besprokene en het te wachten rapport van B. en W. De Voorzitter tracht aan te toonen dat deze verbouwing niet in verband staat met de door Re genten voorgestelde vergrooting. De Heer Tjeenk Willink wil ook uitstel. De Heer Cnoop Koopmans wijst er op dat in de eerste plaats de toestand der wasscherij verbetering behoeft, aangezien die toe stand om zoo te zeggen onhoudbaar is. De Heer Waller verdedigt het voor stel van B. en W. De Heer Sneltjes blijft bij zijne meening. De Raad be sluit tot uitstel. Het bestuur der Maatschappij tot verbetering der huisvesting van minver mogenden alhier, had een adres inge zonden inzake het bouwen van woningen aan de Hondensteeg. De Maatschappij wordt eigenares onder zekere voorwaarden van de perceelen 13 en 15 in die steeg. Zij wenscht die ellen dige woningen af te breken en er andere goede, gezonde huizen voor in de plaats te bouwen, doch deze zullen hooger zijn dan de bouwverordening toestaat. Zij verzocht hiertoe vergunning. B. en W. stellen voor gunstige be schikking. Alzoo wordt besloten. J. van den Boogaard verzoekt op een gedeelte van het stuk grond Oranjeboom straat No. 131a een afdak te mogen bouwen. Op voorstel van B. en W. staat de Raad dit verzoek toe. Aan den Heer J. W. van Alphen, l»te luitenant-adjudant der Infanterie, belast met de opleiding van officieren en het kader der schutterij werd toegekend eene gratificatie van ƒ200.als bewijs van erkenning voor zijne goede diensten. In behandeling kwam het rapport der Commissie van financiën tot,het goed keuren van de begrooting 1898 van het Sint Elisabeths Gasthuis, sluitende in ontvang en uitgaaf met f 76069.25, waaronder f 46487.subsidie uit de gemeentekas. De Heer Klein heeft een paar opmer kingen betreffende eenige onderdeelen en kan niet besluiten tot de goedkeuring mede te werken. Ook de Heer Sneltjes wijst op een en ander waarop hij be-1 sluiten moet niet goed te keuren. De Heer Koopmans betreurt dat er stemmen opgaan tegen de kosten, ge maakt voor de zieken. De polikliniek, door den Heer Sneltjes gewraakt, werkt in het belang der Inrichting en van weelde is geen sprake. De Heer Klein heeft nog het woord. De Heer Macaré licht nog eens toe. De Heer Sneltjes beantwoordt nog. De Heer Bijvoet maakt de opmerking, dat de Commissie van toezicht over het Gasthuis benoemd wordt door den Raad en verlaat de vergadering. Bij Hoofde lijke stemming wordt nu de begrooting goedgekeurd. Het rapport der Commissie van finan ciën tot goedkeuring der begrooting van de Stads-Apotheek sluitende met f 9810.in ontvang en uitgaaf met ƒ6210.wordt door den Raad beves tigd. Benoemd werden de leden der vaste Commissiëndrie Commissarissen der Stads Apotheek. Een lid der Commissie voor de bezwaar schriften in zake de plaatselijke directe belasting. Een lid der Commissie over het Haar- lemsche Muziekcorps. Een plaatsvervangend lid der Commissie tot de loting voor de Schutterij, en een plaatsvervangend lid der Commissie van onderzoek voor de Schutterij. Tot onderwijzer aan de Eerste Tus- schenschool benoemde de Raad den Heer C. Warnier alhier, en werd na aanne ming voor kennisgeving van het verslag over Juli van den gasopzichter de ver gadering gesloten. Het blijkt, dat de vredesonderhan delingen te Constantinopel slepende zijn, vooral door den aandrang van Duitschland om eene controle over de Grieksche Financiën in te voeren, die niet alleen de geregelde betaling der Turksche oor logsschatting, maar ook en vooral de belangen der houders van vroegere Griek sche schuldbrieven zal waarborgen. De voornaamste tegenstander op dit gebied is Engeland. De Markies van Salisbury, weet men, was altijd van oordeel, dat het financieele vraagstuk hier geheel ter zijde moest worden ge steld. De Grieksche Kamer is inmiddels, na de twee crediet-ontwerpen, door de Re geering ingediend, te hebben goedge keurd, tot nader order gescheiden. De Franschen verloochenen hun aard niet. Nog steeds bespreken de kranten de alliance. Langzamerhand is de ernst, de opgewondenheid, plaats gaan maken voor scherts, want lang ernstig blijven kan de Franschman niet. Iri alles begint men thans het komische te zien, waar bij den ouden Bismark, in wien men nog steeds den hoofdaanlegger van den oorlog van '70 meent te zien, een paar hatelijkheden wordep naar het hoofd geslingerd. Bismarck is uitgehoodigd om bij liet te water laten van een oorlogsschip te Kiel tegenwoordig te zijn. De oude héér gevoelt zich prettiger te buis en heeft bedankt. In een der bladen, die de eer genieten door hem of namens hem in gelicht te worden, heeft hij een oordeel uitgesproken over keizerin Augusta, de grootmoeder van den keizer. Hij ver klaart, door de bemoeizucht der politi- seerende, oude keizerin meer geleden te hebben, dan door alle politieke campag nes die hij mede maakte te zamen. Of de keizer hem deze verklaring in dank zal afnemen, mag men betwijfelen. Ge lukkig dat de keizer zelf op het punt van krasse uitdrukkingen en gewaagde gezegden veel te vergeven heeftdit zal misschien aansporen tot eenige toege vendheid jegens den ouden staatsman, den man aan wien én de keizerlijke familie én Duitschland groote verplich tingen heeft en die thans, verwijderd van alles wat door hem is groot geworden, zijne levensdagen slijt. Me dunkt, de Duitsche staatslieden moeten wel eens het hart vasthouden over de stoutigheden van den ouden en van den jongen heer. Te Barcelona zijn door een anarchist in den nacht van Vrijdag op Zaterdag twee schoten gelost op den hoofdbeambte der gerechtelijke politie, die ernstig in de borst werd gewond. De dader werd gegrepen. Het toegesnelde publiek wilde den moordenaar lynchen. In het Zuidoosten van Frankrijk is de waterstand weer buitengewoon hoog, door een waterhoos en verschrikkelijke regens. Hier en daar staat het water een meter boven den beganen grond en moest de treinenloop gestaakt worden. De Engelsche postmeester-generaal heeft den pruttelenden telegrafisten doen weten, dat zij ten onrechte klagen, dat het loon is verhoogd en de geregelde werktijd niet vermeerderd. Bovendien zijn de telegrafisten niet op overeenkomst aangesteld en kunnen dus als zij niet doen wat van hen verlangd wordt, ont slagen worden. Het is te verwachten, dat deze hertogelijke verzekeringen nog maar niet zoo grif door de telegrafisten zullen aangenomen worden. Naar men weet is op een congres van Sionisten te Bazel een plan in behan deling gekomen tot het overbrengen van de Joden naar het oude vaderland. Reeds op het congres zelf ontstond heftig ver schil van meening, doch thans teekent de grootrabhijn van België protest aan tegen het congres. Hij toont aan dat het streven der congresmannen verre staat van het jodendom en dat de sio nisten alleen aanhangers hebben in lan den waar de Joden als vreemdelingen behandeld worden, dat Sion voor de Joden is, wat Rome is voor de Roomschen, een symbool, doch dat dit geen afbreuk doet aan hunne vaderlandsliefde. Dat de opperrabijn wat dit laatste punt betreft, volkomen de meening uit spreekt van de niet-joden, bewijst de geschiedenis. Deze toont aan dat in de landen waar de Jood de vrijheid bezit welke aan ieder burger gewaarborgd is, hij in niets achterstaat bij anderen ten opzichte van burgerdeugd. Tot kwijting van rente en aflossing in zake de oorlogsschatting heeft de Grieksche regeering thans de opbrengst der zegelbelasting beschikbaar gesteld. Dezë bedraagt thans elf millioen drach men of ruim vier en een half millioen gulden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1