De koning van Siara is Maandagmid dag te 's Hage aangekomen met gevolg. De stoet begaf zich in hofrijtuigen onder geleide van de toegevoegde Neder- landsche heeren naar het paleis in het Noordeinde, waar Z. M. afstapte terwijl de beide prinsen van Siam hun intrek namen in het hotel des Indes. Zaterdag avond sloeg de bliksem in den bekenden Cunera toren te Rhenen. In zeer korten tijd was de toren dooi den hierdoor ontstanen brand geheel vernield en dit lot deelden ook drie hui zen, waarop een brandend deel van het gevaarte neerkwam. Op den toren stond geen afleider en was niet geassureerd en dagteekende van 1531. Het gevaarte was driehonderd voet hoog en had waarschijnlijk denzelf den bouwmeester tot maker, die den schoonsten toren van Antwerpen bouwde. Ook het fraaie kerkorgel ging in vlam men op. Volgens het tijdschrift der vereeniging van Duitsche ingenieurs legt een snel trein van den nieuwen Engelschen South-Westernspoorweg het grootste eind zonder oponthoud af, en wel van Paddington naar Exeter, zijnde een afstand van 302 K.M. De trein bestaat uit zes wagens, een gewicht vormende van 2800 centenaar; de drijfwielen van den locomotief hebben een doorsnede van 230 c.M. Tusschen de wielen be vinden zich reservoirs, waaruit de machine tijdens den tocht van water voorzien wordt. Ofschoon dit kunststuk reeds buiten gewoon schijnt, toch blijft het nog ten achter bij andere, die ter gelegenheid van proeftochten werden verkregen. Zoo legde bij den grooten wedstrijd om de grootste snelheid tusschen de spoorwegbest.uren van Europa, een trein van den North-Western-spoorweg het eind van Londen naar Carlisle (483 K.M.) af zonder op te houden, terwijl de ma chine onderweg op dezelfde wijze van water voorzien werd. In dezen wedstrijd spant Amerika echter toch nog de krooneen extratrein heeft daar den afstand van Iersey City naar Pittsburg (707 K.M.) afgelegd, zonder een enkele maal stil te staan, nadat hij op den vorigen avond dezelfde route op dezelfde wijze had afgereden. In Denemarken doet zich het merk waardige verschijnsel van een doktoren- werkstaking -voor. In de buurt van Ringstedt heeft zich een vereeniging gevormd van menschen, wier ünancieele toestand niet toeliet in een gewone ziekenbus te gaan, en van hen, die om ouderdom of ziekte daar niet in konden worden opgenomen. Toen werd aan doktoren in de buurt gevraagd die leden te willen behandelen tegen een bepaald honorarium. De doktoren vergaderden en besloten dit aanbod af te slaan, omdat het aan geboden honorarium te gering was. De Deensche doktoren schijnen goed geor ganiseerd te zijn. Een algemeene ver gadering met hun bestuur werd belegd, en er is besloten, dat geen dokter deze en dergelijke voorwaarde zou aannemen. En de verschillende doktoren-ver- eenigingen besloten hun collega's, die onder dezen strijd financieele verliezen leden, te steunen. De beroemde Oostenrijksche geleerde Rudolf Falb heeft na nauwkeurig on derzoek verklaard, dat de wereld precies om drie minuten over drie, op den 13en November 1899 zal vergaan. De Londensche Globe merkt op, naar aanleiding daarvan, dat een «sporting capitalist" den heer Falb in een moei lijk dilemma zou kunnen brengen door hem 100.000 pd. st. aan te bieden voor een verbindtenis van Falb om jaarlijks 20.000 pd. st. te betalen ten eeuwigen dage. Wanneer de heer Falb dit voordeel van 60.000 pd. st. weigert, zou hij een démenti geven aan zijn eigen voor spelling en mocht deze bij toeval eens niet uitkomen, dan zou hij na vjjfjaar netto 20.000 pd. st. per jaar zoolang hij leeft, verliezen. Woensdag heeft te Rome een gewel dige brand plaats gehad in het gebouw der Staatsloterij. Verscheidene beambten moeten er bij omgekomen zijn en de materieele schade is zeer groot. Aan geldswaardige papieren is voor millioenen verbrand. Dinsdag werd de twintigste verjaar dag der troonsbestijging van den sultan gevierd. Niettegenstaande men op dien dag voor wanordelijkheden vreesde, is alles zonder rustverstoring afgeloopen. In de laatste vergadering heeft de gemeenteraad van Moskou den wensch uitgesproken tot het stichten van een gedenkteeken op het groote graf van de personen, omgekomen bij de ramp op het Chodynka-veld ter gelegenheid van de kroningsfeesten. Duizend roebels is reeds aangeboden, als het gedenkteeken een kapel zal zijn. Men ziet uit een en ander, dat de Russen toch niet zoo onverschillig zijn, als soms wel wordt beweerd. Dat het eten van ongekookte groenten gevaarlijk kan zijn is meermalen be weerd. Een bewijs er voor wordt bij gebracht dooreen Engelsch geneeskundig tijdschrift. Eenigen tijd geleden kwamen onder de officieren van het militair depót gevallen van typhus voor, zonder dat men den oorsprong der ziekte kon nagaan. Het drinkwater was zeer voldoende en onder de soldaten waren geen ziekte gevallen. Toen kwam men op den inval de spijzen aan een nauwkeurig micros copisch onderzoek te onderwerpen, waar bij ook de salade aan de beurt kwam. Op deze werden de typhusbacillen in menigte gevonden en tevens ontdekte men er de eieren van den lintworm op. Men denkt dat een en ander te danken is aan ondoelmatige bemesting der tui nen waarop de salade gegroeid is. Hier kan ook in herinnering gebracht worden dat het eten van ongeschild fruit schadelijk kan zijn. Zoovertrouwe men niet de zwarte of bruine vlekjes op appelen of peren. Er is aangetoond dat zij geheele koloniën van microben bevatten. Nu behoeven deze nog niet absoluut tot de schadelijke te behooren, maar zeer zeker is voorzichtigheid ook in deze aan te raden. Zaterdag had te 's Gravenhage de onthulling plaats van het gedenkteeken van den staatsman-dichter Constantijn Huygens. Het bevindt zich op het kruis punt van den grintweg en het hooge pad van den Ouden Scheveningschen weg achter het Hotel de la Promenade. Het bestaat uit een groote bronzen buste, gedragen door een hardsteenen voet stuk. Aan de voorzijde staat de naam Constantijn Huygens met zijn geboorte en sterfjaar, 1596 en 1687. Het geheel is ontworpen door den beeldhouwer A. W. M. Odé Jr. het gedenkteeken heeft eene hoogte van drie meter en is bijzonder fraai van ont werp en bewerking. Het werd opge dragen aan de goede zorgen van het Haagsche gemeentebestuur dat deze op dracht met dank aanvaardde. Terwijl men in Frankrijk klaagt over te veel water heeft ook Nederland eene meer dan gewone hoeveelheid vocht te verwerken. Gedurende de geheele vorige week regen op regen, zoodat men nog van geluk mag spreken, dat het althans te Haarlem zoo goed is afgeloopen met den Koninginnedag. Zaterdag bijna den geheelen namiddag en avond donderbuien en Zondag, neen maar, natter Zondag heeft men in lang niet beleefd. Is het weêr in de war, niet minder zijn het de weêrprofeten, die voorspeld hadden een onstuimigen tijd gedurende de laatste helft van Augustus en bestendig goed weêr in September. Reeds wordt op hoogen toon beweerd, dat het water den aardappeloogst voor een groot deel zal doen mislukken. Of I men zich dit beweren te sterk behoort aan te trekken, is te betwijfelen, als men weet, dat de landbouwer, die trouwens bijna geheel van de weêrsgesteldheid af hangt, zich gemakkelijk bezorgd maakt en zijn angst niet voor het publiek ver heelt. In de Van Speykstraat te Rotterdam woedde in den vroegen morgen van den 29en Augustus een felle binnen brand ten huize van zekeren v. G., wonende in pand 105, uitkomende in een hofje aldaar. Naar aanleiding van verschillende omstandigheden achtte de politie het noodig naar de oorzaak een streng onderzoek in te stellen, hetgeen tot de arrestatie van den bewoner ge leid heeft. Het onderzoek moet aan het licht gebracht hebben, dat door de buren een dikke rook op den bewusten vroe gen morgen bespeurd werd, welke uit de woonkamer van bedoeld pand kwam, waarop zij ijlings naar buiten gingen I om hun buurman, die, naar zij meen den in gevaar verkeerde, te wekken. Onmiddellijk nadat zij op de deur ge klopt hadden, werd deze geopend, en stapte buurman geheel gekleed naar buiten en deelde hij mede, dat de lamp van de zolder gevallen was. Volgens de meening der omwonenden had v. G., als hij werkelijk ter ruste lag, reeds lang gestikt moeten zijn, in aanmerking genomen den geruimen tijd, welken de dikke rook te voor schijn kwam. Bij huiszoeking moet ook gebleken zijn, dat eenige voorwerpen van waarde op zolder waren opgeborgen, welk ver trek voor het oogenblik geen gevaar liep. De vrouw en de kinderen van den bewoner waren eenige dagen te voren naar Noord-Brabant vertrokken. Naar men mededeelde was in Mei 11. de inboedel voor f 800 verzekerd. Een persoon die zich in het buitenland bevindt moet mede in deze zaak be trokken zijn. Te Voorburg liep dezer dagen een koe, die door een boer gedreven werd, bij een kruidenier den winkel in, achter de toon bank langs, naar het kantoor, waar ze nog al schade veroorzaakte. Toen men het dier uit huis zou ver wijderen, kon het niet keeren; de eige naar van het beest wilde niet helpen, zoodat de timmerman gehaald moest worden, die het raam wegnam. Langs dien weg kwam het dier weer op straat. De eigenaar, die intusschen op straat den grootsten schik had, wilde zich nu met zijn koe wegpakken, maar eerst moest hij de gemaakte schade betalen. Aangezien hij hierin geen zin had, werd tegen hem proces-verbaal opgemaakt. HAARLEM, 7 September 1897. Eenigen tijd geleden heeft in ons blad eene oproeping voor leerlingen voor de Herhalingsschool gestaan. Het zou kunnen zijn, dat hierop door de Koninginnefeesten niet voldoende ge let is en daarom herinneren wq eraan, dat de inschrijving deze week, 's middags van 12 1 uur in het schoolgebouw op het Klein Heiligland No. 12 kan ge schieden. Leerlingen met een voldoend getuig schrift kunnen zonderandere na een examen worden toegelaten. Twee avonden per week wordt onder wijs in vakken van lager onderwijs ver strekt, nog twee avonden van 7 9 uur, wordt gelegenheid aangeboden om zich verder in het handteekenen en de nuttige handwerken voor meisjes te bekwamen. Aanstaanden Zaterdag avond geven de Heeren Gerard Zalsman en Philip Loots een Liederavond in de „Kroon". Wegens restauratie van de zaal der Sociëteit Vereeniging heeft deze uitvoe ring in de „Kroon" plaats. Bij den Heer J. C. Peereboom alhier is verschenenHaarlemsche Schet sen, Tien Teekeningen van P. van Looy, met bijschriften van Fidelio. De schetsen zijn: De Vleeschhal, Blinde Meijer, De Orgeldraaier, Na de Haarlemsche Kermis, De Haarlemsche Paardenloterij, De Man met den Baard, Onze Bouwverordening, Een angstig Oogenblik, Een lastig Verbod, De Politie op het Rijwiel. Sommige der schetsen bevatten portretten, waarvan enkele geslaagd mogen heeten. Het wil ons zoo voorkomen, dat van een paar ervan de oorspronkelijke tee- kening beter was dan de reproductie, maar dat kunnen we ook wel mis heb ben; de Heer Van Looy is genoegzaam als te nauwgezet teekenaar bekend, om met half werk genoegen te nemen, zoodat van een paar platen het zwakke dan bepaald aan den druk dient geweten te worden. De bijschriften, soms wat moraal in verhalenden vorm, soms geestig, soms wat ingehouden met iets van „ik zou wel durven maar ik wil niet", zijn wel waard als toelichting der schetsen ge lezen te worden. De prijs is zeer billijk, één gulden. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „WI6RR VERSCUAiVINB. Van 1 Nov. tot 7 Sept. hebben zich de Tol- gende personen aangemeld: 56 voor werkvrouw. 4 voor strykster. 7 voor waschvrouw. 1 voor stoelenmatter. 5 voor kookster. 7 voor naaister. 2 voor breister. 43 voor los werkman. 22 voor loopwerk. 2 voor kleedermaker. 2 voor stucadoor. I voor licht werk. 4 voor timmerman. 1 voor opperman. 7 voor grondwerker. 6 voor metselaar. 2 voor machinist. 2 voor bankwerker. 1 voor koffihuisbediende. 3 voor schilder. 1 voor schoenmaker. 2 voor huishoudster. 3 voor smid 1 voor oppasser. 1 voor broodbakker. 1 voor baker. 5 voor pakhuisknecht. 3 voor noodhulp. 1 voor bleekersknecht. 1 voor steendrukker. 3 voor koetsier. 1 voor tuinman. 1 voor kantoorbediende. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 7 Sept. zijn de volgende per sonen geplaatst. 43 voor werkvrouw. 1 voor strijkster. 3 voor naaister. 5 voor waschvronw. 2 voor kookster. 1 voor baker. 2 voor timmerman 1 voor kleedermaker. 6 voor loopknecht. 3 voor noodhulp. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bas Boelen, Stadhuis, of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekenda personen, gedurende de eerste helft van Juli 1897, welke stukken thans door de Afzenden kunneti worden teruggevraaqd. Brieven. Schouten, Alfen; W. Ooms, A. P. Groot, Schouten, en C. Warnier, allen Amsterdam; A. v- d. Bont, Bloemendaal; Wed. Waning, A. de Graaff, S. Hartiog, allen te's Hage; C. Freitnre, J. M. Verhagen, beide Haarlem; M. G. C. Baar^ Kromhout; Wed. A. J. van Beken, Nienwediep; J. Brouwer, Rotterdamen v. d. Eijs, Schagen Briefkaarten. G. Dijkstra, J. de Zwarte, J. A. Bots, en J Eradens, allen Amsterdam; S. Keijser, Venlo C. Mulder, en J. v. d. Made, Buitenland. K Alberdingk Thijm, Aken; J. Hilkman,New- York; M. Orth, Parijs; P. L. M. Cramer, Pre toria; Forrester, Sandowa; Maingay, Markt van 6 September 1897. Boter. Aangev. 163 verk. 163 KG. L. pr. 1.H. pr. 1.10 p. KG. Biggen. Aangev. 172 verk. 172 stuks. L. pr. f 7.— H. pr. 11.—- p. stuk. Schrammen. Aangev. 93 verk. 79 stuks. L. pr. 12.H. pr. 17.00 p. st. Aardappelen. Aangev. 117 verk. 117 H.L. L. pr. ƒ1.20 H. pr. ƒ3.50. p. H. L. Appelen. Aangev. 184, verk. 131 H.L. L. pr. ƒ0.90. H. pr. ƒ5.per HL. Beren. Aangev. 392, verk. 246, H. L. L. pr. ƒ1.75. H. pr. ƒ8.p. H. L. Heeréboonen. Aangev. 322 verk. 322 M. L. pr. ƒ0.60. H. pr. ƒ1.60. p. M. Snijboonen. Aangev. 269 verk. 269 M. L. pr 0.75. H. pr. ƒ2.p. M. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktberichten van 6 Sept. 1897. Roode tarwe f 6.75 Witte tarwe 7.70 7.20 Rogge n ^.15 4. Haver 3.62» 3.37* Gerst n 4»50 3.50 Groene erwten v 7.50 5.75 Bruin mosterdzaad „17.16.50 Capucijners 8.60 Karwijzaad 10.25 per 50 kilogr. ORGELBESPELING n de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 9 Sept. 1897 des namiddags van 2-3 uur, door den Heer W. EZERMAN, met welw. medewerking van den Heer G. P. v. V. (bariton). PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Aria uit JosuaHandel. 3. a. Allegro maestoso, b. Andante. 4. Aria uit PaulasMendelssohn. 5. AbendliedSchumann.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2