EEN MOEDERHART DOOR LIESBETH VAN ALTENA. 16) Naarmate zij volwassen werd hecht te zij aan die ritjes met papa. Zekeren dag verleidde zij hem om naar het Bois de Bologne te rijden. Nauwelijks ter plaatse gekomen, ontmoette zij een rijtuig waarin een dame haar kushand op kushand toewierp. Even welgemeend werden zij door de nu reeds zestienjarige beantwoord. Dewijl Philip de dame niet zoo dade lijk herkende of scheen te herkennen, keek hij Tine vragend aan. Aanvankelijk antwoordde zij niet, doch kleurde zoo hevig onder den va derlijken blik, dat deze op haar geves tigd bleef. Toen antwoordde zij in vin gerspraak „Zij is immers mama's zuster, Tante Julie?" De teugels ontglipten hem bijkans, maar de schrik verminderde niet toen zij vervolgde: „U is en blijft zoo boos op haar en toch heeft zij ons huis voor plundering bewaard, tijdens u zoo gewond waart te Brussel." Eensklaps schoot het visioen van den zoogenaamden droom hem te bin nen. Die vreemde vrouw was dus moest dus geweest zijn, die zelfde Julie Vivian En moeder had hem de waarheid verheeld Een diepe rimpel groefde zich in zijn immer glad voorhoofd. Een breede trek om den mond ontsierde dezen. Doch weldra stond zijn gelaat weder in de opgewekte plooi, welke het de laatste jaren had gekenmerkt, als van iemand, die met het lot is verzoend en zijn „partie en brave" heeft ge nomen. De moederlijke misleiding kon noch mocht tegen moeder getuigen. Zij was de vrucht harer innige liefde, en die liefde had haar stellig al die jaren doen geheim houden wat zij hem in normalen toestand onmogelijk zou hebben kunnen verzwijgen. Neen hij zou een onwaardige zjjn indien hij haar over de liefdedaad ooit een verwijt maakte. Zij had ook stellig alles voor Blanche verzwegen want Blanche zou tegen hem gespro ken hebben. Doch van wanneer dagteekende Ti ne's kennismaking met die beruchte vrouw? Schokkende ervaring! Zijne reine, zestienjarige Tine bekend met die verworpene harer sexe! Zou moeder of grootmoeder iets we ten van die relatie? OnmogelijkZij zouden die dadelijk hebben vernietigd. In zijn gejaagdheid verkortte hij den rit, tot Tine's teleurstelling, om het oneens te worden met zichzelven bij de vraag„Zal ik moeder of Gilbert onder verhoor nemen Hoe kon hij Gilbert ondervragen, zonder dezen te verraden dat hem iets gewichtigs was verzwegen, en die beruchte vrouw de zijnen zoo na in den bloede bestond Was het niet beter zich tot Blanche te wenden En hij besloot hier toe. Onwillekeurig gedacht hij aan het gesprek met moeder, bij welke gelegen heid hij haar, als 't ware, hare toe stemming voor zijn huwelijk had afge perst. Hij gevoelde zich volstrekt niet ongelukkig met Blanche. Integendeel 'doch Blanche en moeder waren voor hem vereenzelvigd. Wat de een ont breken mocht, de andere vulde het aan. Maar tochIndien de dood een offer vroeg, ondanks Blanche's liefde, hij zou moeder niet kunnen missen, moeder met haar helder hoofd, haar heerlijk verstand, moeder was in elk opzicht zijn geestverwant. Blan che niet. Daarin was immers moeders profetie vervuld? Blanche moest hem een onbeduidend wezentje worden, in wier gezelschap hij zich gruwzaam zou vervelen, zoo ras hij aan hare liefde gewoon zou zijn geraakt. Zoo had zij gezegd. En dat het zoo was, dit ervaarde hij dag aan dag. Door moeder bespeurde hij 't nauwelijks En straks stond hij voor Blanche, een'igszins bleek, voortdurend 't oneens met zich zeiven, zich te moede gevoe lend als tijdens de beslissende ure, toen bij moeder liet kiezen tusschen het behoud of het verlies van haren zoon Tine had zich naar haar kamer bege ven. Moeder bevond zich steeds op dit uur in eigen vertrekken. Hij moest zich dus het têtê a-tête met Blanche ten nutte maken, om dezen 't aller eerst te vragen in hoever zij indertijd bekend was geweest met het verblijf van van die vrouw onder haar dak. Zulk een gewichtig gesprek och dat hij het mondeling had kunnen doen't Was immers niet schriftelijk te voeren Misschien zou 't gaan in de vingertaai. Toch dwaalden zijne gedachten we der tot het heden terug, want eens klaps overviel hij haar met de vraag: „Blanche, weet ge dat Tine, de beruchte „belle Julie" kent Ik bedoel Julie Vivian?" hernamen zijn vingers op haren verbaasden, neen verschrik ten blik. „Hoe zou ik dit van verre hebben kunnen vermoeden?" vroeg zij op dezelfde wijs. „'t Is toch waarheid. Zij waagde zelfs Tine kushanden te geven. O, schande! 't argeloos kind beantwoordde die intieme groeten en voegde haren vader toe: „'t Is immers tante Ju lie." Blanche verbleekte „En die Tante Julie is een uitge- worpene, een verslindster van fortuinen een vernietigster van huwelijksgeluk, een overtreedster van goede zeden En tot zulk eene staat ons rein kind in betrekking? Hoe kondt ge haar ooit alleen doen uitgaan, Blanche „Vergeefmij,"hernamhij. „Ik werd driftig. Ik was het nooit nog tegen u, maar als vader voel ik mij in den hartader getroffen. Dat vrijpostige wezen, moet ons kind hebben aange klampt en tot zich gelokt. Ondervraag haar, Blanche, ondervraag haar Blan che. Ik ik kan het nietIk kan het niet. Ach, waarom die heilige gelofte geschonden Toen verliet hij met loomen tred de kamer. Bleek, bevend, roerloos had Blanche voor hem gestaan. Nooit was er nog eenig misverstand tusschen hen ge rezen. Nooit had mevrouw Day hoe hoog schatte zij de edele vrouw er om! Julie's naam genoemd. En toch had zij van Gilbert vernomen dat zij wel degelijk wist dat Julie in bun huis had vertoefd tijdens hare afwezig heid. En nu wist Philip zeker ook alles óók dat zij hare belofte had geschonden en ter sluiks had gewaagd, wat zij openlijk nret zou durven doen. De arme vrouw gevoelde zich radeloos van schaamte over hare zuster. Daar danste Tine binnen als een blonde, bigde fee. „Schort er wat aan moedertje? Foeiwat een sip gezichtje. Tranen ook al?! Wat is ér toch gebeurd? Welk verdriet doet u weenen?" „Ik hoorde daar van Papa, lieveling, dat een dame u kushanden heeft toege worpen, die gebeantwoordetalskendet gij haar intiem." „Dat is waarheid, mama. En.... en zij is zulk een alleraardigste vrouw, die tante Julie, dat ik haar wel altijd bij ons zou willen hebben. En papa is juist zoo leelijk tegen haar, om haar nooit te willen ontvangen, al heeft ze ons huis verdedigd en mijn leven gered, terwijl u in Brussel waart." „Ons huis verdedigd? Uw leven gered Wat viel er dan te verdedigen lil' welk gevaar hebt gij verkeerd Tine o Tine, beken toch alles, alles „Wel, de Communards wilden ons huis onder den voet halen, in de meening dat de oom van Louise Michel de Grounouille heette en hier woonde. Toen gaf tante Julie dat grauw volop te drinken en maakte het wijs dat zij Louise Michel was in eigen persoon en die wreede oom, die haar van haar vaderlijk erfgoed had verdreven, juist was gestorven, en haar tot zijn erfge naam had benoemd, om boete te doen voor zijn misdrijf. En toen zij allen dronken gemaakt had, nam zij mij uit de wieg en vlood met mij wat zij vlieden kon." „Hoe weet ge zooveel waarvan papa noch mij iets bekend is vroeg Blan che ontzet van het vernomene. „Wel, moederlief, van tante Julie zelf." „En sedert wanneer kent gij haar „O, reeds sedert een vol jaar. Zij stond mij op zekeren dag af te wachten aan de kerk, en droeg zoowel Gilbert als mij op, onze ontmoeting te verzwij gen, omdat papa nog altijd „en brou ille" met haar bleef. Gilbert bejegende haar heel eerbiedig. Hij kende haar heel goed als uwe zuster. „Zij had zoo verlangd de zuigeling terug te zien, die zij zoo vaak in haar armen had gewiegd en vroeg mij om haar toch eens te bezoeken in haar mooie hotel." „Dat zult gij toch niet doen? Dat hebt ge toch niet gedaan? Dat zou papa niet veroorlovenkreet de beangste moeder. „Papa och papazeg liever grootmama, moedertje! Die is tochalleenheerscheres. Grootmama, die u in der tijd zoo wreed kon achter laten om papa alleen voor zich te hou den. Sedert ik een en ander weet, kreeg ik hekel aan grootma, en kookt het in mij als zij mij haar „rechterhand" noemen blijft, alleen omdat papa, toen bij nog spreken kon, mij voor de aar digheid zoo eens genoemd heeft." „Tine! Tine! Tine!" En Blanche hief de handen tot haar op. „Groot moeder is de edelste vrouw, die ooit leefde. Ik zou voor haar kunnen knie len als voor een madonna. Zonder haar was papa voor lang bezweken. Geloof mij tochGeloof mij toch „Nu ja maar wij, u en ik, zijn er ook nog! Wil ik u eens wat zeggen, moes? Grootmama ontneemt ons papa's liefde." „Onwaar Tine! Onwaar Och kindhoe kunt ge mij zoodanig bedroeven, zooveel verdriet doen?" „U bedroeven? U verdriet doen? Ik zou dat doen ik zou dat kun nen, mijn lief, bedeesd, onderdrukt moedertje. Altijd No 2 in huis in plaats van No. 1 bij papa. En wat heeft u een treurig lot. De vrouw van een doofstomme moest zelf ook doofstom zijn, dan voelde zij haar kruis minder." „Tine, Tinewie leerde u zoo spre ken over papa? Die arme papa!" „Niemand, lief moedertje! Ik ben een en al deernis met u en tante Julie ook. Wij u en ik hebben eigen lijk geen leven. U is nog zoo jong en ik moest nu een heerlijken tijd van bals en feesten intreden, maar papa komt nergens. Hij versuft bij zijn boeken, en wij zullen met hem versuffen voordat ik twintig zal zijn, alleen om die ellendige grootmama." „Kindkindge doet mij den dood aan door zoo te spreken Goddank dat papa u niet hooren kan!" „Zeg zoo iets niet, moedertje want als u stierf stierf ik ook." En zij sloot de verschrikte moeder in de armen en kuste haar links en rechts de tranen weg, die zij haar deed storten, totdat papa binnentrad en door beider houding verschrikt, de armen om vrouw en dochter heensloeg. 't Yiel niet te betwijfelen, Blanche had Tine onderhanden genomen ?en beiden waren nu geheel over stuur. „Komkomzoo erg is het niet gemeend, lievelingen. Tine moet maar beloven, dat zij niet meer met die ma dame Julie zal spreken." „En dat waarom niet, papa?" vroeg zij zich oprichtend. „Omdat papa het niet goedkeurt. Die vrouw gedraagt zich niet als een fatsoenlijke vrouw, daarom kan mama haar zelfs niet ontvangen. Meer kan papa u niet zeggen, Tine. Ge wilt zoowel mama als papa allicht dat bewijs van liefde geven, Tine hernam hij, toen zij bleef zwijgen. „Dat's te zeggen papa tante Julie „Noem die vrouw geen tante, Tine. Ik duld dat niet." „Maar, papa!" „Och, Tine. Ik smeek u beloof papa wat hij verzoekt te zullen doen, nu en altijd!" „Maar als ik voel, die belofte toch niet te kunnen nakomen omdat Grootmama u tegen haar heeft opge zet, papa!" „Grootma zou mij hebben opgezet tegen die vrouw? Neen,jTine. Neen Voor dat mama papa's vrouw werd, heeft zij die zuster moeten afzweren, om dat zij zich misdroeg!" „En en zij heeft mij toch het leven gered en zij heeft ons huis voor plundering behoed." Philip werd doodsbleek onder de herhaling der onverwachte onthulling in het rijtuig, en dat uit den mond van zijn eigen kind, nu zelfs in Blan che's tegenwoordigheid. „Ga naar uwe kamer, Tine. Ik moet alleen zijn met mama!" Schoorvoetend gehoorzaamde zij. „Nu moet ik meer weten, Blanche," hernam hij in zenuwachtige vingertaai. „Wat is er gebeurd tijdens mijn afwe zigheid Ik wist het wel, dat een vreem de, slechte vrouw huis hield in ons hotelO, ik heb alles wel gezien gezien, maar goede God, hoe toch Hoe kon ik het zien Heeft die vrouw u vervangen tijdens gij in Brussel waart Blanche was steeds bleeker gewor den. Zestien jaren waren voorbijgegaan. Het verleden was geheel naar den achtergrond gedrongen en het eenige, dat zij zich ooit had te verwijten ge had, zij verweet het zich thans dui zendvoud. En nog liever zou zij zich voor moeder op de knieën hebben geworpen, dan Philip's sprakelooze verwijten te moeten doorstaan. „Heeft zij u vervangen tijdens gij in Brussel waart?" herhaalden zijne vin gers. „Ja, Philip, ach ja! Maar hoe dat gekomen is, weet ik jtot op den hui- digen dag, eigenlijk^'zelf niet. Gilbert was er bij, toen zij mij overrompelde, in mijn verstrooidheid van vreugde bij u te mogen komen. Ik heb nooit den moed gehad het u te zeggen." Philip was ontwapend. Haar.uiter- iijk scheen te slinken voor zijne oogen. hare wangen waren marmerwit ge worden/ Hare lippenjvolkomen kleur loos. Hare oogen ingezonken. Hare knieënjjknikten, Zij kon zich al min der staande houden en, eensklaps gleed zij naast hem neder en greep zijne handen. Wordt vervolgd). Gedrukt by DE ERVEN LOOSJES, te Haarlem,

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 6