HAARLEMSCH Adresboek Van Haarlem Eerste Blad. No. 73. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84. Negentiende Jaargang, 144 met AMSTERDAM. van WOENSDAG 15 September 1897. Het 1897. Prijs ing. 1.75, geb. f 2.—, DË ERVEN LOOSJES. N ieuwsberichten. TBLEPHOONNTJMMEK TELEPHON1SCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stak Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. is voorhanden in den Boekhandel van „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkregen bij De Erven Loosjes, te Haarlem. Adresboek van Haarlem, 1897geb. f 2. ing. «- 1.75 AGATHA. De herberg in 't Sjiessaertge- bergteing ƒ0.50, geb. 0.75 BRETON. (FREDÉRIC) Verloren ge- lot#. 2 dlning. 6.50 ESCHSTRÜTH. (NATALY VON) Gan zen Lize. Uit het Duitsch vertaalding. 190 GELDER (M. G. DE) Elementair over zicht van den bouw der hedendaag- sche oorlogschepen. Met 152 afbeel dingening. 4.25 KOETSVELD (C. E. VAN) De Pastorie te Mastlandgeb. 1.10 KOETS VELD's (V AN) werken. Roman tische schetsen. Novellen en Fantasiën. Compleet in 50 afl. a0.15 NOUHUYS (W. G. VAN) Studiën en Critiekening. f 2.50, geb. 2.90 B— Letterkundige opstellengeb. 2.90 PUTNAM (RUTH) Willem de Zwijger, Prins van Oranje in zijn leven en wei ken beschrev en. Voor Nederland bewerkt door Dr. D. C. NijhofF Met vele portretten, afbeeldingen van steden, kasteelen, veldslagen, facsimili's van handschriften, landkaarten, allegorieën, geslacbislij9ten, enz. enz., meerendeels naar schilderijen en prenten uit de lPe en 17e eeuw. 2 dlngeb. 11.— ROBBERS. (HERMAN) De Roman van Bernard Bandt. ...ing 3.25, geb. 8.90 ZEYLEMAKER. (J. J)Het aanvankelijk Breionderwijsiug. 0.75 ZUYLEN (WILLEM VAN) Een reizi ger in vroo'ijkheid. Nieuwste voor drachtening. 1.50, geb. 1.90 Baitenlandsche nieuw verschenen werken HALÉVY (L.) Re'ciis de gnerre. L'inva- sion 18701871. Dessins par L. Mar- chetti et Alfred Paris. Livraison 10.55 HANSEN. (JULES) L'alliance Fran co- Russe ing. 1.40 HAUCHE. (C.) Wilhelm Zabern. Ein Roman aus der Zeit Christiaans des Zweiteu. Aus dem Danischen iibersetzt von Johannes Claassening. 1.95 BELLAMY. (EDWARD) Equalitygeb. 3.90 CAINE. (H.) The Manxman. 2 dln. ing. 2. Bovenstaande werken zijn voorhanden bij de boekhandelaare de Erven Loosjes Volgens de nieuwe Belgische Schut terij-wet is iedere vreemdeling boven de 21 jaar, die langer dan een jaar in België verblijf houdt, verplicht, deel uit te maken van de burgerwacht. Dat kan, meenen de Duitschers, vreemdelin gen, die dienstplichtig zjjn in hun eigen land, in moeilijkheden brengen. Zij zou den dan in België of in hun eigen land deserteur moeten zijn. Voorts, zeiden zij, heeft de nieuwe burgerwacht, ten doel: bescherming van het vaderland naar binnen en naar buiten, en dat laatste kan vreemde Re geeringen, vooral de Duitsche, niet on verschillig zijn. „De Duitschers,'' zegt het Handelsblad van Antwerpen, „zijn dus niet tevreden en dreigen zelfs met de diplomatie om het kleine België bang te maken." «Maar de wet," zoo vervolgt het blad, „heeft alleen ten doel, vreemdelingen en Belgen gelijk te stellen, en de Duit schers zouden, als zij niet dienstplichtig waren voor de burgerwacht, boven de Belgen bevoorrecht zijn. „Wij willen niets vijandigs of onaan genaams zeggen van de Duitsche kolonie. Wij erkennen, dat Antwerpen zijn voorspoed grootelij ks aan de Duitschers te danken heeft. „Maar als zij weerhouden worden van naar hier te komen omdat zij enkel rechten willen genieten en geen lasten dragen, welnu dan, zonder dat ze 't kwalijk nemen, dan kunnen wij hun vereerend bezoek heel goed missen." In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een ontzettende brand een deel der ateliers vernietigd van de bekende uitge versfirma Hachette Co. te Parijs. De brand is uitgebroken in den rech tervleugel van het groote gebouw, waar in tien meesterknechten met hun fami lies woonden. Des nachts om half twee had de nachtwaker nog de ronde gedaan en niets bespeurdkort daarna merkte de concierge een eigenaardig licht op den trap en onmiddellijk sloegen de vlam men naar buiten, die natuurlijk uitste kende voeding vonden in de massa's papier. Van alle kanten kwamen spuiten aan rukken, die stroomen water in het ge bouw wierpen, met het gevolg, dat men om 4 uur den brand meester was. Een voorloopige raming schat het materieel verlies op een millioen francs. Men vermoedt, dat de brand is ont staan door het in contact komen van twee electrische geleidingen. Tussehen de Engelsche werklieden in het machinevak en hun patroons moeten vertrouwelijke onderhandelingen plaats hebben om een einde te maken aan de staking. De Telegraaf vermeldt eene nieuwe manier van oplichterij. Een heer van Sint-Joost-ten-Noode (Brussel) maakte in eene badplaats ken nis met een Engelschman, met wien hij op vriendschappelijke wijze omging, zelfs wandelde en dineerde. De Engelschman bleef eens onder het wandelen plotseling staan voor eene vitrine, waar schilderijen uitgestald wa ren. De beide vrienden bewonderden vooral een vrouwen portret, bespraken het eenige oogenblikken en gingen toen heen. «Vooral was de blauwe tint van het kleed mooi" zei de Engelschman. „Wat, blauw?" vroeg de andere, „het kleed is geel." „Pardon, het was blauw." Men gingj eene weddenschap aan voor 20 louis, keerde terug en... het kleed was blauw. De Engelschman won zijne weddenschap., Daags daarna was de Engelschman verdwenen en het schilderij °°k. Bij nadere inlichtingen werd het raad sel opgelost: De Engelschman had den schilderijenkoopman verzocht, de twee schilderijen in zijne vitrine te plaatsen, doch niet beide te gelijk. De koopman moest telkens als de Engelschman met een vriend aan de vitrine had gestaan, «voor de' grap" de gele dame door de blauwe vervangen. Hij schijnt die grap reeds in verschil lende badplaatsen gespeeld te hebben. Volgens den Atheenschen berichtgever van Vindépendance Beige is de Grieksche Kroonprins bezig aan een rapport over de krijgsverrichtingen, dat niet minder dat 1800 bladzijden groot zal zijn. In dat werk moet de Prins, die opperbevelheb ber was, de schuld der begane misslagen werpen op zijn gewezen hoofd van den staf en vriend, Generaal Sapounzakis. Prins George heeft diezelfde tactiek gevolgd, maar niet met een gunstigen uitslag. Hij daagde zijn ouden makker en vertrouwden vriend Raflopoulos, commandant van een torpedoboot, voor den krijgsraad, wegens ongehoorzaam heid en het verlaten van zijn post. Maar Raflopoulos kon klaar en duidelijk be wijzen, dat hij niets had gedaan dan stiptelijk de bevelen van Prins George opvolgen, en de krijgsraad sprak hem zonder voorbehoud vrij. Uit de Vereenigde Staten werd we der een noodlottig spoorweg-ongeluk bericht. In den nacht van Woensdag op Don derdag zijn op den Atchison spoorweg, bij Emporsa (Kansas), twee treinen in botsing gekomen. Twaalf menschen werden gedood en twaalf anderen zwaar gewond. Onder de passagiers van een der trei nen was de Heer Bryan, detegen-can- didaat van Mac Kinley bij de jongste Presidentsverkiezing. Hij bleef onge deerd en moet wakker hebben meege holpen bij het bevrijden van passagiers, die bekneld zaten in de vernielde wagens. De Spaansche berichten omtrent den afloop van den Cubaanschen opstand schijnen wel weer wat te optimistisch getint geweest te zijn, anders had toch niet kunnen plaats hebben wat thans vermeld is, dat eene stad op Cuba is ingenomen. Men maakt er den militairen gouverneur een ernstig verwijt van en de ministerraad zou overwegen wat in deze te doen staat. Het zou er wel op kunnen uitloopen dat generaal Weijler, die eene sterke partij tegen zich heeft, doch door de regeering gesteund wordt, werd terug geroepen. De stad, Victoria de las Tunas, was versterkt door zeven forten met Krupp- kanonnen. Aan Generaal Wejjler is op heldering gevraagd van het feit dat een zoo versterkte stad in de handen der insurgenten kon vallen. Tot het herstellen van schade, veroor zaakt door de overstroomingen aan wegen en bruggen en Silezie heeft de provinciale raad driehonderd duizend mark uitgetrokken. Voor de schade, toegebracht aan particulieren eigendom zal hulp bij de regeering gevraagd worden. Voor Ierland beteekent het mislukken van den aar dappeloogst hongersnood of minstens een winter van gebrek en ontbering voor de volksklasse, voor welke de aardappel de hoofdschotel is: In de laatste dagen kwamen berichten in omtrent genoemde ramp, maar thans werd medegedeeld dat het zóó erg niet is. Bij zijne aankomst te Brussel is de Koning van Siam door koning Leopold persoonlijk van den trein gehaald. Op Korea waren eerst de Russen de baas, thans zijn het de Engelschen en de Japanners, die elkaar aardig den bal toewerpen, en er in schijnen te zullen slagen de Russen te verdringen, doch de raeening wordt geuit, dat van Rus- sisehen kant het noodige zal gedaan worden om den langzamerhand verloren invloed te herwinnen. Onlangs stond te Middleton een man terecht, wegens diefstal van aardappelen. Hij werd tot 6 shilling boete veroor deeld. Maar er was gebleken, dat de man stal om zijn gezin, dat honger leed, voedsel te verschaffen. Daarom betaalden de gezworenen de boete en de kosten en hielden daarenboven een inzameling voor den ongelukkige. De bestolene gaf hem de aardappelen te geschenke. Zoo werd voldaan aan de ei.schen van gerechtigheid en menschlievendheid bei de. Op de schorren voor den Noordpolder onder St. Maartensdijk is een voor die streken vreemde visch komen aandrijven. Hij behoort tot de walvischachtigen en wordt door sommigen voor een dolfijn gehouden, wat echter aan twijfel onder hevig is, aangezien de kaken tandeloos zijn; zijne lengte is 4,75 M., bij eene hoogte van ongeveer 0,70 M., de zwaarte wordt geschat op ruim 1000 K. G. Te Buinen, waar voor eenige jaren een kanaal gegraven werd, met een jaagpad aan de Zuidzijde van dat kanaal, leden sommige grondeigenaren water last, waarom zij afwateringsbuizen leg den onder dat jaagpad. Reeds hadden die buizen langen tijd dienst gedaan, toen dit ontdekt werd, waarna zij op last van de regeering werden opgeruimd. Het gevolg hiervan is eene gedurige hooge waterstand, waardoor haver, aardappelen enz. onder water geraken. Bij Ged. Staten van Drente is thans vergunning gevraagd voor de plaatsing van water geleidingen in verbinding met het boven bedoeld kanaal. Zooals men weet is de Willemspoort te Amsterdam voor eenigen tijd door den Raad ten doode opgeschreven. Nu zij niet meer als poort diende was er een politiepost gevestigd en huisvestte er eene afdeeling brandweer. Thans is dit alles een ander onderkomen verschaft en zal de steenmassa geslecht worden. Acht en vijftig jaar geleden was onze toenmalige kroonprins, later Koning Willem II, de eerste, diede poort doorreed en haar dus plechtig opende en in zoo verre had zij historische waarde. Met de wisseling der tjjden is de Willemspoort vrijwel doelloos geworden en in de laatste jaren was zij een eenzaam en verlaten sta-in-den-weg, waardoor in zekeren zin de geregelde uitbreiding van Amsterdam aan de westzijde werd tegen gehouden en daarom zal menigeen tevreden zijn met hare verdwijning. Men deelt mede, dat er eenige kans bestaat voor een optreden te Amsterdam in den aanstaanden winter van Sarah Bernhard. Van Eleonore Duse is het reeds zoo goed als zeker. Beiden zullen zij dan kort na elkander optreden als Marguéretha Gautier. Of Haarlem nog een druppel van dezen kunststroom zal genieten is niet gemeld. V

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1