Het Fad. brengt in herinnering, dat het 20 Sept. 200 jaar geleden zal zijn, dat de vrede te Rijswijk gesloten werd tusschen Frankrijk en de verbonden Mo gendheden, Engeland, Holland, Duitsch- land en Savoye. De gezanten der geal lieerden met hun geheelen hofstoet lo geerden in Den Haag, terwijl de Fransche afgevaardigden te Delft huisvestten. De vredesonderhandelingen, 9 Mei aange vangen op het „Huys te Ryswyck", eindigden eerst op bovengenoemden da tum, terwijl Duitschland eerst 30 October ter zelfder plaatse met Frankrijk tot overeenstemming kwam. Zooals men zich zal herinneren hadden de vredesonderhandelingen „bij ons, over ons, doch zonder ons" plaats. Door eene tot heden onbekende oor zaak is Zondagavond in het hoofdgebouw der Arnhemsche tentoonstelling brand ontstaan, zóó, dat aan redding niet te denken viel. Nauwelijks was daar de brand gebluscht, of liever het geheele hoofdgebouw verteerd, of de brand brak uit in het Panopticum. Men schat de schade op driemaal honderdduizend gul den. Het gebouw was verzekerd tegen 42000. De justitie heeft een uitgebreid on derzoek ingesteld. In verband met het raadselachtige in brand geraken van het Panopticum heeft eene arrestatie plaats gehad, Te 's Gravenhage wordt verzekerd, dat in de laatste dagen onderhandelingen moeten gevoerd zijn tusschen den Heer Van Marken, directeur der Nederland- sche Gist- en Spiritusfabriek te Delft, en eene commissie van werklieden der eer lang te sluiten ijzergieterij De Prins van Oranje te 's Gravenhage, in verband met door den Heer Van Marken aan te wenden pogingen om eene voortzetting van de zaken der ijzergieterij door de bekwaamste werklieden der fabriek on derling mogelijk te maken, hetzij dan de nieuwe onderneming Delft tot zetel zou krijgen of te 's Gravenhage geves tigd blijven. Zaterdag 18 September des namiddags ten drie ure wordt de tegenwoordige zitting der Staten Generaal namens H. M. de Koningin door den Minister van Binnenlandsche Zaken gesloten. Dinsdag 21 September heeft met het gewone ceremonieel de opening der nieuwe Kamers plaats door II. M. de Koningin Regentes vergezeld door H. M. Koningin Wilhelmina. Men zal zich herinneren den persoon van Hendrik de Jong, in der tjjddruk besproken in verband met de nog steeds niet opgehelderde verdwijning van twee vrouwen. Voor eenige dagen was deze de Jong uit de gevangenis ontslagen, maar hij is weder gevangen genomen, wegens het huren van huizen onder een valschen naam. Ook had hjj reeds weer connecties aangeknoopt met twee vrou wen, ook onder valsch voorgeven. De beide naar de Tweede Kamer af gevaardigde leden der Sociaal Demokra- tische partij zullen bij de verschillende werkzaamheden de rollen verdeelen. De Heer Van Kol zal zich bezig houden met de Indische aangelegenheden en de spoorwegen, de Heer Troelstra met de belastingen en de posterij. Ook zou het plan bestaan, dat de laatste op een ge geven tijdstip de regeering zal interpel- leeren over de eenigszins duistere zaak der gebroeders Hoogerhuis te Beetgum. Men deelt mede dat de muziekdirec teur van het concertgebouw, de heer Mengelberg te Lucern moet blijven wegens lijden aan gezichts-rheumatiek. De pogingen om den gevierden directeur op waardige wijze te vervangen hebben tot heden schipbreuk geleden. De groote mannen in deze, Richter, Mottl en R. Straus zijn verhinderd, doch van Sieg fried Wagner is men het antwoord nog wachtende. Artis te Amsterdam is weer in 't bezit gekomen van drie ijsberen. Be dieren hebben op de verre reis niet veel geleden en schijnen zich in hun gevangen staat zeer goed te zullen schikken. Het Amsterdamsche raadslid de heer Gerritsen is van meening, dat het for mulier-gebed, waarmede de vergaderin gen van den Amsterdamschen gemeente raad wordt geopend, behoort afgeschaft te worden. De Voorzitter van den raad had voorgesteld over dit punt met een voudige stemming te beslissen en dit zou zeer zeker het veiligst geweest zijn. Doch de Heer Gerritsen heeft zich laten verleiden tot het voeren van discussie?, waardoor de kwestie toen niet werd beslist en zeggen de bladen der ver schillende richtingen er het hunne van. De Standaard neemt het den heer Gerritsen niet kwalijk dat hij het open baar gebed in den raad wil afschaffen, maar het zou haar toch spijten als zijn toeleg gelukte. In veel landen bestaat het openbaar gebed nog, ook in de volksvertegen woordiging; slechts in die landenwaar de geest van de Fransche omwenteling den toon heeft aangegeven, is het ver dwenen. Ook bij ons noemt de regeering in de troonrede en in de koninklijke boodschap waarbij een wetsontwerp aan de Staten-Generaal wordt aangeboden, den naam van God. „Is dat nu geen doode vorm, maar meent men dit, dan moet men ook open lijk dien God om zijn hoede en om zijn zegen durven aanroepen." Natuurlijk in een kort formeel vaststaand gebed, »een ieder vrijlatende in de consciëntie, om er in te deelen, of er zich buiten te houden, want vrijheid is in het geeste lijke volstrekt onmisbaar."„Af schaffing zou hier iets anders dan niet- invoering zijn. Afschaffing ware de publieke verklaring: Wij, als raad van Amsterdam, geven het geloof in de be hoefte aan Gods zegen en aan Gods hoede er aan." Dr. H. Burger vestigt in het Tijdschr. v. Geneesk. de aandacht op een disser tatie van den heer Ed. Veaux te Bordeaux over het doorboren van de oorlelletjes. Allerlei infectieuse ontstekingen kunnen daar het gevolg van zijn. Veaux haalt een aantal gevallen aan, waarin lupus (huid-tuberculose), gezwellen, en soms ergere ziekteverschijnselen veroorzaakt waren door het perforeeren der oorlel letjes gezwegen nog van de gevolgen van inscheuring, die dikwijls daarna plaats heeft. De schrijver der dissertatie betoogt, dat bijna al d,e bedoelde ziekteverschijn- selen kunnen worden voorkomen, door bij deze operatie ter wille van opsiering dezelfde voorzorgen van reinheid toe te passen, als bij elke andere heelkundige handeling. Daartoe zou allereerst de operatie uit de praktijk der juweliers moeten verdwijnen. »Het verkieselijkste", zegt Dr. Burger, „ware voorzeker, zoo het Indiaansche gebruik, om de kinderen louter voor de aardigheid lichamelijk te schenden, ge heel werd verlaten. Gelukkig dat de mode zich tegenwoordig met de oorlel letjes minder dan vroeger bezig houdt." HAARLEM, 14 September 1897. Zondagavond had in het Park van het Brongebouw het laatste concert plaats van de uitgebreide serie muziek uitvoeringen, welke gedurende den zomer den leden aldaar werd aangebo den. Aan het gemeentelijk muziekkorps, dat zich in dit seizoen dertigmaal in het Brongebouw deed hooren, was ook dit eindconcert opgedragen. Van die opdracht kweet het zich als naar gewoonte recht verdienstelijk, zoodat het program ma met belangstelling werd gevolgd, zoowel buiten het hek, waar zich een tal rij k publiek op en neer bewoog, als daar binnen. Eenige getrouwe bezoekers boden den heer Kriens als blijk van waardeering weder een lauwerkrans aan, door dezen met erkentelijkheid aanvaard. Een terugblik op de exploitatie van het Brongebouw in den afgeloopen zomer zal voor de leden gepaard gaan met prettige herinneringen, met herinnerin gen aan velerlei genietingen, die in de eentonigheid van het leven wat afwis seling en kleur hebben gebracht. Ongetwijfeld is opnieuw gebleken, dat hier een hoogst aantrekkelijk ver- eenigingspunt gevonden wordt voor oud en jong, voor lieden van onderscheiden rang en stand. Als zoodanig verdient het Bronge: bouw de waardeering van allen ook van hen, die tot hiertoe van verre bleven staan en toch wel geroepen zijn deze zaak te steunen. Heden verscheen de tweede jaar gang van het Adresboek van Haarlem, uitgave van D. J. van der Wilk. Bij de gestadige toeneming van de bevolking der gemeente en het groot aantal adres veranderingen is deze uitgave, twee jaar na den eersten jaargang alleszins gerechtvaardigd. Het boekje, tweehonderd pagina's adressen in twee kolommen komt ons zeer volledig voor, waarop dan nog volgt eene alphabetische lijst van be roepen en eene straatsgewijze lijst, te zamen bestaande uit zeventig bladzijden in drie kolommen. Druk en papier voldoen aan de eischen, welke men stellen mag aan een boekje waarvan eiken dag de onmisbaar heid ten volle blijkt. In de Vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken gehouden den 7 September werd, na de behan deling van nog andere stukken vóór het sluiten der vergadering nog door een der leden de aandacht der vergadering gevestigd op de onlangs gehouden aanbe steding van het bouwen van een lokaal in de nabijheid van het Spoorweg station al hier, bestemd om te worden ingericht tot kantoor van inklaring, met welke zaak deze Kamer zich reeds sedert ge- ruimen tijd heeft beziggehouden en waardoor aan den wensch van vele fabrikanten en industrieelen in deze gemeente zal voldaan worden. Tot ods leedwezen konden wij niet tegenwoordig zijn bij de uitvoering van de h.h. Zalsman en Loots, Zaterdagavond in de Concertzaal der sociëteit „de Kroon" gegeven. Gaarne verleenen wij daarom plaats aan eenige mededeelingen be treffende dit concert, ons van bevoegde zijde verstrekt. Volgens onzen zegsman hebben de heeren veel succes gehad en kan de avond, ook wat de opkomst betreft, goed geslaagd heeten. De heer Zalsman zong bijzonder mooi in de liederen van Schubert en Brahms en vond in de laatste ongetwijfeld zijn glanspunt. Opgemerkt mocht worden, dat de stem van den voortreffelijken zanger nog aan vastheid en klank heeft gewonnen en zijn verblijf in het buiten land voordeelig heeft gewerkt op de tekst uitspraak. Met de Tranendichljes van Loots konden de aanwezigen het nog niet te best vinden. De gereserveerde hou ding deed vermoeden, dat de strek king er van niet werd begrepen. Of de voordracht daar de schuld van moet dragen, dan wel de zeer eigenaardige inhoud der gedichtjes wordt in het mid den gelaten. Onverdeelde sympathie von den de liedjes van Lovendaal, muzikaal geïllustreerd door Bernard Zweers. De eenvoudige, fraaie vertolking vond bij de hoorders den besten weerklank. De begeleiding der liederen muntte uit door fijn muzikalen zin en nobele behandeling. Zij gaf den heer Loots aan spraak op een belangrijk deel van het succes. Voor het schriftelijk gedeelte van het examen voor cand. gemeente secre taris slaagde de heer H. A. van Abs, klerk ter secretarie alhier. Door den Heer P. Piepenbrink Kapitein adj. bij het bataljon dienst doende schutterij alhier is aan H. M. eervol ontslag uit die betrekking aan gevraagd. 11. Zondag namiddag te ruim 3 ure bewoog zich een gezelschap van negen wielrijders langs den Spaarndam. merweg, in de richting van Spaarndam, tegemoet rijdende een -4tal personen, die naast elkaar op den weg liepen. Deze weigerden niet alleen voor de wielrij ders uittewijken maar bij hunne nade ring gaf een hunner een wielrijder een stomp met den linker arm waardoor deze met zijn wiel omver tuimelde, ge volgd door drie anderen, die op hem terecht kwamen, waarbij een van deze laatsten de rechterhand kneusde, waar voor geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, terwijl drie rijwielen waren beschadigd. Tegen dezen aanvaller is door de politie proces verbaal opgemaakt. Gisteren namiddag is del4jarige J. v. D. werkzaam op de sigarenfabriek van den Heer H; aan de Oude Groen markt, aldaar van een trap gevallen, waarbij hij zijn linkerscheenbeen heeft gebroken. Hij is naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht. Door de rechercheurs Jansen en Misset is bekeurd de bierhuishouder B. woonachtig aan de Oostvest No 2 ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. -Door den rechercheur Verkerk is aan gehouden H.G. Rademaker, oud28jaren, timmerman, woonachtig te Amsterdam, die zich in den loop van de vorige maand had schuldig gemaakt aan oplichting van een bedrag van 100, ten nadeele van Mevr. de Wed. H. woonachtig al hier in het Kenaupark door op valsche geschreven en duor hem onderteekende kwitantiën verschillende bedragen te ontvangen van 10.en 5.— ten behoeve van instellingen van weldadig heid. Hij is naar het Huis van Bewa ring overgebracht. „Weldadigheid fnaar Vermogen". Afdeeling: IFERRVERSCHA1FINO Van 1 Nov. tot 15 Sept. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 61 voor werkvrouw. 4 voor strijkster. 7 voor waschvrouw. 1 voor stoelenmatter. 5 voor kookster. 7 voor naaister. 2 voor breister. 46 voor los werkman. 22 voor loopwerk. 2 voor kleedermaker. 2 voor stucadoor. 1 voor licht werk. 4 voor timmerman. 1 voor opperman. 7 voor grondwerker. 6 voor metselaar. 2 voor machinist. 2 voor bankwerker. 1 voor koffihuisbediende. 4 voor schilder. 1 voor schoenmaker. 2 voor huishoudster. 3 voor smid. 1 voor oppasser. 1 voor broodbakker. 1 voor baker. 5 voor pakhuisknecht. 3 voor noodhulp. 1 voor bleekersknecht. 1 voor steendrukker. 3 voor koetsier. 1 voor tuinman. 1 voor kantoorbediende. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 15 Sept. zijn de volgende per sonen geplaatst. 44 voor werkvrouw. 1 voor strijkster. 3 voor naaister. 5 voor waschvrouw. 2 voor kookster. 1 voor baker. 2 voor timmerman 1 voor kleedermaker. 6 voor loopknecht. 3 voor noodhulp. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken5 worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestunr te richten, bus Boelen, Stadhuis, of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Markt van 13 September 1897. Boter. Aangev. 119 verk. 119 KG. L. pr. 1.H. pr. 1.10 p. KG. Biggen. Aangev. 97 verk. 97 stuks. L. pr. 9.H. pr. 11.p. stuk. Schrammen. Aangev. 69 verk. 69 stuks. L. pr. 12.H. pr. 15.00 p. st. Aardappelen. Aangev. 240 verk. 240 H.L. L. pr. ƒ1.20 H. pr. f3.—. p. H. L. Appelen. Aangev. 91, verk. 79 H.L. L. pr. f 1.H. pr. f 5.per HL. Peren. Aangev. 362, verk. 261, H. L. L. pr. /1.50. H. pr. f 9.p. H. L, Heereboonen. Aangev. 295 verk. 295 M. L. pr. ƒ0.60. H. pr. ƒ2.p. M. Snijboonen. Aangev. 107 verk. 107 M. L. pr ƒ0.90. H. pr. ƒ2.50 p. M. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktberichten van 13 Sept. 1897. Witte tarwe 7.50 8. Rogge 4.25 5.— Haver 3.27s 3.37s Gerst Bruin mosterdzaad 4.50 16.— 5.90 ORGELBESPELING ia de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 16 Sept. 1897 des namiddags van 2—3 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Morcean de ConcertGailmant. (Prélade, theme, variat. et Finale.) 2. Adagio uit de Be Symphonie..Beethoven. 3. Finale nit de Sonate.Mailly. 4Trauermarsch auB der Götterdam- merungtVagner. 5. Lied ohne Worte (Duet)Mendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2