had te innen, is naar alle waarschijn lijkheid in eene woning gelokt endaar vermoord. Deze woning is thans verlaten en de bewoners zijn spoorloos verdwenen. Met de vredesvoorwaarden schijnt men het thans eens te zijn. Waar nu het sluiten van den vrede op wacht begrijpt men niet. Het kan er nog op uitloopen, dat Griekenland en Turkije de mogendheden bedanken voor de tusschenkomst en de zaakjes maar rus tig samen afspinnen. Doch er zullen wel bezwaren zijn van Europeeschen aard, die dit beletten. Koning George van Griekenland is voornemens om onmiddellijk na het sluiten van den vrede eene nationale vergadering bijeen te roepen om te be raadslagen over de middelen om de gel delijke aangelegenheden des rijks te verbeteren. Het Trade Union Congres heeft een zeer belangwekkende discussie gehouden over den kinderarbeid. De heer Pete Curran, van de „London Gas Workers and Labourers Union" pleitte krachtig voor de afschaffing van arbeid van kin deren onder de vijftien jaar en van allen nachtarbeid voor jongelieden onder de achttien jaar. Dit voorstel werd aangenomen met groote meerderheid, ofschoon het niet aan oppositie ontbrak. Vooral heftig in zijn protest was de afgevaardigde van Burnley, die kinderarbeid verlangde in de textiel industrie, niet omdat de ouders daaruit voordeel zouden genieten, doch uit belang voor de kinderen zelf. Zij moeten hun vak leeren en zouden daar toe niet in staat zijn, wanneer zij daar mede niet op jeugdigen leeftijd begon nen. De vergadering bleek met deze ziens wijze niet ingenomen met 595000 tegen 274000 stemmen verklaarde zij zich te gen kinderarbeid. In deze zelfde bijeenkomst werd aan genomen het voorstel van den heer Rod- gers uit LondenHet is verboden, vrou wen arbeid in fabrieken of werkplaatsen te laten verrichten binnen de zes weken na haar bevalling. Hierbij behoort aangemerkt, dat bij de Nederlandsche wet reeds in een en ander is voorzien. Even voordat een batterij veld artille rie, terugkeerende van de manoeuvres op de Véluwe, het dorp Barneveld bin nen reed, geraakten van een kudde schapen verscheidene beesten onder de kanonnen. Voordat de berijders konden stilhouden, waren reeds vier dieren overreden, een was gedood, terwijl de andere zoo zwaar waren gewond dat zij dadelijk moesten worden afgemaakt. De eigenaar, een zekere S., nam het ongeluk nog al kalm op, daar hem ver zekerd werd dat de schade zou worden vergoed. Voor de betrekking van Hoofd der School te Halfweg is heden morgen de navolgende voordracht opgemaakt: G. J. van der Ploeg, Alkmaar; J. Kleefstra, Amsterdam; J. Katoen, Den Helder; K. Ruiter, Puttershoek; W. W. Vallentgoed, Haarlem; T. Fennema, Amsterdam; en P. P. J. Bottelier te Deventer. HAARLEM, 17 September 1897. Naar aanleiding van de op handen zijnde uitvoering van het Amsterdamsch Vocaal Kwartet waarvan de Nieuwe Rotterdamsche Courant mededeelde „Weldoende gaat nu Messchaert's Kwar tet door ons land, opheffende den geest uit den dagelijkschen sleur en de ma- terieele zorgen, vreugde brengende en oproepende tot de heerlijkheid van het schoone" kunnen wij nog mededeelen dat het programma ons een waar kunst genot belooft. We noemen slechts de namen van de grootmeesters op kerkelijk gebied als Orlandus Lassus, Bach, Jos, Michel Haydn, Bortniansky, e.a.; men kan overtuigd zijn het mooiste te hooren wat er op dat gebied te hooren valt. Zoo ooit, dan is er hier een woord van aanbeveling overbodig. Men vergete niet, dat men slechts eenmaal in de gelegenheid is, iets dergelijks te hooren. Naar ons wordt medegedeeld heb ben zich de HeerenMajoor H. T. Chap- puis, Mr. H. Ph. de Kanter, Dr. P. J. Muller, F. Smit Kleine en Dr. H. A. J. Valkema Blouw, op hiertoe tot hen ge richt verzoek bereid verklaard den aan staanden winter als sprekers op te treden voor de leden der vereeniging van Kan toor- en Handelsbedienden voor Haarlem en ometreken. In het gebouw Felix Favore trad gisterenavond in de Vergadering der Theosophische Vereeniging de heerJ. J. Hallo Jr. als spreker op over het on derwerp „De aard en het wezen van den mensch." Spreker wees er op, dat er verschillende vakken van wetenschap zijn, en dat alle moeten samenwerken, om een harmonisch beeld der wereld orde te vormen. Eén van die vakken is het onderzoek naar de wetten van het bovenzinnelijke, van het niet-stoffe- lijke. Deze wetenschap is in het Westen geheel verwaarloosd. Er bestaat echter nog een school van wetenschap, welker meesters thans voornamelij k in het Oosten gevonden worden, die bewijst dat de bovenzinnelijke wereld door den mensch, terwijl hij nog in zijn stoffelijk lichaam woont, proefondervindelijk en volkomen wetenschappelijk kan worden onderzocht Spreker behandelde nu eerst het voor de stoffelijke zintuigen waarneembare gebied der natuur, daarna het astrale gebied, dat, het vorige geheel doordrin gende, het materiaal levert waarin de krachten werken, die zich in den mensch openbaren in zijne hartstochten en de lagere eigenschappen zijner natuur, en eindelijk het manasische gebied, het gebied van den Denker in ons, van het blijvende bestanddeel, Het Zelf. Dit moet zich ontwikkelen tot hooger kracht, wat slechts mogelijk is door ondervinding, opgedaan in het stoffelijk lichaam. Eén leven echter is niet voldoende om de volmaaktheid te bereiken: hiervoor is herhaalde Reïncarnatie gedurende on metelijke tijdperken noodzakelijk. Deze ontwikkeling van den mensch wordt, gelijk alle verschijnselen der natuur, beheerscht door de algemeene wet, die karma genoemd wordt; deze is niets anders dan het beginsel van het behoud van arbeidsvermogen in zijn meest al- gemeenen vorm. Spreker deelde nog mede, dat hij het onderwerp „Reïncar natie" slechts kort had besproken, doch dat dit den 14en Oct. nader zou worden uitgewerkt door Mevr. P. C. Meuleman van Ginkel uit Amsterdam. Door de Tielsche kunstvereeniging wordt uit de verzameling van het Mu seum en de School voor Kunstnijver heid te Haarlem eene Tentoonstelling voorbereid, die den 22sten September zal geopend worden. De tentoonstelling zal omvatten Werken in Metaal en in hout uit verschillende tijdperken en gipsafgietsels modellen van bekende kunstvoorwerpen Teekeningen en Compositiën op het gebied der toegepaste kunst; Teekeningen, Schilderstudiën, Aqua rellen, naar stillevens, koppen en beelden naar pleisters en de natuur; Uitgevoerde décoratieve schilderwer ken en décoratief beeldhouwwerk in hout en verdere Schetsen en Composi tiën op décoratief gebied. Deze tentoonstelling zal zeker voor de Tielsche ambachts nijverheid en vooral voor hen, wier vak zich op het kunst- industrieele gebied beweegt zeer nuttig zijn en men kan met genoegen waar nemen dat ook de kleinere plaatsen in ons land aan de algemeene beweging tot veredeling van het ambacht beginnen deel te nemen. Op het Museum van Kunstnijver heid zal Zondag a. s. eene verzameling afbeeldingen, betrekking hebbende op de zilversmidskunst, tentoongesteld zijn. Zondag is de toegang vrij. Tot adjunct-commies le klasse ter provinciale griffie van Noord Holland zijn door Gedeputeerde Staten bevorderd de Heeren Joh. Spenkeling en J. Udink, thans adj.-commiezen der 2e klasse. Zaterdag avond wordt in het per ceel Groote Houtstraat 110 door de dames H. Muller en E. Roothaan eene zaak geopend in Dameshoeden en verder alle Nouveauté's voor het aanstaand seizoen. De nette winkel en de keuze der voor handen zijnde fijne damesartikelen zul len zeer zeker de aandacht der dames waardig zijn. Gisteren Donderdag dvond om streeks 9% uur heeft een begin van brand plaats gehad ten huize van H. Leeshout woonachtig aan de Kool steeg No 17 boven, ontstaan door het over koken van eten op een brandend petro- I leum toestel. Een tafeltje, het gordijn voor de gla zen en een paar dekens zijn gedeeltelijk verbrand. De brand is door de buren ontdekt en gebluscht. Blijkens rapport van den Heer van der Sleen was de gemiddelde samen stelling van de melk, gedurende de maand Augustus j.l. geleverd door de Haarlemsche melkinrichting als volgt: Soortelijk gewicht (15%.) 1,0309. Gehalte van vaste stoffen 11,84%. Gehalte van vet 3,13. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 15 Sept. M. Rigutto en J. C. Martin. H. J. J Swaalf en H. W. Eden. J. Eortgem en E. Groen D. L PieteraenW.v.d. Bijl. R. Peter'en en K. D. M.deWiide. H. A. Koeleveld en M. v.d WerfF. J J. Eerzogen G. E. Ahsp el. 16 Sept. G. P. Heck en A. C. Brakel. GETROUWD. 11 Sept. D. L. van Amerongen en S Nopol. 15 Sept. J. Modderman en M. v. Essen. J. v. Zeeland en J M. Boeren. W. Las- schuit cn E. W. v Wees. M. M. Wolrak en W. Slot. 16 Sept. It. A. Rous en M. C. Bruijnen. H. van Huizen en A. Zabel. GEBOORTEN. 8 Sept.. W. G. H. Peltenburg geb. v. d. Seijp d. A. L G. v. Leeuwen geb. Mangelsdorf. z. 9 Sept. M. DofF geb. Meijer, d. 10 Sept. A. Brnggink geb Rabel. z. A. H. H. v. Hemert geb. Gans d. J. Burger geb. v. Waarde, z. E. M v. d. Horst geb. Bieman. z. W. van Schaik geb. Kaïuoman. z. 11 Sept. J. Vooren geb. v. d. We lf z. R. M. Boks geb. Bouekaert. d. A.E v. Looij geb. Tichelaar, d. 12 Sept. M. E Scholte geb Krabbe, d. J. Koudstaal geb. v. Gelder, z. J. Kerkman geb. Oliedam. d. H. Baaie man geb. v. d Zwaag. d. 1.1. 13 Sept. H. J. Hessels geb. v. Zomeren, z. A. G. v. Hemert geb Velthuijsen. d. C. M. Geels geb. Bol- mers. d. C. v. Daalen geb. Dalman, d. C. H. Tierie geb. v. d. Horst. d. 14 Sept. G. de Zwaan geb Kok. z. H. W. v. Drielgeb Per- mentier. z. H. M. Luijken geb. Jutten, z. J. G. Heems geb. Buddenborg. z. H A. Bolkenstein geb. Woudenberg, d.G. Tolle naar geb. Bon. z 15 Sept. M. de Lange geb. v. Nimwegen. d. JB. de Ridder geb. Bou wer. ld en 1 z. A. P. van Zandvoort geb. Kuijken. z. 16 Sept. E. Souwer geb. Ran. z. OVERLEDEN. 10 Sept. H. E. J. Dijkhoff 4 m. z. Rolland straat. G. G. v. d. Putten geb. v. Keulen35 j. Yooruitgangstraat. H. J. v. Schooten3m. z. Kleine Houtstraat. J. Klingers74j. Anfo- niestraat. 11 Sept. N. Komug2lj. Klein Heiligland. M. C. v. Donselaar 2 m. d. Ke naustraat. T. W. Gigengaok 4 m d. Kromme Elleboogsteeg. 12 Sept. G. H. N. van Brin- kom 39 j. Liaèchotenstraat. 13 Sept. A. M. Groeueveld 12 m. d. Rollandstraat. C. Bouwman 37 j. Magdalenaatraat. P. War merdam 81 j. Hagestraat. C. M. M. v. Leeu wen 5 m. d. Ged Oude Gracht. W. Vermeu len 71J. Maarten v. Heemskerkstraat. C. J. de Weers 14 m. d. Lange Raamstraat. 14 Sept. G. Lu-ing 71 j. Klein Heiligland. .Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERK VERSCHA1FING. Van 1 Nov. tot 18 Sept. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 61 voor werkvrouw. 4 voor strijkster. 7 voor waachvrouw. 1 voor stoelenmatter. 5 voor kookster. 7 voor naaister. 2 voor breister. 46 voor los werkman. 22 voor loopwerk. 2 voor kleedermaker. 2 voor 8tncadoor. 1 voor licht werk. 4 voor timmerman. 1 voor opperman. 7 voor grondwerker. 6 voor metselaar. 2 voor machinist. 2 voor bankwerker. 1 voor koffihuisbediende. 4 voor schilder. 1 voor schoenmaker. 2 voor huishoudster. 3 voor smid. 1 voor oppasser. 1 voor broodbakker. 1 voor baker. 5 voor pakhuiskoecht. 3 voor noodhulp. 1 voor bleekersknecht. 1 voor steeudrukker. 3 voor koetsier. 1 voor tuinman. 1 voor kantoorbediende. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 18 Sept. zijn de volgende per sonen geplaatst. 44 voor werkvrouw. 1 voor strijkster. 3 voor naaister. 5 voor waschvrouw. 2 voor kookster. 1 voor baker. 2 voor timmerman 1 voor kleedermaker. 6 voor loopknecht. 3 voor noodhulp. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen, Stadhuif, of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaarten, bestemd voor onbekende personen, gedurende de ticeede helft van Jugustus 1897, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. L. Senvers, (2 stuks) Smit, A. Ankersmit, allen Amsterdam; Ruigrok, Gouda; W. Heida, A. de Zwaan, beide Haarlem; J. de Wit, Hilversum; C. Ruigrok, P. J. van Baard», K Schmier, allen Leiden; A. .1. Meijer, Rotterdam; Ochs, Veere; L. Weddelooper? A. Consolilo? Briefkaarten. M. Hölzel, P. de Boer, L Kohier, W. Louwerie, Wed. Smeenk, allen Amsterdam; W. Bergman, Lasg-Sosren; P. C. Koch? F. van Gilsdorp? S. Aberst? Buitenland. S. Weber, Barmen; A. Home, London; G. M. de Bosch Kemper, Montreal; P. C. H. Bar. Gansneb Tensnagel, Napeis. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn: Een mes. Een geldstukje. Een kinderzak. Een paar dameshandschoe nen. 8 sleutels aan een touw. Een lombardbriefje. Een kapertje. Een hondenhalsband. Een kleine sprei. Een portemonnaie. Een arm band. Een tafelmes. Een zak met zakdoek. Een muilkorf. Een zil veren broche. Een zak met boodschap pen. Een gouden horloge. Een duimstok. Een ring met vjjf sleutels. Een roode zakdoek. Een zilveren schaar met dito ketting. Eenige sleutels. Gevonden in de opgehaalde vuilnis- stoffen en terug te bekomen bij den Hoofdopzichter der Gemeentereiniging: Een zilveren paplepel en twee dito thee lepeltjes. VEEMARKT 15 Sept. 1897. AangevoerdPrijs 10 Koeien ƒ100.ƒ180. 1 Stier 50. 29 N. Kalveren 8.13. 112 Schapen 12.22. 7 Paarden KAASMARKT van 15 Sept. 1897. Verkocht 34 stapels uitmakende 4481 kazen, wegende 8304 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogrammen 35. Markt van 16 September. 1897. Aardappelen. Aangev. verk. H. L. L. pr. H. pr. p. H. L. Appelen. Aangev. 33, verk. 33 H. L. L. pr. ƒ1.50. H. pr. ƒ5.p. H.L. Peren. Aangev. 92, verk. 67 H. L. L. pr. ƒ1.40. H. pr. ƒ3.p. H. L. Heereboonen. Aangev. 59, verk. 59 M. L. pr. ƒ0.80, H. pr. ƒ1.30 p. M. Snijboonen. Aangev. 11, verk. 11 M. L. pr. ƒ0.90. H. pr. p. M. Buiten-socleteit „TR0U MOET BLYCKEN". CONCERT op Zondag 19 Sep. 1897, des avonds te 8 uur, te geven door het fclaarlemsch Muziek korps, onder directie van den Luit.-Kapelm. C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. -Rataplan", pas redoubleBloison. 2. Ouverture «l'Etoile du Nord"...Meijerheer. 3. Entre-acte et air de ballet de Popé- ra «le Cid"Massenet. a. Lento. b. Andalouee. c Arago- naise. d. Mouvement de march e. e. Ma- drilène. 4. Fantaïsie op motieven van Chopin Chabrier. 5. Ouverture -La part du diable"..Auber. 6. Rhapsodie NorvégièneLalo. 7. "La floussarde," wals op fransche cavalerie-8ignalenGanne. 8. -Terpsichore," fantaisie-ballet. .Ganne. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 21 Sept. 1897, des namiddags van i2 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. PassacagliaJ. S. Bach. 2. Andante (4e Symphonic)Mendelssohn. 3. Finale uit de Sonate...O. Dieuel. 4. AndantinoVolckmar. 5. Aria uit de MessiasHandel.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2