Nieuwsberichten der Stads Bank van Leening. Het batig slot f 853,86, wordt gestort in de ge meentekas. Om te voorzien in de vacature ont staan door het overlijden van Dr. T. C. "Winkler in het Collége van Commissa rissen der Stads-apotheek en die, ontstaan door het aftreden van den heer J. J. Sneltjes, benoemt de Raad den heer Dr. I. van Praag, Arts, terwijl de heer J. J. Sneltjes wordt herbenoemd. Benoemd wordt tot gemeente-ge neeskundige na twee vrije stemmingen en eene herstemming de heer J. Hoog- carspel met 17 stemmen. De heer M. J. Hengeveld bekwam 12 stemmen, terwijl één blanco biljet was ingeleverd; tot onderwijzeres aan de kostelooze school Lr. E. Mejuffrouw J. J. Blom; tot onderwijzer aan de Eerste en aan de Tweede Opleidingsschool resp. de heeren J. W. de Koning en H. Kingma; Het Verslag over Augustus van den Opzichter over de gasverlichting werd voor kennisgeving aangenomen. De heer Krol vraagt bij de omvraag het woord naar aanleiding van de afge keurde brug naar Spaarndam, vraagt of er van gemeentewege iets is gedaan in het belang van de passage. De Voor zitter deelt mede, dat dit punt bij B. en W. ter sprake is geweest en voor ziening verwacht kan worden. De heer Klein beklaagt zich, door den heer Voorzitter onheusch behandeld te zijn gedurende de discussies. Volgens zijne meening had hij, hetgeen hij heeft moeten zeggen, voorgedragen op eene beleefde, welwillende wijze in het belang der gemeente en gelooft dus eene min der heusche behandeling niet verdiend te hebben. De Voorzitter vraagt naar feiten. De heer Klein meent, geen feiten te behoeven te noemen. Den heer Loo- meijer was het ook voorgekomen dat de heer Klein niet heusch werd behan deld en de Heer Van der Mersch is ook van dit gevoelen. De heer De Kanter trekt zijne woorden in, hoewel hij ver zekert niets onaangenaams bedoeld te hebben. De heer Klein nam met deze verklaring genoegen en de vergadering werd gesloten. De school voor Bejaarden. De lange herfst en winteravonden zijn weder in aantocht en geen wonder, dat men allerwegen er over denkt, hoe men die het best zal doorbrengen, om onaan gename verveling te voorkomen. Nu, voor gegoeden en gevorderden of beschaafden zijn er middelen genoeg te bedenken, voornamelijk door de geleerde hoofdvakken van het onderwijs, lezen schrijven en rekenenwaarmede men nuttig en genoeglijk kan bezig zijn, maar zoo velen zijn er nog in den lande, die deze kundigheden niet geleerd hebben, door moedwillig of gedwongen verzuim van onderwijs; deze kunnen dus van die vakken geen gebruik maken en zijn alzoo diep te beklagen. Wat zijn die vakken toch bepaald noodig, tot ontwikkeling, tot verkrijging van kennis en bekwaamheidTot uit oefening van beroep en bedrijfTot ver keer in de maatschappij, en bovenal tot godsdienst en huiselijk genoegen! Geen wonder, dat edele en weldadige menschen zich vereenigd hebben, om te trachten, zooveel mogelijk dit kwaad te herstellen en gelegenheid aan te bieden op volwassen leeftijd nog lezen,schrijven en rekenen te kunnen leeren, en alzoo bestaat er ook te Haarlem gelegenheid, in de lokalen van school D, aan de Ge dempte Oudegracht wel al 52 jaren, om, zelfs geheel kosteloos, het onderwijs daarin te genieten, voor de vrouwen, en voor de meisjes boven de 16 jaren, op Maandag en Donderdagavond, van 8 tot 10 uur, en voor de mannen, en jonge lingen, boven de 18 jaren, op Dinsdag en Vrijdagavond, ook van 8 tot 10 uur. Men vindt daar onder wij zers van ervaring het Hoofd, de Heer M. Sterk, en den onderwijzer J. D. Beauchez, de laatste weldra al 25 jaren, die te zamen op eenvoudige en doelmatige wijze met de leerlingen, als bejaarden, omgaan, en ze in 1 of 2, of 3 winters, naarmate ze al iets of niets wisten, op genoegzame hoogte brengen. Wat een voorrecht, dat alles kosteloos te kunnen verkrijgen! Nu, 3871 leer lingen hebben er dan ook gebruik van gemaakt, en dit aantal zou nog veel grooter zijn geweest als alle onkundigen er van genoten hadden, maar verschei- denen wisten niet eens, dat de inrich ting bestond, anderen werden verhinderd door werkzaamheden of een dienst, 1en zoo al voort. Heeren en Dames! die in de-gelegen heid zijn of komen, om door Uwen in vloed eene ruimere opkomst te kunnen doen ontstaan, wilt zoo vriendelijk zijn, mede te werken, om het geluk van die onkundigen te bevorderen, tot onderricht in het lezenschrijven en rekenen. HAARLEM, 1 October 1897. „Onze Koninginnen komen." Dit aan gename nieuws verspreidde zich Woens dag ochtend als een loopend vuur door onze stad, om weldra door bulletins van verschillende bladen bevestigd te worden. Heerschte in den beginne eenige spraakverwarring omtrent het doel van dit onverwacht bezoek, het uur van aankomst en vertrek, met de meeste bereidwilligheid werd aan de pers medegedeeld, dat het zou gelden een bezoek aan ons Koloniaal Museum op het Paviljoen, alsmede dat daar behalve de Directeur van het Museum, de Heer F. W. van Eeden, niemand kon toegelaten worden. Omtrent verdere plannen kon niets worden medegedeeld, aangezien niet vooraf kon bepaald wor den, tot welk uur het der Hoogen Bezoeksters behagen zou Haar tocht door het schoone Museum uit te strek ken. Kwart over tweeën, stadstijd reed de Koninklijke trein binnen. Op het perron bevonden zich de Burgemeester dezer gemeente, Jhr. Mr. Boreel van Hoge- landen en de gemeentesecretaris, Mr. Rasch. Na een oogenblik toevens in de wachtkamer, welke op last van de Spoorwegmaatschappij door de firma Pander te Amsterdam keurig tot ont vangkamer was ingericht, vingen H. H. M. M. den tocht naar den Hout aan, gezeten in de equipage van Mevr. Van Lennep. Een tweede rijtuig bevatte het gevolg, de Hofdames Barones van Ittersum en Juckema van Burmania barones Rengers benevens baron Sir- tema van Grovestins en den Ordonans- ofücier Jhr. Six. Beide rijtuigen wer den voorafgegaan door dat van den Burgemeester dezer gemeente. De stoet bewoog zich door eene hoogst enthousiast gestemde menigte van het Stationsplein, langs Kruisweg Kruis straat, Barteljorisstraat, Groote Markt, Groote Houtstraat, Houtplein en Dreef, naar het Paviljoen, waar de rijtuigen binnen het hek stilhielden en de Konin ginnen afstapten, na overal op den weg de meeste blijken van hartelijke aanhankelijkheid ontvangen te hebben. Het Koloniaal Museum was voor de pers voor deze gelegenheid gesloten terrein. Op uitdrukkelijk verlangen van H. H. M. M. had het bezoek plaats uit sluitend onder leiding van den Direc teur van het Museum. Op welwillende wijze werd aan de pers het volgende medegedeeld. In het Museum had de ontvangst plaats door de Heeren F. W. van Eeden, Direc teur en Dr. M. Greshoff, Onderdirecteur, welke Heeren H. II. M. M. rondleidden. In de vestibule, met groen en palmen versierd, boden de kleinkinderen des directeurs den hoogen Bezoeksters bou- quetten aan. In de kamer der verzame ling insecten enz. werd de entomoloog van het Museum, de heer H. Veen, voorgesteld. In de bibliotheek werden zij ontvangen door mej. P. C. Lindo en werden ook de dames Moll en Hoevenaar, werkzaam aan het bureau van mej. Haakman, voorgesteld. Gedurende het langdurige bezoek, het duurde tot kwart voor vijven, was de menschenmassa op den Dreef en het Paviljoensveld inmiddels aangegroeid tot een onoverzienbare menigte. Hier was men op nieuw in de gele genheid de Hooge Bezoeksters meer van nabij te zien. H. M. de Koningin was, gekleed in blauw zijden costuum met witten mantal en toque met witte en blauwe lopveeren, inderdaad eene lieve verschijning, reeds, afgezien van Hare hooge positie, zóó aanminnig, zóó sympathiek, dat het volstrekt geen ver wondering wekt, dat het publiek telkens en telkens aan zijn geestdrift lucht geeft en in toejuichingen losbarst. De Koningin Regentes kleedde zich in het stemmige zwart. In gestrekten draf gingen de rijtuigen langs denzelfden weg, immer dooront- zachlijke menschenmassa's, naar de Groote markt tot een kort bezoek aan ons Museum, hier opgewacht door den waarnemenden Burgemeester, den Heer M. O. de Kanter en verdere leden van het Dagelijksch Bestuur. Binnen het Museum werden H. H. M. M. ontvangen door de Heeren S. J. Graaf van Limburg Stirum, H. J. Schol- ten en C. J. Gonnet. Behalve dezen Hee ren kon ook hier aan de pers geen toe gang verleend worden- Enkele minuten voor halfzes had het vertrek naar het Station plaats. Op de markt was het voller dan ooit en ook hier luide toe juichingen, waarvoor de Koninginnen minzaam bogen. Ons viel nog op, en menigeen zal het ook opgemerkt hebben, de echt moeder lijke wijze waarop de Koningin Regentes de mantelkraag van Hare Dochter op zette, toen H. H. M. M. een oogenblik wenschten stil te staan, om het publiek van het Stadhuis at te groeten. Nog een oogenblik werd in de wacht kamer getoefd en toen de Koninginnen, reeds in Hare coupé gezeten, nog eens geestdriftig waren toegejuicht en hel publiek hiervoor met een vriendelijken lach was bedankt, werd het sein tot vertrek gegeven. Medegedeeld werd nog, dat de Ko ninginnen voor de vriendelijke ontvangst en de hartelijke betuigingen van sym pathie zeer gevoelig waren. Een talrijk en uitgelezen publiek was Dinsdagavond in de concertzaal van de sociëteit „Vereeniging" bijeen voor de uitvoering, aldaar gegeven door het Amsterdamsch Vocaal Kwartet, bestaan de uit de dames Noordewier-Reddingius en Loman en de heeren Rogmans en Messchaert. In de rij van het groote aantal steden- binnen en buiten de grenzen van ons vaderland dat in de tournée van dit Kwartet is opgenomen, was Haarlem de tweede plaats, welke wex-d bezocht. Dat dit bezoek aan de hooggespannen verwachtingen beantwoordde, behoeft niet te worden gezegd. Wie zich ge spitst had op een volmaakt ensemble, op eene reine, harmonische klankmen geling der vier heerlijk gevormde stemmen of op een kleurrijke, fijn ge nuanceerde voordracht zal ongetwijfeld door deze auditie wel volkomen zijn bevredigd. Mooier dan dit viertal zingt, kan er zeker niet worden gezongen. Zeldzaam mag een kwartet heeten, dat in zijne verrichtingen het ideale zoo nabij komt. De sympathieke stem van mevrouw Reddingius draagt in het bijzonder het hare bij tot den schoonen klank, waar door zich het Kwartet onderscheidt. Messchaert's sonore geluid geeft aan het geheel een ongemeene volheidde alt en de tenor sluiten zich daarbij waardig aan. Het programma gaf in de eerste afdeeling voor het meerendeel gewijde liederen van oude meesters uit de 16e en 't begin der 17de eeuw. De tweede afdeeling bevatte meer ge figureerde werken van latere compo nisten. Mogelijk dat de laatste nog beter voldeden dan de eerste, waarbij het verlangen naar een grootsch klank volume door vier stemmen uiteraard slechts ten deele kon bevredigd worden. Tot de nommers, welke zeer de aan dacht trokken mogen gerekend worden te belmoren Ddmmerung van Diepenbroek en het volkslied Sandmcinnchen. Het eerste stelt door de vele en moeielijke modulaties hooge eischen, welke meesterlijk werden overwonnen; het laatste bewees, hoe een eenvoudig zang nummertje door een kunstvolle voor dracht beteekenis kan erlangen. De uitvoering in haar geheel werd met aandacht gevolgd. Aan het einde toonde een langdurig en herhaald applaus hoezeer zjj de aanwezigen had voldaan. Naar men weet heeft de Vereeni ging tot verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot bevorde ring van het vreemdelingenverkeer dit jaar een wedstrijd voor balconversiering uitgeschreven en tot beoordeeling der balcons eene commissie benoemd, be staande uit de heeren mr. W. van Hulst, F. C. van Meeuwen, J. 0. Peereboom, E. A. Von Saher en J. A. G. van der Steur. Deze commissie is thans met haren arbeid gereed en op haar voorstel heeft de Vereeniging tot verfraaiing besloten de bekroningen toe te kennen aan de navolgende ingezetenen, gesteld in alp- habetische volgorde: Mevrouw Brantjes van Rijn, Spaarne 72. J. W. Daudey, Baan 5a. Max Gal- lenkamp, Baan 13a. P. C. C. Jacobi, Kruisstraat 10 H. J. Janzen, Kenau park 7. M. C. Teves, Prinsenbolwerk 4. L. P. Zocher, Florapark 35. Bovendien heeft de vereeniging, op voorstel van de commissie, nog een extra bekroning toegekend aan den heer A. van Damme, wonende hoekEsschil- derstraat en Twijnderslaan, voor zijn keurig versierd plat of dak. De prijzen bestaan, naar onzen lezers bekend is, uit kunstvoorwerpen. De medaille, uitgeloofd door de afd. Haar lem van de Maats, voor Tuinbouw en Plantkunde, is toegekend aan den heer Max Gallenkamp. De commissie voor de beoordeeling der balconversiering houdt zich bezig met de bewerking van een eenigszins uitgebreid rapport, dat ter zijner tijd publiek zal worden gemaakt. Tot onderwijzer aan het instituut van den heer T. van der Linden in het Kenaupark alhier is benoemd de heer. J. B G. Waanders te Amsterdam. Op het Museum van Kunstnijver heid zal aanstaanden Zondag de tentoon stelling der Reclame biljetten, die dezer dagen belangrijk werd aangevuld, ge opend zijn. Zondags is de toegang vrij. Het stedelijk Museum van schil derijen en oudheden op het Stadhuis, is in de maand September j.l. bezocht door 735 personen tegen en door 312 personen zonder betaling. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 29 Sept. T. W. Hetem en J. M. de Rorij. A. Kloek en J. H. Kolderie. H. Hooning en M. B. Bouckaert. D D. Klinkenberg en C. E. Antoniise. 30 Sept. E. H. Opdam en J. A. Goldenberg. GETROUWD. 29 Sept. H. J. JSwaalf en H. W. Eden. J. Eortgeni en E. Groen D. L Pietersen W. v. d. Bijl. R. Peterren en K. D. M. de Wilde. H. A. Koeleveld en M. v. d. Werff. J. J. Herzog en G. E Abapoel. 30 Sept. H. J. G. Orik en J. M. Bosse. G. P. Heek en A. C. Brakel. GEBOORTEN. 21 Sept. A. M. Sprengers geb. Kolk. d. 1.1. 22 Sept.. W. A. v. Amstel geb. Meuwese. z. I.1. 23 Sept. A. M. Castryn geb. Roering, z. C. Rood geb. Boots, z 1.1. 24 Sept. A de Klerk geb. Buisman, z. P, van Dijk geb. Huibrecbtse. d. - J. A. C. W. S. Kuperua geb. Roos. z. G. A. v. Brugge geb. van Paasse. d. T. Huijboom geb. Bakx. d. 11 25 Sept. E. J. Rustige geb. Roza z S. R van Delden geb. Taleboom. z. W. Verheul geb. Tijssen. d. W. H. Sipkes geb. Voet. z. 26 Sept. G. v. Steijnen geb. Daan. z. G. M. T. Lan- berg geb. Bottelier, d W. H. Sanders geb. Ruijsenaars. z. B. J. H. van Borselen geb. Pos. d. D. Wijdeman geb. v. Steen. z. A. E. Stolle geb v. Slooten. z. 27 Sept. G. Kaan geb. van Huizen, z.J.E. Luttik geb. Kernekamp. d. B. M. Boers geb. Sarlet. z. L C. Houtman geb. de Veer. d. G. Thuis geb de Rooy. z. 28 Sept. J. Beljaards geb. v. Ekeren. z. M. J. v. d. Wateren geb. v. Ingen. d. 99 Sept. J. Zalm geb. Schabbing. d. J. D. J. Dekker geb. Heermeijer. a. W. Kroon geb. vau Zorge. z. P. v. d. Putten geb. Baks. d. C. M. v. Reijen geb. v. d. Wa'eren. z. OVERLEDEN. 22 Sept. J. Klaarhamer geb. Arnold 64 j. Groote Houtstraat. 24 Sept. J. de Ridder 12 m. z. Nieuwe Raamstraat. 25 Sept. H. L. J. Koenen 60 j. Maarten van Heemskerk straat. D Jv. d. Linden 73 j. Lange Hof straat. H. M. Zeggels geb. Weasels 80 j. Jansstraat. E. Kroon 5 m. z. Oudeweg. T. v. Zurk 30 j. Coltermanstraat 26 Sept. C. G. Nqjenhuizen 8 m. d. Nieuwstraat. 27Sept.W. D. v. Wichem 47 j Zuid Polderstr. 29 Sept. A. J. Slag 18 j. Erans Hal-straat. J. v. Maris 40 j. Tuchthuisstraat. - P. J. Tork 60 j. Kleine Houtstraat. P. T. L. Maas 5 m. z. Spaarnwouderstraat. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 5 Oct. 1897, des namiddags van 1—2 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. ConcertsatzG. Merkel. 2. OffertoireGnilmant. 3. a. Allegro b. AdagioKransse. 4. In'eidiug en VariatiënA. Hesse. 5. Die Ehre GottesBeethoven.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2