Hg werd op heeterdaad betrapt, terwijl hij in een huis aan 't stelen was. De oudste klokkenluider van Engeland, Mathew Laking, te Tetney, is dezer dagen overleden. Hij was van 't jaar 1800 en dus 97 jaren oud. In 1814 luidde hij reeds de klok, als helper van zijn vader, dien hij later opvolgde. Laking heeft de klok geluid voor de overwinning bij Waterloo, voor den dood van George III, voor de kroning en later voor den dood van George IV en en Willem IV, en voor de kroning van koningin Victoria. Omtrent den dader van den dubbelen moord in de Schooterboschstraat te Botterdam meldt men nog het volgende, j Miitler is gehuwd man en vader uit Berlijn, heeft zijn wettig gezin verlaten om met eene dochter van het gezin Hannemann, dat te Berlijn met het zijne op dezelfde verdieping woonde, naar Rotterdam te trekken, doch geen der beide familiën wist waar Muller en het meisje gebleven waren, wat ook hieruit blijkt, dat toen de vrouw echtscheiding aanvroeg, zij deze kwestie op haar beloop moest laten, omdat zij niet op kon geven waar haar echtge noot zich bevond. Muller heeft eerst gepoogd te Am sterdam werk te bekomen. Toen dit niet ging, beproefde hij het te Rotter dam, waar hij in betrekking kwam bij den horlogemaker Fehr, waar hij goed stond aangeschreven en als een fatsoenlijk man bekend stond. De echtgenoote van Müller blijkt eene flinke vrouw te zijnelf maanden na haar huwelijk werd zij reeds door Müller verlaten, gedurende drie en een half jaar bleef hij weg. In dien tijd had de vrouw er zich weten op te werken, toen Müller dit bemerkte, kwam hij terug. Bij zijn vertrek met het meisje Hannemann nam hij uit de echtelijke woning zestienhonderd mark mede, afkomstig van eene erfenis, de vrouw ten deel gevallen. Müller schijnt vroeger ook in Holland geweest te zijn; het Nederlandsch spreekt hij vrij zuiver. Bij het uitbaggeren van de Lijnbaans gracht hebben de baggerlieden voor de meelfabriek „de Weichsel" een kanon opgehaald. Dat klinkt in het vredig Amsterdam zeker vreemd, maar verklaarbaar wordt de vondst, wanneer men weet dat op het terrein, waar nu de fabriek „de Weichsel" is gebouwd, vroeger een klokkengieterij heeft gestaan. Het gevaarte is met een hijsehtoestel uit het water opgehaald. Onderlinge rechtvaardigheid is geluk kig de wereld nog niet uit. Dat moge blijken uit het volgende bericht uit Heumen. Muziek en aardappelsrooien, een zon derlinge combinatie 1 En toch is het zoo. Wat is n. 1. het geval? Voor eenigen tijd heeft de timmerman-fanfarist A. P., toen hij op de fiets huiswaarts keerde te Malden het ongeluk gehad te vallen en zijn been te breken. De anders ijverige werkman is nu tot eene gedwongen rust gedoemd en moet zelfs het nood zakelijke werk óf laten liggen óf door anderen laten verrichten. Dit konden zijne broeders in de pret, de fanlaristen niet aanzien. Zij namen een kloek be sluit, dat heden tot uitvoering kwam. Onder het spelen van een vroolijken marsch, trokken zij met den drietand op den schouder te velde. Eenige behulp zame jonge dochters hadden zich als raapsters bij den stoet aangesloten. Eer de avond valt, krijgt de aan zijn kamer gekluisterde P. zijn aardappels thuis. Te Amsterdam wordt met het oog op de huldigingsfeesten eene compagnie gevormd bestaande uit jongens van tien tot dertien jaar onder den naam Klein maar dapper". Het zal bestaan uit een kapitein, een le en een 2e luitenant, een adjudant-vaandeldrager,een sergeant majoor, acht sergeants, acht korporaals twee tamboers en honderdtachtig sol daten, zoo mogelijkmeteen muziekkorps. De oefeningen vangen aan 1° November. Te Lekkerkerk vond een boer in door hem gekochte straatmest drie assignaten van het Domaine national de Tan deux de la Republique Francaise, elk groot vijf en twintig livres. Men kan natuur- lijk niet bij benadering gissen, hoe die dingen in de meststoffen geraakt, of hoe ze daar gekomen zijn. rende de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 1857. Door de rechercheurs Verkerk en HAARLEM, 8 October 1897. van Halst is aangehouden Theodor Jo- - Voor een goed bezette zaal gaf> han£es s?0Ze"berS- ,matr00As 3e kIasse -j-, Y _r TT nn Hf ivlWanhtoehin ta molnn^o m Donderdagavond de Koninklijke Veree- niging Het Nederlandsch Tooneel tot opening der abonnements-voorstellingen het tooneelspel Madame Sans-Gêne. Het stuk heeft tot motieven hetom- wentelings tijdperk in Frankrijk, waar door het voorspel den toeschouwer ver plaatst te midden van opgewonden re- publiekeinen waaronder personen voor komen, die later in de geschiedenis van het eerste keizerrijk voorname plaatsen bekleeden onder Napoleon, in dit voorspel nog een eenvoudige luitenant, die daar niet eens ten tooneele verschijnt. Beweegt zich in hoofdzaak de geheele intrige om Napoleon, de hoofdpersoon is Catherine, die uit geringen stand en met al de hebbelijkheden er van, met haren echtgenoot, den sergeant Lefebvre, opklimt tot hertogin van Dantzig, voe rende de echtgenoot den maarschalksstaf. Uit dezen toestand ontwikkelen zich in het stuk meermalen hoogst komische tooneelen, waarin de scherpe tongen der dames de burgerlijke hertogin menig vuldige dwaasheden doen begaan. Mevrouw Brondgeest-Bouwmeester en de Heer Louis Bouwmeester vervul den de hoofdrollen. Muntte de eerste, die in het stuk een zware doch dankbare rol vervult, uit door fraai spel, de laatste had van den Napoleon der historie een prachtige type gemaakt met een goed keizershoofd. Steeds valt bij het Nederlandsch too neel te bewonderen het fraaie Hollandsch, terwijl ook thans aan de historische kostumes kosten noch moeiten gespaard waren. Het publiek was hoogst enthousiast; de hoofdpersonen werden meermalen teruggeroepen en Mevrouw Brondgeest- Bouwmeester ontving bloemen. Hoe de Stuiversspaarbank van den „Volksbond" meer en meer aan de be hoefte onzer stadgenooten voldoet kan blijken uit het volgend overzicht over de 8 eerste maanden der 3 jongste jaren. Jaar. Aantal posten Bedrag ingebracht, van den inleg. 1895 4566 7757— 1896 5484 11184— 1897 6128 12380— Aantal posten Uitbetaald uitbetaald. bedrag. 1895 366 6638— 1896 515 6845— 1897 556 8059— Nieuwe boekjes Kapitaal op uitgegeven. 31 Aug. 1895 186 12786— 1896 224 20137— 1897 277 26032— Het strijkorkest van het Haarlemsch- muziekkorps zal even als het vorige jaar 15 Matinées geven in de groote Con certzaal der Vereeniging, van de laatste helft van October tot einde April. Abonnementskaarten zijn bij de be kende boekhandelaars verkrijgbaar. Naar men verneemt, is door Burg. en weth. aan de schietvereenigingen Generaal van Merlen en Claudius Ci- vilis vergunning verleend tot het gebruik maken van de nieuwe schietbanen onder Overveen. Door Burg. en Weth. is de vol gende levering van brandstoffen aan de stedelijke inrichtingen, gegund. Lange turf aan P. G. Otter voor 0.32 per d. H. (bij loting). Korte turf aan N. van Breemen Co. voor ƒ0.62 per d. H. Grove steenkolen aan G. Honing en Zoon voor ƒ0.85 per 100 K. G. Anthraciet aan G. Honing en Zoon voor ƒ1.28 per 100 K. G. Geklopte cokes aan N. van Breemen Co. voor 0.47s per H. L. Grove cokes aan de Gasfabriek voor ƒ0.44 per H. L. Op het Museum van Kunstnij ver heid alhier zal Zondag in de Rotonde weder eene nieuwe tentoonstelling ge houden worden terwijl de tentoon stelling reclame billetten mede met eenige exemplaren werd uitgebreid. Zondag is de toegang vrij. Door de politie alhier is in beslag genomen een valsche rijksdaalder voe- op, Hr. Ms. Wachtschip te Amsterdam, die zich ten nadeele van den gegageer- den Oost-Indischen fuselier G. Hansen, onder bedriegelijke voorgevens had meester gemaakt van eene som van 225. Tegen eenige knapen van 10 tol 16 jaren is procesverbaal opgemaakt ter zake het plegen van verschillende dief stallen, o.a. van kuikens (jonge kippen) een paar schoenen, enz. INGEZONDEN. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid der redactie. In een heden gehouden vergadering van het Haarlemsch Comité van de Nationale tentoonstelling van vrouwen arbeid, werd de wensch geuit orn zoo veel mogelijk eenheid te verkrijgen bij het inzenden van voorwerpen. Om dit doel te bereiken zou het wenschelijk zijn dat alle vrouwen van welken rang of stand ook, die iets op het gebied van houtsnij- of houtbrandwerk, kant- of kunstnaaldwerk, schilder- of beeldende kunst willen exposeeren, zich wendden tot eene der hieronder genoemde leden van het comité, om door onderling overleg een inzending samentestellen, die een schoon geheel vormt. Mevr. H. de ClerqTeding van Berkhout. B. de Graaff--van Capelle. A. Philipsede Kempenaar. Mej. Gallenkamp. Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERK VERSCHAFFING, Vail 1 Nov. tot 8 Oct. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 64 voor werkvrouw. 5 voor strijkster. 7 voor waschvrouw. 1 voor stoelenmatter. 5 voor kookster. 7 voor naaister. 2 voor breister. 46 voor los werkman. 23 voor loopwerk. 2 voor kleedermaker. 2 voor stucadoor. 1 voor licht werk. 4 voor timmerman. 1 voor opperman. 7 voor grondwerker. 6 voor metselaar. 2 voor machinist. 3 voor bankwerker. 1 voor kotfihuisbediende. 4 voor schilder. 1 voor schoenmaker. 2 voor huishoudster. 3 voor smid. 1 voor oppasser. 1 voor broodbakker. 1 voor baker. 5 voor pakhuisknecht. 3 voor noodhulp. 1 voor bleekersknecht. 1 voor steendrukker. 3 voor koetsier. 1 voor tuinman. 1 voor kantoorbediende. 1 voor portier. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 8 Oct. zijn de volgende per sonen geplaatst. 46 voor werkvrouw. 1 voor strijkster. 4 voor naaister. 5 voor waschvrouw. 2 voor kookster. 1 voor baker. 2 voor timmerman 1 voor kleedermaker. 6 voor loopknecht. 3 voor noodhulp. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen, Stadhuis, of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 4 Oct. A. v. üriesum en J. A Hartmann. 6 Oct. II. JHom an en C. P. v. Dijk. JF. v. Maanen en M. v. Nienwenboven. J.A. Geerlings en M. W Heij lisbergen. J. Koster en P. de Ruig. D. v. Nimwegen en S. S. C. Seders. C. W. Bouma en N. Schotvanger. GETROUWD. 6 Oct. K. Arpeau en J. T. H. Predek er. J. J. v. d Berg en N. van Hararen. J. van Mierlo en C. Wijnands. H. Verspeeck en M. Aarts. W. Meijer en G. Kees. 7 Oct. 3. Smits en P. C. Wijnberg. A. B. D. Duijster en A. H. Overbeek. H. M. J. Wattel en M. Hansen. GEBOORTEN. 30 Sent. A. Italië geb. Hart. z. C. W. Eiege geb. Bottinga. z. A. A. Baggerman geb. den Bak. z. 1 Oct. M. de Laat geb. Landman, d C. Schaap geb v. Waard z. E. J. v. Lieshout geb. v Brugge d. G. M. Janszen geb. H llauder. d. S F. W. Fogte- loo g 'b Kruis z. 2 Oct. J, Stavenuiter geb. Roosendaal, d. M. Scb il'egeb Rooij. d. C G. Verpoorten geb. Krroswijk. z. A. J. IJfs geb. H'gerbeet". z. M. v Leeuwen geb. v. Sohooten. z. M. J. Zitman geb. Buurman, z. A. Lammens geb. v d. Linden, z. 3 Oct. M. C. Serué geb. de Jong d. J. S. Heeres geb. Verquerene. z A. Groen geb. v. d. Vorst. d. 4 Oct. M. de Nijs geb. Rijne- veld. d C. J. B.C. Bij voet geb. Wal-aveu. d. J. v. Zijl geb. de Graaf. z. - G. v. d. Walle geb. Klaasen. d. 5 Oct..J. C. Hunting geb. de Swart, d. T. Tuin geb. Schoen, d. T. C. Versteeg geb. KaUbeek. z. 6 Oct. M. Go- vaert geb Barbier, d. M. P. Kerkboiïgeb. v. Bilderbeek. d. C. M. Flaat geb. Teunisse. d. C Hendriks geb Lange, d C. Rust- man geb. Poelgeest z A. P. v Gasteren geb. Otter. d. M. J. Snoek geb. Molenaar, d. 7 Oct. S. Bakker geb Rombout. d. OVERLEDEN. 29 Sept. F. de Wilde geb. van Heerns 71 j. Jansweg. 30 Sept. H. M. Kersten 67 j. Flo rapark J. Moolenaar 17 j. Teijlerstraat. J. Versloot 19 j. Lange Raamstraat. 1 Oct. G. Willemse 1 m. z. Spaarnwouderstraat. A. Baaibergen f8 j. Cicliasteeg. 2 Oct. S. L. Bennik 2 j. d Ursulasleeg D Antonisse 4 m z. Ged. Raamgracht. 3Oct. L. H. Leeu werik geb. den Otter 25 j. Teijlerstraat. A. C. v. Dijk geb. v. d. Bergfi3j.Harmenjausweg. J. M. Meijer 6 m. d Roosveldstraa'. K. Taekema !8 m. z. N. Kerksplein M. J. Lan- geveld 6 m. d. Nassaustraat. 4 Oct. H. de Wilde 15 m. d. Tulpenstraat. J. H. Klaeve- man 15 j z. Oraniestraaï. H. Ujjlenbroek 2 j. d. Groot Heiligland. J. C. T. Suuren- donk 14 m. z. D appeniersHaat. 6 Oct. J. Pollé 67 j. Gasihuislaan. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie die da gelijks (uitgezonderd des Zondags; van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn: Drie ledige botervaatjes. Een si garenpijpje. - Een ring met sleutels. Een doosje waarin gouden ring. Een zuiveringsspuit. Een stuk witte kant. Een flacon. Een vrouwen hemd. Een parapluie. Een zweep. Een litermaat. Een portemonnaie. Een zakmesje. Een rol katoen. Een wit borstrokje. Een hondje. Een haarspeld. Twee boorden. Een bloedkoralen armband. Een on derstuk v/e rijtuiglantaarn. Een lorgnet. Een hengelstok. Eenige sleutels. Gevonden in de opgehaalde vuilnisstoffen en terug te bekomen bij den Hoofd-opzichter Gem. Reiniging 2 zilveren vingerdoekringen, 1 dito botermes.1 zilveren knop van een stok of parapluie en 1 dito paplepel. Staat van de Aardappelen- en Bo termarkt over de maand Sept. 1897. Boter. Aangev. 553, verk. 534 K. G. L. pr. ƒ90.— H. pr. ƒ1.10 p. K. G. Biggen. Aangev. 517, verk. 483 stuks. L. pr. 7.—. H. pr. 11.p. stuk. Schrammen. Aangev. 296, verk. 282 st. L. pr. ƒ11.-. II pr. ƒ17.p. stuk. Aardappelen. Aangev.1286 H.L. verkocht 1286 H.L. L. pr. 1.20. H. pr. ƒ3.50 p. H. L. Appelen. Aangev. 763. verk. 609. H. L. L. pr. ƒ90.H. pr. ƒ6.p. H. L. Peren. Aangev. 1896 verk. 1352 H. L. L. pr. ƒ1.40. H. pr. ƒ13.p. H. L. VEEMARKT 6 Oct. 1897. Aangevoerd 8 Koeien 34 N. Kalveren 136 Schapen 68 Lammeren Prijs: ƒ130.— ƒ200— 6.- 10— 13— 20— 8— 12— KAASMARKT van 6 Oct. 1897. Verkocht 37 stapels uitmakende 4760 kazen, wegende 9167 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogrammen 26. 0RGELBESPELIN6. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 12 Oct. 1897, des namiddags van 1—2 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA 1. Fuga op den naam BachSchumann. 2. Koraalbew. op: -JeBUs meine c Frrd,S"J.G.Baatiaans. 3. Sonate No. 6Meadelssohn. 4. Commun'OnGigout. 5. Aria uit PaulusMeadelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2