groote menigte belangstellenden, tegen woordig. De Keizer heeft, naar het schijnt, bij deze gelegenheid eens geen toespraak gehouden. Met een hoofdknik gaf hij het teeken tot het doen vallen van het om hulsel. Hij heeft slechts aan een na afloop gehouden feestmaal getoost en daarin het beeld geprezen en gezegd, dat zijn vader zoo gaarne te Wiesbaden placht te vertoeven, en voorts zijne moeder Keizerin Friedrich benoemd tot chef van het tachtigste regiment fuseliers! Op den zelfden dag is ook een stand beeld van Von Bismarck onthuld, te Leipzig. Twee liedjes zangers van den Chat Noir te Parijs hebben eene weddenschap aangegaan waarbij zij aannemen een jaar op reis te gaan, zonder eenig geld mede te nemen, dien tijd door de we reld te trekken en op reis tienduizend francs uit te deelen aan de armen. Zaterdag vertrokken, zijn zij Zondag avond voor het eerst opgetreden te Brus sel, Maandag waren zij te Antwerpen en daarna bezoeken zij Gent, Namen en Luik en van daar trekken zij naar Duitschland, Zwitserland, Italië. Egypte. In April denken zij Nederland te bezoe ken, en dan reizen zij over Engeland naar Amerika. 17 October moet de weddenschap verloren of gewonnen zijn en het gaat om twintigduizend francs. Het is na te gaan dat in de eerste plaats reclame de beide zangers zal moeten helpen om de twintig mille te verdienen, temeer daar hun kunst niet mag ge rekend worden tot de hooge kunst te behooren, en de laatste reeds niet den steun ondervindt, welken zij verdient. Nu de tijden weer naderen van stor men en overstroomingen, begint men zich te Callantsoog weer bezorgd te maken in verband met den toestand der duinen aldaar, welke sedert den water vloed van 1894 nog is verergerd. Gedu- rendê den zomer is het zeewater voor onze kust zeer hoog geweest, zóó, dat het reeds bij matigen wind tot aan den duinvoet stond. Wel zijn onderzoekingen ingesteld, doch van gevolgen ervan heeft men tot heden niets vernomen. De uitslag van de verkiezing te Enk huizen voor een lid der Tweede Kamer der Staten Generaal is, dat eene her stemming moet plaats hebben tusschen de Heeren Raat en Kool. In eene kleine woning te Loosduinen leefde sinds eenige jaren zekere Dolf. Toen hij onlangs ziek werd, wisten zijne bloedverwanten hem ter verpleging ge plaatst te krijgen in het ziekenhuis te 's Gravenhage, waar de man nu o verleden is. Bij het opruimen van het huisje be vond men, dat het in een verregaanden staat van vervuiling verkeerde. Op ver schillende plaatsen der woning vond men in den grond verborgen een som aan contanten en verschillende sieraden. De man stond bekend als een zonderling. Het is bekend dat velen in de gemeente geld van hem te leen ontvangen hadden. Op de kermis te Druten was een caroussel geplaatst, dat Dinsdagavond zijn laatsten rondgang maakte en voor dat oogenblik overgevuld was. Het ge wicht der ronddraaienden werd op 15000 pond geschat, blijkbaar te groot voor den bouw van den molen, want op eens hoorde men, tot ieders schrik, een vree- selijk gekraak en bleek het, dat 5 lange houten, waaraan de schuitjes gehecht zijn, door midden waren gebroken. Gelukkig kwamen al de inzittenden met den schrik vrij. Te Groningen zijn naar de Prov. Gron. Gt. verneemt op den zolder van het Provinciehuis in eenige sedert jaren door ter zijde gesteld meubilair aan het oog onttrokken kasten een aan tal belangrijke oude archiefstukken uit vorige eeuwen en het begin dezer eeuw gevonden. Een der belangrijkste is de Patent- of Commissiebrief van 6 Augus tus 1625, waarbij Ernst Casimir, Graaf van Nassau, door de Staten van Stad- en-Lande benoemd werd tot Gouverneur en Kapitein-generaal van Stad en-Lande in de plaats van wijlen Prins Maurits. Het document, op perkament geschre ven, vermeldt aan de keerzijde de ver klaring omtrent 's Graven beëediging en is voorzien van een groot zegel in was, dat geheel ongeschonden is.- Te Appelsga (Fr.) wilde iemand een paar varkens naar de trekschuit brengen. Een der dieren vluchtte in eene kamer en wrong zich zoodanig valt in een rietenstoel, dat het er met geen mogelijk heid uit verwijderd kon worden. Men moest het varken met zijn zonderlingen last naar buiten brengen en het aldaar bevrijden, door den stoel van onderen stuk te snijden. Zeer ten gerieve van de uit Houtrijk en Polanen en Noordelijk Haarlemmer meer te Haarlem schoolgaande kinderen, is naar aanleiding van een deswege ge daan verzoek bericht ontvangen, dat binnen enkele dagen trein no. 13 te ongeveer 8 uur (G. T.) van Amsterdam vertrekkende aan het station Halfweg zal stoppen, alleen voor het opnemen van reizigers. Zelden was de aanvoer van beetworte len aan de suikerfabriek „Holland" te Halfweg zoo voorspoedig als thans; prachtig najaarsweder begunstigde het delven en het vervoer per as naar de schepen of rechtstreeks naar de fabriek. De laatste dagen kwamen per dag 20 a 30 beladen schepen aan en reeds ver rijzen kolossale hoeveelheden beetworte len op de fabrieksterreinen. De fabriek werkt reeds veel beter dan de eerste week. Op de paardenmarkt te Hoofddorp waren op Vrijdag aangevoerd, 385 paar den en veulens, 22 hitten, 4 koeien en 8 biggen. Er waren veel vreemde koop lieden aanwezig. Bjj vluggen handel varieerden de prijzen van 70 tot 500 gulden. HAARLEM, 22 October 1897. Onze stadgenooten kunnen eerst daags genieten van eene vocale uitvoe ring in de Groote Kerk, door het Brus- selsch Octet bestaande uit 4 dames en 4 heeren, onder leiding van Prof. Léon Soubre, met medewerking van Edouard Jacobs als violoncellist. De Belgische bladen zijn alle vol lof over de verrich tingen van deze dames en heeren mu sici en daaruit blijkt dan ook dat hun optreden in de Groote Kerk alhier iets zeldzaam schoons doet verwachten. Ten einde dit gezelschap bij ons kunstmin nend publiek te doen introduceeren, ver wijzen wij naar onderstaande mededee- ling. Léon Soubre, geboren te Luik in 1855, kreeg zijn onderricht van zijnen vader Etienne Soubre, directeur van het Conservatorium te Luik. In 1877 ging hij naar Brussel, waar hij in 1883 de eerste prijs- voor compositie verwierf. De uitvoeringen onder zijne leiding heb ben in België eene vermaardheid gekre gen; bij de jaarlijksche audities door- het Brusselsche conservatorium gegeven, gaf hij meermalen bewijzen van zijne uitstekende kwaliteiten als koor-dirigent. Om de werken van oudere meesters ingang te doen vinden bij de muziek beoefenaars in België, heeft hij eenige jaren geleden het Óctuor Vocal Bruxel- lois opgericht, waarmede hij, evenals Averkamp met het Klein Koor a Cappella nu en dan uitvoeringen geeft. De leden van dit koor zijn alle goed geschoolde stemmen, zij hebben door jarenlange samenwerking een geheel gevormd, waarvan de'Belgische bladen, met veel lof gewagen. Volgens achterstaande advertentie zal het eerste der 15 matinee's, te geven door het strijk orkest van Haarlernsch Muziekkorps in de groote Concertzaal der Vereeniging op Zondag 31 October plaats vinden. De Heer Kriens stelt zich voor de 8 Symphoniën van Beethoven in volgorde op de verschillende Matinee's te geven. Behalve de Heer Blazer, die deze winter weder de plaats als solo cellist inneemt, is geengageerd de Heer Tuin le violist, leerling van den Heer Hofmeester te Am sterdam; de Heer Hoendervoogt 2e fluitist, terwijl met een le Fagotios uit Berlijn wordt onderhandeld. Het le gedeelte, waarin niet gerookt mag worden zal klassieke werken en solo's bevattenverschillende zangers en zangeressen, alsook verschillende instru mentalisten van buiten de stad zullen zich doen hooren. In het 2e gedeelte zullen Opera Fantasieën en populaire muziek uitge voerd worden. Wij vernemen dat er boven verwach ting flink ingeteekend wordt, hetgeen met de lage entree prijs voor het vele goede wat gegeven zal worden niet te verwonderen is. De beroemde Hand-Bell Ringers, Klokkenspelers, onder directie van den heer Duncan S. Miller geven Maandag a. s. in de Concertzaal der Sociëteit Ver eeniging eene uitvoering. Het gezelschap, uit vijf personen bestaande, beschikt over honderd een en dertig klokken, aan welke de executanten de fraaiste melodieën weten te ontlokken. Hoewel een dergelijk gezelschap van Klokkenspelers niet als een nieuwigheid is aan te merken, zal menigeen de ken nismaking met deze bijzondere soort van kunst willen hernieuwen. - Door het Ned. Israël, armbestuur alhier zal Dinsdag 26 October a. s. ten behoeve der armen dier gemeente de jaarlijksche turfcollecte worden gehou den. Een woord tot aanbeveling van deze inzameling moge hier in het belang van de arme stadgenooten een plaats vinden. Op het Museum van kunstnijver heid alhier zal aanstaanden Zondag een tentoonstelling worden geopend van de werken van den kunstschilder C. B H. Spoor, terwijl in de Raadzaal een Chi neesch borduurwerk van mejuffrouw C. M. Keijzer te bezichtigen zal zijn. Zondag is de toegang vrij. In de laatste tijden werd de Boe kerij van het Museum van Kunstnijver heid te Haarlem weder aangevuld met verschillende belangrijke werken en zooals bekend is worden deze werken aan belangstellenden, zoowel aan hen, die zich met de studie van de Kunst geschiedenis of der kunsten en ambach ten bezighouden als aan hen, die prak tisch werkzaam zijn, gratis voor gerui- men tijd ter leen verstrekt. Thans is met het langer worden der avonden de tijd weder aangebroken, dat velen van deze gelegenheid gebruik maken; onder anderen hebben verschil lende genootschappen, wier leden het kunstambacht beoefenen, verzamelingen plaatwerken voor het houden van Kunst beschouwingen aangevraagd. Zij, die wenschen van de boekerij ge bruik te maken kunnen zich richten tot den Conservator van het Museum van Kunstnijverheid, den Heer E. von Saher, die gaarne bereid is alle gewenschte inlichtingen omtrent de Boekerij te geven. „Weldadigheid naar Vermogen". AfdeelingWERK VERSCHAi PING. Van 1 Nov. jtot 12 Oct. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 65 voor werkvrouw. 5 voor strijkster. 7 voor wa9chvrouw. 1 voor stoelenrcatter. 5 voor kookster. 7 voor naaister. 2 voor breister. 47 voor los werkman. 25 voor loopwerk. 2 voor kleedermaker. 2 voor stucadoor. 1 voor licht werk. 4 voor timmerman. 1 voor opperman. 7 voor grondwerker. 6 voor metselaar. 2 voor machinist 2 voor bankwerker. 1 voor koffihuisbediende. 4 voor schilder. 1 voor schoenmaker. 2 voor huishoudster. 3 voor smid 1 voor oppasser. 1 voor broodbakker. 1 voor baker. 5 voor pakhuisknecht 3 voor noodhulp. 1 voor bleekersknecht. 1 voor steendrukker. 3 voor koetsier. 1 voor tuinman. 1 voor portier. Bij de aanmelding moet een getuigschrift var goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 31 Oct. zijn de volgende per sonen geplaatst. 50 voor werkvrouw. 1 voor strijkster. 4 voor naaister. 5 voor wa8chvrouw. 2 voor kookster. 1 voor baker. 2 voor timmerman 1 voor kleedermaker. 6 voor loopknecht. 3 voor noodhnlp. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen, Stadhuu, of Stationsplein Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 nar verkregen worden bij den Administra teur, bureau Boelen, Kamer No 2. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 21 Oct. P. Strijder en G. Braaf. H. Koper en D. Noot.. J. Mollemaen G. T. Kanistra. A. L. E. Gigengack en E. M. Victor. C. v. d. Linden en H. W. Gubbels. P. N. Ver- kerz en E C. Jung. 21 Oct. E X ter Haat en H. M. Oude Wesselink. - P. J.J.Leuven en E. C. W. Beaufort. GETROUWD. 20 Oct. J. Bel en G. Hend?ikse.H. J. Hocnan en C. P v. Dijk. J. A. Geerlings en M. W Heijnsbergen. J. Koster en P. de Ruig. D. v. Nimwegen en S. S. C. Seders. C. W Bouma en N. Schot.vange-, J E. v. Maaneu en M. M. v. 8 ieuwenhoven. 21 Oct. A. v. Drie- sum enJ. A Hartmsnn. GEBOORTEN. 13 Oct. H. Hoving geb. Hoving, d. A. Moot geb Prent. d. 1.1. 14 Oct J. C. Boo gaard geb v. d. Vliet, d '5 Oct. M. Wei- deaa geb. Kors. d. C. M. Kuijper geb.. Ruijgroz. z. J. P. van Hemert geb. Broek huizen. d. 16 Oct A. E. Pb'lippo geb. de Zwaan. a. E. P. Rieu geb. van Leeuwen z. J. v. d. Spet geb. Zonaervan. d. J. Vau- mont geb. Monnó. d. M. E. Hulsebosch geb. v d. Stijlen, z. S M. P. Palstra geb van Rossum. d. 17 Oct, S. van Aalst geb. van Velzel. z. M. W. E. Moonen geb. Heere. z. 18 Oct. M. G. IJlstrageb. Det'ingmeijer. d. E. G. Kuvenergeb Lvndwerd z, J. M. Klooster geb. van Rooden. z. A. G. Paauw geb. De'cbumbre. d. J. Otger geb Meijlink. z. 19 Ocf. A. Kruijenaar geb. Bruijn. d. 1.1. G. A. Lind geb. Vonk 1 z. en 1 d beiden 1.1. J. teu Have geb. Wevers, z. 1.1. M. de Zwart geb. Slieker. z. K. Poelman geb. Witte. d. M. Klaver geb. Traksel z. C. E. Janus geb. van Goor. z. H. E. Borghouts geb. Bakker. 2 zl 1,1.J. M, de Graai!geb. Neelissen z. 20 Oct. A. M. Huij.man geb. de Vries. d. A. Bruijn geb. Hilarius. d. 20 Oct. C. Zeestraten gab. Drommel d. J. M. de Bruiin geb. Plantje z A. van Ave- zaatkgeb Overtoom, d.21 Oct A. C West- litf geb. Blijleeven. z. J. M. M. van Meeu wen gtb Bijvoet, d OVERLEDEN. 13 Oct. A. Moot geb. Pronk 38 j. Badhuis straat. 14 Oc'. A. El-ing 6 m z.Ojstvest. 15 Oct. J. Ioke 23 j. Brouwerstraat. A. L. v Veldhuysen 67 j. Gierstraat. 16 Oct. J. Meijnb ut 3 m. z. Ged. Oude Gracht. 17 Oct. S M. Ter Poorten ll m. d. de Haasstraat. A. C. Cotneigeb. Cueree 60 j. L. Hofstraat. G. W. E'. Bredemeijer 73 j. Kleine Houtweg. 18 Oct. J. R. Kempen36 j Koningstraat. 19 Oct. M. G. Bnurmin geb. Ellerbroek65 j. Kerks'raat. D. W. Dreijer 2j. d. Ged. Raam gracht. 20 Oct. A Jansen geb. Dedel 83 j. Lin chotenstraat. E A. Besteman lro.z. Zuid Polderstraat. J. E Huiibsr92j Ged. Raamgracht. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie die da gelijks (uitgezonderd des Zondags; van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn: Een schoolschrift. Een zilveren ringetje. Een duimstok. - -Een ring met sleutels. Een kindermanteltje. Een rijwielpomp. Een kinder schoentje. Een klimopplant. Een notitieboekje, Een portemonnaie met geld. Een knop van een parapluie. Een pak verband watten Een zilveren horlogeketting. Een sigaren koker. Een geldstuk. Een jongens pélerine. Een gouden oorbel. Een fluweelen kraag. -Een koperen arm band. Een enveloppe met haakpen en toegangsbewijs. Een portemon naie en damesceintuur. Eenige sleu tels. VEEMARKT 20 Oct. 1897. Aangevoerd 12 Koeien 42 N. Kalveren 56 Schapen 28 Lammeren Prqs: ƒ130.— ƒ175.- 8— 11.- 12— v 19.- 7.- 9.- KAASMARKT van 20 Oct. 1897. Verkocht 41 stapels uitmakende 5675 kazen, wegende 10770 kilogrammen. Hoogste pr\js per 50 kilogrammen f 25. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 26 Oct. 1897, des namiddag» van 1—2 uur door den Heer W. EZERMAJn. PROGRAMMA. 1. Sonate No 5G. Merkel. a. Allegro risoluto. b. Andante c. Finale. 2. Choral FantaisieLux. 3. PreludiumJ. S. Bach. 4. Lied Ohüe Worte.Mendelssohn. 5. CavatineJ. Raff.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2