A blijkt dat de tusschenkomst van het college van Gedeputeerden wel noodig is; wij vernemen dat in dergelijke ge vallen die tusschenkomst ook wel ver wacht kan worden. De opcenten op de personeele belasting te Haarlemmermeer zijn met 10 ver minderd en gebracht op 50 en de hoof delijke omslag is met 20% verminderd. Beiden zijn een gevolg der meerdere uitkeering door het rijk aan de gemeente. De begrooting voor 1898 bedraagt thans in ontvangst en uitgaaf 90818.10 gulden. HAARLEHI, 2 November 1897. Professor Udel met zijn Humoris tisch Kwartet komt terug. Zaterdag 6 November a. s. geeft het kwartet weer eene uitvoering in de Sociëteit Vereeni- ging, waar het voor enkele weken reeds de harten van de muziekliefhebbers heeft gewonnen. De muziek van het gezelschap beweegt zich in het komische genre. Soms oor spronkelijk, vele malen ontleend, maar altijd heeft de humor er de overhand en dan het meest als het bekende com ponisten parodieert. Gelijk in de literatuur ernst en humor hun plaats hebben en hunne waarde ontleenen aan de manier van zeggen, en dus ook de laatste soort van letter kundige produkten zich een plaats heb ben veroverd, schijnt ook in de muziek zich de humor een baan te breken en als proeve van dit pogen hoore men het Weener kwartet en men zal tevre den zijn. Onder de fraaie en aangename bezigheden mag zeker wel het Plati- na-Houtbranden gerangschikt worden. Niet alleen smaakvol maar ook kunstig is het, om met behulp van een gloeiend platina stift de fijnste en sierlijkste teekeningen aan te brengen op houten of cartonnen voorwerpen. Het effect is dan ook verrassend. Wij waren heden in de gelegenheid een en ander te be zichtigen bij den heer Vernout in de Warmoesstraat. Vooral de zelfwerkende blaas-automaat trok bijzonder onze aan dacht, omdat hierbq het gebruik van de gummi blaas vermeden werd en men alsdan beide handen vrij heeft, om het in bewerking zijnde voorwerp te be- handelen. We kunnen niet anders wen- schen, dan dat ook dit werk, wat alge meen is Duitschland en Engeland gedaan wordt, ook hier veel beoefenaars mag vinden. De Heer Vernout wil gaarne ieder de gewenschte inlichtingen ver schaffen. Bij den Raad is ingekomen eene concept-overeenkomst, aan te gaan met de gemeente Amsterdam tot regeling van onderwerpen behoorende tot de water leiding. Zij bevat in hoofdzaak het vol gende: Op den dag, waarop de Haarlemsche waterleiding in exploitatie wordt ge bracht vervallen al de vergunningen, aan de Duinwater-maatschappij verleend, alsmede alle verplichtingen en treden hiervoor in de plaats: Op nader te bepalen datum wordt de toevoer van water naar Haarlem en Bloemendaal afgesneden op kosten van Haarlemop denzelfden datum draagt Amsterdam aan Haarlem over het ge- heele buizennet binnen de grenzen der gemeente tegen betaling van 39.200. De baten der waterlevering uit de overgenomen buizen komen na den da tum bovenbedoeld aan Haarlem. Amster dam neemt de watermeters niet weg, vóór Haarlem watermeters geplaatst heeft. Haarlem geeft aan Amsterdam ver gunning tot het leggen van de hoofd buizen voor de waterleiding des laatsten en zoo noodig van meerdere buizen. Tevens zijn bepalingen opgenomen ter regeling van de gronden bij Amsterdam in gebruik, voor zooverre die gronden tot de gemeente Haarlem behooren en gelegen zijn aan of in de nabijheid der Leidsche vaart. Haarlem behoudt zich het recht voor Amsterdam te verplichten tot het om leggen van buizen op zijne gronden, voor het geval deze voor de uitvoering van eenig werk een beletsel mochten zijn. Haarlem maakt geen inrichtingen voor waterleiden bezuiden de lijn, getrokken door de grenslijn tusschen Zand voort en Bloemendaal naar de Zee en vanwaar die lijn afbuigt recht op den St Bavo's toren, Amsterdam legt geen dusdanige werken aan in de gronden, gelegen ten Noorden van deze lijn tot het Noordzee kanaal. De op Vrijdag ten behoeve der Israël, armen gehouden jaarlijksche Turf collecte heeft opgebracht de som van 438.35. De Di rectie der Haarlemsche Bank-1 vereeniging verzond aan hare clientèle de volgende circulaire in verband met de obligatieleening der Maatschappij tot Exploitatie van Staalwaterbronnen „Wij kunnen niet nalaten nog een enkel woord toe te voegen aan de cir culaire, die U van wege de Maatschap pij tot Exploitatie van Staalwaterbronnen zal zijn toegezonden. Niet om Q te wijzen op het groote nadeel, een ieder is daarvan zonder twijfel voldoende overtuigd dat, zoo voor onze Gemeente in 't algemeen als voor de aandeelhouders der Maatschappij in 't bizonder, het niet bijeenbrengen van het benoodigde nieuwe kapitaal als gevolg zal hebben, omdat een likwidatie naar ons inzien in dat geval niet kan uitblijven, dan wel om bij U de over tuiging, die bij ons bestaat, ingang te doen vinden, dat de zaak, op eene wijze geëxploiteerd als het tegenwoordige Be stuur zich voorstelt te doen, levensvat baarheid zal blijken te bezitten en ook voor aandeelhouders waarschijnlijk op den duur vruchten zal kunnen afwerpen. Die overtuiging hebben wij gekregen nadat de Raad van Beheer, die zooals U bekend een grondig onderzoek heeft in gesteld, ons volledig inzicht van zaken heeft gegeven. Het is ons toch uit diens mededeelingen gebleken, dat èn bij eene eventueele verpachting van het buffet en hiervoor zijn reeds twee belang rijke aanbiedingen ingekomen èn bij eene goede regeling der concerten, waar van de kosten ruim door de opbrengst der contributien worden gedekt, de af zet van het Staalwater en van het Hollandiatafelwater niet zoo groot be hoeft te worden om betrekkelijk spoedig een winst over te laten, die aan het aandeelkapitaal ten goede komt. Die afzet uit te breiden en de naam van het Wilhélmina-Staalwateren Hol- landia-tafelwater voor goed in binnen- en buitenland, maar voorloopig vooral in het eerste, te vestigen, zal het hoofd doel van het ernstig streven van dit Bestuur zijn en wij kunnen niet an ders dan zijne, zoo niet optimistische dan toch van goed vertrouwen in de toekomst getuigende verwachtingen te dezen opzichte volkomen deelen. Dat dit echter niet zonder flinke en aanhoudende reclame bereikt kan wor den, daarvan is niemand zoo doordron gen als het Bestuur zelf en wat wij thans reeds van zijne plannen in die richting hebben vernomen plannen, die wij hier niet mogen mededeelen is ons een waarborg, dat niets verzuimd zal worden om van dezen voor die uit breiding zoo belangrijken factor partij te trekken. Om een enkel voorbeeld te noemen, reeds nu werd alleen door het aanschrij ven van Heeren Doctoren in één maand een getal van 2000 flesschen Staalwater geplaatst, iets wat in langen tijd niet was voorgekomen, terwijl ook het debiet van 't tafelwater belangrijk begint toe te nemen. Het nieuwe kapitaal, door het Be stuur als bepaald noodzakelijk gevraagd, zal geen geld a fonds perdu zijn, wan neer het gebruikt wordt op de wijze als het zich voorstelt te doen. Integendeel het kan en zal, wanneer slechts allen doordrongen zijn van de groote waarde, die het behoud van ons Brongebouw voor Haarlem heeft, nieuw leven geven aan een zaak, die juist om die groote waarde ons allen ter harte gaat. Eene gelegenheid als het Brongebouw, die een der aantrekke lijkheden voor de vele bezoekers van Haarlem geworden is, kan niet zonder groote schade te veroorzaken te niet gaan. Wil men onze stad tot een goedkoope plaats van inwoning maken, dan moet men zorg dragen, dat de aantrekkelijkheden op geene wijze ver minderen, daar toch de keuze eener woonplaats door belasting betalenden en dezen zijn het, die men trekken wil daarmede in het. nauwste ver band staat. Steden als 's Graven hage, Arnhem, Nijmegen, die Haarlem's groot ste mededingsters zijn, behooren ons in dat opzicht tot voorbeeld te strekken. Wij vertrouwen thans ook bij Tl de overtuiging, waarvan wij bij den aanhel spraken, gevestigd te hebben en beve len om die reden de 2y2[pct. obligatie leening groot ƒ50.000--, waarvan de inschrijving den iden November a.s. gesloten wordt,met aandrang bij U aan." Het Museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis alhier, werd in de afgeloopen maand bezocht door 275 personen tegen betaling en door 396 personen zonder betaling. Tegen den 14 jarigen J. de B. is procesverbaal opgemaakt, daar hij zich had schuldig gemaakt aan verduistering van 18.die hij voor zijn patroon, den winkelier G. in de Koningstraat had ontvangen. Donderdag vervoegde zich ten Post kantore alhier, een werkman om een bedrag van ƒ100 in te leggen op de Post spaarbank, daartoe was hij in het bezit van een bankbiljet van 100, dat hij aan den Commies, belast met die admi nistratie overhandigde. Deze ontdekte al spoedig, dat dit bankbiljet valsch was. De man verklaarde dit bankbiljet ruim 3 jaar geleden op straat gevonden te hebben en van de vinding aangifte te hebben gedaan aan de politie zonder aan deze dit biljet te laten zien, maar men hem had gezegd, hij het volgens de wet 3 jaren moest bewaren, voordat hij het als zijn eigendom kon beschouwen, welke opgave overeenkomstig de waarheid is bevonden en de man alzoo ter goeder trouw heeft gehandeld. Mistroost en met achterlating van het bankbiljet kon hij vertrekken. Door de rechercheurs Jansen en Misset is procesverbaal opgemaakt tegen den winkelier en slijter A. J. B. woon achtig aan de Frans Halsstraat ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein, zonder de daartoe vereischte ver gunning. Gisteren Maandag namiddag ten 5 ure is op den Zijlweg nabij de Coorn- hertstraat een paard, gespannen voor een rijtuig behoorende aan den Heer S. te Bloemendaal op hol geraakt. De koet sier is daarbij van den bok gevallen en heeft zich vrij ernstig, vooral aan het hoofd verwond en is ingebracht bij den Heer Dr. Keijzer woonachtig aan den Zijlweg, die hem geneeskundige hulp heeft verleend. Het paard is spoedig tot staan gebracht. Het rijtuig is nog al be schadigd door het in botsing komen met een tweewieligen handwagen. In het rijtuig was gelukkig niemand gezeten. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „H-ERRVERSCHA1 PING. Van 1 Nov. tot 31 Oct. hebben rich de vol gende personen aangemeld; 68 voor werkvrouw. 5 voor strijkster. 7 voor waschvrouw. 1 voor stoelenmatter. 5 voor kookster. 8 voor naaister. 2 voor breister. 47 voor los werkman. 27 voor loopwerk. 3 voor kleedermaker. 2 voor stucadoor. 1 voor licht werk. 4 voor timmerman. 1 voor opperman. 7 voor grondwerker. 6 voor metselaar. 2 voor machinist. 2 voor bankwerker. 1 voor koffi huisbediende. 4 voor schilder. 1 voor scho3nmaker. 2 voor huishoudster. 3 voor smid 1 voor oppasser. 1 voor broodbakker. 1 voor baker. 5 voor pakhuisknecht 3 voor noodhulp. 1 voor bleekerskneclit. 1 voor steen drukker. 3 voor koetsier. 1 voor tuinman. 1 voor portier. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van I Nov. tot 31 Oct. rijn de volgende per sonen geplaatst. 52 voor werkvrouw. 1 voor strijkster. 5 voor naaister. 5 voor waschvrouw. 2 voor kookster. 1 voor baker. 2 voor timmerman 1 voor kleedermaker. 6 voor loopknecht. 3 voor noodhulp. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen, Stadhuis, of Stationsplein Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 nur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 25 Sept. 1897, in de „Gouden Leeuw" te Haarlem. 1. Een DUBBEL HUIS met twee afzonderlijk opgBande Bovenwoningen (met eene gevel breedte van omstreeks 15 meter), grooten TUIN, BLOEMBOLLENLOODS en ERVE, benevens de WALGROND aan het Spaarne voor dit perceel, aan het Donkere Spaarne No 23 zwart en rood ƒ18060, opgeh. 2. Een HUIS en ERVE met vergunning. Zijlstraat 32. ƒ9070. J. J. A ten Houte de Lange. 3 Een HUIS met TUIN en ERVE, Bakenesser- gracht 55. ƒ5400 opgeh. 4. Eea HUIS en ERVE te Spaarndam, naast het Gemeentehuis, No. 53. ƒ1930, opgeh. 5. Een HUIS en ERVE met VOOR- en ACHTER TUI N, Zylweg No. I, ƒ4500, J. Oostwald. 6. Een HEERSNHUIS en ERVE, Groote Hout straat 138, ƒ13505, opgeh. 7. Een WINKELHUIS met PAKHUIS en ERVE, Koningstraat 45. Niet geveild. 8. Een HUIS en ERVE, Luitensteeg 13. 1550. P. J. C. v. Toomeuburg, qq. 9 Een HUIS en ERVE met'1UIN, Lange Hol straat 13, ƒ1610. J. v. d Boogaard. 10. Een HUIS en ERVE met TUIN, nevens het voorgaande. Lange Hofstraat 15, ƒ1509 A. Glaser, qq. 11. Een HUIS en ERVE, Witstraat 24 H, 630. H. J. van figmond. 12. Een HUIS en ERVE, nevens het voorgaande No. 24 j, f 640. D. Bosch. 13. Een HUIS en ERVE, Koolsteeg 10, ƒ1045 J. van Gelder. 14. Een HUIS en ERVE, Ra ven steeg 16 a en u, ƒ835. H. 9. Edeiyn. 15. Een HUIS en ERVE, Bannesteeg No. 9, ƒ330 C. J Croese. 16. Een HUIS en ERVE, Banuesteeg No. 8, ƒ560. S. Veldhuizen. 17- Ec-n HUISMANS-WONING, met Erf en Tuin, aan den lagen Dijk, ƒ1105. H. v. Warmerdam. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekend personengedurende de eerste helft van October 1897, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. Caroliao Alkmaar; Mevr. Poers,Lansemeijer en Wed Tokken, allen Amsterdam; Douair Jhr. J. E. Storm v. 's Gravesande, Arnhem; Mej. Stap; BenDebroek; Mej. M. Diekman, Gouda; Mej. J. Schild, P. M. Verdorst, beiden 's Gravenhage, Mej. Looijenga, Haarlem; K. Voren, Hardenberg Mej. A. Brongersma, Leiden; .T. Hesters, Wes tervoort. Van Spaarndam: H. Fontijn, Nijmegen. Briefkaarten. J. v. Veen en Mej. N. van 't Sant, beiden Amsterdam; N. Elias, 's Gravenhage; W. Kep- perman, P. Meereboer, J. v. Merlen en J. de Boer ailen Rotterdam. Buitenland. Mej. H. Tiele, Spa. Brief. GRAAN EN ZAADMARKT. Marktbericht van 1 November 1897. Witte tarwe 8.7.60 Rogge Haver Duivenboonen Paardenboonen Groene erwten 5 25 3 35 4.90 3.30 5.80 7.50 per 50 kilo gr. VEEMARKT 27 Oct. 1897. AangevoerdPrijs 18 Koeien ƒ130.175.- 3 Gras kalveren 25.35.- 34 N. Kalveren 7.— 12.- 46 Schapen 12.20.- 42 Lammeren 8.13.- 9 Paarden. Markt van 1 November 1897- Boter. Aangev. 84 verk. 84 KG. L. pr. 1.H. pr. 1.10 p. KG. Biggen. Aangev. 134 verk. 118 stuks. L. pr. 7.-— H. pr. ƒ9.— p. stuk. Schrammen. Aangev. 48 verk. 48 stuks. L. pr 10.H. pr. f 14.p. st. Aardappelen. Aangev. 525 verk. 525 H.L. L. pr. ƒ1.50 H. pr. ƒ3.p. H. L. Appelen. Aangev. 270 verk. 169 H.L. L. pr. ƒ4.H. pr. ƒ12.per HL. Peren. Aangev 314 verk. 251 H. L. L. pr. f3.H. pr. f 12.p. H. L. ORGELBESPELING in de Groote- o( St. Bavokerk alhier, op Donderdag 4 Nov. 1897 des namiddag» van 2-3 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium eu FugaMendelssohn. 2. Adagio oit de 5e Symphonic. .Beethoven. 3. Sonate No. 2Pink. a. Allegro moderato. b. Andante. c. Allegro risoluto. 4. LargoHandel. 5. Ave MariaSchubert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2