Adresboek van Haarlem Eerste Blad. No. 88 144 XX xl XJU XX XJ JjJ XfX kJ XX met AMSTERDAM. abonnementsprijs: van ZATERDAG 6 November 1897. Het 1897. Prijs iög. 1.75, gel». 2.—, DE ERVEN LOOSJES. id. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet «p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? N ien wsberich t-pn Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84. Negentiende Jaargang, riLEPHOONNUMMER T—T A A Tv T TVT (i Ï""T TELEPHON1SCHE VERBINDING ADVERTENTIEBLAD Per drie maanden-,25. verschijnt. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1-5 regels f 0.35, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien worden aangenomen tot dinsdag en vrijdag des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. is voorhanden in den Boekhandel van Het Bestuur der Afdeeling. Een belangrijke ju weelen-diefstal in eft Zaterdag plaats gehad te Londen. De waarde van het gestolene wordt begroot op ruim vierhonderd duizend gulden. De politie meent dat de dieven, waarbij ook vrouwen moeten zijn, onmiddellijk naar het vaste land zijn vertrokken. De meening omtrent kapitein Drey fus wat gunstiger nu generaal Cle- menceau, een der mannen die van een nieuw onderzoek niet wilde weten, verklaard heeft, gehoord den senator Scheurer-Kestner, aan de juistheid van het verbanningsvonnis te twijfelen. Toch werd de kapitein eenparig door zyne kameraden, allen officieren, veroordeeld. De senator heeft thans een onder houd gehad met den minister van oorlog en deze mededeeling gedaan van de stukken, welke op den veroordeelde be trekking hebben, waardoor de kwestie nu althans officieel in bespreking is gekomen. Sommige bladen beginnen nu op herziening aan te dringen, maar ook, dat titans de zaak niet als de vorige maal in het geheim zal behandeld worden. De verdediger van Dreyfus heeft ver klaard, dat hij indertijd slechts van een stuk kennis heeft kunnen nemen, name lijk dat wat betrekking had op de vergelijking der handschriften, waarom trent men het gevoelen van deskundigen had ingewonnen. De uitvinder der spoor-slaapwagons laat een vermogen na van vijfentwin tig millioen dollars. De zoons ontvangen ieder een jaargeld, omdat de erflater meent, dat zij niet geschikt zijn om een groot vermogen te beheeren. De weduwe en de dochters zijn goed bedacht. Aan verschillende inrichtingen van onderwijs zjjn door hem legaten geschonken. In het Oostenrijksche parlement, waar dan ook al de nationaliteiten van Mid del-Europa zijn vertegenwoordigd, gaat het tegenwoordig onhebbelijk toe. De staatkundige partijen staan er zeer scherp tegenover elkaar en geven elkan der niets toe in het debiteeren van hatelijkheden en dit zoo grof, dat men er van walgt. Donderdagavond begon de vergadering te half negen, Vrijdag ochtend te half negen werd zij gesloten. De voorzitter was toen ziek van in spanning, en van ergernis, dat hij den ordeloozen troep niet meester kon blijven, en een paar leden waren in de vergadering flauw gevallen. Dat men zich begint ongerust te ma ken over den luchtballon noordpoolrei ziger Andróe mag blijken met het feit, dat de Noorsche regeering een schip uitzendt om een onderzoek in te stellen. Het vaartuig wordt geproviandeerd voor acht maanden. Generaal Weyler is toch niet zoo kalm van Cuba vertrokken als hij beloofd, had er hebben ernstige betoogingen plaats gehad en de generaal verklaarde, dat hij vervangen werd uit gehoorzaamheid aan de rebellen in de Vereenigde Staten. Het zou dus wel kunnen zijn, dat den ex-gouverneur te Madrid nog een kleine verrassing te wachten staat in den vorm van eene verwisseling van rang of zoo iets. j Woensdag te twaalf uur eischte een I brand in de Westerstraat te Amsterdam twee offers, het leven van een drie, en een vijfjarig kind, uit een gezin, eene derde verdieping bewonende. De twee kinderen waren met een iels ouder kind thuis gelaten, terwijl de ouders buitens huis hun werk verrichtten. Men vond de kinderen gestikt in eene muurkast, welke dienst deed als bedstede. Ook te Amsterdam' ontving eene juf frouw bezoek van drie heeren, die zich aanmeldden als in verband te staan met de hondenbelasting. Maar de juffrouw begreep er alles vanhet waren inbre kers, die zich op deze wijze toegang verschaften, dus de deur op slot en de politie gehaald. Toen bleek, dat het op gesloten drietal deugdelijk gemeente ambtenaren waren. De slimme dame zal nu vervolgd worden wegens vrijheids- berooving. HAARLEM, 5 November 1897. De commissie van Patrimoniums Werkverschaffing bericht, dat zij het verslag van de werkzaamheden geduren de den winter 1896/1897 op ruimen Ij schaal heeft rondgezonden. Met genoegen kan gezegd worden, dat het tweedejaar der werkverschaffing het eerste overtrof in ontvangst en uit gaaf. Werd het eerste jaar een eindcijfer van ruim 2200.verkregen, thans bedraagt dit ruim 3700. Echter is dit cijfer, in vergelijking met de bestaande behoeften veel te gering. Daarom besloot de Commissie in zoo ruimen kring haar arbeid bekend te maken, hierbij tevens de gelegenheid aanbiedend tot inschrijving voor den a.s. winter. Reeds nu zijn er veel werkloozen en een strenge winter wordt voorspeld. Dat getoond moge worden, dat het hart van Haarlems burgers warm klopt voor het leed van hun minderbedeelden en daarom geen verslag ter zijde ge legd en geen circulaire terug gegeven moge worden zonder een inschrijving, al zou die dan nog zoo gering zijn, is de wensch der Commissie. De commissie meent er nog op te moeten wijzen dat het saldo door de de werkzaamheden gedurende de zomer maanden en de voorbereiding voor de a.s. winter voor een groot gedeelte reeds verbruikt is. Volgens het verslag over 1896/1897 hadden zich toen aangemeld 262 perso nen, van welke 254 geplaatst werden. Dezen werd gedurende 1758Vs dag werk verschaft. Er is dringend behoefte aan een eigen lokaliteit. De Commissie bestaat uit de Heeren J. H. Segaar, R. Boerkoel en J. P. Boer- koel. Als tweede abonnements-voorstel- ling werd Donderdagavond door Het Nederlandsch Tooneel gegeven Eerloos" van Nouhuys met Mevrouw Pauwels van Biene en de Heeren Bouwmeester en Chrispijn in de hoofdrollen. De loop der historie is geheel uit het leven, althans kan zoo zijn. Een zwak vader en eene ijdele moeder hebben met hunne geringe middelen hun zoon officier laten worden. De vader, oud officier, thans in eene rekenplichtige rijksbetrekking, maar dood eerlijk, heelt enkele kleine tekorten onverklaarbare in zijne kas. Ieder verdenkt hij, slechts met zijne vrouw bespreekt hij de feiten. Zooals later bleek was zij de schuldigedoel. den jongen officier bij te springen. Maar weer heeft de zoon eereschulden vad er kan ze niet dekken, moeder deinst er voor terug andermaal de hand te slaan aan verboden geld. Doch de om standigheden nijpendringend worden des jongen officiers zorgen. Geen geld, dan eerloos! Moeder geeft den sleutel der kantoor- kas. Het strafbare feit heeft plaats. Ontdekking door den vader. Een kogel voor den vader, die zich thans eerloos gevoelt, de eer des zoons gered. Wie was hier eerloos? Het sombere stuk leven werd, zooals men dit gewoon is van de Koninklijke Vereeniging, met de meeste zorg gespeeld. De Heer Bouwmeester had zich een fraaien, denkenden kop gemaakt. Zijne zorgen, wist hij op een artistieke wijze weer te geven. De tooneelen, waar hij zich verdiept in zijne teleurstellingen werden schoon aangevuld door het stille spel, een der grootste gaven van onzen Bouwmeester, hierin voortreffelijk bij gestaan door Mevr. Pauwelsvan Biene. De Heer Chrispijn, in zijne rol als huzaren officier, gaf herhaaldelijk veel goeds te zien. Het cynische, eigen aan den jonkman, die zich in moeielijkheden heeft gewikkeld, wetende dat die door eene overdreven liefhebbende moeder zullen overwonnen worden, werd uit stekend volgehouden. De donkere oogen- blikken in het zieleleven van het drietal was ware kunst. Waarom toch wordt in den Schouw burg te laat het doek opgehaald. Donderdagavond twintig minuten te laat Twintig minuten zich te laten wachten moge goed staan, het publiek bleek er niet van gediend; het gaf daarvan be wijzen. De zaal was goed bezet, op de eerste plaatsen het minst. Bij uitzondering ontving dé muziek een applausje voor een mooi uitgevoerd stacato tusschen het eerste en tweede bedrijf. Zaterdagavond heeft de tweede voor- stelling plaats van hetHumoristischKwar- tet Udel. In verband met de hier en daar ver spreide meening, dat men hier te doen zou hebben met een soort van muzikale clowns, dient in de eerste plaats, dat deugdelijke zangers als waaruit het kwartet Udel bestaat, zich nimmer zouden willen leenen, tot het reprodu- ceeren van muziek op eene wijze, die de kunst zou moeten verlagen. Integen deel, wat die Heeren geven is serieuse kunst, hoewel de uiting verschilt. Evenmin als men in de letterkunde de werken van Piet Paaltjes, Van Maurik, Hazebroek en andere humoristen lager zou willen stellen dan de meer ernstige, evenmin behoort de humoristische mu ziekkunst eene kunst in wording bestempeld te worden met den naam van muzikale kunstenmakerij. De voordracht van den Heer van Lookeren Campagne over Indigo in het Paviljoen Zaterdag 6 November e.k. 's nam. 2 uur, zal plaats hebben in de Landbouw kamer van het Koloniaa Museum, in plaats van de rotonde zoo als vroeger was bericht. De aandacht wordt gevestigd op het Concert van de Liedertafel Haar lems Zanggenot, Directeur de Heer N. II. Andriessen, dat Zal plaats hebben Maandag 8 November in de „Kroon." Medewerking zal hierbij verleend wor den door den Heer P. L. Hegener en een Instrumentaal Trio. Omtrent de voorstelling, Zondag avond in de Concertzaal der Sociëteit Vereeniging te geven, het volgende: De naam van den Directeur, Frits van Haarlem, waarborgt reeds de net heid en uitmuntendheid van het gezel schap. Elk zal zich herinneren wat die directeur in de 1.1. kermis het publiek te genieten gaf. Alleen eerste Speciali teiten worden door van Haarlem aan genomen, en hoe moeielijk ook op het gebied van Specialiteiten voorstellingen, tracht hij immer iets nieuws te leveren. Zeldzaam komt het voor, en het zal nu ook wel de eenige keer in den winter zijn, dat men eene voorstelling kan bij wonen door van Haarlem gearrangeerd. Op het Museum van Kunstnijver heid zullen Zondag 7 Nov. de schilder stukken en teekeningen van den Heer Spoor nog te bezichtigen zijn. Zondag is de toegang vrij. Meer en meer begint het Neder- landsche publiek tot het doen van be talingen gebruik te maken van bank instellingen en hoe meer deze laatste zich er op toeleggen deze zaak voor het publiek gemakkelijk te maken, des te meer zal het geldelijk verkeer op deze wijze toenemen. De Nederlandsche Credietbank, Nieuwe gracht, gaat hierin zeer praktisch vóór. Zij stelt chêque-boekjes verkrijgbaar tot het doen van betalingen van ƒ5. en lager en van 10.en lager. Deze cheques behoeven niet gezegeld te worden, voor zooverre zjj niet strekken tot eene betaling in mindering. Wie zulk een chêque in betaling ont vangt staat nimmer voor het feit, dat dezelve niet betaald wordt, aangezien niemand in het bezit van zoo'n boekje is, die het bedrag niet bij de bank gedeponeerd heeft. Dat de betaling van kleine sommen per bank veel gemak kan opleveren

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1