ven der dictaten. De laatsten meenen meer recht te kunnen laten gelden voor het plaatsnemen speciaal op de eerste rjjen banken dan de niet-korpsleden, die dit meerdere recht niet willen er kennen. Thans zijn plannen aanhangig gemaakt om in het te kort te voorzien. HAARLEM, 9 November 1897. In de Landbouwzaal van het Koloniaal Museum hield Zaterdag de .Heer C. J. van Lookeren Campagne, vroeger Indigo technicus op Java, thans leeraar aan 's Rijks Landbouwschool te Wageningen eene Voordracht over Indigo. Laat men, deelde Spreker roede, de rijst buiten rekening, dan neemtffndigo in de cultures de eerste plaats in na suiker, koffie en tabak en niettegen staande de bereiding van kunstmatige verfstoffen als teerproducten een hooge vlucht heeft genomen zijn deze nog steeds duurder dan de Indigo, hoewel erkend wordt, dat het product der Balische fabriek de Indigo nabij komt. Niet tegenstaande een en ander neemt de indigo-productie steeds toe. Uit een historisch overzicht bleek, dat reeds de Egyptenaren bij hunne blauwververij met de indigo bekend waren, Plinius beschreef de plant, Mareo Poalo de bereiding het eerst. In de dertiende eeuw werd zij in Europa ingevoerd en in het midden der zestiende eeuw in ons land. Vroeger gebruikte men de weedeplant tot het vervaardigen der blauwe verfstof. Frankrijk, Duitsch- land en Engeland hielden zich nog aan de Weede, toen wij en de Portugeezen al lang Indigo gebruikten. Dertig Duit- sche dorpen bestonden van den verbouw der Weedeplant. Den blauwververs was het soms op doodstraf verboden Indigo te gebruiken; geen wonder als men weet, dat soms de inkomsten der Kroon met de Weedekultuur in nauw verband stonden. In 1660 voerde Engeland de Indigo in, Hollandsche ververs werden toen aangesteld om de blauwververskunst den Engelschen te leeren. Van de Indigo plant worden voor namelijk vier soorten gekweekt, welke men onderscheidt naar de peultjes. De Natal-indigo plant is de sterkste; hare zaden toch, betrekt men uit Natal, waar de temperatuur lager is dan in de tropen. Behalve deze leveren ook nog andere planten o. a. de Polygonium tinctoria, en zelfs sommige dierlijke zelfstandigheden Indigo op. De gedwongen Indigo-cultuur was op Java bij den inlander zeer gehaat; geen wonder, rijstvelden, als gronden die bevloeid konden worden, moesten voor de cultuur beschikbaar gesteld worden. Toen de gedwongen cultuur werd ingetrokken, had de regeering er vijf en dertig millioen aan verdiend. Eerst werd de plant vermenigvuldigd door stekken, later, bij den invoer van Natal, door zaaiing. In Mei wordt uit gezaaid op kweekbedden waarna de plantjes op zeer natte gronden worden uitgeplant op een a twee voet afstand. Begin December kan begin gemaakt worden met snijden, de plant is dan 1.5 Meter hoog. Op elke onderneming zjjn twee of drie fabriekjes, waar de bewerking plaats heeft als volgt: In een cementen bak worden de bossen indigo geplaatst, bedekt met bamboe en daarna vastgezet met balken om te zorgen dat bij 't inlaten van water de bossen niet drijven. Er wordt zooveel water in den bak gelaten, dat het onge veer zevenmaal het gewicht der planten bedraagt. In dien bak neemt tru het gisting- of fermentatie proces een aan vang, dat in zeven uren afloopt. Dan wordt de gele vloeistof afgetapt in een cementen klopbak, waar, door haar veel vuldig in aanraking te brengen met de zuurstof uit de lucht, de indigo als blauwe zelfstandigheid afzet. Die wordt dan gefiltreerd en door opkoken gezuiverd tot het ongeveer de vastheid van zachte witte zeep heeft en vervolgens wordt het in stukken verdeeld en naar ge lang de kwaliteit van stempel voorzien. In kisten van 60 Kilo wordt de Indigo dan te Samarang, Amsterdam en Rot terdam aan de markt gebracht. Op zeer onderhoudende wijze wist Spreker van dit voorname handels artikel een duidelijk overzicht te geven. "Verschillende monsters en een werkend model van eene indigo fabriek brach ten veel bij om de zaak zeer helder te maken. Van de gelegenheid om naar aan leiding van 't besprokene nader inge licht te worden, werd door een der aanwezigen gebruik gemaakt. De Commissaris der Koningin in deze provincie, Mr. G. van Tienhoveni vereerde deze bijeenkomst met zijne tegenwoordigheid. De Kon. liedertafel „Zang en Vriendschap" alhier heeft het nobele besluit genomen, een concert te geven ten bate van den Haarlemschen zanger G. Z. wiens ernstige ongesteldheid een verblijf in het Zuiden noodzakelijk maakt. Daartoe hebben met graagte hunne medewerking toegezegd, mej. Cornelie van Zanten en de heeren Joh. Messchaert, Chr. Kriens en Henk van Breemen. Het concert zal plaats hebben op Woensdag 24 November en tegen entree van één gulden toegankelijk zijn. Elke aanbeveling tot ondersteuning van dit plan kan hier achterwege blijven. Het behoud van den sympathieken jongen man en met hem zijne voor treffelijke kunstenaarsgaven moge eene krachtige aansporing zijn tot flinke deelneming. Het tweede concert van het Weener-Quartet „Udel" mocht zich Zaterdagavond verheugen in veel be langstelling. De bovenzaal der Sociëteit „Vereeniging", waar het quartet optrad, was dicht bezet. Het succes der voor drachten was mogelijk nog grooter dan bij de eerste uitvoering. De echt geestige nummers van het programma- geestig door hunnen inhoud en door de voordracht beide soms grenzende aan het dolzinnige b. v. in de Rhinoceros- ballade en het oratorium Der Handschuh werden daverend toegejuicht. Het op treden in een kleinere zaal was in het voordeel der uitvoerendende uitvoering werd er intiemer en prettiger door. Het Quartet „Udel" gaat nu naar Weenen terug, ongetwijfeld zullen onze muziekliefhebbers er nog wel eens aan denken en over spreken. Gisterenavond gaf de liedertafel Haarlem's Zanggenot haar eerste concert in de muziekzaal van de sociëteit de Kroon. Medewerkende solisten daarbij waren, behalve de heer P. L. Hegener (baryton-zanger) uit Amsterdam, een drietal aankomende musici uit onze stad, die door de goede voordracht van twee trio's, voor piano, viool en violoncel, in het vocale deel der uitvoering eene aan gename afwisseling brachten. Het Koor zelf, dat thans zingt onder de beproefde leiding van den heer N. H. Andriessen, toonde in vele opzichten voor zijn taak goed te zijn voorbereid, vooral in de kleinere koren kon een deugdelijk klankgehalte worden opge merkt en lieten eenheid en zuiverheid maar zelden iets te wenschen over. Het is bekend, dat dS wijze waarop de heer Andriessen toonlooze lettergre pen bij het zingen laat afbreken van enkele zijden bedenkingen ontmoet. Bij deze uitvoering bleek niet, dat de directeur met zijn gewoonten in dezen heeft gebroken, wat wij met het oog op de muzikale beteekenis der voordrach ten jammer vinden. Overigens stemmen wij gaarne in met den lof door de aanwezigen aan de ensemble nummers gebracht. Het ver trouwen, dat de heer Andriessen de liedertafel Zanggenot zal ontwikkelen tot een goed mannenkoor, zal zeker niet worden beschaamd. De heer Hegener had met zijne liederen wel het meeste succes, terwijl van het trio de pianiste in het bijzonder de aandacht trok. De violist krijgt een mooien streek, speelt correct en meestal zuiver. De cellist was wel eens wat al te beschei den; mogelijk heeft hij minder ensem- ble-muziek gemaakt dan de anderen. De keuze der trio's Op. 12 van Hummel en Op. 1 van Beethoven ging der krach ten der uitvoerenden niet te boven. Op de 2Vj pCt. Obligatieleening groot f50000, uitgeschreven door de Maatschappij tot exploitatie van Staal- waterbronnen is tot heden ingeschreven voor een bedrag van ruim ƒ27000 en is dus ruim de helft bereikt van het geen noodig geacht wordt. Volgens achterstaande mededeeling doet het Bestuur een laatst beroep op de hulpvaardigheid van Haarlem's inge zetenen ten einde de leening volteekend te zien, om niet te worden genoodzaakt tot het indienen van voorstellen tot liquidatie. Op verschillende wijzen is gebleken, dat het Brongebouw voor Haarlem in eene behoefte voorziet. De Maatschappij toch heeft met het fraaie Brongebouw en de pittoresque Drinkhal de voormalige Koekamp her schapen in een lustoord, waar gedurende het seizoen honderden en nog eens hon derden van hunne tijdelijke zorgen ont spanning vinden. Te denken, dat dit alles zou mogen opgeofferd worden terwille van enkele duizenden guldens wil er bij ons niet in. Waar een onzer gunstig bekende financieele Instellingen blijk heeft ge geven de zaak te willen steunen, tenzij de gevraagde som niet bij een komt, mag er met gerustheid op gewezen worden, dat de Maat schappij met haar hoog aangeschreven Staalwater, haar Hollandia-tafelwater, haar Brongebrouw en Drinkhal levens voorwaarden genoeg bezit, om met den onmisbaren steun van voldoend bedrijfskapitaal haar werk met gunstig gevolg voort te zetten. Waar het hier dus geldt een Haar- lemsch belang mag met eenigen grond de meening worden uitgesproken, dat het Bestuur de leening, alsnog openge steld tot 15 November, zal volteekend zien. Gounod's meesterwerk „Faust" blijkt nog niets van zijne oude aan trekkelijkheid verloren te hebben; althans de aanvraag om plaatsen is, naar men ons meldt, zeer groot. Wel is dat niet te verwonderen waar de hoofdpartijen in zulke goede handen zijn als de dames Madier de Montjau, en Sohns en de Heeren Phlippeau en Orelio. Is de laatste bij het Haar- lemsche publiek reeds ten volle bekend, ook de eersten hebben bij de laatste opvoering van Romeo en Julia zulk een goeden indruk gemaakt, dat een ieder gaarne de kennismaking met hen zal hernieuwen. De Heer A. J. Beauchez mocht Vrijdag den dag herdenken waarop hij vóór vijf en twintig jaar benoemd was tot onderwijzer aan de School voor Be jaarden, een der vele nuttige Stichtingen van het Haarlemsche Nutsdepartement. Vrijdagavond, gedurende de les werd de jubilaris door het Bestuur der School bij monde van den Heer F. J. Poutsma met dit feit geluk gewenscht. Ook de leerlingen der school gaven blijken van veel belangstelling en de eenvoudige plechtigheid bewees, dat het werk van den Heer Beauchez zeer op prijs gesteld wordt. Tot tijdelijk assistent bij het gym nastiekonderwijs aan de hoogere bur gerscholen alhier is benoemd de heer A. J. Meijerink leeraar te dezer stede. In de vergadering van 2 November van de Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier was o.a. ingekomen eene missive van Burgemeester en Wethou ders, waarbij wordt medegedeeld, dat door den Minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid aan hun College, ten einde de oprichting in deze gemeente van één of meer Kamers van arbeid voor te bereiden, de volgende vragen waren gericht: 1°. Is in uwe gemeente de behoefte gebleken, om voor één of meer bedrijven eene Kamer van arbeid op te richten, en is eene behoorlijke samenstelling daarvan mogelijk; en bij toestemmende beantwoording 2°. Welk bedrijf of welke bedrijven zullen in die Kamer vertegenwoordigd moeten zijn? 3°. Zouden de eventueel in Uwe ge meente op te richten Kamer of Kamers van arbeid zich over meerdere naburige gemeenten behooren uit te strekken? en 4°. Hoeveel leden zouden in die Kamer of Kamers zitting moeten nemen? Tot eene beantwoording dier vragen verzochten Burg. en Weth. derj Kamer hun hare meening omtrent een en ander kenbaar te willen maken. De Kamer besloot, voor zoover het bouwvak betreft het gevoelen te vragen van den Arbeids raad alhier en wat de overige bedrijven betreft ook verdere belanghebbenden in de gelegenheid te stellen zich in deze tot de Kamer te wenden. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, werd gedurende de maand Octo ber bezocht door 813 personen, terwijl uit de boekerij aan het Museum verbonden, die boek en plaatwerken betrekking heb bende op de décoratieve kunst en het kunstambacht bevat, 146 boeken uit verschillende plaatsen van ons land wer den aangevraagd, die kosteloos ter lezing werden toegezonden. Voor nadere inlich tingen omtrent het uitleenen van boek of plaatwerken richte men zich tot den Conservator van het Museum. Zondagochtend omstreeks half acht brak brand uit in het perceel Kleine Houtstraat No. 59, bewoond door den banketbakker L. Dahlhaus. Zoo snel greep het vuur om zich heen, dat er van blusschen bijna geen sprake kon zijn en men zich in hoofdzaak moest bepalen tot het beveiligen van de be- lendenden. Het perceel is nagenoeg uitgebrand. De brandweer was spoedig ter plaatse en weerde zich krachtig. Men deelt mede, dat de brand is ont staan in de bakkerij. Alles was geassu reerd. Het brandpiket werd waargenomen door het garnizoen en de orde werd goed gehandhaafd. De voor eenigen tijd aangekochte brandladder bewees goede diensten. Gisteren Maandagavond ten 7ys uur heeft een begin van brand plaats gehad ten huize van Dell Grandia, be hanger woonachtig aan de Scheepma- kersdijk n. 11, vermoedelijk ontstaan door het vliegen van vonken uit een kachelpijp door de kieren van het dak waardoor beddengoed op den zolder, waar de kinderen slapen, in brand was geraakt. De brand werd door de buren ontdekt en is door deze met eenige emmers water gebluscht. Alles was verzekerd. VERGADERING van den Baad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 10 Nov. 1897. des namiddags te 1 ure. De volgende stukken en -punten zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Verzoek Mej. C. H. van der Linde, om eervol ontslag als onderwij zeres Tweede Burgerschool. Adres P. J. Schwartz om vergun ning bovenbouw op den stads muur aan de Amsterdamsche poort. 2. Voorstel B. en W.W. overeenkomst met de gemeente Amsterdam in zake de duinwaterleiding. 3. Idem idem vaststelling tarief onder stand Burgerlijk Armbestuur voor 1898. 4. Voordracht idem benoeming twee onderwijzers Vierde Tusschen- school. 5. Benoeming gemeente oogheelkun dige. 6. Verslag opzichter gasverlichting over September jl. Markt van 8 November 1897. Boter. Aangev. 97 verk. 97 KG. L. pr. 1.H. pr. 1.10 p. KG. Biggen. Aangev. 219 verk. 164 stuks. L. pr. f 6.H. pr. ƒ8.p. stuk. Schrammen. Aangev. 84 verk. 72 stuks. L. pr 10.H. pr. 15.p. st. Aardappelen. Aangev. 578 verk. 578 H.L. L. pr. ƒ1.70 H. pr. ƒ2.50. p. H. L. Appelen. Aangev. 180 verk. 142 H.L. L. pr. 3.H. pr. 8.per HL. Peren. Aangev 207 verk. 172 H. L. L. pr. /4.H. pr. 8.p. H. L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 8 November 1897. Witte tarwe f 8.— f 8.15 Rogge 11 515 11 5.30 Haver 11 3.50 11 Duivenboonen n 6.— n 6.25 Paardenboonen ii 5.90 ii Groene erwten n 6.— ii 6.75 Capucijners ii 6.— ii per 50 kilogr. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 11 Nov. 1897 dea namiddags van 2- 3 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1PreludioRheinberger. 2. AdagioG. Merkel. 8. Sooate.A. G. Ritter. 4. Vorspiel en ParsifalR. Wagner. 5. Duet uit Stabat MaterRossini.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2