HAARL.EMSCH Adresboek van Haarlem Eerste Blad. No. 90 Negentiende Jaargang. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 13 November 1897. Het 1897. Prijs ing. 1.75, gel), f 2.—, DË ERVEN LOOSJES. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84. T1LEPHQONNUMMEK TELEPHON1SCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandent —,25. franco p. post —,40. ifzonderlijke nommers 3 centen per stnk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. mé, Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet tp Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. is voorhanden in den Boekhandel van Jan Albert Ban en Fanst. Het B. K. gemengd Koor „Jan Albert Ban" heeft gisterenavond in de sociëteit „Vereeniging" een goedgeslaagde uit voering gegeven voor de leden van de R. K. Leesvereeniging en verdere be langstellenden. Hoofdnummers van het programma daarbij warenDie sleten JForte des Erlösers (Kruiswoorden) van Haydn en Die Fluclit der H. Familie van Max Bruch, terwijl met een Klein- Koor tusschen deze nummers werden uitgevoerdAve verum van Mozart, Super flumina van Orlando di Lasso en Le Vendredi saint van Gounod. De orkestrale begeleiding van beide eerstgenoemde werken was vereenvoudigd tot eene voor piano en strijkkwartet; de solisten er in waren de dames Anna Lutkeman (sop raan) en Joh. Plomp (alt), benevens de heeren Carl. Phlippeau (tenor) en L. Haarman (bas.) Met dit materieel viel het den heer n. H. Andriessen den directeur der Zangvereeniging niet moeielijk, de vele aanwezigen eenige uren van deugdelijk muzikaal genot te verschaffen. Het Koor blijkt in de vier stemmen- groepen uitnemend samengesteld ook bij de mannenstemmen, wat niet van al onze Gem. Koren kan worden gezegd. Het ontwikkelt een fraaien klank en zingt, dank zij de zorgvolle voorbereiding, met eenheid en zekerheid. De a cappella koren gaven uit een muzikaal oogpunt veel te genieten en bewezen, met hoeveel warme toewijding in dezen kring den zang wordt beoefend. De Solisten sloten zich in hunne verrichtingen waardig bjj het Koor aan. Met bijzondergenoegen her nieuwde men de kennismaking met het talent van den heer Carl. Phlippeau, een jeugdig tenorzanger, wien met zekerheid een goede plaats in de zangerswereld kan worden toegezegd. Mejuffrouw Plomp deelde ruimschoots in het succes, dat in het algemeen door de Solisten werd be haald. De begeleiding was goed verzorgd. Zij klonk uiteraard wat mager, doch had dan ook dit voordeel, het vocale deel niet te overstemmen. De goede ontvangst aan de uitvoering in haar geheel geschonken moge be schouwd worden als een bewijs van hooge ingenomenheid met dit zangkoor. „Faust" was het tooverwoord, waarop gisterenavond de beminnaars van dra matische muziek samenstroomden naar den Haarlemschen schouwburg, samen stroomden in bijna letterlijken zin. Op alle rangen vond men een dicht opeen gepakt publiek en lang voor het doek opging was het huis uitverkocht. Onder scheidene personen moesten teleurgesteld worden teruggezonden. Van waar dit verschijnsel. Zou het in verband staan misschien met de wreede Carmenmoord, die in het begin der week de opera liefhebbers zoozeer heeft ontstemd. Wilde men zich mogelijk schadeloosstellen voor het gemis daarbij geleden. Of was alleen de machtige populariteit van Gounod's meesterwerk in staat, zooveel ongewone beweging te brengen onder onze kunst liefhebbers. Hoe dit moge zijn, de Faust- vertooning is voor de Nederlandsche opera een groot succes geweest. Zij getuigde opnieuw van den artistieken vooruitgang, waarop reeds bij de eerste voorstelling van dit gezelschap werd gewezen. Het kan niet in onze bedoeling liggen, de uitvoering in bijzonderheden te be handelen. Genoeg zij het te vermelden, dat wat de Solisten betreft, de partijen van Mefisto (Orelio), Faust (Phlippeau) en Siebel (mej. Sohns), uitstekend wer den gezongen en daarop volgden Marga- retiia (mevr. Madier de Montjau) en Valentijn (Dorens). Het orkest was bijzonder goed op dreef en de meeste koren klonken verdienstelijk. Aan de dames Sohns en Madier de Montjau werden bloemen aangeboden. De overige Solisten werden gehuldigd in applaus en toejuichingen. Een avond derhalve van warme belangstelling voor de Ned. Opera. B. KRONIEK Ter Raadsvergadering van Woensdag waren drie der leden met kennisgeving afwezig. Na lezing en goedkeuring der notulen, kwam het volgende in be handeling: Mejuffrouw C. H. van der Linde wenscht tegen 1 Januari eervol ontslag uit hare betrekking van onderwijzeres aan de Tweede Burgerschool. Het wordt eervol verleend. P. J. Schwartz verzocht opnieuw ver gunning tot het bouwen op den Stads muur nabij de Amsterdamsche poort. Dr. H. J. Calkoen ontvangt vergun ning tot het waarnemen der lessen in dier- en plantkunde aan de Landbouw school te Aalsmeer. Dit punt kwam niet op de Agenda voor. In verband met een vroeger gedane vraag omtrent de openstelling van de brug over den Spaarndammerweg, deelde de Voorzitter mede dat die zoo spoedig mogelijk zal plaats hebben en tevens, dat naar aanleiding van zekere beschul digingen, tegen den gemeente-architect door B. en W. een onderzoek is ingesteld, waaruit bleek dat genoemde gemeente ambtenaar werkelijk de architect is van den onderbouw van die brug, doch dat h(j verklaart hierin gehandeld te hebben tegen de strekking van een artikel in zij ne instructie, dat bepaalt, dat hiertoe de vergunning van B. en W. noodig isdat B. en W. maatregelen zullen nemen om herhaling van zulke feiten te voorkomen, en dat hiermede de zaak huns inziens als afgeloopen kan beschouwd worden. De Heer Tjeenk Willink was echter blijkbaar met deze conclusie niet tevre den. Verrast was men door de beschul diging van den Heer Goedkoop in de Haarlemsche courant. Er zou toch uit blijken, dat de Heer Ley gehandeld had tegen zijne 'instructie niet alleen, maar ook dat hij zou bereid geweest zijn de brug, zooals zij was, voor de gemeente goed te keuren. Spreker moet zeggen, te hebben gehoopt te vernemen, dat de zaak zoo erg niet was, doch heeft te vergeefs gewacht op de toegezegde rap porten der Commissie van onderzoek en wenscht nadere inlichtingen. De Heer Stolp wenscht te weten of de Heer Ley zich had bereid verklaard de brug goed te keuren en of de Heer Goedkoop zich daartegen verzet had. De Voorzitter deelt mede dat de Heer Ley eene ernstige terechtwijzing heeft beloopen en dat de Heer Goedkoop te hoog staat, dan dat hij een brug zou hebben doen overnemen en goedkeuren, welke niet in alle opzichten deugdelijk is. i Maar de Heer Willink gaf het niet op. Hij wees er op, dat hij meer licht wenscht in de kwestie betreffende de goedkeuring, en te meer omdat het publiek recht heeft om alles van de zaak te weten. Nu deelde de Voorzitter mede, dat geen rapport omtrent de goedkeuring was ingekomen. Doch de Heer Willink wenscht ook te weten wat den Heer Goedkoop dan aanleiding heeft gegeven j tot de beschuldiging. De Heer Lodewijks stelt vast, dat als een gemeente ambtenaar ten onrechte wordt beschuldigd, hij dan behoort ge rehabiliteerd te worden, terwijl in het tegenovergestelde geval de Raad zijn on genoegen behoort uit te spreken. Nog maals bevestigt de Voorzitter dat er geen stuk bestaat, waaruit blijkt, dat de Heer Ley de brug zou goedkeuren. De Heer Van Styrum wenscht slechts te weten of de Heer Ley den Heer Goed koop had voorgesteld de brug goed te keuren, waarop de Voorzitter mededeelt, dat B. en W. geen bezwaar hebben dit punt nader te onderzoeken. Hierna ging de Raad over tot de orde van den Dag. In behandeling komt de concept-over eenkomst met de gemeente Amsterdam tot regeling van verschillende onder werpen, die voorziening eischen in ver band met de in aanbouw zijnde water leiding voor de gemeente Haarlem. Zij bevat in hoofdzaak het volgende: Op den dag, waarop de Haarlemsche waterleiding in exploitatie wordt ge bracht vervallen al de vergunningen, aan de Duin water-maat schappij verleend, alsmede alle verplichtingen en treden hiervoor in de plaats: Op nader te bepalen datum wordt de toevoer van water naar Haarlem en Bloemendaal afgesneden op kosten van Haarlem; op denzelfden datum draagt Amsterdam aan Haarlem over het 'ge- heele buizennet binnen de grenzen der gemeente tegen betaling van 39.200. De baten der waterlevering uit de overgenomen buizen komen na den da tum bovenbedoeld aan Haarlem. Amster dam neemt de watermeters niet weg, vóór Haarlem watermeters geplaatst heeft. Haarlem geeft aan Amsterdam ver gunning tot het leggen van de hoofd buizen voor de waterleiding des laatsten en zoo noodig van meerdere buizen. Tevens zijn bepalingen opgenomen ter regeling van de gronden bij Amsterdam In gebruik, voor zooverre die gronden tot de gemeente Haarlem behooren en gelegen zijn aan of in de nabijheid der Leidsche vaart. Haarlem behoudt zich het recht voor Amsterdam te verplichten tot het om leggen van buizen op zijne gronden, voor het geval deze voor de uitvoering van eenig werk een beletsel mochten zqn. Haarlem maakt geen inrichtingen voor waterleiden bezuiden de lijn, getrokken door de grenslijn tusschen Zandvoort en Bloemendaal naar de Zee en vanwaar die lijn afbuigt recht op den St. Bavo's toren, Amsterdam legt geen dusdanige werken aan in de gronden, gelegen ten Noorden van deze lijn tot het Noordzee kanaal De Heer Willink opent de beraad slagingen. Hij heeft vernomen, dat het buizennet al heel slecht zou passen bij ons plan, en dat toch over eenigen tijd tot vernieuwing zou worden overgegaan. Wenscht eenig licht in verband met den prijs. De Voorzitter gelooft dat de som lager is, dan de taxatie der gem. Amsterdam bedroeg. De Heer Stolp zegt, dat het niet is uitgemaakt of de buizen gedeeltelijk zullen vernieuwd worden. De prijs van ƒ39.200 is niet te hoog. De Heer Stolp licht nader toe. Eene menigte zaken hangen nog in de lucht. De Voorzitter meent, dat het de be doeling is de buizen voor een deel te gebruiken. De Heer Stolp meent, dat het oude boeltje geheel is aangelegd zonder systeem. De Heer de Breuk stemt dit laatste toe. Het lag in de bedoeling de nauwe pijpen door nieuwe te vervangen, even als de slechte, doch de voldoende te ge bruiken. De Heer Van Styrum wijst er op, dat hier slechts de kwestie is het contract al of niet aan te gaan en zou niet gaarne direct of indirect eene beslissing nemen. Thans komt het concept artikels ge- wijze in behandeling. Het wordt na eenige geringe discussie aangenomen. In behandeling kwam het tarief van onderstand voor 1898, zooals dit door het Burgerlijk armbestuur is ontworpen. Tot onderwijzers aan de Vierde Tus- schenschool werden benoemd de Heeren H. Natte te Bloemendaal en J. Vader te Haarlem tot gemeente-oogheelkundige de Heer A. G. H. van Genderen Stort, zulks na eene korte geheime vergadering. Het gasverslag over September werd aangenomen voor kennisgeving. De Heer Van den Berg wijst op den toestand van den slop aan de Leidsche Vaart, deelt mede dat de huisjes daar en de slop in andere handen zijn over gegaan. De Heer de Breuk doet mededeelingen in deze, doch de eigenaar doet zulke eischen dat de belanghebbende Ver eeniging er niet in kan treden. Het zou evenwel mogelijk zijn, dat het gemeente bestuur op andere wijze in de behoefte voorzien kon. Hierna wordt de vergadering gesloten.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1