Nieuwsberichten. Tweede Kamer. In de Dinsdagmiddag te 3 uur geopende zitting waren de ge loofsbrieven van het nieuwbenoemd lid voor Enkhuizen, den heer Kool inge komen. Tot toelating van dien heer werd besloten, die na aflegging van de ver- eischte belofte zitting heeft genomen. De meeste der ingekomen ontwerpen zijn reeds gedrukt. De begrooting voor Curasao voor 1898 en een ontwerp hou dende nadere regeling nopens de ver gelding van tijdelijke diensten met pen sioen, zullen gedrukt worden. Dooi den heer de Savornin Lohman werd rapport uitgebracht over twee nieuwe adressen in zake de verkiezing te Sneek waaronder een vanCarossen teYlst. Hij stelde voor die adressen ter griffie te leggen ter inzage van de leden. Daar-, toe werd besloten. De Voorzitter stelde voor, Donderdag aan de orde te stellen de beslissing omtrent de toelating van Mr. van Gilse en alle andere aan de orde gestelde onderwerpen. Dienover eenkomstig werd besloten, en de ver gadering tot Donderdag gescheiden. HAARLEM, 12 November 1897. Aan het Verslag over 1896—1897 van het Dep. Haarlem der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen zijn de vol gende bijzonderheden ontleend. Het Departement telt tweehonderd zeventig leden. Er werden voor de leden vier voordrachten gehouden. De departe mentsvergaderingen werden matig be zocht. De Heeren P. Loosjes en P. Djserinck traden af als bestuursleden; de eerste, herkiesbaar, werd herkozen. In de plaats van den Heer Dyserinck, niet herkies baar, werd benoemd de Heer G. C. Merens, oud-bestuurslid. Omtrent de Instellingen van het Nut het volgende. De Volksbibliotheek, opgericht in 1791, telde 1537 ingeschreven lezers. Hun werden verstrekt 15296 boeken. Van particulieren werden eenige boe ken ten geschenke ontvangen. De Spaarbank opgericht in 1817. Het te goed der 4108 deelhebbers bedroeg f 694 599.52. De rente was 3 pet. In de Schoolspaarbank was f 1659.81s ingelegd. De School voor Bejaardenopgericht in 1845, telde 29 leerlingen. De Volkszangschool, opgericht in 1852, gaf zangles aan 152 leerlingen in de eerste, 60 leerlingen in de tweede en aan de voortgezette klasse aan 34 leer lingen. De Kweekschool voor Onderwijzeressen opgericht in 1871. Het getal leerlingen was 89, waarvan 43 inwonenden. De Cursus in hel Koken voor de Volks klasse, opgericht in 1895, werd met grooten ijver bijgewoond. Aan het Verslag, ook aan niet-leden toegezonden, is een inschrijvingsbiljet toegevoegd, ten einde te trachten het ledental te versterken. De Instellingen van het Nut, zijn van grooten invloed op maatschappelijk ge bied en verdienen dus den steun der medeburgers. In het algemeen belang is het dus. dat vellen zich aansluiten bij het Departement, opdat die Instellingen zich kunnen blijven ontwikkelen. In het aanstaande winterseizoen zul len de volgende voordrachten voor de leden plaats vinden: Op 17 November 1897 door den Heer "W. van Zuylen uit Rotterdam. Op 14 December 1897 door den Heer Dr. H. Blink uit Amsterdam. Op 18 Januari 1898 door den Heer L. Janssen Fzn. uit Haarlem. Op 22 Februari 1898 door den Heer Jan Halkerbes en Mevr. Rössing-Sablai- rolles, uit Amsterdam. De eerste, derde en vierde voordrach ten zullen van letterkundigen aard zijn, in de tweede daarentegen zal worden gehandeld over de zon en de planeten, ook met het oog op de bewoonbaarheid der laatsten, terwijl een en ander door lichtbeelden zal worden toegelicht. De voordrachten zullen ditmaal niet, zooals gewoonlijk, in den nieuwen Schouwburg, doch in de groote zaal der Sociëteit de Kroon, plaats vinden, welke voor dit doel zeer geschikt is bevonden. Het programma der Voordrachten, te houden door den Heer W. van Zuylen, van Rotterdam, op Woensdag 17 Novem ber 1897, des avonds te 8 uur, is samengesteld als volgt: 1. a. Immortellen (1850—1852); 4. Liefdewraak (van Piet Paaltjens)2. Een engagement (van Rosier Faassen)3. Op mij verliefd (van Johan Gram); 4. De maiktventer (van J. Rinse), Pauze, 5. Een mijnheer in de stalles, die een stuk in drie bedrijven zieten nog wat, Pantonine van Jan C. de Vos) 6. Wat is oud en wat jong? (van X. IJ. Z.) 7. a. Het geheim van baby; b. Een roepstem (van Mr. De Jonge); 8. Truitje (van Mr. A. Boogaers). De dingen van zijn vroolijken kant te kunnen zien, zonder al te optimistisch te wezen, is zeker eene bijzondere gaaf, slechts geschonken aan den waren wereld wijze; men komt er zoo licht toe om bij hetgeen plaats heeft brommend neer te zitten. Het verandert de toestanden toch niet. Wenscht gij voortgestuwd te worden in uw zucht om het leven in het alge meen wat minder ernstig op te vatten, ga dan naar de voorstelling van Lui lekkerland, als die nog eens in onzen Schouwburg herhaald wordt of ga naar van Liers Théater in den Amstelstad als ge t misschien daar liever wenscht te zien. Dinsdag werd zij hier gegeven, de Revue Luilekkerland door A. Reyding. Zoo'n revue haalt alles overhoop. Met hel oog van den humorist ziet de ver vaardiger alle dingen, die in een jaar plaats hadden. Politie, justitie, gevange niswezen, de telefoon-anpexatie, ge meenteraads- en andere verkiezingen en bestuiten, alles gaat door den humor, die er uit te putten is soms over tot de satire. Nu en dan wat bout, enkele malen zoo bjj het kantje af, maar altijd raak. Zoo ooit, dan leert men hier zich niet te veel te ergeren aan den loop der din gen. En dan de muziek, neen maar, ge hoort er melodiën en refreinen, die ge in de eerste drie dagen niet bij machte zijt van U af te schudden en ge ziet toiletjes om te stelen, en doddige kopjes bij heele troepjes en bij dit alles de gees tigste liedekens. En lachen kunt ge er om de taliooze zotheden en ook om de snedige zetten, die er gedebiteerd worden. Wat wilt ge meer Ernst?Och, maar ge gaat er immers heen om uwe stem ming te verbeteren en de ernst des levens gluurt zelfs door de mazen van het net, waarin ge u laat vangen in Luilekker land. Werkelijk, gaat het zien, gaat het zien 1 Geen der groote mannen op mu zikaal gebied bezitten in Nederland een ander gedenkteeken, dan wat zij zich zelf gesticht hebben door hunne werken. Terwijl men reeds gedenkteekens heeft opgericht voor den wijsgeer Spinoza ('s Gravenhage), den dichter Vondel (Am sterdam), den schilder Rembrandt (Am sterdam), den geneeskundige Boerhave (Leiden), den zeeheld den Ruyter (Vlis- singen), den staatsman Thorbecke (Am sterdam), den stichter van Batavia, Coen (Hoorn), Constantijn Huygens te's Gra venhage, bezit der Nederlandsche groot meester der Toonkunst Jan Pietersoon Sweelinck er geen. j In eene ci rculaire, strekkende om dien h beroemden componist een eerzuil te stich- i' ten, dezer dagen verzonden, worden de groote verdiensten van Sweelinck uit eengezet en zijn invloed op de meesters van lateren tijd aangetoond. Reeds is de hand aan den ploeg geslagen om Sweelincks muzikale kunst onder de aandacht van het Nederlandsche publiek te brengen, doch wat wijst men den vreemdeling aan als antwoord op de vraag: Wat hebt ge voor Sweelinck ge daan? De Hoofdcommissie te Amsterdam stelt zich voor twintig duizend gulden tot haar doel noodig te hebben. Zij wenscht die som te verkrijgen uit bij dragen minstens van één gulden. Wie zich opgewekt gevoelt hiertoe mede te werken wordt uitgenoodigd het ingevulde inschrijvingsbiljet terug te bezorgen bij den Heer W. Robert, Donkere Spaarne alhier. Het Sub-comité voor Haarlem bestaat uit de Heeren J. K. Tadema, Voorzitter O. D. Emrik, Secretaris, W. Robert, Penningmeester, J. W. Enschedé, Mr. W] Jager Gerlings, Dr. Nieuwenhuvzen Kruseman, L. A. Laurev, Ph. Loots, H. Savrij en Leander Selïlegel. - Op de Matiné te geven door het strijk orkest van het Haarlemsch Muziek korps, Zondag 44 November a. s. in de Vereeniging, zal zich Mej. Mina Verhage, alt zangeres van 's Gravenhage doen hooren. De Heer Jac. Doornbos muziek directeur aldaar, schrijft over haarDeze artiste beschikt over eene zeer fraaie altslem, gepaard aan een uitstekende voordracht, met duidelijke uitspraak, waardoor haar vroeger optreden met groot succes werd bekroond." Het orkest speelt onder meer de G. Mol Symphonie van Mozart. De Matinée's beginnen half 3 precies, terwijl voor de goede orde, onder het musiceeren de deuren geslo ten zullen blijven. De solisten treden alleen in het eerste gedeelte op waarin niet gerookt mag worden. De Particuliere Arbeidsraad heeft, naar aanleiding van eenige hem door Z. E. den Minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid gestelde vragen in zijn Vergadering van 3 November j. I. be sloten een circulaire te zenden aan de Vak verenigingen binnen Haarlem en aan grenzende gemeenten. Zij bevat eenige vragen betreffende de oprichting van een Kamer van arbeid en de samen stelling ervan. Mocht die circulaire door eenige Vereeniging niet ontvangen zijn, ze is voor haar verkrijgbaar gesteld bij den Secretaris van den Arbeidsraad, den heer C. G. Koen, Zijlstraat 62. De Arbeidsraad- besloot, alvorens tot de beantwoording van die vragen over te gaan, op de ruimste schaal overleg te plegen met de hier ter stede en in aangrenzende gemeenten reeds bestaande Vakvereenigingen, zoowel Patroons- als Werkliedenvereenigingen, en verzocht hiertoe van elke Vereeniging twee ge volmachtigde afgevaardigden tot. eene vergadering ter bespreking. Het rapport der Commissie, welke op uitnoodiging van den Heer Goedkoop in zake de brug geadviseerd heeft, is 'j thans openbaar gemaakt. Het bevat in hoofdzaak het volgende: Bij gelijkmatige belasting met een ge wicht van 3600, 5770; 7826 en 9600 K. G. waren de uitwijkingen derland- hoofden 0, 2, 7 en 24 millimeter. De doorzakking der kleppen bedroeg bij de drie eerste belastingen 50, 90 en 150 millimeter. Bij de belasting van 9600 K G sloegen zij door. De brug be hoort te kunnen dragen 19264 K G vol gens het plan, dat voorschreef 400 KG per ML De vraag, of deze eisch van be lasting te hoog is genomen, beantwoord de de Commissie ontkennend. Verder geeft de Commissie de middelen aan de hand waarop de brug alsnog zou te veranderen zijn, zóó dat zij aan de ge stelde eischen van belasting voldoet. Door den rechercheur van Halst zijn aangehouden Córnelis Krikke, oud 48 jaren en diens zoon Jan Krikke, oud 14 jaren, beiden zonder vaste woonplaats, die zich onder Halfweg, gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwoude hadden schuldig gemaakt ran diefstal van vier eenden, die zij alhier hadden verkocht. Eerstgenoemde is naar het Huis van Bewaring overgebracht. De benoeming van onzen stadge noot, den Heer J. G. Veldheer, tot leeraar in de houtsnijkunst aan de Ambachts school te Edam heeft eerst thans plaats gehad. Omtrent de tentoonstelling van het werk van dezen artist te Leiden, heeft het Leidsche Dagblad niets dan lof. Naar men ons mededeelt, zal genoemde tentoonstelling, in vereeniging met werk van andere jonge kunstenaars, nog in verschillende deelen des lands plaats hebben. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier, zullen aanstaanden Zondag tentoongesteld worden de reproductiën van den historischen optocht, die bij gelegenheid van de zilveren bruiloft van H.H M.M. K.K. Frans Jozef I en Elisabeth in 1879 te Weenen gehouden werd, terwijl eveneens de afbeeldingen van een Hollandsche Kermis door Vaarzon Morel en der Oud Hollandsche steden door W. O. J. Nieuwenkamp en J. G. Veld heer ter bezichtiging worden gesteld. Het eerste populaire Concert in dit Seizoen in de Concertzaal der Socië teit Vereeniging, zal gegeven worden op Zondag 14 November. Behalve een met zorg gekozen Programma door het orkest uittevoeren zullen de Heeren Blazer en Smidt, solo's geven op Violoncel en fluit; Johan en Marie Montré Duettisten fin du siècle zullen zich 9 maal doen hooren. De prijs is even als de vorige jaren 25 cent, terwijl in het belang der goede orde, de deuren reeds ten 7 uur geopend worden. Heden slaagde onze stadgenoot, de Heer L. Th. J. Tollenaar voor het Staats examen Boekhouden. Naar ons wordt medegedeeld, heeft genoemde heer zijn opleiding genoten bij den Heer L. van Dam Jzn. Leeraar Boekhouden Mi O, alhier. Het Bestuur der Afdeeling Haar lem van de Algemeene Nederlandsche Vrouwenvereeniging Arbeid Adelt is- voornemens de Sint-Nicolaas Bazaar te houden op 23; 24» en 25 November e k. Daar deze vereeniging zich ten doel stelt, de beschaafde, onvermogen de vrouw in staat te stellen, op fatsoenlijke wijze en naar de mate- harer krachten, in haar onderhoud te voorzien, hare talen ten te ontwikkelen en zich zooveel mo gelijk een onafhankelijk bestaan te ver zekeren, is het dus- zeker niet te veel gevraagd bij de behoefte voor den aan staanden St. Nicolaas ook eens den Ba zaar van deze nuttige Vereeniging.te- gedenken. De gisteren hier ter stede gehouden jaarlijksche collecte ten behoeve van de armen der Gereformeerde Gemeente al hier heeft opgebracht 520.01 Vs- Blijkens rapport van den Heer N. van der Sleen was de gemiddelde samenstelling der melk, geleverd door de Haarlemsche Melkinrichting, gedu rende de maand October j.l. als volgt: Soortelijk gewicht (45° C.) 1.0306 Gehalte aan vaste stoffen 11.74%. vel 3.24% BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 10 Nov. P. J. A A erts ea M. Hoebe. A. H&rdebil en T. G. W. Dials. J. E. Warmer en M. A. v. d. Waals. H. Kuijptr en E. M. Ka up. P. J. Faassen en H. de Graaf. W. Hendriks en A G. Geurtscn. P. Bos en N. Roskam. P. Groenendaal en W. J.de Bruin. GETROUWD. 9 Nov. P. J. J. Lemen.en E. C. W. Beaufort. 10 Nov. A. L. F. Gigsngaoken E. M.Victor. G. v. d Veen en G. Vos. W. Hoeben en R. Kruis. J.G FiicberenJ. M Gooijer. C. v.»n Z-eland en J. M. Bun. J.D. van Biezen en A. Al. Langeveld W.J. van Biezen en J. Meyer.C. M.KoobenE.J. Baars. P. v. d. Puttenen D. Smal. 11 Nov. C. Otter en A. Kokkelkoren J. A. v.d. Brugge en C. W. Ebeler. P. deBergenJ. M. O. Speelman». GEBOORTEN. 3 Nov. M. J. van Dokkum gab. Miezerus. d. 4 Nov. A. Braakman geb Voctberg, d. A. M. van Staveren geb. van Hitlo. z. 5» Nov. A. C. van Wees geb. Bouwmeester, d. M. W. van Tongeren geb. Freijer. z. 6 Nov. J. Biersteker geb. llakkeboom. zZ W Bak ker geb. van Strien d. A. M. Slenders geb. Stammers, d. 7 Nov. A Verzijlbergen geb. van Os. d. 8 Nov. T. Beugeling geb. Schut, d. A. W. v. Dam geb. Jamen Hendriks, d. M. Woltersgeb. Rodink. d. P Keesmaat geb. Eisenbergen, d. M. Smolders geb Hen- drikse. d. P v d Vorst geb deGraaff. d. A. E. A. v. Oven geb. Limperg. d. 0 Nov. M. de Jong geb. van Mee», d. Ik. Beekmeer geb. Robijn, d. lil Nov. C. Termeer geb. v. d. Hulst. z. K. de Kleok geb Piek. d. M. v. Eijk geb) v. Opzeeland. d. A.de TOilde geb. Ket laan. d. 11 Nov. JMa Kemps, geb. Dekker, z OVERLEDEN. 3 Nov. W. Maas en 6 m.. d. DelLskade. N. v. d. D ift 39Alkmaar. G. Vcrmaat 14m z. Raamateeg. J.G. Kuntze80j.Jans- straat. 4 Nov. A Fiege 6t j. Begijnhof. A. Klooster 3 m. d. Kerkholstiaat. 5 Nsv. C. Stevenhagen geb. Smelter 35 j. Kisderknis- s'.raat. 6 Nov. M. Blokker 2 m. d. Hoade- steeg, J. P. Terpoorten 5 j.z.de Haass'raat. JTan Gaste en 66 i. Wagenweg. C. F. v. d. Linden geb; v.d. Valk7U j. Io. Hofst-nat. A. Leasen 55 j. Gr. Houtstraat. J. Peckt 6 m. z. Krom. H. W. M. Goedea4j.d. Sophiastraat. 9 Nov. J. F. Pie'era 18 in. d. Zomervaart. 10 Nov. C. de Graaft' 65 j. Jiu-gwal. C. Steijers 74 j. Hagestraat. N. van Dijk 18 j. Gastkuiavest. VEEMARKT 10 Nov. 1897. Aangevoerd 13 Koeien 1 Stier 3 Graskalveren 25 N. Kalveren 12 Schapen Prijs 110.— f 160.— 75.— 20.— 7.— 16.— 25.- 13.- 20.— ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 16 Nov. 1897, des namiddags van 1—2 uur door den Heer W.EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en KogaJ. S. Bach. 2. AndanteVolckmar. 3. Sonate No. 2J. Lemmens. a. Prélude. b. Cantabile. c. Allegro con fuoco. 4. ConsolationLiszt. 5. Aria: AbendempdndungMozart.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2