vingswerk uitsluitend aan de zendelingen overlaten, en waarschuwde er tegen, niet lichtzinnig de hand in een wes pennest te steken. De heer Pyttersen bleef het voorstel verdedigen, en was van meening, dat de heer Van Kol onze beteekenis als koloniale mogendheid, bestemd om beschavenden invloed te oefenen, miskent. De heer Pijnacker Hordijk deelde de bezwaren tegen eene vestiging en gaf den Min. in overweging den post voorloopig terug te nemen en later een afzonderlijk voorstel te doen. De Min. van Kol. acht de zaak voldoende voorbereid en urgent. In de afdeelingen heeft niemand uitstel noodig geacht. Hij verzekerde den heer Van Kol, dat op Nieuw Guinea geen goudmijnen of pe- troleumbronnen bekend zijnmaar moreele waarde heeft dat stuk grond, omdat wij soeverein zijn, en er zonder vestiging juist interne geschillen zouden kunnen rijzen. Bij niet-bezetting werd in 1889 ook een expeditie noodig geacht, en dat zou bij niet-bezetting nog veel meer kunnen voorkomen dan bij bezet ting. De heer Pijnacker Hordijk bleef aandringen op uitstel. De heer Mackay stelt nader in 't licht, dat het voorstel is gedaan, niet op aandrang der zende lingen, maar in den geest van 't geen de zendelingen wenschen. De heer Bahlmann motiveerde nader zijne stem vóór het voorstel. Zonder geregeld be stuur vreest hij vreemde avonturiers. Na herhaalde verdediging door den Min. werd Art. 36a aangenomen met 49 tegen 23 stemmen. Bij Art. 38 vermindering van heerendiensten op Java en Madura), betoogde de heer van Limburg Stirum, dat de belangen der bevolking niet vol doende in 't oog worden gehouden bij het vergen van heerendiensten. De Mi nister verdedigde het recht der Regee ring, wier streven was, de heerendiensten zooveel mogelijk te beperken; maar de ekonómiesche toestanden verbieden ver der te gaan. Bij Art. 39 (uitgaven in 't belang der inlandsche bevolking te bestrij den uil het excedent-hoofdgeld), betoogde de heer van Limburg Stirum, dat het voorgestelde doel niet voldoende werd bereikt. De Min. van Kol. verklaarde, dat in elk gewest op zich zelf zooveel mogelijk het excedent wordt besteed ten bate der bevolking aldaar. Art. 41 (publieke feesten), gaf aanleiding tot vrij wat debat, vooral tusschen den heer Kuyper en den Minister. Het betrof het geven van Rijk's geld voor den aankoop van offerdieren voor Heidensche feesten op Lombok. Een vorig jaar was voor dit doel geld uitgegeven, geput uit den post voor onvoorziene uitgaven. De heer Kuyper wilde nu eene beslissing van de Kamer uitlokken, ten einde voor het vervolg te keeren, dat er uit het budget eener Christelijke natie geld werd be steed voor het offeren aan afgoden. Hjj stelde daartoe een amendement voor tot vermindering met f 130. De heer Pijnacker Hordijk wees op de moei- lijkheid, dat men niet weet, of de Indische Regeering zich niet reeds verbonden heeft. De Minister wees er op, dat het geld van inlanders toch wel gebruikt wordt voor Christelijke feesten. De heer Kuyper handhaafde zjjn amen dement. De heer Mackay verklaarde, dat de meerderheid der rapporteurs niet voor het am. was. De heer van Vlijmen verklaarde zich voor het am. De heer Seret gaf in overweging het amende ment in te trekken. Bij art. 2 (posten waarop overgeschreven kan worden) zou de heer Kuyper kunnen voorstellen art. 41 te schrappen. De heer Lieftinck zou tegen het am. stemmen. Als, zeide hij, het geld wordt opgebracht, vraagt men niet, of het van Christenen of Heidenen komt, waar men nu met een kleinigheid het kinderlijk geloof der inlanders kan bevredigen, zoolang zij nog zoo wijs niet zijn als wij, zag spreker daar geen kwaad in. De heer Kuyper liet zich niet over tuigen. Het am. werd verworpen met 34 tegen 24 stemmen. Bij art. 46 sprak de heer Pijnacker Hordijk over de proef met demonstratie-velden te nemen. Hij vreesde dat ze niet zou gelukken en het oprichten van proefstations zou belem meren. De Min. antwoordde, dat be doelde demonstratievelden gemakkelijk zijn te bewerken. Bij art. 50 (Koffie) kwam de heer van Limburg Stirum, terug op het bijslagstelsel. Hij wenschte dat het behoorlijk werd toegepast, ofdat daarmede werd gebroken. De vergadering werd verdaagd tot Dinsdag. Met de Dreyfus-kwestie is het voor 't oogenblik zeer kalm. Het voor en tegen maakt nu een punt van overweging uit bij de pers. Algemeen is men van ge voelen, dat de zaak niet kwaad staat. Men staat echter verbaasd over de ver schillende intrigues, welke zijn gesmeed om de in staat van beschuldiging stel ling te doen plaats hebben, men zou* zeggen op eene wijze den Franschen volksgeest onwaardig, in het geheel een warnet van geknoei. De rekening der tentoonstelling voor Vak en Kunst, dezen zomer te Dordrecht gehouden, sluit met een nadeelig saldo groot /37.652. Met de Opera-de Groot is het afge- loopen. Zooals men reeds bij den aanvang meende, was er in ons land geen plaats voor en dit moet de Heer de Groot reeds zelf gevoeld hebben. Het was zoo iets van erop, of er onderhet publiek, dat niet opkwam, besliste: Er onder! Het personeel heeft eene Commissie benoemd, welke zal overwegen wat te doen staat in verband met de vooruit zichten van de leden der Opera-vereeni- g'ng- Men deelt thans mede, dat eenige leden der ontbonden Nederlandsche Ope- ra-Vereeniging zich vereenigd hebben tot het geven van opera concerten te Amsterdam en elders. De hoofdconducteur, de conducteur en eenige remmers, dienstdoende op de lijn Utrecht Boxtel van de Staats spoor, zijn, naar wordt medegedeeld ter beschikking van de justitie gesteld, als verdacht van champagne te hebben ontvreemd. Een der remmers moet be kend hebben. Wegens den lagen waterstand mogen de treinen van de Geldersche stoomtram te Doesburg niet over de schipbrug rij den. Zaterdag ochtend is te Arnhem een wisselwachter bij het rangeeren over reden en gedood. HAARLEM, 26 November 1897. Op het Populair Concert, te geven door het Haarlemsch muziekkorps a.s. Zondag 28 November, zal de zoo gunstig bekende IIoll. Karakter Humorist, Nico de Haas in zijne nieuwe voordrachten optreden. De Heer de Haas is hier genoeg zaam bekend, en heeft dus geen aan beveling noodig, om de gezellige Ver- eeniging zaal geheel te vullen. De Matinee, te geven door het Strijkorkest van Haarlemsch muziek korps op Zondag 28 November, is uit gesteld tot 24 April zoodat de eerst volgend Matinóe plaats heeft op Zondag 12 December; in de Concertgids zullen alle verder vastgestelde datums, aange geven worden. Den 26 November werd een lijk in het Mausoleum op de algemeene Begraafplaats ingemetseld, zoodat het aantal overledenen, daarin bijgezet, nu zes bedraagt. Het weer blijft zich houden goed voor den een, minder goed voor den ander; zooals altijd niet ieder is 't naar den zin te maken Inmiddels staat St. Nico- laas voor de deur en 't is of men het niet kan begrijpen, dat, het weer in aanmerking genomen, die tijd reeds zoo nabij is. Wie 't wel begrijpen zijn de nering doenden. Wandel langs onze staten en zie, hoe men zich heeft ingespannen een groot publiek te ontvangen en gereed te hebben wat gevraagd wordt. Op de dagen, welke den grooten dag vooraf gaan en niet het minst op de avonden is 't in de stad gezellig. Hel verlichte winkelramen, waarachter de meeBt uiteenloopende zaken, op het sier lijkst geëtaleerd U toewenken, vriende lijk en beleefd dienstpersoneel, dat met den bestuurder aan het hoofd U terecht helpt, waar Uw keus te verdeeld of te onbestemd is. Aankondigingen in de kranten, die U herinneren, dat deze of eene andere firma nog bestaat iets wat heel ge makkelijk gebeuren kan bij den grooten onvang, dien de winkelnering in de laatste jaren ondergaan heeft of U kennis geven van de oprichting van nieuwe magazijnen, of weer andere, die U meer intiem beleefd uitnoodigen tot een bezoek. En dan komt men zoo zoetjes aan tot de overtuiging, dat het Vsjd wordt zijne offers aan de aardige St. Nicolaas-gewoonten te gaan brengen. Aardig is het feest; wie 't ontkent, meent dal niet. Heeft St. Nicolaas dien dan nimmer eene verrassing bereid, of achter het eenvoudige geschenk van een onbekenden, soms niet ontdekt iemand met een warm hart, die op kiesche wijze vand e gelegenheid gebruik maakte zijn dank, of zijne belangstelling te betoonen voor een bewezen dienst of betoonde hartelijkheid en dit thans doet, nu ieder iets mag schenken en weigering gelijk zou staan met miskenning! Als er dan toch zulke menschen zijn, laten we die dan beklagen, dat hunne snoeren niet in gunstiger wateren zijn gevallen, en voor hen hopen op betere tijden of hen toewenschen, de wereldsche zaken meer van de zonzijde te bezien. Is het weêr al heel ongunstig voor de magazijnhouders, die schaatsen van den schoonsten vorm en van de beroemd ste fabrikanten annonceeren, als de Heer Doornekamp, Groote Houtstraat, hij brengt U toch onder de aandacht, dat het daarom nog geen slecht fietsjweer behoeft te zijn, en zoo'n fiets is voor hem of haar, die naar zoo iets erg ver langt, een aardig cadeau, terwijl als ge meent, dat eene parapluie geschikter is, de Heer Vigier, Warmoesstraat 15, ze U aanbiedt, zelfs voor torenhoog dpge- tuigde hoeden, de schrik der bezoekers van alle openbare vermakelijkheden. De oude, bekende firma Karthaus, waar men alles koopen kan van haarspelden af tot de fraaiste luxe-voorwerpen toe helpt U natuurlijk ook aan zulke zaken, mis schien niet aan fietsen; 't is zeker geen wonder, dat men zich daar voor de ruime winkelramen verdringt. Nu, dit dankt men dan toch aan 't mooie weèr, als men dat zoo doen kan zonder zich al te sterk in te pakken. En dan is er ook met smaak geëtaleerd. Het publiek toont daar oog voor te hebben. Als men dat zoo eens wil opmerken, lette men eens op de houding van het publiek tegenover een étalage, die er aantrekke lijk uitziet. A b v.b. verkoopt dezelfde artikelen als B. A weet ze te rangschik ken, zoo, dat kleur en vorm vol doen aan zekere eischen door het schoonheids gevoel nader bepaald, maar B. heeft daar geen oog voor. Nu zal het publiek U niet precies weten te zeggen, waarom het aangenaam gestemd is bij A, en minder bij B, doch het voelt het verschil. Het spreekt van zelf, dat met A noch met B een bepaalde persoon is bedoeld, maar de kijkers zullen het wel weten te vertellen. Terwijl de een stille kleu ren weet te doen overeenstemmen, met helle tinten, die toch ook aan het licht moeten komen, is voor den ander de keus van kleur een volslagen geheim; de eerste kent het van zelf, de laatste leert het nooit, evenals sommige kinde ren spelende leeren, terwijl andere nog moeten leeren te spelen. Breng aan de laatsten een cadeau uit het bekende, oud Haarlemsche magazijn van de Lange en van Ek. Voor die van de eerste cate gorie vindt ge gemakkelijk iets. Er zijn winkelramen, waar men niet gaarne voorbij loopt, omdat ze er goed uitzien. Zoo ken ik iemand, die altijd bljjft staan voor een extra mooie étalage Groote Houtstraat 90. Men zou zoo meenenTe vol, maar als ge niet meer ruimte hebt, dan doet ge 't er mee. Zoo ook daar, maar ondanks het vele, eene fraaie opvatting van vorm en kleur. Op het' Museum van Kunstnijver heid zullen aanstaanden Zondag Tentoon gesteld zijn de teekeningen en schetsen betrekking jhebbende op den optocht, die ter eere der kroning van H. M. Koningin Wilhelmina in Haarlem zal gehoudet worden. Zondag is de toegang vrij. Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „WERKVERSCHAFFING" Van 1 Nov. tot 26 Nov. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor portier. 4 voor werkvrouw. 1 voor naaister. 2 voor los werkman. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoelenmatter. 1 voor schrijfwerk. 1 voor grondwerker. 1 voor sigarenmaker. 7 voor loopwerk. 1 voor grondwerker. voor schilder. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 26 Nov. z\jn de volgende per sonen geplaatst 3 voor werkvrouw. 1 voor naaister. Particulieren en werkgevers, die van bovenotaanc' e aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bas Doelen, Stadhuis, of Stationsplein Inlichtingen kunnen dagel^'ks van 9-1 en van 8-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doden, Kamer No 2. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 24 Nov. A. Treffers eu E. C. v. d. Schaar. J H. Bulters en .1M. Godf'inon. P. J. Verhoeven en C. A. Duijff. GETROUWD. 23 Nov. C de Graaff en E M. v. d. Weiden 24 Nov. P. Strijder en G. Braaf. P. J. A' Aerts en M. Hosbe. tl. Kugptr en E. M.' Eanp. P. Bos en N. Roskam. W.Hen* drifts en A G. Geortsen. P. GroenendaaT en W. J. de Bruin. J. F. Warmer en M. A. v. d. Waals. 25 Nov.L. A. Drigny en M. G. G. Hoogeboom. GEBOORTEN. 17 Nov. .1Offerings geb. de Jong. z. J G. R La Pierregeb. Warning d. 12 Nov. E. J. M. v. d. Veldt geb Hnël. d. H. L. Kirchner geb Apfeld d. T. v. Deventer geb. v. Breeuen. d. G Bel geb. flendrikse. d. 20 Nov A. C. Steffens geb. Scboos. z. J. Coule geb v. Markenstein. z. 21 Nov. G. de Boer geb. Tromp z. A. C Loevezijn geb. Porre d. 22 Nov. H. Koijoer geb Dernison. d. S. M van Wunnik geb. Kanzen. d. J, E Moerwijk geb. v. d. Pieterman z. 23 Nov. E. B. Lodewijk geb. Vermeulen, d. M. C. Gootjes geb. v. d Pol. d A. v. Ros- sum geb Jantz. 2 z. 24 ^ov C. C. M. Vink geb de Soet. d. B. v d. G es geb Germans, z M. M. Jouslrageb. v Brunei, d. C. Prinsen geb. Rob. d S. Kuijk geb. Stienstra. d. J. C Noëgeb. v Amsiel. z —25 Nov. T. Schepers geb. Lijkies. z. A. F. Kroes geb. Hamers, z. OVERLEDEN. 18 Nov. H M. Rexwinkel geb Komelder 80 j. N. Heil'gland.20 Nov. K. v. Vlijmen geb. Kemper 46 j. v. Maru estreat, M. T. Dodenhuis geb. Maertens 83 j. Gr. Heiligland. P. R. Bottelier 23 d. d. Amsterdamstraat. 2L Nov. M. Groot geb Kabel 341. Brouwers straat. 22 ov W. H. Immiuk 92 j. Gr. Houtstraat. C. Meijer 11 m.z Zmnesteeg. H. A. v. Tingeren 17 d. z. Kennemerstraat. L Jacobscn 10 d. z. N. Gracht. 23 Nov. P. j. A. Bo-gbout.a 1 m. z. Frans Halsstr. T. de Veer 63 j. Frans Halsplein 24 Nov. E. v. Veen 45 j. Korte Magdalenastraat. 25 Nov. P. Miesyerius 2 m. z. Brouwersstraat. A. C. Braaij 3 j. z. Amsterdamstraat. Voorworpen gedeponeerd aan het ContmisRariaat van Politie, die da- gelijke (uitgezonderd des Zondags; van 's middags 11 tot lure voor de eigenaars terug te bekomen zijn: Een doekje. Een gouden dames horloge. Een portemonnaie. Een schoentje. Een schooltasch. Een R. K. kerkboekje. Een hond. Een boa. Een bal. Een pet. Een muilkorf. Een bonte muts. Een handwagen. Een handwerkje. Een brieventaschje. Een manchetknoop. Een enveloppe met brieven. Een cape. Eenige sleutels. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 15 November 1897. Roode tarwe f 8 Witte tarwe 7.75 f 7.80 Rogge 5 '25 Haver 3 50 3.25 Duivenboonen 6 Paardenboonen 5.40 5.75 Groene erwten 5.85 6.75 VEEMARKT 24 Nov. 1897. Aangevoerd: Prjjs: 17 Koeien f 110.— f 170.- 33 N. Kalveren 7.15.— 46 Schapen 15.22. 6 Paarden n KAASMARKT van 24Nov. 1897. Verkocht 29 stapels uitmakende 3396 kazen, wegende 6815 kilogrammen. Hoogste prjjs per 50 kilogrammen ƒ25. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 30 Nov. 1897, des namiddags van 12 uur door den Heer WEZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ.S.Bach. 2. Choral (Meistersinger R. Wagner. 3. Sonate No. 2 Mendelssohn. a. Grave Adagio. b. Allegro maestoso, c Paga. 4Pax V ohi8cumScha bert. 5. Grand MarchJekijll,

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2