niet te kunnen instaan voor de hand having der orde. De zittingen der Kamer zijn verdaagd. De socialistische afgevaardigden, die uit de zaal zijn gezet, drongen weder binnen, maar werden opnieuw uit de vergader- zaal gebracht. Deze verdaging had plaats op 's keizers last en Z M. heeft Maandag het door het ministerie gevraagde ontslag aange nomen, wat gunstig op den algemeenen toestand scheen te werken. Het minis terie Badeni is dus gevallen en er is kans op een nieuw kabinet, uit hoog geplaatste ambtenaren bestaande. Of dit de hartstochten zal kunnen breidelen en het Oostenrijksche parlement in eere herstellen, is niet vooruit te zeggen. Eene groote zuivering in de Kamer zal allicht hiertoe noodig zijn. HAARLEM, 3 December 1897. Men klaagt over 't wêer. Na weken van te hoogen thermometerstand plotse ling storm, onweer en regen, en dit juist in een tijd, als een tikje vorst, althans geen guur najaarsweer, ge- wenscht zou zijn. Maar 't moest komen natuur tracht zich steeds te herstellen, het te veel hier, of het te weinig daar in evenwicht te brengen. En nu dit met wat groote sprongen gaat, is men uit zijn humeur, strenge meesters re- geeren niet lang en als dit zeggen grond heeft, dan hebben we voorloopig 't ergste gehad. Wat kan 't met zulk onaangenaam weer 't huis gezellig zijn. Binnen de wanden van onze huiskamer heeft men dan een gevoel van veiligheid, als men nergens ondervindt. Wie de huiskamer lief heeft, zoekt haar zoo aangenaam mogelijk te maken. De lieve meubeltjes; Panders magazijn, Kruisstraat, bevatten veel dat hiertoe dien stig is. Het magazijn van Randoe, Gier straat komt hierhij ook in aanmerking. Beide firma's etaleeren fraai en doen ook buitendien het noodige, om het publiek er aan te herinneren, dat men niet buiten Haarlem zijne keuze behoeft te doen. Van de galanterie zaken vraagt ook Hubers, Koningstraat, de aandacht. Het aardige, gezellige winkeltje doet zich goed voor, en de eigenaar verstaat de kunst van uitstallen. Veel bekijks heeft in dezen tqd ook het speelgoedmagazijn Zijlstraat 96. Van Gulik. Geheel in over eenstem ming met de hooggestelde eischen des tqds treft men er kunstwerkjes van nijverheid, instaat om in den jeugdigen bezitter ervan, misschien den man van initiatief of den uitvinder der toekomst te doen ontwaken. James Watt vond door een eenvoudig speelwerkje, een tijdverdrjjfje, later den weg tot het voertuig in zijne eeuw, den locomotief, dus, wie weet Tot de aangenaamheden des levens in ruimen zin behoort de muziek, zij levert genot den speler en den toehoorder. In niet te ruime mate toegediend is het een der middelen om in onzen tijd te verplaatsen naar de ideale wereld. De een bevredigt zijne neiging hiertoe in de concertzaal, de ander bepaalt hier toe de huiskamer. De een verkiest voor kamermuziek orgel of piano, de ander een instrument van minderen omvang. Wie dit zoekt, vindt een uitstekend ades bij Hogenbijl, Oude groenmarkt. De beroemde accoord-cithers van het huis Muller te Dresden zijn uitsluitend daar verkrijgbaar. Tot het dragen van bont en pels leent zich het weer nog niet, maar 't kan komen, dusEen goed adres bij J. W. Boeree, Riviervischmarkt. Dat hier ook eene meer dan gewone keus is in hoeden en petten van elke soort is haast onnoodig hier aan te stippen. Sedert eenige weken geeft de heer J. W. Boeree bons af tot het gratis afhalen van oranjefeest-pet of muts voor meisjes en jongens, ter gelegenheid van de a.s. Kroningsfeesten van H.M. Koningin Wilhelmina. Dat deze reclame pakt, kan ieder wel begrijpen. Met het oog op de St Nicolaas- en Kerstfeesten heeft de heer Boeree plan hiermede nog eenigen tijd door te gaan, zoodat Haarlems jeugd grooten- deels zal prijken met een aardige oranjepet. Onder de wei-ingerichte, ïuim-gesor- teerde magazijnen verdient dat van B. Wolff Jr. Groote Houtstraat 49, vermeld te worden. De breede uitstalkast, met beleid gevuld, trekt de aandacht door de veelheid der artikelenook dit adres komt ons zeer aanbevelenswaardig voor. Nauwelijks was Woensdagnamiddag de lucht wat opgeklaard of de beweging in de stad was zeer merkbaar, een be wijs voor het vermoeden, dat het koopend publiek wel degelijk rekening hotilt met het wêer. In sommige winkels was het propvol en er scheen werkelijk kooplust te bestaan. Toen onze burgemeester zijne inge nomenheid te kennen gaf met het denk beeld om de St. Nicolaas te doen plaats hebben Maandag 6 December in plaats Zondag, is daarmede zeer zeker gehan deld volgens de bedoeling van de meer derheid der ingezetenen. Algemeen I schijnt de wenk ter harte genomen. Maandag December is dan ook eigenlijk de dag. Maandag komt er nu nog zoo aardig tusschen en ieder wenscht, dat de neringdoenden er mede zullen gebaat zijn. Gisterenavond hield de Haarl. i Jongelingsvereeniging „Pred. 12: la" eene druk bezochtte bijeenkomst in Felix Favors," waarin als spreker op trad Ds. J. J. van Noort van Amsterdam, met het onderwerp Gerhard Tersteegen (1697—1769). Spreker ving aan de levensgeschie denis te schetsen van den eenvoudigen lintwever, die door onvermoeide studie en ijver zich heeft weten te onderschei den als schrijver, godgeleerde, genees heer en dichter. Daarbij werd nadruk gelegd op zijn hecht geloof, zijn gedul dig dragen van smart en lijden, zijn trefïenden eenvoud en volkomen afkeer van roem, zijn groote liefde voor zijne rnedemenschen. Hierna gaf spreker een beeld van Tersteegen's verdiensten op elk gebied afzonderlijk, door hem betreden en ver wijlde vooral bij die als dichter. Uit de verzameling „Geestelijk Bloemhofje," haalde Ds. van Noort eene rijke bloem lezing aan. Vooral zal Tersteegen's naam blijven voortleven als dichter van het bekende evang. gezang 274. Met de voorlezing van dit gezang besloot spreker zijne rede, waarna het door de aanwezigen met begeleiding van het fanfarekorps werd gezongen. In de pauze liet dit korps, onder lei ding van den directeur, den heer C. G. i J. Rühl, zich hooren in de uitvoering van Psalm 116 van E. Weiss, gearran geerd door den directeur. En dit blijk baar tot groote tevredenheid der toe hoorders. De bijeenkomst werd geopend en ge sloten met gebed. In het laatste ging Ds. Veen voor. Moesten wij in het vorig nummer van dit blad vermelden, dat het petro- leum-wagentje van vrouw Oerlemans werd verpletterd door den dikken boom, die aan het Spaarne bezweek voor den hevigen storm, thans kunnen wij daaraan toevoegen, dat de arme vrouw niet in verlegenheid gelaten zal worden. De hoofdopzichter over de plantsoenen, de heer J. G. M. heeft een lijst klaar ge maakt, waarop zoo wordt geteekend, dat het vrouwtje bij wijze van Sint Nicolaas verrassing een nieuw wagentje zal kun nen worden aangeboden. Door burg. en wethouders dezer gemeente zijn benoemd voor het jaar 1898 tot deskundige om te schatten de huurwaarden der lokaliteiten, waar in deze gemeente sterke drank wordt ver kocht in het klein de heer L. J. Davids en tot deskundige om voor de gemeente op te treden bij de herschattingen van gemelde huurwaarden de heer H. H. van Asch, beiden alhier. Door Burg. en Weth. is het bouwen van een nieuw politiebureau aan de Smedestraat gegund aan J. Giebels en J. van Servellen, laagste inschrijvers, voor de som van/ 34430, en zulks met de bepalingen betreffende minimum loon en maximum arbeidsduur in het bestek omschreven. Vanwege het Museum van Kunst nijverheid te Haarlem werd op verzoek der Vereeniging „Nijverheid," die sedert geruimen tijd er zich op toelegt onder de friesche bevolking de huisvlijt weder in het leven te roepen, eene aanzienlijke I verzameling voorwerpen en afbeeldingen naar Heereveen gezonden, ten einde ge noemde vereenigingen in de gelegenheid te stellen eene Tentoonstelling aldaar te houden. Deze tentoonstelling zal omvatten de meest verschillende huishoudelijke arti kelen in hout, die in vroeger jaren door de. kerfsnede met versieringen werden i voorzien; alsook nieuwe voorwerpen, die door bijzondere versieringen en fraaie patronen uitmunten. Zoo vinden wij op deze tentoonstelling messen, vorken, sloven, rolplanken, botervaatjes, kistjes, doozen van verschil- j lenden) aard, vouwbeenen en* dergelijke artikelen, die vervaardigd werden in de verschillende provinciën van ons land en die ieder voor zich een eigenaardig karakter hebben terwijl de produkten uit Denemarken, Zweden en Noorwegen alwaar de huisvlijt in grooteren bloei is dan in ons land eveneens goed zijn vertegenwoordigd. Onder laatstgenoemde munten vooral uit de werken van Lars Hinservik te Hardanger, die een kunste naar in zijn vak kan worden genoemd. De tentoonstelling wordt verder nog opgeluisterd door een groot aantal tee- keningen waaronder eveneens verschil lende voorwerpen tot het meubilair be- hoorende voorkomen, die met smaak en overleg met de motieven der kerfsnede zqn versierd, waardoor de aandacht zal worden gevestigd op tal van voorwer pen waarop genoemde versiering nog kan worden toegepast, en het arbeidsveld aanzienlijk kan worden uitgebreid. Door deze tentoonstelling zal aan het doel der Vereeniging „Nijverheid" een krach tiger! steun worden verleend, en de Com missie van genoemd Museum is steeds bereid, de uitgebreide verzamelingen van het Museum voor dergelijke doeleinden van verschillenden aard kosteloos beschik baar te stellen. In de rotonde van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem is op het oogenblik eene bijzondere tentoon stelling geopend, op het gebied der gra- phische kunsten, die door den Heer Ko- nings, kunstdrukker te Amsterdam, welwillend ter expositie werd afgestaan. Deze verzameling werd door genoem den Heer bijeen gebracht als lid der boekdrukkersvereeniging van de In ternationale Musteraustausch, die om de drie jaren eene collectie proeven van fraai drukwerk aan hare leden rond zendt, die tegen een gelijk aantal druk proeven worden ingeruild. Op deze tentoonstelling kan men een overzicht krijgen van den vooruitgang der boekdrukkunst en van het drukwerk, dat op het oogenblik in de meest ver schillende landen wordt vervaardigd van af de eenvoudigste houtgravure tot de nieuwste procédés op typo- en lytho- graphisch gebied. De Matlichtdruk en de photographische driekleurendruk, de proeven van afdrukken der clichés van geperst carton, behooren tot de nieuwste vindingen en worden zeker hier te lan de nog weinig gezien. Belangrijk zijn tevens de fraaie proeven van kunstdruk werk van de Duitsche en Oostenrijksche Rijksdrukkerijen. Het is zeker, dat in de Spaarnestad, waar de boekdrukkunst zoo in eere wordt gehouden deze ten toonstelling velen zal aansporen een be zoek aan het Museum te brengen, ter wijl de kennismaking van belangstellen den met de drukproeven, die door den Internationale Musteraustausch worden rondgezonden, deze vereeniging hier te lande aan waardeering, zal doen toene men. In de afgeloopen maand is het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis bezocht door 97 personen tegen en door 255 per sonen zonder betaling. Op het Museum van Kunstnijver heid zal Zondag a.s. de tentoonstelling van graphische kunsten nog geopend zijn. Het Museum werd in November be zocht door 610 belangstellenden. Zondag is de toegang vrij. Gisteren namiddag ten 4 ure is in het St. Elisabeths Gasthuis alhier opgenomen de werkman Kops, woonach tig te Spaarndam, die aldaar door een ongelukkig toeval een heiblok op het hoofd had gekregen en dientengevolge zwaar verwond was. Hij is reeds ten 6% ure des namiddags aan de gevolgen overleden. In den afgeloopen nacht zijn we der drie konijnen ontvreemd van een bewoond erf aan het Nauwe Gelder- loozepad alhier. Heden morgen ten ruim 10 ure is een tweewielige wagen, beladen met balen katoen bij het rijden van den Jansbrug in het water van de Nieuwe Gracht gereden. Ook de twee werklieden, die den wagen bestuurden zijn te water geraakt, maar dadelijk door de omstan- 1 ders gered, die ook den wagen op het droge hebben gebracht. INGEZONDEN. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid der redactie. Aan Dames Componisten en Muziekonderwijzeressen alhier gevestigd. In de advertentie, voorkomend in dit nummer, richt het plaatselijk comité der Nationale Tentoonstelling van Vrouwen arbeid een vriendelijk verzoek tot u, waaraan, naar wij hopen, door u allen gevolg zal worden gegeven. De Rubriek-commissie Muziek voor de tentoonstelling zou gaarne een zoo veel mogelijk juist overzicht willen geven van hetgeen door vrouwen op 't gebied der Muziek, in ons land werd en wordt gedaan; algemeene medewerking is hiertoe noodig. Het zou ons daarom bizonder aangenaam zijn, tot alle dames, die hier muziekonderwijs geven, of wier compositiën in druk verschenen, eenige vragen te kunnen richten. Daartoe zouden wij gaarne haar naam en adres kennenmochten zij zich per soonlijk willen aanmelden bij één der ondergeteekenden, dan zullen zij zeer welkom zijn. Onthoudt ons niet uwe gewaardeerde en gemakkelijk te geven medewerking. Hel plaats, comité der tentoonstelling voor Vrouwenarbeid: Mevr. DE CLERCQ— TEDING VAN BERKHOUT. Presidente. Statenbolwerk 10. Mej. DE CLERCQ VAN WEEL, Secretaresse. Kenaupark 23. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. I Dec. B. Viëtti en M. E. Wynands. C. de Zaaijer en C. M. Huel. - 2 Dec. W.H. Hoogeboom en M. C. Traksel. A. v. d. Berg en J. H. Tijdgaat. GETROUWD. 1 Dec. A. Hardebil cn T. G. W. Diets. N. Eijkenaar en G. Kollcrie. W. v. d. Zeeuw en A. v. Veen. GEBOORTEN. 24 Nov. J. van Huizen geb. Dalman d. 25 Nov. M. G. Chris'iaans geb. Luiten, d. E. P. T. Klabou geb. Gr<enendaal. z. C M. Smit geb. van Campen. z 26 Nov. C. J. A. Janssen geb. Kroonenburg. d. S. v. d Born geb. Serdijn. z. K. G. Bloemzaad geb. v. Steenis. z. 27 Nov. E. A. C B'onkhorst geb. Franken, d. H. Verbeek geb. Tersteege. d. 28 Nov. F. Schornagel geb. Beren- drecht. z. P. M. Berendrecht geb. Derksd. H. v. Eeowijk geb. Voorn. z. M J.Schef- fer geb. J onker z. G. Memelink geb. Barink. z. J. A. Pigge geb. Meijer, d. 29 Nov. H. M. Geeven geb. Rooy d. A. Nautageb. de Vos. z. J. Koopman geb. Siccema. d. A. Nibbering geb v. Steijnen z. A. M. Teeuwen geb v. Kes«cl. d.J.v. Goor geb. Wubbe. z. H. E Ploeg geb. K' lk. d. F. de Valk geb Sr.itjer. d. C P geb Monnee. z. 39 Nov. M. J. Verdook geb Bulters. d. CE. Becker geb. Korre, z J. M. v d. Loo geb. L bosen z. A M, K. van Deenen geb. Timmert, z. H. Dijkstra geb. Djikstra. z. A. ter Haak geb. Volger, d. C. W. Brakel geb. Tit z 1 Dec. M G. Wernik geb. Scnook. z F. Koopman gtb. Meyer, d. C. M. G. Jansen geb. Strube. z.E. de Vos geb. Berendrecht z OVERLEDEN 24 Nov. A. Kuit geb. Jans 53 j. A. L. Dyse- r.'nckstraat. 26 Nov. P de Ridder 2 m. z. Barendsestraat. J. v. d. Bos 12 m. d. Leid- schestraat 27 Nov. A. B. Smit 1 d z. Rsatn- ateeg. J. de Nijs geb. de Klerk 94 j. Magda- lenaatraah H. Haver 65 j. Leidschestraat. F. Smit 87 j. N. Kruisstraa". 28 Nov. J. G. Schwartz 73 j. Gr. Houtstraat. 29 Nov. M. Lans geb. Dekker 58 j. L Annastraat. 30 Dec C. H. Schreuder 70 j. Zijlstraat.J. H. Duijff 58 j. Gr Heiligland. KAASMARKT van 1 Dec. 1897. Verkocht 26 stapels uitmakende 3018 kazen, wegende 6020 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogrammen/26. 0RGELBESPEUN6. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 7 Dec. 1897, des namiddags van 1—2 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. I. Fuga op BachSchumann. 2. Koraalbew. op: Wie schön leuchtet der Morgenstern. G. Fliigel. 3. Sonate No. 3Mendelsaohn. a. Con moto maestoso. b. Andante tranqnillo. 4. Inleiding en variatienA. Hesie. 5 Aria. »Und oh die Wolk."...Weber.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2