Indië te zenden. Voor logies op de sche pen zou gezorgd worden men zal trach ten de pozirie der stokers te verbeteren ernstig zal echter onderzocht worden naar de grieven over onheusche bejege ning van minderen, 't Ligt in 's Ministers bedoeling „De Valk" op te ruimen, daar dit vaartuig niet meer geschikt is om de Koninklijke familie over te voeren. De heer Kerdijk vroeg, of het nieuwe schip op stapel zou worden gezet, vóórdat een der type Kortenaer een halfjaar in Indië had doorgebracht en er beslist gunstige rapporten zouden ontvangen zijn. Spreker zou tegen stemmen, indien de Minister die verzekering niet kon geven. De heer Kuyper advizeerde, om, ten einde werkeloosheid te voorkomen, nu geld aan te vragen voor een monitor, en het pantser schip in kwestie bij Sup- pletoire begrooting voor te stellen. De heer Verhey verklaarde bij herhaling, dat hij het vierde schip noodig acht voor de verdediging. De heer Goedkoop volhard de bij zijne bedenkingen en achtte den eenigen natuurlijken uitweg het schip van de begrooting te schrappen. De heer de Ras achtte ook uitstel gewettigd. De Min. van Marine verklaarde, dat hij het schip niet van de begrooting kon afnemen, en, na replieken en duplieken, verzekerde hij, het schip niet in aanbouw te zullen brengen, dan na ontvangst van gunstige berichten uit Indië. De heer Troelstra zou tegen stemmen, hoe wel ook hij beducht was voor werkeloos heid aan 's Rijkswerf. Maar toestaan van militaire uitgaven is niet voorziening in werkeloosheid. Hij zou altijd stemmen tegen militaire uitgaven. Het algemeen debat werd daarop gesloten. Bij art. 12 stelde de heer Goedkoop een amen dement voor tot vermindering met ƒ100.000 voor dit vierdeschip. Dit am. werd aangenomen met 46 tegen 41 stem men. De Minister vroeg toen schorsing van het debat, om te overwegen, wat hem verder te doen stond, en dienten gevolge werd het verdere debat over Hoofdst. VI uitgesteld. Aangenomen wer den vervolgens Hoofdst. a nationale eehuld) en het ontwerp tot wijziging van de wet op de pensioenen voor den loods- dienst. Donderdag was aan de orde Hoofdst. i| VIIó der Staats begrooting (Finaucieên). De heer v. d. Berch van Heemstede drong aan op verlaging van den rentevoet van 4 op 3 pet. bij de berekening van de vermogens belasting, met het oog op den lagen rentestand. Ook wees hij op de ongelijkmatige taxatie van huur waarde en meubilair. De heer Willinge wenschte onderzoek naar de klassen- verdeeling der gemeenten voor het per soneel, verder drong hij aan op afschaf fing niet alleen van Rijkstollen, maar ook van de provinciale, gemeente- en waterschapstollen. Juist de partikuliere tollen drukken het zwaarst voor den landbouw. De heer LoefF vroeg herzie ning van de wetsbepaling betreffende vrijstelling van personeel voor gestichten, die geen winst beoogen. De heer Pijnappel wees op de onjuiste toepassing van het personeel voor vele gebouwen, o. a. voor het Leesmuzeüm, Zeemanshoop en de Groote Club te Amsterdam, en op niet- erkenning van de huur, al rustte die op kontrake. Verder behandelde Spreker de bewijskracht van het Kadastrale plan. De heer Meesters was ingenomen met de toezeggingen van den Minister ten aanzien van de wijze van invordering der belastingen, de indiening eener rij wielbelasting, en de borgtochten van rekenplichtige ambtenaren. De heer Kuyper vroeg, of de Min. zou willen opnoemen en omschrijven de grondslagen van de voorgenomen wijziging der in voerrechten. Ook de heer v. Karnebeek klaagde over de toepassing van het per soneel. De heer Rethaan Macaré acht onwettig, bij den huurprijs van tapperij en de hoogere waarde wegens het ver gunningsrecht mede te rekenen. De heer Harte van Tekelenburg wees op de be zwaren, dat de ontvanger den inhoud der enveloppen voor bedrijfs- en vermo gensbelasting niet mag openen, zoodat hem totaal onbekend is, wie aan hunne verplichting hebben voldaan. Overigens klaagde hij over overmatige verspreiding van biljetten. De heer Verhey achtte wettelijke regeling wenschelijk van de eigendomsrechten bij Kadaster. De heer van Deinse wees er op, dat juist her ziening van het kadaster aanleiding geeft tot grensverschillen. De heer Smeenge wenschte goedkooper verkrijging van meetbrieven voor schippers. De heer Bouman verheugde zich over de meening van den Min., dat de inspekteurs wel inlichtingen kunnen geven aan gemeen tebesturen voor zoover die niet geheim moeten blijven. Hij zou wenschen, dat dit ook geschiedde ten aanzien van de hypotheekschuld. De heer Pyttersen^ sloot zich aan bij den heer Rethaar;* Macaré betreffende de onbillijke behan- deling van tappers. De heer Hartogh was het eens met den heer Pijnappel ten opzichte van de regeling van het kadaster. De heer v. d. Zwaag kwam op tegen de bewering van den heer v. d. Berch van Heemstede, dat sommige schattingen oneerlijk waren, omdat ze aan socialisten waren opgedragen. De Voorzitter was van gevoelen, dat de heer v. d. Berch het zoo kwaad niet bedoeld had. De heer v. d. Zwaag vervolgde, dat hij er wel vóór was, om te halen wat er te halen is en om zoo sterk mogelijk de vermogensbelasting op te drijven, maar daarbq te bewandelen den wettigen en koninklijken weg door in de wet zelve het hooger cijfer neer te schrijven, dat acht hij juist in het alge meen belang. De Minister van Finan- cieën kon ten aanzien van de vermogens- en bedrijfsbelasting niet voorstellen den rentevoet van 4 op 3 percent te brengen. Overdracht van arbeid van de ontvangers op de inspekteurs acht hij verkeerd. Langzamerhand zal er matiging komen in de uitzending van biljetten. Tegen het zenden van overbodige waarschuwin gen zal de Min. waken door de uitzen ding afhankelijk te stellen van de goed keuring van den inspecteur. Tegen ver schaffing van inlichtingen aan de ge meentebesturen heeft hij geen bezwaar, doch wèl ten aanzien van het bedrag van passieve schulden. Tegen overdreven schattingen van het personeel zal worden gewaakt. Klachten over verkeerde in deeling van gemeenten zullen ernstig worden onderzocht. De Min. beloofde iets te zullen doen ten gunste der ge stichten, die hunne winsten voor lief dadige doeleinden bestemmen. Nog steeds is de Min. voorstander van den afstand van het personeel aan de gemeenten, maar al wat men wenschelijk acht kan men niet voorstellen. Afschaffing van alle tollen is zeker wenschelijk, maar er is geen geld voormen moet zich voorloo- pig tevreden stellen met afschaffing van de Rijkstollen. Tegen de bewijskracht der kadastergrenzen bestaan vele praktiesche bezwaren, maar de Min. zal de zaak nader overwegen. Ten aanzien van invoerrech ten wil de Min. wijziging met behoud van ekonomiesehe grondslagen, n.l. vrij handel, wering van alle protektie, wat zijns inziens het meest in't belang is van de nationale industrie. Eene re geling van de scheepsmeting zal spoe dig gereed zijn. Aan den heer van der Zwaag deed de Min. opmerken, dat hem niets bekend is van eene cirkulaire van zijn departement, aandringende op hooge schattingen. De heeren Meesters, Pijn appel, van Karnebeek, Rethaan Macaré, Willinge en Bouman repliceerden. Nadat de heer v. d. Berch van Heemstede ver klaard had in overdrachtelijken zin van oneerlijke schattingen te hebben gespro ken, was de heer v. d. Zwaag bevredigd. Hjj bepleitte nog de geschiktheid van socialisten om ambtenaar te zijn. De heeren Bahlmann en Dobbelman ont kenden, dat ons tarief een vrijhandels- grondslag heeft. Het is volgens hen stelselloos, een mengsel van fiskaalrecht en bescherming. Nadat de Min. op eenige door laatstgenoemde heeren gemaakte opmerkingen geantwoord had, werd het algemeen debat gesloten. Bij art. 2 ambtenaren aan het departement) besprak de heer van Alphen de voorgestelde traktementsverhooging. De heer Mackay achtte een algemeene herziening van de traktementen der ambtenaren aan de departementen noodig. Spreker maakt eenige aanmerkingen ten opzichte van de bestaande regeling en van de voor gestelde verhoogingen, waarop door den Minister werd geantwoord. Art. 2 werd zonder stemming goedgekeurd. Bij de afdeeling Muntwezen had eene gedachten- wisseling plaats tusschen den heer Heldt en den Minister over de regeling der traktementen van de werklieden bij 's Rijks munt. Bij de afdeeling Direkte Belastingen drong de heer van Limburg Stirum aan op represaille maatregelen, indien onze gisthandel wordt bedreigd door buitenlandsche rechten. Ook wensch te hij akcijns op buitenlandsche melasse. De heer Troelstra ondersteunde het I verzoek om eene toelage van de kom- miezen 4(|e klasse, die 3 jaar dienst hebben. De heer de Ras wees op de slechte vooruitzichten der kommiezen- verifikateurs, bij veel te zwaren dienst en karig traktement. De heer Bouman wees op de noodzakelijkheid van een andere regeling van de traktementen der deurwaarders bij de direkte belas tingen. De muziekcorpsen van het Duitsche leger ontvingen tot heden hunne instru menten uit een fabriek, waar uitsluitend Tsjechische werklieden hun brood ver dienen. Dat mag zoo niet blijven, zegt de Köln. Zeitung, wij moeten ze van Duitsche fabrieken hebben, want die van Duitsche werklieden bearbeid zijn, zijn .even goed als die van de Tsjechen. Het is natuurlijk van het Duitsche blad eene hatelijkheid voor de wijze waarop zijne stamverwanten in Oostenrijk zijn behandeld. De Amsterdamsche Vereeniging Hulp en Steun voor Weezen wenscht bij de inhuldiging van H.M. de Koningin al de onbemiddelde weezen, die aldaar de lagere scholen bezoeken van kleederen te voorzien. Het onderzoek in deze is j reeds aangevangen. In de eerste plaats zal dus de financiëele zijde van het vraagstuk onder de oogen gezien moeten worden en men vreest, dat die niet zal meevallen. De Rubriek-commissie voor Industrie van de Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid heeft besloten eene prijs vraag uit te schrijven tot het verkrijgen van een gezonde, practische en toch smaakvolle vrouwenkleeding. In zeer vele opzichten voldoet de te genwoordige vrouwenkleeding niet aan het bovengenoemde ideaal en de Oom missie vindt het daarom gewenscht, dat hierin verbetering komt. Er wordt verlangd een volledig stel onder en bovenkleeding. Prijzen worden toegekend tot een bedrag van 800. De Jury verklaart zich gaarne bereid tot het verstrekken van inlichtingen, waartoe men zich heeft te wenden tot Mevrouw E. Verrijn Stuart-Gunning, Witte Brug, te 's Gravenhage. Te Groningen heeft een tamboer zich een vinger afgekapt om uit den dienst ontslagen te worden en te kunnen trouwen met eene onvermogende vrouw met zes kinderen. Een schoenmakersgezel te Winschoten in betrekking bij eene weduwe, wenschte met deze een huwelijk aan te gaan. De weduwe wilde niets van hem weten. Uit wanhoop schoot hij zich een kogel in het hoofd. Toen geneeskundige hulp was ingeroepen, verzocht hij den kogel niet te verwijderen, omdat hij sterven wilde. Of luj zich nog bedacht heeft, wordt niet bericht. Bij doorgaande vorst zaldeparticuliere ijsbaan aan de Zomervaart Zaterdag geopend zijn. De raad der gemeente Sloten verleende aan de heeren Anderheggen en Neu- meijer te Amsterdam, concessie voor den aanleg en exploitatie van den elec- trisehen tram OvertoomHaarlem. In de Woensdagavond te Bennebroek gehouden raadsvergadering werden be noemd tot wethouder de heer H. van der Vossen en tot ambtenaar van den burgerlijken stand de heer P. N. van Doorninck. De schutsluizen te Spaarndam zijn gereedde openstelling kan de volgende week verwacht worden. HAARLEM 2é December 1897. 't Was Woensdagavond slecht bezet in 't bovenzaaltje van „de Kroon," waar de heer Mr. H. Ph. de Kanter optrad voor de leden der Vereeniging van Kantoor- en Handelsbedienden voor Haarlem en Omstreken met hunne dames. En dat was heel jammer. De thuisblijvers hebben een paar aan gename uurtjes gemist. Spreker klapte uit zijn dagboek, en zooals dit van hem te verwachten was, liet hij het er niet aan ontbreken, die herrinneringen te kleuren met zijn hu mor. Het is voor hen, die de meening zijn toegedaan„Juristen sind slechte Christen" wel eens leerzaam als een tipje van den sluier wordt opgelicht, die geheimzinniglijk den werkkring van den advocaat voor 't publiek verbor gen houdt. Men kan dan eens zien, iri welke netelige positie een rechtsgeleerd adviseur soms tegenover zijne cliënten komt te staan. Aan de hand van de aanteekeningen uit zijn dagboek wees de heer de Kan ter op groote leemten in onze wetgeving. Hij toonde aan hoe 't soms zelfs niet uitgemaakt kan worden, bij welk college recht te zoeken is, en legde nadruk op den gebrekkigen rechtstoestand van handelsbedienden (die als zoodanig door de wet zelfs niet worden erkend), van dienstboden en van de vrouw in ons land. Ook werd er op gewezen, hoe de wet zich 't lot van verwaarloosde kin deren aantrekt. Na de pauze droeg Spreker voor, „de Mottige" van Werumeus Buning Met het woord van dank van den Voor zitter zal het geheele auditorium wel hebben ingestemd. Zooals men zich zal herrinneren, bestond al sedert enkele jaren het plan tot oprichting van een volksbadhuis, door de Afdeeling Haarlem van het Witte Kruis. Reeds was een terrein hiertoe aangewezen en zeer zeker zoude Haarlem allang in 't bezit geweest zjjn van zoo'n heilzame inrichting, als er water beschikbaar geweest was. Dit be zwaar wordt opgeheven, als de gemeente eerlang zelf hare waterleiding in gebruik stelt; bestek en teekeningen zijn reeds gereed. Het gebouwtje wordt geplaatst bij de Zanders brug in den vorm van een achthoek. Het wordt verdeeld in 12 cellen; negen zullen zijn tegen den zeer matigen prijs van zes cents per douche- bad, voor drie cellen zal de prijs eenigs- zins hooger gesteld worden. De inrich ting zal zijn als volgt. Twee ingangen leiden tot een gang, waarin de toegangen zijn tot de badcellen. Elke cel bevat een geschikt kleedkamertje, waarnaast het bad. De waterstraal, waarvan de tempe ratuur door den bader zelf kan geregeld worden, wordt niet van boven, doch terzijde aangebracht, waardoor het val len van water, dicht op het hoofd, wordt voorkomen. De gang bevat een verwar mingstoestel. Hooge ramen verschaffen het noodige licht. Het nog niet vermelde binnenvlak, in drie verdiepingen, bevat bergplaats, wasch- en dro^g inrichting. De Afdeeling bezit een fondshet is bijeengebracht door vroegere bijdragen. De Vereeniging heeft voor de stichting 4500 beschikbaar gesteld, maar sedert het eerste plan zijn de bouwmateri alen in prijs gestegen. Dit, benevens eenige wijzigingen welke den bouw duurder maken is oorzaak, dat het Af- deelingsbestuur versterking zijner finan ciën behoeft, wil het plan goed en dege lijk uitgevoerd worden. Om dit doel te bereiken en op welke wijze, zal eene cir culaire, waarin deze steun verzocht wordt, dezer dagen aan belangstel lenden worden toegezonden. In het belang der algemeene zaak wordtdeelneming ten zeerste aanbevolen. Zondag. 26 December 2e Kerstdag, zal op de Matinee in de Sociëteit Ver eeniging door het Strijkorkest van het Haarlemsch Muziekkorps onder meer de Oxford Symphonie van Haijdn ten ge- hoore gebracht worden. De Heer Kriens heeft zich van de medewerking der be kende Pianisten, de dames Henriëtte en Anna Roll verzekerd, die voor het eerst in Haarlem zich zullen doen hooren op I de Piano Double, eene nieuwe uitvinding van het Huis Pleijel te Parijs. De meest bekende Musici en de grootste bladen in Nederland hebben eenparig de groote virtuositeit der dames Roll geroemd, en het succes door dit nieuwe instrument verkregen. Voor dit matinée is tevens gelegenheid stadgenooten te intro- duceeren, terwijl evenals de vorige matinees precies halfdrie wordt aange vangen en de deuren onder het musi- ceeren gesloten blijven. Op het volksconcert 2e Kerstdag zullen de beide Deuttisten Johan en Marie Montré, Voordrachten fin du Siècle, in 40 verschillende nummers in costuum optreden. Voor eenige maanden hier reeds opgetreden, hadden zij veel succes door hun origineele voordrachten en frissche costumes. Op het Museum van Kunstnijver- heid alhier zullen gedurende de Kerst- dagen tentoongesteld zijn eenige studiën

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2