HAARLEMSCH Adresboek Van Haarlem Eerste Blad. No. 1 Uitgave W DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88 Twintigste Jaargang, 144 abonnementsprijs van ZATERDAG 1 Januari verschijnt: Dinsdag- en Vrijdagavond. M Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Het 1897. Prijs log. 1.75, geb. 2.—, DE ERVEN LOOSJES. Nieuwsberichten. fILEPHOONNUMMBK TELEPHON1SCHE VERBINDIN met AMSTEEDAM. Per drie maandent —,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertmtiën worden aangenomen tot dinsdag en vrijdag des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet sp Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. is voorhanden in den Boekhandel van E E O NIE E De laatste Raadsvergadering in dit jaar, Woensdag gehouden, was druk bezet; slechts de Heer Nieuwenhuyzen Kruseman was afwezig met kennis geving. De mededeelingen betroffen meest alle zaken, die later in den Raad komen of goedkeuring van besluiten. Het volgende dient genoteerd. De Haarlemsche Tramway-maatschap- pij wenscht vergunning tot het aanleg gen van een tramlijn van Groote markt naar Zrjlweg, waar deze den spoorweg snijdt. Het stuk is in handen van B. en W. gesteld. De Heer van Styrum is er tegen grond te verhuren aan de Papentorensvest, waar van de vorige huurder, die niet aan zqn verplichtingen heeft voldaan, het land heeft verlaten. De Raad beslist in deze mee te gaan. Het weekgeld van den bewaarder van het Proveniershuis wordt gebracht van 5.op 6.-— Het procesverbaal van de kasopne- ming van den Gemeenteontvanger werd aangenomen voor kennisgeving. Het 2e suppletoire kohier der plaat selijke directe belasting werd vastgesteld op f 1686.47. De Commissie van de Tramplannen geeft aan den Raad in bedenking aan dé Heeren Anderheggen en Neumeyer in beginsel concessie te verleenen voor zooveel Haarlem betreft tot den aanleg en de exploitatie van een electrische tram van Amsterdam naar Haarlem, onder voorwaarde dat binnen één jaar aan de werken binnen deze gemeente, zoodanig begin van uitvoering zal zijn gegeven, dat de voltooiing der lijn binnen een overzienbaar tijdsbestek als verzekerd mag worden aangemerkt, en dat een som van ƒ5000— tot storting waarvan genoemde Heeren zich hebben bereid verklaard, bij den aanvang der werk zaamheden in deze gemeente, eigendom wordt der gemeente bij niet vervulling der voorwaarden. De Heer Willink bespreekt het laatste punt. De heer Bijvoet vroeg nog eenige opheldering, terwijl nog eenige andere Heeren deze zaak bespraken. 1 De concessie wordt in beginsel ver leend. Het geschenk van ƒ5000der gemeente aangeboden, wordt dus niet direkt aanvaard, maar wordt een soort van waarborgsom. De toeneming van het getal leerlin gen aan de Burger avondschool en het daaruit gevolgd grooter aantal klassen maakt het noodig, dat het aantal lokalen wordt uitgebreid. Tot deze uitbreiding vragen B. en W. beschikbaarstelling van 1019. Besloten wordt tot dit doel de som toe te staan. Voorgesteld en aangenomen wordt aan J. N. Warnier tot verbetering der rooi lijn aan de Nassaustraat te verkoopen een strook grond groot 6 M5; de Com missie van Financien stelt voor en de Raad besluit tegen den prijs van ƒ10.den M1 Door den Minister van Justitie is medegedeeld, dat tot het stichten van eene j groote gevangenis op het Harmenjans- veld meerdere grond noodig is, dan reeds was aangekocht. In verband hiermede doen B. en W. het voorstel alsnog zooveel grond af te staan, als hiertoe mocht noodig zijn en zulks tegen den prijs van f 3.30s per ML De Heer Macaré vraagt of het goed is, als de gemeente alweer gedurende langen tijd verstoken wordt van den eigendom van het huis van bewaring, dat in ruil is genomen. Wenscht, dat het Dagel. Bestuur in deze in onderhande ling trede met den minister. De Voor zitter meent, dat dit moeielijk is, in deze stappen te doen. De Heer Tjeenk Willink verkrijgt nog eenige inlichtingen, omtrent de strook welke overblijft van het Harmen- jansveld. De Heer Van Lijnden wil eene voorwaarde omtrent den tijd van opleve ring .van het huis van bewaring aan de Gemeente, doch in verband met het contract zou dit eene afwijking zijn. De Heer Van Styrum stelt nu een amen dement voor in den bovenbedoelden geest. Tijd van opleveren 1901 of f 1200 - per jaar vergoeding. De Heer de Kanter wenscht niet de som te bepalen. De Heer Macaré meent, dat het amendement waard is, om er vóór te stemmen. Het amendement in stemming wordt aangenomen met drie stemmen tegen. Het voorstel B. en W. wordt daarna aangenomen. Aan C. van Schie wordt voor den tijd van vijf jaren verhuurd een stuk teellatad onder Schoten en zulks tegen den prijs van /190.per jaar. De Heer Macaré wenscht eenige wijziging in de huurvoorwaarden. Sommige Heeren vonden in de voorwaarden niets onbilljjk. De Raad besluit tol eene gewenschte wij ziging. Op een adres van F. W. J. de Wilde om ontslag van den huur van een ge deelte der Varkenmarktsteeg wordt be sloten dit ontslag te verleenen. Vastgesteld wordt een staat van over schrijving uit den post van Onvoorziene Uitgaven tot een bedrag van ƒ166. Ter bevordering tot onderwijzer of onderwijzeres eerste klasse worden voorgedragen L. van Dam, J. P. F. Dikke en J. w. de Koning aan de Eerste Op leidingsschool; H. J. Hartgers van de Tweede Opleidingsschool; S. Heymans, W. J. van Es en J. Roodnat van de Eerste BurgerschoolMej. W. C. Lig- tenberg van de Tweede Burgerschool; J. Janun en P. P. den Baars van de Tweede TusschenschoolM. Hoeneveld van de Derde Tusschenschool; P. Tuijn van School A; Mej. J. C. Vrijdag en G. J. van der Heijden, J. D. Boes en J. Mulder van School BH. van Leeuwen en A. J. Huese van School D. De Raad vereenigt zich met dit voor stel. Tot onderwijzeres aan de Tweede Burgerschool benoemt de Raad Mej. B. Graue; tot lid van het College van Curatoren van het gymnasium wordt benoemd de Heer Di. J. Nieuwenhuyzen Kruseman tot leden der Plaats. Com missie van Toezicht op het lager onder wijs do Heeren J. Merens, P. H. vaii der Ley en F. M. Baron van Lijnden tot regent van het Barbara Gasthuis de Heer M. N. Beetstot lid der Com missie van Toezicht op het Stedelijk museum de Heer H. J. Scholten; tot Regent van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis de Heer Mr. N. G. Cnoop Koopmanstot Commissarissen derStads- Apotheek de Heeren Dr. L. C. Proot en Dr. H. D. Krusemantot lid dei- Commissie van Toezicht op het Haar- lemsch Muziekkorps de Heer Dr. H. D. Kruseman.tot lid der Commissie be doeld bij art. 40 van het gascontract de Heer J. J. Sneltjes. Na afhandeling van de agenda deelt de Voorzitter in verb ind met de belas ting-verordening mede, dat het rapport in handen der vergadering, niet in be handeling was gekomen omdat het door sommige leden nog niet gewenscht was. Wenscht echter de Raad de zaak nog dit jaar te behandelen dan kan hiervan door stemming blijken. De Heer Tjeenk Willink, wil een on derzoek, door gedeputeerde Staten in gesteld, afwachten en wijst op de be langrijke verhooging der belasting voor b.v.b. hen, die van 800.tot 1200 inkomen hebben. De Heer de Kanter beantwoordt. De Voorzitter wenscht zeer, dat de leden thans niet tot bijzon derheden af dalen. De Heer Rethaan Macaré geeft eenige inlichtingen. Wethouder Waller brengt in herinnering de vroeger uitgesproken wenschelijkheid tot herziening van onze belasting-verordening, wenscht in buiten gewone vergadering de zaak te behan delen. Nog heeft de Heer Willink het woord evenals de Heeren de Kanter en Sneltjes. De laatste wenscht het tijdstip van indiening aan den Burgemeester over te laten. De Heer Willink wenscht de verordening nog een jaar te laten werken. Het voorstel tot behandeling op 31 December komt in stemming. Het valt. Het was dus de laatste Ledenvergade ring in dit jaar. De Heer Schürmann wenscht inlich tingen omtrent de Gascommissie. De Heer de Breuk beantwoordt dat de Comm. met bekwamen spoed heeft gehandeld en het rapport is te ver wachten. De Heer Leupen wenscht geen zout meer op de tramrails bij sneeuw. De Voorzitter antwoordt dat reeds in dien geest een verzoek is gericht tot de Di rectie der Tram-maatschappij. Na sluiting der openbare zitting had eene met gesloten deuren plaats. In de zitting, die Maandag te half 2 geopend werd, was de Vesting begrooting voor 1898 aan de orde. De heer Kolk man drong aan op bescherming van de Nederlandsche industrie bij den forten- bouw, door haar vrij te laten om met selwerk te maken in plaats van beton werk, en dat met het oog op de kon- kurrentie. Zoo iemand, dan moet deze Minister de belangen der steenindrustie kennen, waarmede andere industrieën in nauw verband staan. De heer Henne- quin wenschte opheffing van sommige verdedigings stellingen en forten, die handel en nijverheid belemmeren. Hij wees met name op de vestingwerken te Terneuzen. Een der Ministers van Oorlog had die vesting niet noodig ge acht voor de defensie, en sedert de neu traal verklaring van België kan zij ook gemist worden. De Minister van Oorlog antwoordde, dat de Steenindustrie hem nauw aan het harte ligt. Zijn vader was steenfabrikant. In zake het gebruik van steen zou hij terade gaan met het advies van een genie inspekteur. De Min. achtte opheffing van de vestingwerken te Terneuzen bezwaarlijk, in verband met onze neutraliteit, maar wel wilde hij nagaan, of er eene dading is aan te gaan omtrent den afstand der vesting voor terreinen tegenover den aanleg eener kustbatterij. De heer Hennequin beschouwt het voorstel van den Min. als gelijkstaande met afwijzing. Bij art. 4 (nieuwe werkenlichtte de heer Bahlmann zijn amendement toe, om den eersten termijn ad. ƒ25.000 voor bomvrije ge bouwen in de forten Liebrug en Pen- ningsveer te schrappen. De heer Rethaan Macaré wees op het gevaar dier forten voor Haarlem. De vijand, meende hij, zou, werd Amsterdam bedreigd, zich niet legeren ten N. O., doch ten Z. W. van Amsterdam, waar hij in zooveel beter pozitie zou zijn wegens den aard der terreinen. Nu toont de geschiedenis, dat Haarlem's ingezetenen bereid zijn een offer te brengen in het algemeen belang. Maar zijn deze offers noodig, en is 't noodig, dat Haarlem wordt platgeschoten en blijtt buiten de linie? Strategiesche redenen pleiten integendeel er voor, Haar lem niet te vernielen. Wil Amsterdam de vrijheid op het Noordzeekanaal blijven behouden, dan moet de verdedigings vleugel tot zee worden doorgetrokken, wat ook zeer in het belang van Haarlem zal zijn. Spreker verzocht den Minister hierover zijn opinie te zeggen, meenende dal, moet de stelling Amsterdam er toch zijn, deze zoo spoedig mogelijk in vol doenden staat moet gebracht worden. Financieele bezwaren moeten voor dit groot belang wijken. De heer Verhey achtte inrichting van wachtforten vol doende, en gaf dus in overweging het geld niet te besteden voor eenegeheele bezetting. De heer Seret bestreed het am. Hij acht den eersten termijn eigen lijk te laag, in het belang eener bespoedi ging van de voltooiing der stelling. De heer van Vlijmen wilde namens de meerderheid der Kommissie uitstel, in afwachting van het onderzoek naar de mogelijkheid voor wachtforten. De Min. van Oorlog betoogde het groot belang van de werken in het Westfront der stelling. Hij is in beginsel een voorstan der van liet doortrekken der stelling tot de Noordzee. Het belang der watervoor-

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 1