HAARLEMSGH i Adresboek van Haarlem Eerste Blad. No. 11Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Twintigste Jaargang. 144 met AMSTERDAM, abonnementsprijs van ZATERDAG 5 Februari verschijnt: Dinsdag- en Vrijdagavond. üri. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. Het 1897. Prijs log. f 1.75, geb. f 2.—, DE ERVEN LOOSJES. Nieuwsberichten. flLEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING Per drie maanden—,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk PrjjB per Advertentie van 1-5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot dinsdag en vrijdag des middags Jen 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. is voorhanden in den Boekhandel van Concert Henri Pielage. Gisterenavond had onder zeer veel be langstelling het concert van den heer Henri Pielage plaats, besproken in een van onze vorige nummtrs. Een uitvoe rig programma, vol aangename af wisse ling werd daarbij ten gehoore gebracht. Zóó uivoerig en zóó veel omvattend, dat het moeielijk is, zelfs aan elke voordracht een enkel woord te wijden. Daar waren de solisten, mevrouw OldeboomLutke- man en de heer Rogmans, die mooie liederen zongendaar waren de Zang verenigingen Haurl. Gemengd Koor en Caecilia, die in eenige uitnemend ge slaagde koren proeven gaven van hun deugdelijke samenstelling. De eerste zong met mooien klank en veel voordracht Hebraische Gesange van Max Bruch, de laatste twee duchtig geoefende mannen koren Mijn Hof van Loots en Aan Zee van Richard Hol. Daar was ons Gem. Muziekkorpsdat onder zjjn wakkeren aanvoerder het vocale deel der uitvoering afwisselde met eenige instrumentale nummers; en ten slotte, daar was een Kinderkooreen Koor van jongens en meisjes, dat ons deed hooren, hoe heer lijk mooi de liederen zijn, welke onze stadgenoot de heer Philip Loots heeft gecomponeerd voor het jubeljaar dat wjj zjjn ingetreden. Wij hebben ons met het geestdriftig publiek verkneukeld bij dat lustig gezang der knapen en gedeeld in de nobele ontroering, die er ging door de menigte, toen de zilverblanke meisjes stemmen aanhieven het lied van 't Koninginnetje. Loots is in deze liederen zeer gelukkig geweest. Dat hij den juis- ten toon getroffen heeft, dat de liederen pakken, het zijn banale opmerkingen tegenover den schat van poëzie, dien deze bundel vaderlandsche zangen om sluit. Het populaire is er in geïdealiseerd, met geest en smaak, met een meester hand en in een vorm, die verre blijft van het platte en gewone. De heer J. A. Bakker, onderwijzer te Amsterdam heeft de versjes voor dezen liederen-krans geschreven. Zeer zeker zal hjj er zich in verblijden, ze aan den heer Loots te hebben toevertrouwd, voor eene muzikale bewerking. Het concert werd besloten met een vroeger door Loots geschreven werk, Lentezang voor Kinder- en Mannenstem men met Orkestbegeleiding. Ook dit nummer maakte veel indruk, dank zij de kernachtige, frissche voordracht. De uitvoering in haar geheel, met goede zor gen door den heer Pielage voorbereid en geleid, zal nog lang in aangename herinnering blijven. B. Eerste Kamer. Bij het in de zitting van Woensdag aangevangen algemeen debat overde Staatsbegrooting voor 1898 verheugde de heer van Lier zich over de pertinente verklaring der Reg., dat geen principieele uitbreiding van het kiesrecht voor het vierjarig tijdperk te wachten is. Spreker verklaarde zich voor afschaffing van tollen, maar vreesde, dat een partieele afschaffing bezwaar zou opleveren in de Noordelijke provincieën. De heer v. d. Biesen bestreed krachtig het voornemen tot invoering van dienst- j plicht. De Reg. miste zijns inziens daar toe de kracht en had slechts steun van de Socialisten. Bovendien achtte Spreker den maatregel eene groote belemmering van de vrijheid; de laatste spranken van vrijheid zouden zoodoende te loor gaan. De heer Schimmelpennick v. d. Oye prees aan tariefsverhooging van invoerrechten op alles wat hier te lande voldoende wordt geproduceerd. De heer Godin de Beaufort begreep, dat dit Ka binet niet homogeen kon zijn; maar zoo afwijkend b. v. in de kwestie van het militairisme als deze Reg. is, be vreemdt hem. Naar aanleiding van uit latingen van den Min. van Binnenl. Zaken wenschte Spreker geruststellende verklaringen, dat de Reg. niet aan de orde stellen zal zaken, die niet tot dit vierjarig tijdperk behooren. De Reg. kon niet zijn te gelijk een ministerie van liberale koncentratie en van demo- kratiesche koncentratie. Spreker vreest, dat 1898 zal worden een nieuw 1878, maar waarschuwde, dat juist daarna de tegenpartij het krachtigst is geweest. De heer van Alphen gaf eenige mari tieme wenken aan den Minister. De heer Alberda van Ekenstein roemde het voornemen der Reg. om leer- en dienst plicht voor te stellen, doch drong aan op bezuiniging van de militaire uitgaven, en verder op eene rechtvaardigheids politiek. De heer van Asch van Wijck was niet ingenomen met de samenstel ling van het Kabinet, en meende, dat eene vooruitstrevende liberale Regeering had moeten optreden, die zich onthou den had van strijd tegen de klerikalen. Deze Reg. is antiklerikaal, en dat juist vereenigt den Minister Goeman Borgesius met den Minister de Beaufort ofschoon laatstgenoemde verleden jaar een scheur maker werd genoemd. Sterk laakte Spreker het vooropstellen van leerplicht, waardoor een twistappel wordt geworpen, en de schoolstrijd heropend wordt. Daar niet rekening wordt gehouden met de grieven van duizenden in den lande, zou aan de gemoedsbezwaren worden te gemoet gekomen, door van Staatswege een vast bedrag te geven voor ieder kind, waarvan de ouders, volgens de wet op het personeel, tot de onvermo- genden behooren. Ook betoogde Spreker dat de vakcined wang behoort afgeschaft te worden vóór de invoering van leer plicht. Hij beval de Regeering aan het voeren van eene nationale politiek. De heer Muller waarschuwde tegen over drijving in het voeren van eene sociale politiek, met het oog op protektionis- tiesche gevaren. De heer Breebaart bracht der Reg. hulde voor haar streven tot koncentratie van den landbouw en sprak over vele landbouwbehoeften. Evenmin als voor het pachtkontrakt wenscht hij voor het arbeiderskontrakt dwangmaatregelen. De heer Rutgers van Rozenburg achtte dit Kabinet gerecht vaardigd als konstitutioneel Kabinet, geen ideaal Kabinet, maar een, dat bestemd is tot samenwerking met het parlement, dat uit vele fraktieën bestaat. Dit Kabinet, meende Spreker, kan veel tot stand brengen, als de partijen zelve niet enkel letten op eigenbelang, en als de Regeering zich niet laat in- fluenceeren door voorparlementen-pole- miek, klerikale kathechizeermeesters enz. Vooral zorge de Reg., dat leerplicht krachtig worde voorgesteld, geen half werk, waardoor agitatie zou gewekt worden zonder kracht. De heer Alberda van Ekenstein verdedigde de openbare school tegenover den heer van Asch van Wijck. De heer Regout herhaalde wat hij ten vorigen jare gesproken had, om te betoogen, dat de defensie-uitgaven te hoog zijn. De Min. van Fin. betuigde dank voor de waardeerende woorden aan het adres der Reg. Het Kabinet moest bestaan uit vertegenwoordigers van verschillende groepen. Er bestaat homogeniteit ten aanzien van het werk plan. Het Kabinet is antiklerikaal in zoover het is tegen kerkelijke overheer- sching, maar het is volstrekt niet tegen godsdienstige overtuigingen. Dat in dit vierjarig tijdperk het kiesrecht niet als staatkundig vraagstuk zal behandeld worden, is reeds duidelijk genoeg ver klaard. Wat den leerplicht betreft, her haalt de Min. wat in het adres van antwoord is verklaard, dat alles zou gedaan worden om een heropening van den schoolstrijd te voorkomen. Daaraan is gedacht bij het ontwerp leerplicht, dai in behandeling is bij den Minister raad. Het bezwaar door den heer van Lier geopperd ten opzichte van de af schaffing der Rijkstollen, achtte de Min. niet groot. Bij de regeling dezer mate rie zou zooveel mogelijk op aller belang gelet worden doch afschaffing van alle tollen zou financieel onmogelijk zijn. De Min. kwam op tegen de meening, dat door protektie het arbeidsveld zou verruimd worden. Hem in het nog nooit gelukt een logiesch betoog te vinden, dat protektie de welvaart bevordert. Over marinezaken zou de Min. later, bij geschikte gelegenheid spreken. Dat de sociale politiek verkeerd kan ont wikkeld worden, stemde de Min. toe, en de Reg. is niet blind voor die ge varen. Bij het pachtkontrakt zijn echter zaken, die voorziening eischen. Bij het defensie-vraagstuk kan men zich onmoge lijk binden aan een vast cijfer, maar de Reg. is overtuigd, dat men ten behoeve van de militaire uitgaven niet andere behoeften moet miskennen. Wat betreft de gezindheid van het Kabinet, de Min. verzekerde, dat de leden krachtig zullen ijveren voor hunne taak. Na replieken van de heeren Schimmelpenninck v. d. Oye, v. Asch, van Wijck en Fransen v. d. Putte werd het algemeen debat gesloten. Donderdag was eerst aan de orde Hooftst. II der Staatsbegrooting (hooge kolleges). De heer Melvil van Lynden kwam op tegen de houding der Reg. tegenover het am. tot nadere omschrij ving van den post Onvoorziene Uitgaven. Volgens Spreker heeft de Reg. daarvoor sympathie betuigend, erkend de bewe ring der Tweede Kamer, dat de heer van Houten het budgetrecht zou hebben geschonden. De Min. van Fin. ontkende dit laatste pertinent. De Reg. heeft alleen sympathie betuigd voor eene juistere omschrijving van „onvoorzien", omdat daarover wel eens verschil heeft bestaan. Hoofdst. II werd goedgekeurd. Bij Hoofdstuk. III Buitenlzaken), drong de heer Rahusen aan op het nemen van het initiatief tot bevordering van een internationaal gerechtshof tusschen de mogendheden van den tweeden rang, en op spoedige herziening van de wet op de zeebrieven. De heer Asch van Wijck drong aan op grensregeling in West-Indië en op stichting van een emigratie bureau door bemiddeling van de vereeniging „Het Buitenland"ook wenschte hij eene vergelijkende statistiek van den in- en uitvoer. De heer de Jong dankte de Reg. voor den takt en de volharding om de Hollandsche kaas van de tariefs verlaging in Frankrijk te doen genieten, en drong er op aan, dat de konsulaire agenten zullen letten op de landbouwtoestanden, om gelegen heid te geven, nieuwe markten te vin den voor onze produkten. De heer Melvil van Lijnden beklaagde zich, dat de onbezoldigde konsuls niet de versla gen ontvangen betreffende landbouw toestanden hier te lande. De heer Brantsen v. d. Zijp wenschte de uitgaaf van blue books. De heer Bultman ver dedigde de aanstelling van een zuivel- konsulent te Londen, wat de heer de Jong onnoodig had genoemd. De Min. van Buitenl. Zaken dankte voor de aan de Reg. gebrachte hulde in zake het kaastarief met Frankrijk. Een groot deel daarvan komt toe aan den gezant te Parijs. Het was nog gebleken, dat ook bij ons laag tarief Frankrijk de billijk heid onzer rechtmatige aanspraken heeft erkend. Als voorstander van interna tionale arbitrage, meende de Minister, dat het vraagstuk van een internationaal hot van arbitrage niet rijp genoeg is, om daarvoor het initiatief te nemen. De wenschelijkheid tot herziening van de wet op de zeebrieven wordt overwogen. Dat er grenskwesties tusschen Nederl. Guyana met Fransch en Engelsch Guyana zouden bestaan, was den Min. onbekend. Alleen ware grensregeling met Brazilië gewenscht, maar het tijd stip daarvoor is thans ongeschikt. Tegen een officieel informatie-bureel voor emi granten heeft de Min. bezwaren, doch zijn departement is bereid belangheb benden in te lichten. Subliceering van stukken na afloop van de onderhande lingen zal overwogen worden. Aanstel ling van een zuivel konsulent te Londen ligt, volgens den Min. niet op den weg van zijn departement. Na repliek van den heer van Asch van Wijck en eenig debat over een zuivel-konsulent te Lon den, wiens aanstelling door de heeren Bultman en Muller werd aanbevolen, maar door den heer de Jong en den Minister onnoodig werd geacht, werd Hoofdst. III zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde was toen Hoofdst. IV (Justitie). De heer Reekers ^bepleitte intrekking van de strafbepaling tegen geestelijken wegens kerkelij ke h uwelij ks- inzegening zonder zekerheid, dat het

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 1