HAARLEMSCH Adresboek Van Haarlem Eerste Blad. No. 12 Twintigste Jaargang. 144 met AMSTERDAM. abonnementsprijs van WOENSDAG 9 Februari 1898. verschijnt: Dinsdag- en Vrijdagavond. Het 1897. Prijs ing. 1.75, geb. f 2.—, DË ERVEN LOOSJES. Nieuwsberichten, Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. TILEPHOONNÜMMER TELEPHONISCHE VERBINDING Per drie maandent —,25. B franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stok Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot dinsdag en vrijdag des middags ten 13 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. is voorhanden in den Boekhandel van „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aait trage ter bezichtiging te verkrijgen bij De Erven Loosjes, te Haarlem. BLINK (Dr. H.) De bewoners der vreem de werelddeelen. Afrika, Azië, Amerika, Australië. In leven, zeden en gewoon ten, naar hun staatkundige, economische en sociale ontwikkeling, en tevens in hun verhouding tot Europeesche Vol ken beschreven. Geillustreerd met ge kleurde en ongekleurde platen en kaar ten tasschen en buiten den tekst. Com pleet in 25 ad. af 0.60 LACHAMBRE en A MACHTJRON (M.) Andrée per luchtballon naar de Noord pool.ing. 0.90 POLAK (Dr. R. J.) Vox Clamantis. Eeni- ge beschouwingen over de voorgestelde facultatiefstelling van het Grieksch op Gymnasiaiüg. 0.60 Rijwiel (Het). Orgaan voor de Nederland- sche Wielersport, afl. 1. Prijs per jaargang 52 Nosing. 2.50 ROOSDORP (F) Kindereuing. 1.25 SANDERS (T.) De Spoorwegovereenkom- steu van 1890 en 1897/98ing. 0.60 SCHELTEMA(P. tl.) Practisch handboek voor bouwkundigen en ambachtslieden omvattende alle voorkomende werk zaamheden, gereedschappen, voorwerpen en hulpmiddelen, a'phabetisch gerang schikt beschreven, verklaard en van eenige honderden afbeeldingen voorzien afl 1. Compleet in 25 a 30 afl. a... 0.30 TAK (Mr. A) Alcoholisme en wetgeving. ing. 0.40 B aitealaadsche nieuw verschenen werken GRANCIÈRE (AVENEAU DE LA) Les parures piéhistoriques et antiques en craius d'enfilage et les colliers. Talis mans Celto-Armoricains precedés d'un aper9u sur les temps préhistoriques. Ouvrage illusté de 22 planches tirées part dont deux eu coulenrsing. 4.15 HUIJSMANS (J. K.) La Cathédrale.ing. .90 VERNEUIL (M. P.) Dictionnaire des symboles, enblèmes et des attributs. geb. 1.90 BEREN DES (Dr. J Geschichte der Pharmazie. Erstes Lieferung, volstandig in 10 L. 1.30 HEARN (LAFCADIO.) Gleaning in Bad- dha-Fields Studies of hand and soul in the far eastgeb. *3,25 LANG (ANDREW,) Pickle the Spy or the incognito of Prince Charles, .geb. *11.70 TOZER (H. F 'A history of ancient geo graphygeb. *6.90 Bovenstaande werken zgo voorhanden bg de boekhandelaars de Erven Loosjes. Weten en Werken. In het verslag van den vorigen Maandag heeft de verslaggever verteld, dat voor de eerste maal in Weten en Werken eene dame zou optreden, doch een oud-bestuurslid, had de vriendelijk heid hem in deze beter in te lichten; 'tis de tweede maal. Beleefd verschoo- ning. Mejuffrouw G. A. Maria Eggersdan, trad Maandag in onzen kring als Spreek ster op. Ons zaaltje was stop en stop vol; de schoorsteenrand bezet met toe hoorders, één schreielings over de kachel, stoelen te kort, de bibliotheekdeur open en warml En er waren heel wat discussies ge voerd over den kans van succes of geen succes en dan het vreemde, één vrouw en daar tegenover een propvolle zaal enkel mannen. En daar kwam 't dappere vrouwtje en de toehoorders hadden respect voor haar moed om zich te wagen in den kring van mannen haar geheel onbe kend hartelijk werd juffrouw Eggers ontvangen, met zoo iets vanWees maar niet bang, we zullen je geen kwaad doenNu dat zag de dame óók wel en toen begon het, heel serieus, met Justus van Maurik's Kermisreizigers. De spreek ster had waarlijk uit 's schrijvers schetsen niet het slechte gekozen. Het is geen maakwerkmet zaakkennis, zonder overdrijving terneergeschreven, deelt het wat mede uit het kermis reizigersleven in den armzaligen wagen, waarin geleefd wordt een leven van zorg en ontbering, een sjouwen en scharrelen van den eenen dag in den II anderen, met zoo'n tintje van humor, dat van Maurik soms zoo goed afgaat en van die trekjes van goedmoedigheid, die steeds een aangename stemming brengen. Mejuffrouw Eggers leest mooi. Een scherp stemmetje, dat pittig aanslaat, in zuiver Nederlandsch, en meermalen blijk geeft van diep gevoel. Doodstil was 't, het paktehet vreem de van de zaak was vergeten en spontaan applaus, als men zelden in Weten en Werken hoort, werd vernomen. Menigeen heeft gelezen Het Jurkje, van Wertheim. 't Is een lief gedacht stukje poëzie, op 't kantje van senti menteel en onnatuurlijk af, maar 't stemt; wij zijn sentimenteel, wij man nelijke Nederlanders. Het gedichtje droeg de Spreekster verdienstelijk voor, en die goede voor dracht deed de waarde stijgen. Rijm en voetmaat werden met het noodige res pect voor den gevoelvollen dichter be handeld en zoo gaf ook deze voordrecht veel te genieten. Meesters straf is minder algemeen bekend. Een klein, doch mooi schoolkind heeft ongevraagd een kus ontvangen van een leelijk, misvormd mede-leerlingetje; een klap tot antwoord en verantwoor ding voor den strengen meester. Elk der meiskens doet haar verslag van 't ge beurde. De misvormde heeft het niet kunnen laten het mooie kindje eventjes op het lieve snoetje te kussen, de andere gevoelt er zich door beleedigd. Voor de eerste was 't misschien een zonnestraaltje in haar somber leven, zoo iets moois met de lippen aan te raken. De strenge meester had een gevoelig hartde arme, misvormde verstooteling ontving tot straf een kus op eiken wang. En de mannen van Weten en Werken voelden, dat het gedichtje fraai was voorgedragen. Van Zeggelen is bij het jongere geslacht haast onbekend. Wat heeft men zich indertijd met 's dichters luimige, gemoe delijk vertelde vertellingen vermaakt en wat is 't jammer, dat zijn genre met hem ongeveer verloren is gegaan. Een tikje ondeugend soms, ging het Van Zeggelen zoo goed af. Het gedichtje Een ry toertje, waar wat inkomt van een vrijerijtje en van kussen in eer en deugd, door de Spreekster alleraardigst voorge dragen bewijst, dat Van Zeggelen slechts weer wat behoort opgerakeld te worden om ook bij de jongeren in eere te geraken. Een pleizierige nacht van Justus van Maurik besloot den avond op waardige wijze. Onze dame las het met takt vqor- handig het ietwat schetterendeen klappe, rende ondervangende, zonder aan de ko mische effecten te kort te doen. Samenvattend mag vastgesteld, dat het Bestuur ook heden een zeer gelukkige keus deed, door Mejuffrouw Eggers uit te noodigen in onzen kring. Haar op treden heeft een frisschen indruk achter gelaten en het zal zeker allen een genoegen zijn, haar meermalen te mo gen ontmoeten. Den volgenden Maandag vervult de Heer J. B. A. Saeys de spreekbeurt. (Eerste Kamer). Bij het Vrijdag voortgezet debat over Hoofdst. IV verklaarde de Min. van Justitie, dat hij de verbodsbepaling aan bedienaren van den godsdienst, wat betreft het inzegenen van huwe lijken, die niet voor den ambtenaar van den burgerlijken stand zijn voltrok ken, met kracht denkt te handhaven, niet uit vrees voor klerikale overheer- sching, doch teneinde de instelling van het burgerlijk huwelijk voldoende tot haar recht te doen komen. Vereenvou diging van de formaliteiten is mogelijk, maar zonder prijsgeving van waarborgen tegen onberaden stappen. Noodzakelijk- heid tot verhooging van de bezoldiging der leden van het Hoog Militair Ge rechtshof is onbewezen. Herziening van art. 457 Wetb. van Koophandel (los- en ligdagen van zeeschepen) acht de Min. niet urgent. Wijziging van art. 407 B. W. zeide hij toe; ook wijziging van de artt. 214 en 215 Wetb. van Strafvordering, en van art. 163 B. W. Het rapport van de Kommissie uit de Akademie van Wetenschappen betreffende de gehoorig- heid in de cellulaire gevangenis te Am sterdam zou de Min. elders beantwoorden. Hij ontkende echter de juistheid harer beschuldigingen en wees er op, dat hij i zelf erkent, dat elders proefnemingen zijn gedaan, wat de Min. ook had be- weerd. Hoofdst. IV werd aangenomen. Aan de orde was Hoofdst. V. (Binnenl. Zaken). De heer Godin de Beaufort drong er op aan, dat de Min. zich zou onthouden van wijziging der wet op de Gemeente belasting. De vorige Min. had de progres sie losgelaten, en Spreker wenschte, dat men eene loiale proef zou nemen met dat stelsel. De heer Bultman dankte voor de landbouw koncentratie als een eerste stap tot bevordering van de be langen van den landbouw. De heer van Nispen van Pannerden meende, dat de aanstelling van een directeur-generaal niets zal baten tot wegneming van de natuurlijke oorzaken, die den landbouw benadeelen. Deze Spreker wenschte ook vrijlating van den verkoop van sterken drank in het klein. Ook bestreed h\j leer plicht en de handhaving als besmettelijke ziekte van mond- en klauwzeer. De heer Fransen v. d. Putten vroeg en kreeg verlof, om na de behandeling van Hoofdst. X eenige nadere inlichtingen te vragen aan de ministers van Binnenl. Zaken en van Waterstaat betreffende het boezem water in Delfland. De heer Alberda van Ekenstein drong aan op het verleenen van ondersteuning aan de vrouwenam bachtsscholen te Alkmaar en Groningen, op meerdere koncentratie voor de op leiding aan de Rijks kweekscholen en op aankweeking van de paedagogie, vooral in 't belang van armen en onbeschaafden. De heer Bultman hield tegenover den heer van Nispen vol de noodzakelijkheid van speciale zorg voor de landbouw be langen. Protektie kan niet baten, daar zij sommigen zou bevoordeelen, maar het algemeen schaden. Ook hield Spreker vol, dat besmettelijke veeziekten door het buitenland gebruikt worden als voor wendsel om de grenzen te kunnen sluiten, en daarom met mond- en klauwzeer op de lijst der besmettelijke ziekten worden be houden. De heer Melvil van Lijnden be streed het voornemen om het Grieksch van het leerplan voor de gymnasia af te voeren als verplicht leervak. De Min. van Bin nenl. Zaken verheugde zich over de inge nomenheid der meeste leden betoond met landbouw-koncentratie. De Reg. is over tuigd van de noodzakelijkheid der samen werking van landbouw en andere takken van nijverheid. De Reg. wil al het mogelijke doen ten bate van den land bouw. Voor de ontwikkeling van den landbouw zal een directeur-generaal ongetwijfeld veel kunnen doen. Het schrappen van mond- en klauwzeer als besmettelijke ziekte is ongewenscht en ondoenlijk tegenover het buitenland. Naar 's Ministers overtuiging zal even- tueele wijziging van het leerplan voor de gymnasia geen schade toebrengen aan het wetenschappelijkheid. Subsidieering van partikuliere vrouwen-ambachts scholen acht de Min. zeer gewerischt. Al is men overtuigd, dat Rijkskweekscholen de voorkeur verdienen men moet toch het nut der normaallessen niet misken nen, en eerst afwachten welke resultaten de opleidingsscholen van verschillende soort opleveren. In voorbereiding zijn voorstellen, om aan het personeel van gemeentelijke kweekscholen pensioen toe te kennen. De Min. verdedigde leer plicht tegenover den heer van Nispen van Pannerden, en gaf te kennen, dat afschaffing van de Drankwet van hem niet te wachten is, wel verbetering. De bedoeling der Reg. is niet terug tekeeren tot het oude stelsel van progressie bij de gemeente belastingen maar wellicht zal de beperkte progressie wat ruimer worden gesteld, Voorzichtigheid en ge matigdheid moeten daarbij plicht zijn. - Hoofdstuk V werd aangenomen. Evenzoo werd, na eenig debat tusschen de heeren Fransen v. d. Putte, Sassen en den Min. van Fin., aangenomen het ontwerp tot wijziging der wet op het overgangsrecht van onroerende goederen, nagelaten door niet- ingezetenen, met 30 tegen 4 stemmen. Daarna was aan de orde Hoofdst. Vllb. (Financieën) De heer Prins besprak de muntkwestie hij achtte den dubbelen standaard zeer nadeelig, en betoogde, dat het bime- talisme niet het voordeel opgeleverd heeft, dat men zich er van voorgespie geld had. De heer Bultman opperde eenige bezwaren tegen de wjjze van schatting van het personeel. Verder verzocht hij een andere regeling van de speling bjj aangifte van geslacht vee. Hij wenschte een recht bij invoer van ongesmolten vet uit België. De heer Geertsema besprak de verbeterde in richting van het kadaster en drong er op aan om in de aanslagbiljetten van liet personeel het cijfer op te geven, waar naar de aanslag is geschied. De heer van Nispen van Pannerden drong aan

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 1